Eurowizja: Rafał Brzozowski poprowadzi „Tu bije serce Europy”. Kto w jury? • Goście specjalni polskich preselekcji ujawnieni! • Francesco Monte, Burak Yeter czy Achille Lauro w finale selekcji San Marino

Kto poprowadzi polskie preselekcje do Eurowizji? Kto jest w jury „Tu bije serce Europy”? Kiedy powtórka polskich preselekcji? Kto wystąpi w finale selekcji San Marino? Jakie plany na finał Supernova ma Łotwa? Które kraje planują wziąć udział w Eurowizji Junior?

🇸🇲 San Marino: Wielkie gwiazdy w finale selekcji

Dziś w Mediolanie telewizja SMRTV z San Marino przedstawiła automatycznych finalistów selekcji „Una voce per San Marino”. Chociaż spodziewano się tzw. „odrzutów”, czyli wykonawców, którzy już przegrali preselekcje w swoich krajach, nadawca z tego małego kraju znów zaskoczył rozmachem i zaprezentował skład pełen znanych artystów! Zdecydowana większość pochodzi z sąsiednich Włoch 🇮🇹. Są to Valerio Scanu (zwycięzca 60. edycji Sanremo), raper Blind (znany z włoskiego „X Factor”), znana piosenkarka Ivana Spagna (kojarzyć można jej hit „Call me” z 1987 roku), Achille Lauro (tydzień temu rywalizował o Grand Prix Sanremo 2022, ale w selekcjach San Marino zaśpiewa inny utwór), młody wokalista Matteo Faustini, formacja złożona z Tony’ego Cicco, grupy Deshedus i Alberto Fortisa oraz Alessandro Coli, który zaśpiewa utwór słynnego tureckiego DJ-a Buraka Yetera 🇹🇷 (znanego m.in. z przeboju „Tuesday„). Nie zabraknie też kojarzonego przez widzów TVP 🇵🇱 Francesco Monte, piosenkarza i modela, który występował w naszym kraju podczas „Wakacyjnej Trasy Dwójki” czy „Sylwestra Marzeń”. W finale jest też bohaterka hiszpańskiego „Mam Talent” 🇪🇸 (pojawiła się też w specjalnych edycjach programu w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych) – Cristiny Ramos. W gwarantowanym finale jest też grupia Miodio, pierwszy reprezentant San Marino na Eurowizji (2008). Panowie zaśpiewają razem z Fabry i Labiuse. Finał 19 lutego poprowadzą Senhit (ESC 2011, ESC 2021) i Jonathan Kashanian, prezenter i showman, a zwycięzce i nowego reprezentanta San Marino wybiorą jurorzy. Oczywiście poza wymienionymi wyżej uczestnikami w finale będzie też miejsce dla dziewięciu kandydatów wyłonionych na drodze castingu i półfinałów. Bilety na finał trafiły już do sprzedaży w cenie 12 euro.

🇵🇱 Tu bije serce Europy: Kto poprowadzi preselekcje, kto jest w jury?

Portal WirtualneMedia.pl podał, że w skład jury, które współdecydować będzie o zwycięzcy selekcji „Tu bije serce Europy” 19 lutego w TVP2 wejdą Halina Frąckowiak, Marek Sierocki, Marcin Kusy, Szymon Orłowski i Krystian Kuczkowski. Halina Frąckowiak (ur. 1947) to słynna polska piosenkarka i laureatka wielu nagród w kraju i za granicą. Wśród jej najbardziej znanych utworów wymienić należy „Bądź gotowy dziś do drogi” czy „Papierowy księżyc”. Marek Sierocki to dziennikarz i prezenter, od lat kojarzony z TVP. Prowadził m.in. preselekcyjną „Szansę na Sukces – Eurowizja Junior 2021” i komentował konkursy JESC i ESC. Spekulowano, że to on będzie gospodarzem finału. Marcin Kusy był już wcześniej w jury preselekcji przed Eurowizją Junior 2016. Szymon Orłowski to muzyk, kompozytor, instrumentalista i aranżer oraz prezes Stowarzyszenia Promocji Kultury i Sztuki LOFT ART. Krystian Kuczkowski rok temu został dyrektorem programowym TVP, jest też reżyserem filmów dokumentalnych. Jurorzy oceniać będą piosenki preselekcyjne na równi z widzami – w stosunku 50/50, przy czym w przypadku remisu decydujący będzie głos telewidzów (tak jak w 2006 roku gdy na 1. miejscu zremisowali Ich Troje z Kasią Cerekwicką). Finał „Tu bije serce Europy” poprowadzi Rafał Brzozowski, reprezentant Polski na Eurowizji 2021 w Rotterdamie – wokalista zdradził to w wywiadzie z PrzeAmbitni. Finał ma być powtórzony (w części) w niedzielę 20 lutego o 17:30 w TVP1 oraz we wtorek 22 lutego o 1:40 w TVP Rozrywka. Jednocześnie z TVP2 program na żywo (19.02. 20:00) transmitować będzie też TVP Polonia.

Gwiazdami finału polskich preselekcji będą Blue Cafe (ESC 2004), Justyna Steczkowska (ESC 1995), Kasia Moś (ESC 2017), Sara James (JESC 2021), Viki Gabor (JESC 2019) oraz zwycięzcy Eurowizji 2011 – duet Ell & Nikki z Azerbejdżanu.

Eurowizja / Eurowizja Junior • Łotwa, Bułgaria

Raum rozpocznie finał selekcji „Supernova” na Łotwie 🇱🇻 – tak wynika z opublikowanej dziś kolejności startowej. Z ostatniego miejsca zaśpiewa Aminata, główna faworytka do zwycięstwa. Wokalistka w półfinale nie mogła zaśpiewać na żywo z powodu choroby, w związku z tym występ zrealizowała…we własnym domu. Telewizja łotewska podkreśla, że być może pierwszy raz w historii wszystkie trzy małe kraje bałtyckie wybierać będą reprezentantów tego samego dnia, a co za tym idzie…warto celebrować sąsiedzkie relacje. Gośćmi Supernovy mają być The Roop (Litwa 2021 🇱🇹) i Uku Suviste (Estonia 2021 🇪🇪) chociaż wiemy, że wykonawcy mają się pojawić na żywo w trakcie finałów w swoich krajach. Czy materiał dla Łotwy nagrali wcześniej? A może nastąpi specjalnie łączenie na żywo? Czas pokaże. Wiemy, że telewidzowie będą mogli w finale oddawać nielimitowaną ilość głosów. Finał ma być też pokazywany z tłumaczeniem na język migowy. Poza dorosłą Eurowizją niektórzy nadawcy myślą już o Eurowizji dla Dzieci w Armenii. Telewizja bułgarska 🇧🇬 potwierdziła, że rozpoczęła prace nad przygotowaniem metody wyboru reprezentanta do Erywania, ale szczegółów na razie nie podaje. wiemy, że do konkursu nie powróci Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 – telewizja S4C odmawia udziału w JESC. Nadal nie będzie też Białorusi, której nadawca BTRC jest zawieszony w prawach aktywnego członka EBU. Finał Eurowizji Junior ma się odbyć na przełomie listopada i grudnia w stolicy Armenii. Polska 🇵🇱 zapewne wyłoni reprezentanta poprzez „Szansę na Sukces” w drugiej połowie roku.

Głosuj w styczniowej edycji polskiego konkursu piosenki HOLFESTIVALEN i wybierz z nami najlepszą nową polską piosenkę! Playlista, formularz do głosowania i szczegóły TUTAJ.

Źródło: SMRTV, WirtualneMedia.pl, PrzeAmbitni.pl, Eurovoix, fot.: @francescomontereal

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: