Eurowizja: Wspomnienia z konkursu w polskich selekcjach! • Kuba Szmajkowski w wywiadzie dla Dziennika Eurowizyjnego • Co nowego we Francji? • Które utwory z Serbii są aktualnie na topie?

Co działo się wczoraj w Telewizji Polskiej? Jaki jest motyw przewodni preselekcji „Tu bije serce Europy”, kto je poprowadzi, a kto będzie gościem? Nowy wywiad na Dzienniku Eurowizyjnym – o czym opowiedział nam Kuba Szmajkowski? Kiedy poznamy utwory selekcji Francji? Gdzie głosować na utwory rumuńskie? Czy Eesti Laul odbędzie się z udziałem publiczności? Które utwory są aktualnie najpopularniejsze w Serbii?

🇵🇱 Eurowizja i jej historia tematem przewodnim „Tu bije serce Europy”

Wczoraj Telewizja Polska realizowała wywiady z uczestnikami preselekcji „Tu bije serce Europy”, a rozmowy już wkrótce zobaczycie w programie „Pytanie na Śniadanie”. Na tle eurowizyjnych dekoracji prowadził je Aleksander Sikora, który wraz z Markiem Sierockim będzie też towarzyszył finalistom za kulisami finału narodowego. Głównymi prowadzącymi na scenie będzie trio świetnie znane nam z Eurowizji Junior: Ida Nowakowska, Małgorzata Tomaszewska i Rafał Brzozowski. „Spektakularne, multimedialne widowisko, nawiązujące do najważniejszych momentów w historii Eurowizji – tak zapowiada się wielki, finałowy koncert zamykający krajowe eliminacje do najpopularniejszego konkursu piosenki w Europie. W realizację show zaangażowane zostaną równolegle aż dwa studia Telewizji Polskiej, a dzięki unikalnym materiałom pochodzącym z archiwów TVP i Europejskiej Unii Nadawców (EBU), widzowie będą mieli okazję raz jeszcze doświadczyć emocji, jakie towarzyszyły najważniejszym występom w historii konkursu” – czytamy w materiałach prasowych stacji. Pomysł, by przypomnieć widzom historię konkursu wiąże się z zaproszonymi gośćmi. W Warszawie wystąpią zwycięzcy ESC 2011 z Azerbejdżanu 🇦🇿 – Ell & Nikki, a także byli reprezentanci Polski: Justyna Steczkowska, Kasia Moś, Blue Cafe, Rafał Brzozowski, Sara James i Viki Gabor. Transmisja w TVP2 19 lutego od godziny 20:00.

Dziennik Eurowizyjny rozmawia z finalistami! Wywiad z Kubą Szmajkowskim

Dziennik Eurowizyjny miał okazję spotkać się wczoraj z kolejnymi uczestnikami konkursu, a wywiadu udzieliły nam siostry Szlachta, Daria, Karolina Stanisławczyk w towarzystwie Chici Toro oraz Emilia Dębska, której utwór „All I need” będzie mieć swoją premierę 12 lutego (sobota). Dodatkowo ponownie rozmawialiśmy też z Kubą Szmajkowskim i Karoliną Lizer, a także z Olkiem Sikorą. Efekty naszej pracy za kulisami wczorajszych nagrań zobaczycie już wkrótce na kanale YouTube do którego subskrybowania serdecznie zapraszamy. Specjalne pozdrowienia będą też publikowane na naszym Instagramie. Wczoraj swoją premierę miał też wywiad przeprowadzony w restauracji „Matka Polka” z Kubą Szmajkowskim, który 19 lutego powalczy o reprezentowanie Polski z utworem „Lovesick„. Młody wokalista opowiedział m.in. o tym czy myślał o Eurowizji jeszcze jako członek formacji 4Dreamers oraz o tym jak przygotowuje się do ważnego w swojej karierze występu. Czy jest gotowy reprezentować nas na konkursie którego jest wielkim fanem od lat i co jest mu w tym momencie najbardziej potrzebne? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym wywiadzie, który przeprowadziła Natalia Kowalczyk:

Poza wywiadami, newsami i materiałami zza kulis selekcji Dziennik Eurowizyjny nadal prowadzi też swój podcast! Czwarty odcinek miał swoją premierę o północy, a tym razem tematem jest Eurowizja 2014, udział Donatana i Cleo oraz emocje, jakie towarzyszyły dziennikarzom w Centrum Prasowym i nie tylko! Podcast do odsłuchania na Spotify (w ciągu dnia pojawi się też na Apple i Google Podcast), a w piątek trafi też na YouTube.

Eurowizja • Selekcje: Francja, Rumunia, Estonia

Po dłuższej ciszy nareszcie pojawiają się informacje z Francji 🇫🇷. Utwory, które wystartują w „Eurovision France: c’est vous qui décidez” opublikowane będą 16 lutego, a Alexandra Redde-Amiel zdradziła, że będzie ich dwanaście. Konkurs zorganizowany zostanie w Apollo Theatre w Paryżu, jednak data widowiska nie została jeszcze podana. Spekuluje się, że obejrzymy go na początku marca. Preselekcje poprowadzą Stephane Bern i Laurence Boccolini. Tymczasem w Rumunii 🇷🇴 rozpoczęło się głosowanie internetowe na ponad 40 utworów startujących w pierwszej części półfinału. Swoje głosy oddawać można do czwartku na Facebooku Eurovision Romania. Wczoraj poinformowano, że z rywalizacji wycofał się kolejny uczestnik – Fabi – który nie będzie mógł brać udziału w konkursie z powodu pozytywnego testu na obecność wirusa covid-19. Łącznie o wejście do drugiej części półfinału walczy więc 44 kandydatów. Druga część półfinału odbędzie się 12 lutego w Bukareszcie. Wiemy też, że jednym z jurorów finału selekcji Eesti Laul w Estonii 🇪🇪 będzie zwycięzca Eurowizji 2006 – Mr. Lordi z Finlandii 🇫🇮. Międzynarodowe jury ma mieć 50% wpływu na wyniki w pierwszej rundzie show. Dzięki specjalnej zgodzie uzyskanej przez Ministra Kultury Estonii organizatorzy będą mogli wpuścić do Saku Suurhall widzów. Łącznie ok. 3 tys. osób będzie mogło śledzić show na żywo, chociaż obecne restrykcje mówią o zakazie organizacji eventów na więcej niż tysiąc widzów. Stwierdzono jednak, że finał Eesti Laul ma ogromne znaczenie dla społeczeństwa stąd zwiększenie limitu.

Eurowizja • Selekcje: Portugalia, Serbia, Szwecja

Ogłoszono już kolejność startową w selekcjach Portugalii 🇵🇹. Pierwszy półfinał otworzą The Four and a Half a zamknie duet Fado Bicha. Drugą grupę rozpocznie formacja Os Azeitonas, a zamkną Pongo & Tristany. Z każdego półfinału do finału wejdzie pięciu uczestników. O wynikach decydować będą jurorzy i widzowie. W Serbii znane są już wszystkie preselekcyjne utwory, a portal OGAE Serbia 🇷🇸 śledzi wyniki oglądalności piosenek na YouTube. Z najnowszego zestawienia wynika, że najpopularniejsze są „Muskarcina” Sary Jo (ESC 2013) oraz „Zorja” Zorji Pajić. Piosenki mają ponad 335 tys. wyświetleń. Trzecia jest Angellina z „Origami”, a w top5 znalazły się też propozycje Acy Lukasa oraz Mariji Mikić. Najsłabiej radzą sobie Rocher Etno Band oraz Ivana Vladović w duecie z Jovaną Stanimirović, jednak ich utwory opublikowane były już wcześniej, więc mniej internautów odsłuchuje je z oficjalnego kanału RTS. Już dziś telewizja SVT 🇸🇪 opublikuje fragmenty utworów z drugiego półfinału Melodifestivalen. O finał rywalizować będą m.in. Liamoo, Alvaro Estrella, John Lundvik (ESC 2019) czy Niello z Lisą Ajax. Dwa utwory mają być wykonane po szwedzku. Wszystkie półfinały odbędą się w Avicii Arenie w Sztokholmie, a prowadzącym będzie Oscar Zia.

Głosuj w styczniowej edycji polskiego konkursu piosenki HOLFESTIVALEN i wybierz z nami najlepszą nową polską piosenkę! Playlista, formularz do głosowania i szczegóły TUTAJ.

źródło: TVP, Dziennik Eurowizyjny, Eurovoix, TVR, Eurovision Romania, OGAE Serbia, RTP, SVT, fot.: M. Błażewicz, 2022

%d blogerów lubi to: