Eurowizja: Znamy utwory z Niemiec, Danii i Chorwacji • Miks Dukurs nadprogramowym finalistą na Łotwie • TVP powinna dokonać zmian w składzie komisji preselekcji

Kto wystąpi w selekcjach Danii i Niemiec? Jak wyglądać będzie głosowanie? Gdzie posłuchać utworów z Niemiec, Danii, Chorwacji i Szwecji? Kto został jedenastym (nadprogramowym) finalistą na Łotwie? Dlaczego Telewizja Polska powinna wymienić skład jury preselekcji „Tu bije serce Europy?

🇩🇰 Eurowizja: Oto finaliści z Danii

Telewizja duńska 🇩🇰 jako ostatnia z nadawców nordyckich zaprezentowała uczestników selekcji do Eurowizji 2022. W 52. edycji Dansk Melodi Grand Prix udział weźmie ośmiu wykonawców, a zwycięzcę wybiorą widzowie w dwóch fazach głosowania przy czym pierwsza podzielona będzie jeszcze na dwie części. Od 28 lutego rozpocznie się głosowanie poprzez aplikację Melodi Grand Prix App, a każdy będzie mógł rozdysponować po 3 głosy dziennie. Pierwsza część fazy pierwszej zakończy się 4 marca. W dniu finału głosować będzie można poprzez apkę ponownie (tym razem mając jedynak tylko 2 głosy) lub sms-owo. Na podstawie łącznych wyników wybrana zostanie najlepsza trójka, która trafi do superfinału. Głosowanie zostanie zresetowane i widzowie znów będą mogli oddawać swoje głosy na faworytów tak, by wskazać zwycięzcę. A kto kandyduje? W stawce m.in. Christian Juncker, Morten Filipsen (zajął 5. miejsce w MGP Nordic 2002), Patrick Dorgan czy Fuld Effect. Piosenkę „Hallelujah” dla Confessions napisali m.in. Jon Norgaard (zwycięzca talent-show „Popstars”) oraz Tich z Anglii. Z kolei za „Let me go” duetu Josie Elinor & Jack Warren odpowiedzialny jest Benjamin Rosenbohm, który miał reprezentować Danię podczas Eurowizji 2020 w duecie Ben & Tan. „The Show” dla Reddi przygotowali Remee Jackman (prowadzący JESC 2003) czy Chief 1, który wraz z Tomasem Buttenchonem zajął w zeszłorocznym finale duńskim drugie miejsce. Pomimo porażki duńskojęzycznej piosenki startującej w Eurowizji 2021, w selekcjach 2022 połowa utworów śpiewana jest w języku narodowym. Wszystkich propozycji posłuchacie TUTAJ.

🇩🇪 Eurowizja: Kto pojedzie na Eurowizję für Deutschland?

Znamy też skład finału niemieckiego „Germany 12 points!”. W finale 4 marca o bilet do Turynu powalczą niemiecko-brytyjska wokalistka Emily Roberts, Eros Atomus, Felicia Lu Kürbiß (finalistka Unser Song 2017 – w pierwszej rundzie zajęła 4. miejsce), duet Jonas Brochhausen & Maël Brunner, Malik Harris (wokalista pop i raper) oraz hip-hopowiec Nico Suave razem z Team Liebe (ich utwór „Halle Welt” pisało aż dziewięć osób). Finalistów wyłoniono poprzez serię eliminacji – zgłoszeń było łącznie aż 944. Podobnie jak w Danii, także tutaj głosowanie składać się będzie z etapów. Od 28 lutego na piosenki głosować będzie można online, a sześć piosenek będzie granych przez radio ARD Pop co najmniej raz dziennie. Głosowanie zakończy się 4 marca o 20:00. Na 20:15 zapowiedziano start finału i wtedy też uruchomione będzie drugie głosowanie, także przez system audiotele/sms. Zarówno głosowanie online jak i televoting będą mieć 50% wpływu na wyniki, a dwa rankingi utworzone w ten sposób zamienione zostaną na „duże” punkty. W preselekcjach nie ma jurorów. Piosenki finałowe dostępne TUTAJ.

Eurowizja • Selekcje: Łotwa, Chorwacja, Szwecja

Miks Dukurs awansował do finału preselekcji „Supernova” na Łotwie 🇱🇻 – nadawca ogłosił to po tym, gdy stwierdzono błąd techniczny w występie wokalisty podczas półfinału co mogło wpłynąć na brzmienie piosenki – w tym celu porównano nagrania występu z prób i z półfinału na żywo. Podczas prób występ nie miał problemów, a Miks brzmiał dobrze. Łącznie jedenastu finalistów zmierzy się więc o Grand Prix preselekcji już 12 lutego. Dziś telewizja chorwacka 🇭🇷 opublikowała piosenki z selekcji „Dora”. Premiera odbyła się w emisji radiowej „Svijet diskografije”, a później utwory trafiły do sieci. Finał selekcji już 19 lutego. Piosenki do odsłuchu TUTAJ. Dziś opublikowano też fragmenty utworów z drugiego półfinału Melodifestivalen 🇸🇪. Znaleźć je można TUTAJ. Według bukmacherów faworytami do finału są Liamoo (75%) i Alvaro Estrella (37%), chociaż na trzecim miejscu jest John Lundvik z niewielką stratą. Najsłabiej notowana jest formacja Browsing Collection.

🇵🇱 Tu bije serce Europy: Telewizja Polska powinna wymienić jednego z jurorów

Polskie preselekcje „Tu bije serce Europy” pełne są zwrotów akcji i kontrowersji. Pomijając już sam fakt ich nagłej organizacji pomimo planów dokonania wyboru wewnętrznego należy pamiętać o całej akcji z Dodą, która chciała się zgłosić po terminie i której nie przyjęto do stawki, czy bzdurnych oskarżeniach piosenki „River” o plagiat „Arcade” Duncana Laurence’a. Telewizja Polska stara się, by show 19 lutego było niezwykle atrakcyjne dla widza, stąd aż pięciu prowadzących, mnóstwo gości specjalnych, a poziom konkursu wcale nie wydaje się być taki zły jak to wcześniej zwiastowano. Niestety cieniem na organizacji preselekcji kładzie się sytuacja z jednym z jurorów. Szymon Orłowski, który wszedł w skład komisji, nagrywał bas do utworu Ani Byrcyn (fot.) „Dokąd” i chociaż twierdzi, że nie jest autorem piosenki i nie wiedział, że ballada będzie w ogóle zgłoszona do konkursu, a także wpisany został do rejestru ZAiKS przez pomyłkę, wielu fanów konkursu uważa, że nie powinien zasiadać w komisji. Muzyk wystosował już oświadczenie w tej sprawie i zapewnił, że trzyma kciuki za wszystkich uczestników, jednak nie planuje zrezygnować z funkcji jurora. Telewizja Polska dla załagodzenia sytuacji powinna dokonać zmiany w składzie komisji, gdyż cały skandal (już rozdmuchany w mediach) niekorzystnie wpływa na Anię Byrcyn i stawia ją w złym świetle. Wokalistka nie jest niczemu winna i nie miała świadomości, że Orłowski zasiada w jury. Niestety do tej pory polski nadawca nie zareagował na doniesienia mediów i nie odwołał się do sprawy, a wielu komentujących tę sprawę nie rozumie, dlaczego tak trudno jest po prostu wymienić jednego jurora na finał preselekcji. W duchu uczciwej rywalizacji, dobrej atmosfery i przede wszystkim bez szkody dla jednej z uczestniczek.

Głosuj w styczniowej edycji polskiego konkursu piosenki HOLFESTIVALEN i wybierz z nami najlepszą nową polską piosenkę! Playlista, formularz do głosowania i szczegóły TUTAJ.

Nowy odcinek podcastu dostępny na Spotify, Apple i Google!

Źródło: DR, NDR, ESCkompakt.de, LTV, Eurovoix, SVT, HRT, TVP, Facebook, inf. własne, fot.: @ania_byrcyn

%d blogerów lubi to: