Eurowizja: Znamy reprezentantów Austrii i wyniki z Norwegii • Dziś premiera utworów z Serbii • Blind Channel i Uku Suviste gośćmi finałów narodowych • Top3 preselekcji według Jacka Kurskiego

Kto będzie reprezentował Austrię? Kto awansował do drugiej części dogrywki w Norwegii? Jak wygląda kolejność startowa w selekcjach Serbii? Kto poprowadzi preselekcje w Rumunii? Kto wystąpi w finale Eesti Laul i UMK? Którzy wykonawcy „Tu bije serce Europy” mają największe szanse według Jacka Kurskiego?

Eurowizja: DJ LUM!X i Pia Maria z Austrii

DJ LUM!X czyli 19-letni Luca Michlmayr będzie reprezentantem Austrii 🇦🇹 podczas Eurowizji 2022 – tak zdecydowała telewizja ORF która przeprowadziła wewnętrzne preselekcje. Utwór „Halo”, który ma być utrzymany w tanecznym klimatach lat 90. zaśpiewa tyrolska wokalistka Pia Maria. Szykuje się więc powtórka z układu zastosowanego przez np. Polskę w 2018 roku czy Finlandię w 2019 – na scenie mamy DJ-a, który skomponuje utwór zaśpiewany przez zaproszonego wokalistę. Takie reprezentacje raczej średnio radziły sobie w konkursie, ale Austriacy są pełni nadziei. LUM!X jest już znany w świecie DJ dzięki takim przebojom jak „Monster” czy „Thunder”. Ten pierwszy utwór dotarł do 20. miejsca na liście przebojów w Niemczech. W naszym kraju 🇵🇱 słuchacze docenili „Scare Me” (złota płyta), „Monster” oraz „The Passenger (LaLaLa)” które dostały u nas platynową płytę. Według wcześniejszych informacji DJ LUM!X pokonał w ostatnim etapie selekcji wewnętrznych Austrii duet Anger. Nie wiemy na razie kiedy ukaże się utwór „Halo”. Wczoraj wieczorem odbyła się pierwsza część norweskiej dogrywki 🇳🇴. Do drugiej rundy weszli: TrollfesT, Mari Bolla, Kim Wigaard i Maria Mohn. Internauci do dalszego etapu nie przepuścili nikogo z drugiego półfinału. Druga runda dogrywki w sobotę!

🇷🇸 Pesma za Evroviziju 22: Dziś premiera utworów

Już dziś o 14:00 telewizja serbska RTS opublikuje 36 piosenek, które startują w preselekcjach „Pesma za Evroviziju 22”. Utwory pojawią się na kanale YouTube RTS, a dodatkowo stacja planuje intensywną ich promocję – od 9 lutego uczestnicy pojawiać się będą w porannym programie RTS, a od soboty 12 lutego także w popularnym teleturnieju „Šarenica”. Poznaliśmy też podział na półfinały. W każdej grupie (3 i 4 marca) wystartuje po 18 kandydatów, a połowa dostanie się do finału (5 marca). W pierwszym półfinale jako pierwsza wystąpi Sanja Bogosavljević (chórzystka Mariji Šerifović czy Tijany Bogićević, a także uczestniczka wcześniejszych selekcji) z numerem czwartym zaśpiewa Bojana Mašković (która obiecuje, że jej „Dama” będzie wakacyjnym hitem), z pozycji ósmej popularna Angellina, a zaraz za nią Ana Stanić, wielka gwiazda serbskiej muzyki. Na miejscu jedenastym rozstawiono Acę Lukasa, przekonanego o tym, że wygra konkurs w Belgradzie, a w maju zdobędzie dla Serbii Grand Prix. Igor Simić będzie trzynasty, grupa Biber szesnasta, a stawkę zamknie formacja, która w 2020 weszła do finału Beoviziji – Lift z Aleksą Vučkoviciem (fot.) na czele. Drugi półfinał rozpocznie Srđan Lažić, z trójki wystąpi Marko Nikolić (chórzysta Bojany Stamenov w 2015), szósta będzie Goca Tržan, a ósmy Dušan Svilar, jeden z faworytów (znów postawił na balladę). Reprezentantka Serbii z 2013 roku – Sara Jo – powalczy z dwunastej pozycji, czternasty jest Rocher Etno Band, a szesnasta Tijana Dapćevic (Macedonia 2014). Półfinał zamknie Naiva, która zrobiła furorę w finale selekcji 2020. Pełna kolejność i podział półfinałowy TUTAJ. Preselekcje poprowadzą Dragana Kosjerina i Jovan Radomir, a w Green Roomie rządzić będą Kristina Radenković i Stefan Popović.

Eurowizja • Selekcje: Estonia, Finlandia, Rumunia

Elina Nechayeva rozpocznie finał Eesti Laul 🇪🇪 w Tallinie. Ott Lepland ma piątą pozycję startową, a zaraz za nim wystąpi Stig Rasta. Stefan będzie ósmy, Anna Sahlene dziewiąta, a na koniec na scenie pojawi się zespół Black Velvet. Jednym z gości specjalnych w finale ma być Uku Suviste (ESC 2021), a program poprowadzą Maarja-Liss Ilus, Priit Loog i Juri Pootsmann. Mnóstwo byłych reprezentantów Estonii było zaangażowanych w tegoroczne selekcje – albo w roli uczestników albo prowadzących. W fińskim UMK 🇫🇮 gościem specjalnym będzie oczywiście grupa Blind Channel, która otworzy tegoroczny finał i ma przygotowanych dla widzów parę niespodzianek. Finlandia wybiera swojego reprezentanta 26 lutego. W Rumunii 🇷🇴 ogłoszono, że Anca Mazilu i Bogdan Stanescu poprowadzą półfinał selekcji, a dokładniej jego drugą część, która realizowana będzie w studiu TVR z udziałem 20 uczestników wybranych poprzez głosowanie jurorów i internautów. Nie zabraknie też Ilinci (ESC 2017). Wokalistka, która była prezenterką programu „Drumul spre Torino” porozmawia z uczestnikami w Green Roomie.

🇵🇱 Tu bije serce Europy: Prezes TVP wymienia faworytów

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski w rozmowie z Jastrząb Post powiedział, że w finale selekcji „Tu bije serce Europy” wyróżnia się dwóch lub trzech wykonawców. Wymienił Darię, Krystiana Ochmana oraz Anię Byrcyn – wszyscy uczestnicy pochodzą z intensywnie promowanego przez nadawcę programu „The Voice of Poland”. Dodał jednak, że pozostała siódemka również może zaskoczyć. Podkreślił, że bardzo dobrze, że w kwestii wyboru reprezentanta decyzyjność będą mieć nie tylko jurorzy ale też widzowie, zresztą potwierdził wcześniejsze przypuszczenia, że w sytuacji remisowej to głos televotingu ma być tym dominującym – „ten dominujący głos będą mieli widzowie, więc będzie to pasjonująca rywalizacja, zwłaszcza że po raz pierwszy od lat naprawdę oferty są dobre” – przyznał. Wierzy, że Polska ma w tym roku szanse by wejść do finału, chociaż po ostatnich wysokich notowaniach naszego kraju u bukmacherów wielu fanów już nie tylko marzy o awansie ale i o bardzo wysokim miejscu w finale widowiska. Zanim jednak Eurowizja, pora na preselekcje, które już 19 lutego o 20:00 w TVP2. Czego życzyć finalistom? Ania Byrcyn w wywiadzie dla Dziennika Eurowizyjnego przyznała, że najważniejszy będzie dla niej spokój, by nie zapomniała, po co na tej scenie jest i by mogła wejść w tę piosenkę jak najbardziej się da. Cały wywiad z wykonawczynią utworu „Dokąd” znajdziecie poniżej:

Źródło: NRK, ORF, RTS, Eurovoix, TVR, JastrząbPost, TVP, YouTube, fot.: @aleksa_vucko

%d blogerów lubi to: