Eurowizja: Przesłuchania we Francji, nowe nazwiska na Ukrainie • Kiedy wypadają SuperSoboty?

W związku z organizacją Eurowizji Junior w Paryżu telewizja francuska 🇫🇷 musiała przesunąć prace nad preselekcjami „Eurovision France: C’est Vous Qui Décidez” natomiast teraz, gdy dziecięcy konkurs już za nami, Francuzi mogą skupić się na nowy celu tj. wygraniu Eurowizji 2022. Byli bardzo blisko rok temu – ostatecznie Barbara Pravi zajęła 2. miejsce. Czy w Turynie im się uda i po raz pierwszy od 1983 dwa kraje należące do Big5 wygrają konkurs jedno po drugim? Przekonamy się niebawem. W paryskim Apollo Theatre odbywają się końcowe przesłuchania uczestników preselekcji, najpewniej na podstawie takiego castingu powstaną też krótkie nagrania z utworami preselekcyjnymi pod publikację. Na razie nie wiemy nic więcej – nie podano informacji kiedy odbędzie się finał konkursu, kiedy poznamy stawkę oraz kto zgłosił się do walki o Turyn. Zgodnie z zasadami, artyści nie mogą nawet sugerować na social mediach, że startują w preselekcjach – wszystko będzie ogłoszone oficjalnie przez France 2. W finale konkursu ma znaleźć się dwunastu wykonawców. Ubiegłoroczny format polegał na dwustopniowym wyborze. Najpierw spośród dwunastu wykonawców wybierano ośmiu, którzy przechodzili do superfinału. O wynikach decydowali widzowie i jurorzy.

🇺🇦 Eurowizja: Kto z Ukrainy? Nowe nazwiska

Ukraiński portal Muzvar opublikował listę potencjalnych kandydatów do startu w nowych preselekcjach narodowych. Zgłoszenia wciąż są przyjmowane. Z doniesień wiemy, że do Turynu chcieliby pojechać m.in. uczestnik „X Factor” Wellboy (Anton Velyboy), Roxolana, GORIM!, Michael Soul (finalista selekcji białoruskich 2019), startująca w „The Voice” Laura Marti (do selekcji 2022 zgłosiła piosenkę „Nezalezhna„), finalista „The Voice 10” w grupie Dana Balana – Nazar YA (fot.), Sophia Ivanko (JESC 2019), Sofia Shanti, wokalistka i blogerka oraz tiktokerka Uliana Royce czy piosenkarka i raperka z „X Factora” – Alina Pash. Muzyar poinformował, że telewizja UA:Pershyi nie tylko zbiera zgłoszenia w ramach otwartego konkursu, ale też samodzielnie negocjuje z wybranymi artystami możliwość ich startu w finale narodowym, a ponoć takie rozmowy prowadzone są z LAUD-em (znanym z wcześniejszych selekcji). Anna Trincher (JESC 2015) miała otrzymać taką propozycję ale ją odrzuciła. Nadawca ukraiński organizuje preselekcje samodzielnie pierwszy raz od 2014 roku. Przed erą „Vydbiru” z STB selekcje nie były niestety tak dobrej jakości. Finał 2014 odbył się już w grudniu 2013 roku, a startowało w nim 20 uczestników. Wygrała Mariya Yaremchuk z kompletem głosów od jury i widzów.

🇮🇹 Sanremo z ograniczoną widownią

Covid-19 nadal daje się mocno we znaki organizatorom selekcji. W wielu krajach już trwają prace nad zmniejszeniem dostępności miejsc dla publiczności, chociaż mało który nadawca bierze pod uwagę przygotowanie finału narodowego przy pustej hali. Spory problem mają Szwedzi, ale jak się okazuje – także Włosi. Burmistrz miasta San Remo – Alberto Bianchieri – ogłosił, że festiwal Sanremo odbędzie się przy limitowanej widowni i miejsca w Teatro Ariston nie będą wypełnione w 100%. Na razie nie wiadomo jak duże będą limity, jednak jak wszyscy wiemy, sytuacja zmienia się dynamicznie i ciężko jest przewidzieć co wydarzy się na początku lutego. Organizatorzy już teraz zmuszeni byli anulować eventy towarzyszące festiwalowi – wszystko z powodu pandemii i obowiązujących restrykcji. Zredukowane do niezbędnego minimum będą też składy ekip każdego z wykonawcy uczestniczącego w Sanremo. Festiwal rusza już 1 lutego. Według notowań bukmacherskich faworytami są aktualnie Mahmood & Blanco, Elisa czy Emma.

SuperSoboty preselekcyjne – kiedy wypadają?

Kalendarz preselekcyjny się zapełnia i chociaż nie znamy jeszcze wielu ważnych dat, już teraz mamy pewność, że soboty pod koniec stycznia i przez cały luty będą niezwykle intensywne. W środowisku fanów takie zjawisko funkcjonuje jako „SuperSobota” podczas której nagromadzonych jest wiele wydarzeń związanych z preselekcjami. 8 stycznia będziemy mieć jedno, ale w kolejnym tygodniu już dwa (do Litwy 🇱🇹 dołączy Norwegia 🇳🇴), a jeszcze w następnym trzy (poza wymienionymi także Słowenia 🇸🇮). 29 stycznia będziemy mogli oglądać pięć różnych selekcji w tym finał Hiszpanii 🇪🇸 i casting mołdawski 🇲🇩. Pierwsza prawdziwa „SuperSobota” odbędzie się 5 lutego – reprezentanta wybiorą wtedy Włosi 🇮🇹, a w Izraelu 🇮🇱 odbędzie się finał „X Factora”. Dodatkowo sześć nadawców przeprowadzi swoje półfinały. Jeszcze ciekawiej będzie 12 lutego – trzy finały narodowe (BalticSaturday bo reprezentantów wybierają wtedy Litwa 🇱🇹, Łotwa 🇱🇻 i Estonia 🇪🇪) i pięć półfinałów. 19 lutego to aż cztery finały narodowe i dwa półfinały. Podobnie będzie 5 marca – cztery finały (Dania 🇩🇰 z Islandią 🇮🇸 oraz Rumunia 🇷🇴 z Mołdawią 🇲🇩) i dwa półfinały.

Bądź na bieżąco i śledź kalendarz preselekcyjny Dziennika Eurowizyjnego – TUTAJ.

To jeszcze nie koniec bowiem część telewizji uczestniczących w Eurowizji 2022 nie podała jeszcze dat organizacji preselekcji. Czekamy na nowe informacje w sprawie Irlandii 🇮🇪, Malty 🇲🇹, Macedonii 🇲🇰, Serbii 🇷🇸, Ukrainy 🇺🇦, Francji 🇫🇷 i Niemiec 🇩🇪. Z pewnością trzeba liczyć się z tym, że nadawcy również zechcą pokazać swoje finały narodowe w soboty. Z niecierpliwością wyczekujemy też wiadomości o tym, kiedy poznamy reprezentantów Armenii 🇦🇲, Austrii 🇦🇹, Azerbejdżanu 🇦🇿, Cypru 🇨🇾, Rosji 🇷🇺 i Szwajcarii 🇨🇭 . W tym roku aż 26 krajów zdecydowało się na preselekcje otwarte. W ubiegłym roku dwa pierwsze miejsca Eurowizji w Rotterdamie zajęły utwory wybrane poprzez finały narodowe (Włochy 🇮🇹 i Francja 🇫🇷), z kolei trzy kolejne to reprezentanci „przeniesieni” z anulowanej Eurowizji 2020. W drugiej dziesiątce finału 2021 znaleźli się przedstawiciele Finlandii 🇫🇮, Litwy 🇱🇹 i Rosji 🇷🇺 którzy wygrali preselekcje, natomiast Malta 🇲🇹 i Grecja 🇬🇷 miały wykonawców wybranych wcześniej na ESC 2020. Z drugiej strony w pierwszym półfinale odpadł tylko jeden wykonawca z preselekcji narodowych – Albina z Chorwacji 🇭🇷. W drugim aż dwóch (Duńczycy 🇩🇰 i Estończyk 🇪🇪), a dodatkowo wyeliminowano też Rafała Brzozowskiego 🇵🇱, wybranego zamiast Alicji Szemplińskiej.

Źródło: Eurovision Fun, Let’s Talk About ESC, Muzyar, Eurovoix, Wikipedia, Dziennik Eurowizyjny, fot.: @nazar.yaa

%d blogerów lubi to: