Eurowizja: Jeremi Sikorski reprezentantem San Marino? • Dziś ćwierćfinał na Litwie! Posłuchaj piosenek • Czy Watykan zadebiutuje na Eurowizji?

O 20:00 czasu polskiego rusza pierwszy ćwierćfinał preselekcji litewskich „Pabandom iš naujo! 2022” 🇱🇹. Spośród jedenastu kandydatów do finału wejdzie najlepsza szóstka, a decydować będą jurorzy oraz widzowie. Program poprowadzą Giedrius, Ieva i Richards, a występy zostały nagrane już wcześniej, natomiast wyniki podane będą na żywo. O awans rywalizują dziś m.in. Joseph June, Urtė Šilagalytė, Gabriele Gostautaite (rok temu zajęła 7. miejsce w ćwierćfinale), Augustė (kilka razy uczestniczyła już w selekcjach), Voldemars Petersons (w 2021 zajął 3. miejsce w finale; fot.) czy Erica Jennings dla której będzie to czwarty start w preselekcjach. Zadebiutowała w 2001 roku wraz z formacją Skamp i wygrała finał narodowy trafiając na Eurowizję z „You Got Style”. Zespół zajął tam 13. miejsce. W 2016 Erica powróciła samodzielnie do preselekcji – zajęła 2. miejsce. Trzy lata później wywalczyła czwartą pozycję w finale. Czy tym razem uda jej się wygrać i wrócić na międzynarodowy konkurs? Przekonamy się niebawem! Dzisiejszy ćwierćfinał do obejrzenia od 20:00 na LRT1 oraz w Internecie TUTAJ (lub TUTAJ). Dziewięć utworów z ćwierćfinału znaleźć już można w sieci, a posłużyć Wam do tego może nasza playlista:

Co nowego w Izraelu i Estonii?

Izraelski „X Factor” 🇮🇱 trwa, a stawka konkursowa kurczy się co parę dni. Po czwartkowym odcinku z gry odpadli Tarante Groove Machine oraz Lia Navipur. Podobnie jak w zeszłą niedzielę wykonawcy śpiewali eurowizyjne przeboje, m.in. „Arcade”, „Heroes”, „Diva”, „Set me Free”, „Euphoria” czy „Fuego”. Aktualnie w programie pozostało dziesięciu wykonawców w tym Inbal Bibi, Sapir Saban, Michael Ben David, Eli Huli, Shachar Adawi i Ilay Elmakies, którzy jeszcze nigdy nie byli zagrożeni eliminacją. Kolejny tydzień zmagań rusza w niedzielę i potrwa do czwartku. Uczestnicy po raz ostatni odpadać będą według podziału grupowego, a coraz bliżej finał i specjalne preselekcje związane z wyborem utworu na Eurowizję. Tymczasem warto powoli przypomnieć sobie piosenki estońskie, bowiem już za nieco ponad miesiąc „Eesti Laul” 🇪🇪 wraca z półfinałami i pierwszymi występami na żywo. Według danych Spotify najpopularniejszym utworem jest „Meeletu” Maian (124,6 tys. odtworzeń), następnie „Mis nuud saab” Andrei’a Zevakina i Grete Paia (93 tys.) oraz „Golden Shores” Pur Mudd i Shiry (61,6 tys.). W czołowej piątce zestawienia są też Stefan i Anna Sahlene, a najsłabiej radzą sobie Alabama Watchdog i Evelin Samuel.

🇸🇲 Eurowizja: Jeremi Sikorski reprezentantem San Marino?

W poniedziałek II seria castingów „Una voce per San Marino” wejdzie w ostatnią fazę, a prawie 80 artystów chce jeszcze dołączyć do stawki i wziąć udział w przesłuchaniach. Dość sporym zaskoczeniem jest obecność na poniedziałkowej liście Jeremiego Sikorskiego. Ten polski piosenkarz, muzyk i aktor swój pierwszy singiel „Bez niej nie byłoby nas” wydał w 2014 roku, a pierwszy album „Otwórz się na świat” rok później. Singiel „Chodź” zdobył status złotej płyty. Aktualnie ma na koncie trzy albumy, w tym „Soon” z 2018 roku, które dotarło do 11. miejsca OLiS. W 2019 wokalista wystartował w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Niedawno współpracował z Viki Gabor (JESC 2019) nad jej nowym materiałem, jest m.in. współautorem „Toxic Love”. Niektórzy powątpiewają w to, że Jeremi faktycznie chce reprezentować San Marino podczas Eurowizji, jednak na ten moment wszystko wygląda na potwierdzone po stronie organizatora. Wokalista ma się pojawić w teatrze Titano w poniedziałek 10 stycznia o 12:48 i na przekonanie do siebie jurorów będzie miał 12 minut. Jeśli mu się uda, trafi do półfinałów, które odbędą się w dniach 9-16 lutego. O awans postara się też Marcin Szczurski, który na castingu wystąpi 9 stycznia o 15:36, Wokalista z Krakowa zadebiutował w zeszłym roku płytą „W poszukiwaniu siebie”, ale występuje na scenie już od 17 lat. Przy piosence „Popiół i kurz” pracował z Dominiciem Buczkowskim-Wojtaszkiem i Patrykiem Kumórem. Jeremiemu i Marcinowi życzymy powodzenia w San Marino!

🇵🇱 Eurowizja: Ogłoszenie reprezentanta za tydzień

Na polskim podwórku niewiele nowości – nadal toniemy w spekulacjach dotyczących tych samych nazwisk i raczej niewiele się w tym temacie zmieni. Na szczęście TVP ma już w przyszłą sobotę podać nazwisko wybranego reprezentanta, jednak być może nie ogłosi wtedy jeszcze utworu wskazanego przez jurorów. Podobnie było podczas selekcji wewnętrznych 2019. Polskie Radio przypomina swoim czytelnikom, że faworytów do Turynu mamy kilku – są to Daria, Kuba Szmajkowski i Krystian Ochman, ale wspomina się też o Alicji Szemplińskiej. Warto podkreślić, że zwyciężczyni „The Voice” i niedoszła reprezentantka kraju na ESC 2020 już wcześniej zapowiedziała, że nie zgłosiła się do konkursu i nie będzie starać się o wyjazd do Włoch. Według informacji Polskiego Radia spekulacje mają dotyczyć też Marcina Maciejczaka, Mariny Łuczenko, Roksany Węgiel czy nawet Viki Gabor, chociaż zwyciężczyni JESC z Gliwic jest za młoda by uczestniczyć w konkursie. W ankiecie na kanale YouTube Dziennika Eurowizyjnego 59% szans daje się Krystianowi Ochmanowi, 36% Darii, a tylko 11% Kubie Szmajkowskiemu, ale młody wokalista nie składa broni. Ostatnio udzielił wywiadu dla Plejady, podczas którego opowiadał o procesie powstania „Lovesick” oraz o swoich eurowizyjnych zainteresowaniach.

„Uważam, że to jedno z największych show na świecie – oglądam je intensywnie od 2015 roku. (…) To jest ogromna publiczność, ale też scena, produkcja – to świetnie wygląda i tam się wszystko zgadza, wszystko dopięte dosłownie na ostatni guzik i to widać. Nigdy nie byłem na Eurowizji osobiście, nawet jako widz, wszystko zawsze widziałem w telewizji, ale widać, że to jest po prostu wyćwiczone, wypróbowane na milion sposobów i świetnie jest w czymś takim uczestniczyć, żeby też się czegoś nauczyć”

Kuba Szmajkowski dla Plejada (LIVE)

Ogłoszenie wyników preselekcji wewnętrznych ma nastąpić w sobotę 15 stycznia i wtedy TVP zdradzi, kto został wybrany i kto pojedzie do Turynu reprezentować Polskę w jednym z półfinałów. O tym, który półfinał nam się trafi dowiemy się 25 stycznia.

🇻🇦 Watykan organizuje katolickie Sanremo

Równocześnie z festiwalem Sanremo w jednej z lokalnych diecezji ma się odbyć Festival della Canzone Cristiana, a wydarzenie jest sponsorowane przez gminę Sanremo i organizowane wspólnie z Radiem Watykańskim (Radio Vaticana), członkiem Europejskiej Unii Nadawców. W konkursie, który zaplanowano na 3-5 lutego, udział weźmie 24 wykonawców śpiewających utwory o tematyce religijnej i walczących o Grand Prix, ale też nagrodę specjalną pozwalającą na gwarantowany start w Sanremo Giovani 2023. Zwycięzca otrzyma też możliwość nagrania teledysku i wzięcia udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Dodatkowo wytwórnia partnerska konkursu umieści utwór zwycięzcy na 150 platformach streamingowych i roześle go do 850 stacji radiowych. Czy w ten sposób Radio Vaticana zbliży się do debiutu podczas Konkursu Piosenki Eurowizji? Raczej nie, gdyż istnieje wiele przeszkód nie do pokonania lub takich których rozgłośnia radiowa nie ma zamiaru forsować. Co ciekawe, Watykan już w latach 30. zajmował się eksperymentalną transmisją telewizyjną, jednak próby nie wypaliły. Na krótko spróbowano ponownie w latach 50., by później zaniechać testów aż do lat 90. gdy powstała stacja TV2000, która jednak nie należy do Watykanu, a do Konferencji Episkopatu Włoch 🇮🇹. Sam Watykan nie ma własnej stacji telewizyjnej.

Źródło: LRT, YouTube, Wikipedia, Eurovision Fun, UnaVocePerSanMarino.com, Empik, Polskie Radio, TVP, Plejada, EurovisionIN., J. Deisenberg, fot.: @voldemarskupido

3 komentarze

  1. A ponieważ ostatni będą pierwszymi stawiam na Kubę który na Sylwestrze Marzeń dał taka petardę że chyba wszystkich zamurowalo. A skoro maja nie wybierać utworu tylko wykonawcę to jak stwierdza że Lovesick jest słabe to mu na cito znajdą jakąś super nutę.

    Polubienie

  2. W mojej ocenie nie muszą jej szukać, ponieważ Krystian Ochman i jego Dokąd iść? Ma bit, który od razu staje się zapamiętany i nie wychodzi z głowy, lecz sprawia, że chętnie do utworu zwracam. Osobiście to zawsze utwór jest dla mnie najważniejszy a z Lovesick obawiam się, że nawet nie wejdziemy do finału, jest kolejny popowo-nijaki utwór, który zaraz po wysłuchaniu o nim zapominasz.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: