Eurowizja: Nowe informacje ze Słowenii, Litwy czy San Marino · Ile kosztuje udział w Eurowizji? · Krystian Ochman – z jury JESC na scenę ESC?

Znamy już daty dwóch finałów pre-eliminacji EMA Freš w Słowenii 🇸🇮. Pierwsza część odbędzie się 22 stycznia o 21:55, a druga tydzień później. Zakładając, że telewizja RTV SLO skorzysta z tej samej scenografii, dalsza część preselekcji wznowiona będzie w lutym. Przypomnę, że format zakłada dwa półfinały EMA oraz wielki finał, który najpewniej odbędzie się 19 lutego. Selekcje mają poprowadzić Melani Mekicar oraz Bojan Cvjeticanin. Po serii głosowań internetowych w ramach EMA Freš ustalono 14 finalistów. Zostaną oni podzieleni na dwie grupy i w drugiej połowie stycznia po raz pierwszy zaśpiewają na żywo swoje utwory, które do tej pory prezentowali tylko w krótkich wersjach demo. Z każdej grupy do półfinałów EMA 2022 trafi po dwóch kandydatów. O miejsce w głównych preselekcjach walczą m.in. Jon Vitezic, Jaka Hlis, duet Luma, Emma czy Anja Vodosek, a ich piosenki (w wersjach demo) znaleźć można TUTAJ. Najlepsi wejdą do półfinałów EMA 2022 gdzie już czeka na nich 16 doświadczonych wykonawców, w tym m.in. BQL, Haptman, July Jones, Klara Jazbec czy Vedran Ljubenko.

🇱🇹 Litwini w sobotę ruszają z selekcjami

W sobotę ruszają preselekcje litewskie, a zgodnie z formatem „Pabandom is naujo” składać się będzie z sześciu części – trzech ćwierćfinałów, dwóch półfinałów i finału, w którym 12 lutego o wyjazd do Turynu powalczy ośmiu najlepszych kandydatów. Z każdego ćwierćfinału do półfinału wejdzie po sześciu uczestników, co oznacza, że półfinały będą mieć 18 piosenek. Po podziale na dwie rundy z każdej z nich do finału awansują po cztery utwory. O wszystkim decydować będą jurorzy i widzowie, a cały dochód zebrany z głosowania sms-owego wzmocni eurowizyjny budżet delegacji LRT i zostanie przeznaczony na występ sceniczny nowego reprezentanta. Prowadzącymi będą Giedrius Masalskis, Ieva Stasiuleviciute i Richards Jonaitis. Fani z pewnością kojarzą 50-letniego Giedriusa, który do tej pory wielokrotnie prowadził preselekcje litewskie. Ieva także dała się już poznać jako gospodyni konkursu, natomiast Richards w tej roli debiutuje. Pierwszy ćwierćfinał pokazany będzie w sobotę o 20:00 czasu polskiego na LRT1.

🇸🇲 San Marino szuka reprezentanta

Zainteresowanie selekcjami „Una voce per San Marino” jest spore, a listy castingowe zapełniają się coraz to nowymi nazwiskami. Dziś czwarty dzień przesłuchań w drugiej turze. W Teatrze Titano jurorom zaprezentują się m.in. grecka wokalistka Artemis Matafia 🇬🇷 czy Matilde Montanari 🇮🇹, uczestniczka konkursu „Sanremo New Talent”. Jutro wśród przesłuchiwanych m.in. Elia Pazzini czy Luca Orlando Cozzolino. Ósmego stycznia zaśpiewa Niemiec Sebastian Schmidt 🇩🇪 (uczestnik selekcji 2018) czy Gianmarco Gridelli. W kolejnych dniach do castingu przystąpią m.in. Jess Condon, rockowy duet IroniKe, nigeryjski wokalista urodzony we Włoszech Charles Onyeabor, brazylijska draq queen znana z udziału w niemieckim „The Voice” – Oxa (Clayton Sia) 🇧🇷 czy Fabrizio Sanna. Na kulisami castingu uczestników wspiera raper z San Marino – Irol (fot.), który uczestniczył w selekcjach 2018 i podawał też punkty San Marino na Eurowizji. Po zakończeniu castingów poznamy skład półfinałów. Trwają też ustalenia co do ośmiu wykonawców, którzy zostaną zaproszeni bezpośrednio do udziału w finale preselekcji i zmierzą się z tymi, którzy dotrą tam poprzez półfinały. Spekuluje się, że w stawce może być wykonawca, który pojawił się już kiedyś na Eurowizji.

🇲🇪 Czarnogórze opłacało się wycofać z Eurowizji?

Czarnogórskie Media Center informuje, że preselekcje wewnętrzne zorganizowane przez nadawcę RTCG jednak pozostaną w cieniu konfliktu interesów, a wszystko przez zwycięstwo Vladany, która jest zatrudniona w tej telewizji. Dyrektor MC Goran Djurović podaje, że we wcześniejszych regulaminach Monteviziji pojawiła się wzmianka, że uczestnik konkursu nie może być pracownikiem stacji, jednak w aktualnych zasadach ten punkt został usunięty. Media Center nie ma też wiedzy dlaczego RTCG nie uwzględniło widzów w procesie wyboru najlepszej piosenki. „Pandemia nie może być przyczyną, gdyż program noworoczny nagrany został przy takim samym ryzyku. Wydaje się, że komuś nie odpowiadała opinia publiczna w tym procesie” – dodaje Djurović podkreślając, że RTCG nie planuje nawet publikować utworów, które znalazły się w czołówce głosowania jury. Niestety sytuacja nie jest nowa, a w Czarnogórze znane są przypadki nepotyzmu czy takich konfliktów interesów, zresztą Media Center przypomina, że sam dyrektor stacji RTCG został wybrany na to stanowisko poprzez głosowanie zarządu w którym miał swoich partnerów biznesowych. Co ciekawe, pojawiły się informacje o tym, że opłata za udział w Eurowizji 2022, którą chwalił się nadawca czarnogórski, była niska z powodu statusu RTCG jako nadawcy wracającego do konkursu. Gdyby Czarnogóra startowała w Eurowizji 2021, aktualnie stawka wynosiłaby 130 tys. euro, a nie 28 tys. euro. Czy to znaczy, że opłaca się częściej wycofywać z konkursu?

🇵🇱 Eurowizja: Krystian Ochman pokonał Darię

Piosenka „Gdzie iść” Krystiana Ochmana wygrała plebiscyt „Nasz Faworyt PL2022” w którym czytelnicy oceniali utwory o których wiemy, że zgłoszone zostały do preselekcji lub takie, które są tematem spekulacji. Zwycięzca „The Voice of Poland” zdobył w głosowaniu 18,82% głosów i pokonał dotychczasową faworytkę Darię z piosenką „Paranoia” (15,01%) czy Kubę Szmajkowskiego z „Lovesick” (13,52%). Czy Krystian ma szansę zostać reprezentantem Polski na Eurowizji 2022? Tego na razie nie wiemy, gdyż musimy poczekać na ogłoszenie wyników II tury głosowania jurorskiego preselekcji. Nazwisko laureata poznamy 15 stycznia. Warto przypomnieć, że Krystian Ochman wszedł w skład jury Polski podczas Eurowizji Junior 2021. Jego faworytem, tak jak i pozostałych członków komisji była piosenka „Qami Qami” Maleny z Armenii 🇦🇲, która ostatecznie wygrała cały konkurs. Pech chciał, że różnica punktów między Maleną a Sarą James była niewielka i gdyby polska komisja nie przyznała Ormiance tak wysokiej noty, być może utwór „Somebody” zdobyłby Grand Prix w Paryżu. Trzeba jednak zaznaczyć, że w porównaniu do jury z Armenii, polska komisja postąpiła fair oceniając najlepszy utwór bez głosowania strategicznego.

Źródło: RTV SLO, Evrovizija.com, LRT, Eurovoix, UnaVocePerSanMarino.com, Aktuelno.me, YouTube, inf. własne, fot.: @iroletti

%d blogerów lubi to: