Eurowizja Junior: Statystyki, ciekawostki i porównania. Jak rozdzielono punkty i głosy? • Czy Ormianie mają możliwość organizacji konkursu? • Znamy uczestników EMA 2022 w Słowenii • Daria pojedzie do Turynu? Nowe przypuszczenia

Eurowizja Junior 2021 zakończona, ale materiału do analizy i aktualizacji statystyk pozostało nam sporo. W tym roku część państw osiągnęła swoje najlepsze rezultaty, z drugiej strony niektóre je pogorszyły. Portugalia 🇵🇹 i Azerbejdżan 🇦🇿 zdobyły w tym roku najwyższe miejsca w historii swoich startów, przy czym Simao Oliveira był wielką sensacją online votingu zgarniając trzeci najwyższy wynik. Część osób sugeruje, że mogło tak się stać z powodu „taktycznego” głosowania widzów wspierających Ormian i jednocześnie oddających głos na „dwie piosenki, które mają małe szanse„. Podobna sytuacja miała miejsce w 2019 gdy mówiło się, że Polacy wywindowali Portugalię. Azerbejdżan z kolei wypadł zaskakująco dobrze w głosowaniu jurorów i nawet niska nota od internautów nie popsuła końcowego rezultatu. Paryż na pewno nie będzie dobrze kojarzyć się w statystykach Holandii 🇳🇱, Hiszpanii 🇪🇸, Kazachstanu 🇰🇿, Irlandii 🇮🇪, Bułgarii 🇧🇬 i Niemiec 🇩🇪 – te kraje zaliczyły swoje najniższe rezultaty, przy czym Holandia, kraj, który jako jedyny startował do tej pory we wszystkich konkursach, po raz pierwszy zajęła ostatnie miejsce. Macedonia 🇲🇰 drugi rok z rzędu ląduje w czołowej dziesiątce, a Dajte Muzika zaliczyli piąty najlepszy wynik, podobnie jak Olena z Ukrainy 🇺🇦 dla swojego kraju. Rosja 🇷🇺 pierwszy raz od zwycięstwa w 2017 roku notuje jednocyfrowe miejsce w rankingu, a Gruzja 🇬🇪 już trzeci raz w swojej historii zajęła 4. lokatę. Wynik Anny jest drugim najgorszym rezultatem dla Albanii 🇦🇱, w przypadku Serbii 🇷🇸 jest to trzecie najsłabsze miejsce. Sara James 🇵🇱 dała drugi najlepszy rezultat dla naszego kraju, Enzo 🇫🇷 dla Francji trzeci, a Armenia powtórzyła sukces z 2010 roku, tym samym na 13 startów Hayastan 🇦🇲 po raz ósmy ląduje na podium.

Eurowizja Junior: Jak głosowali jurorzy?

Analizując pojedyncze rankingi każdego z jurorów JESC 2021 ma się wrażenie, że nie dochodziło do żadnych manipulacji czy ustawiania głosowania. Noty są tak różnorodne, że często nawet nie trzeba było mieć ani jednego pierwszego miejsca od jury by zdobyć 12 punktów. Zdarzają się jednak kwestie zastanawiające czy ciekawostki, które warto tu przytoczyć:

  • 🇦🇱 Wszyscy jurorzy z Albanii mieli Macedonię i Włochy w czołowej dwójce, a Francję i Rosję na miejscach 3-4.
  • 🇦🇲🇦🇿 Komisja z Armenii tradycyjnie oceniła Azerbejdżan jednogłośnie na 18. miejsce, natomiast w tym roku tylko dwie osoby z azerskiego jury dały Armenię na sam koniec, a trzy pozostałe przyznały jej 17. miejsce słabiej oceniając Hiszpanię czy Serbię.
  • 🇩🇪 W głosowaniu niemieckim Polska zdobyła jedno drugie, jedno trzecie, dwa czwarte i jedno szóste miejsce a i tak wystarczyło to, by Sara James dostała 12 punktów.
  • 🇮🇪 Całe jury Irlandii było jednomyślne w kwestii oceny Polski – „Somebody” od każdego dostało 1. miejsce.
  • 🇮🇹 Wszyscy jurorzy z Włoch mieli Bułgarię w zakresie miejsc 2-4, a Armenia tylko u dwóch osób znalazła się w top10
  • 🇲🇹 Na Malcie Francja dostała dwa pierwsze miejsca i dwa poniżej top10
  • 🇵🇱 Polskie jury jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce Armenii
  • 🇪🇸 W Hiszpanii cztery osoby dały Ukrainie pierwsze miejsce, a tylko jedna się wyłamała co nie pozbawiło Oleny dwunastu punktów
  • 🇺🇦 Na Ukrainie Rosja nie zajęła żadnego miejsca powyżej trzynastego

Co ciekawe, tylko dwie dwunastki jurorskie przyznano z powodu jednomyślności jury (każdy członek komisji dał ten sam kraj na 1. miejsce) – są to dwie najwyższe noty dla Polski 🇵🇱 (od Irlandii) oraz dwunastka, którą Polska dała Armenii. Obliczono, że Malena z Armenii 🇦🇲 otrzymała ok. 425 tys. głosów od internautów, a Sara James 🇵🇱 398 tysięcy. Najmniej uzbierała Holandia 🇳🇱 – 133 tys. Chociaż krajów w tym roku było znacznie więcej, to jednak frekwencja w głosowaniu internetowym podobna co może oznaczać, że czołowe kraje (takie jak Polska, Hiszpania czy Francja) zanotowały niższą oglądalność konkursu i zaangażowanie w głosowanie. W porównaniu do 2020 roku wynik Maleny jest znacznie słabszy. Rok temu Valentina zgarnęła w online votingu aż 723 tys. głosów. Jest to też mniej niż u Viki Gabor w 2019, która uzbierała 567 tysięcy, chociaż ogółem głosów oddano mniej niż cztery miliony.

UPDATE: 1,6 mln widzów we Francji, a w Polsce 4,9 mln.

🇦🇲 Czy i gdzie Armenia zorganizuje Eurowizję Junior?

Zwycięstwo Armenii oznacza, że telewizja ARMTV ma prawo podjąć się organizacji Eurowizji Junior 2022. David Tserunyan w imieniu nadawcy poinformował, że telewizja chce rozpocząć współpracę z EBU przy konkursie, jak to zrobiła w 2011 roku po zwycięstwie Vladimira Arzumanyana. Wtedy JESC odbyło się w Erywaniu na terenie kompleksu im. Karena Demirchyana (nazywanym też Hamalir) na wzgórzu Tsitsernakaberd, czyli świętym dla Ormian miejscem pamięci o ludobójstwie. Budowla powstała w 1983 roku i jest największym tego typu obiektem w kraju. W 2015 roku rząd Armenii zdecydował o sprzedaży kompleksu prywatnemu inwestorowi planującemu w ciągu czterech lat wyremontować obiekt i zmienić całe miejsce w przyjazne rodzinie, m.in. z aquaparkiem i hotelami. Pomimo wciąż trwających prac w Hamalir nadal odbywają się tam koncerty i wydarzenia polityczne – odbyły się tam Yerevan Jazz Fest 2017, a w 2018 zorganizowano tam inaugurację Armena Sarkissiana na prezydenta kraju. Ze względu na brak innych hal tego typu telewizja ARMTV może nie mieć wyboru i znów trzeba będzie postawić na Hamalir. Dodatkowym problemem organizatorów mogą być problemy finansowe spowodowane konfliktem zbrojnym. Jeśli Ormianie jednak nie podejmą się organizacji lub Europejska Unia Nadawców znajdzie powód dla którego nie przyzna im ostatecznie tego prawa, wtedy odbędzie się konkurs dla nadawców którzy będą chętni podjąć się tego zadania. Ewentualnie EBU samodzielnie rozpocznie negocjacje z wybranymi telewizjami. Telewizja Polska raczej nie będzie zainteresowana organizacją imprezy, tak samo telewizje z Francji czy Hiszpanii, które chciały to zrobić tylko w momencie wygranej.

🇸🇮 Eurowizja 2022: Znamy słoweńskich uczestników

W dniu finału JESC 2021 telewizja słoweńska podała nazwiska uczestników EMA 2022. O wyjazd do Turynu powalczą m.in. zespół Batista Cadillac (finaliści lokalnej wersji „Mam Talent”), 28-letni David Amaro (uczestnik wielu słoweńskich festiwali i programów muzycznych, a także „Twoja twarz brzmi znajomo”), finalistka EMY 2007 – Eva Moskon, startująca w selekcjach 2020 Klara Jazbec czy słoweńsko-chorwacki piosenkarz Vedran Ljubenko. Największą niespodzianką jest powrót duetu BQL, którzy już dwukrotnie walczył o wyjazd na Eurowizję. Teraz zaśpiewają piosenkę „Maj”, którą napisali razem z duetem Maaraya (ESC 2015) i z marszu są faworytami. Do szesnastu kandydatów dołączy jeszcze dwóch zwycięzców pre-eliminacji EMA Fres. Cała osiemnastka podzielona będzie na dwa półfinały by rywalizować o awans. Terminarz konkursu nie jest jeszcze znany. Na ten moment zakończyły się duele EMA Fres, a jako ostatni do finału dołączyli Leya Leanne, De Liri i Marijan Novak ze Špelą Velikanje. Teraz od 20 do 24 odbywać się będą rundy dogrywkowe, w których codziennie głosować będzie można na jedną z trzech piosenek. W poniedziałek pierwszy pojedynek – Katja Kos, Anja Vodošek i Nika S.

Daria z Zakopanego do Turynu?

Telewizja serbska 🇷🇸 ma podać nazwiska uczestników selekcji narodowych do ESC 2022 na początku przyszłego roku. Aktualnie komisja RTS przesłuchuje wszystkie nadesłane utwory. Tymczasem 24 stycznia nadawca ukraiński 🇺🇦 poda nazwiska ośmiu finalistów nowego formatu preselekcji narodowych. Finał odbędzie się w lutym i ma składać się tylko z jednej rundy (bez żadnych półfinałów). Zwycięzcę wybiorą widzowie oraz jurorzy. Polacy czekają na ogłoszenie reprezentanta kraju, a coraz częściej mówi się o tym, że nazwisko poznamy podczas „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem co pasuje do wcześniejszych spekulacji dotyczących Darii i piosenki „Paranoia”. Chociaż ekipa TVP pracująca przy Eurowizji Junior nie chciała komentować działań związanych z dorosłym konkursem wszystko wskazuje na to, że do Turynu pojedzie Daria, która ma być główną gwiazdą koncertu w Zakopanem organizowanym przez TVP. Dodatkowo piosenkarka sama w wielu wywiadach zwraca uwagę na to, że chętnie wystąpiłaby w konkursie podając dość nietypowe i niekoniecznie jasne powody takie jak „bycie jedną z nielicznych polskich piosenkarek śpiewających po angielsku„. Słuchając coraz częstszych wywiadów z Darią na temat Eurowizji ma się wrażenie, że wokalistka niejako tłumaczy się dlaczego to ona została wybrana i przedstawia argumenty na swoją korzyść, chociaż podkreśla, że na temat jakiegokolwiek werdyktu nic nie wie. Tymczasem Telewizja Polska ogłosiła, że poza Darią w Zakopanem wystąpią m.in. Roksana Węgiel (JESC 2018) i Senhit (San Marino na ESC 2011 i 2021).

Źródło: JuniorEurovision.tv, Wikipedia, ARMTV, RTV SLO, RTS, UA:Pershyi, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: