Eurowizja 2022: Macedońskie preselekcje, hiszpańscy uczestnicy, polska reprezentantka (?) • Eurowizja Junior: Kolejne obostrzenia nałożone przez organizatorów

Wielka niespodzianka sezonu preselekcyjnego 2022! Telewizja macedońska 🇲🇰 po latach przerwy powraca do otwartego wyboru i organizuje finał narodowy „Za Evrosong 2022”. Rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń od wokalistów, którzy posiadają obywatelstwo kraju. Zgłoszony musi przedstawić swój oryginalny utwór, a taka propozycja może być stworzona także przez zagranicznych autorów. Piosenki przyjmowane będą do 16 stycznia, a spośród wszystkich aplikacji jury wyłoni sześciu finalistów nowego formatu konkursu. Finaliści zaprezentują się na scenie podczas transmitowanego na żywo show, a zwycięzcę wybiorą widzowie oraz międzynarodowe jury w stosunku głosów 50/50. MRT czeka na zgłoszenia drogą e-mailową lub tradycyjną, na adres siedziby stacji. Nie znamy na razie daty finału narodowego. Macedończycy już wielokrotnie wybierali swoich przedstawicieli na ESC poprzez selekcje, głównie w ramach „Skopje Fest” (1998-2004 oraz 2007-2011 i 2015). Dodatkowo w latach 2005-2006 organizowano selekcje „Nacionalen Evrosong”. Najlepszy wynik eurowizyjny tego kraju – 7. miejsce w finale – to jednak efekt wyboru wewnętrznego piosenki „Proud” Tamary Todevskiej. Warto zwrócić uwagę, że dobre wyniki z 2006 czy 2004 i 2007 to już pokłosie preselekcji narodowych. Ostatni raz, gdy Macedonia miała finał narodowy to rok 2015 – wygrał wtedy Daniel Kajmakoski, który jednak nie zakwalifikował się do finału. W latach 2016-2021 MRT konsekwentnie stawiała na wybory wewnętrzne, ale do finału udało się wejść tylko raz – w 2019 Tamara wygrała finałowe głosowanie jury, jednak z powodu niskiej pozycji u widzów zajęła ostatecznie 7. miejsce. To jedyny rezultat kraju w top10 Eurowizji od debiutu w 1996/1998 roku.

🇪🇸 Większy finał narodowy Hiszpanii

Dziś poznaliśmy skład selekcji „Benidorm Fest” w Hiszpanii. W półfinałach zawalczy łącznie 14 wykonawców, w tym duet Azucar Moreno (ESC 1990), grupa Tanxugueiras (z pierwszą w historii selekcji piosenką w języku galicyjskim), ikona elektro-popu z Chile 🇨🇱 – Javiera Mena, futurystyczna Luna Ki, uczestniczka OT 2018 Marta Sango, Rigoberta Bandini (jedno z najgorętszych nazwisk w stawce, wpisana na listę 100 najbardziej kreatywnych Hiszpanów magazynu „Forbes”), boys-bandowa sensacja czyli grupa Unique (na zdj.) czy indie-pop trio Varry Brava. Potwierdziło się większość wcześniejszych doniesień mediów co do składu selekcji, a jedynie zabrakło grupy Nina Polaca. Wszystkie piosenki będą oficjalnie zaprezentowane 23 grudnia, jednak niektóre są już w sieci, gdyż RTVE nie ma żadnych praw do ich samodzielnej dystrybucji. W każdym półfinale wystartuje siedmiu wykonawców, który powalczą o finał. Z każdej rundy awans otrzyma czterech najlepszych, co znaczy, że w finale usłyszymy ośmiu uczestników. Pierwotnie planowano stawkę złożoną z 12 kandydatów, jednak ze względu na wysoki poziom zwiększono ją do 14. Całe selekcje w ramach reaktywowanego festiwalu odbędą się pod koniec stycznia.

Eurowizja 2022: Plotki o Darii coraz silniejsze

Znamy skład finału drugiego tygodnia EMA Fres w Słowenii 🇸🇮. Swoje duele wygrali Ina, Jaka Hlis, LUMA oraz Lara Dovier co znaczy, że w sobotę od 20:00 ta czwórka powalczy o trzy miejsca w finale pre-eliminacji. LaraYul, Ain’t Harmony, Mitja Dragan i Evita będą mogli rywalizować w dogrywce w ramach czwartego tygodnia formatu. W Rumunii 🇷🇴 poznaliśmy już skład jurorski, który wybierze piosenki do internetowego półfinału. Utwory ocenią Alexandra Ungureanu (finalistka selekcji 2003), Randi (juror w selekcjach 2016), Cristian Faur (kompozytor „Let me try” z 2006), Adrian Romcescu (kompozytor „Eu cred” z 1998) oraz wokalistka jazzowa Ozana Barabancea. Komisja zacznie pracę w dniach 20-21 grudnia, dzień po zamknięciu etapu zgłoszeniowego. Spośród wszystkich piosenek wybrany będzie zestaw 45 utworów, a wynik obrad komisji poznamy nie później niż 23 grudnia. W Izraelu 🇮🇱 trwa „X Factor”, ale nadal oglądać możemy tylko odcinki poświęcone przesłuchaniom. Za nami już 18 części i na razie nie wiadomo co dalej. Zestaw zakwalifikowanych wykonawców dostępny jest TUTAJ. W polskiej sieci 🇵🇱 pojawiły się niepotwierdzone doniesienia jakoby praca komisji stworzonej przez TVP została już zakończona, a spośród pięciu wyselekcjonowanych utworów komisja wybrała „Paranoię” Darii. Sama wokalistka nadal twierdzi, że nic o tym nie wie, ale z pewnością byłoby jej miło, jeśli otrzymałaby taką szansę. Jest też pewna, że „Paranoia” świetnie poradziłaby sobie na Eurowizji, bo refren utworu pozostaje w głowie. TVP nie komentuje tych informacji, jednak Daria udzielała wywiadu na planie programu „Jaka to melodia?” którego reżyserem jest Mikołaj Dobrowolski – jedna z osób decyzyjnych w sprawie reprezentanta naszego kraju. Daje to fanom sporo pewności, że to właśnie Daria pojedzie do Turynu. Oficjalne potwierdzenie nastąpić ma do 2 stycznia.

🇲🇨 Monako z nową telewizją. Będzie powrót?

Coraz większe szanse na powrót Monako do Eurowizji po wielu latach nieobecności. Po tym, jak ogłoszono, że w budżecie pojawiła się istotna wzmianka na temat konkursu, teraz podano, że TMC przestanie pełnić rolę telewizji narodowej kraju, a od nowego roku zastąpi ją Monte-Carlo Riviera, stacja, która ma być w pełni własnością władz kraju, a nie Francuzów. Daje to oczywiście wielkie nadzieje na powrót kraju do Eurowizji, jednak aby było to możliwe MCR musi być członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Czasu jest jednak sporo, bo mówimy o powrocie w 2023 roku. Nowa telewizja ma produkować programy informacyjne, dokumentalne, talk-shows i treści bliskie sercu księcia Alberta. Nowy nadawca już teraz potwierdził, że będzie częścią TV5Monde, które będzie emitować newsy z Monako raz dziennie. Tele Monte Carlo powstało w 1954 roku z inicjatywy księcia Monako Rainiera III, a jednym z pierwszych transmitowanych wydarzeń był ślub księcia z Grace Kelly. Szybkie dołączenie do EBU pozwoliło TMC na debiut podczas Eurowizji już w 1959 roku. Status aktywnego członka EBU TMC utraciło w 1995 roku, a prawa przejęła nowostworzona instytucja telewizyjno-radiowa GRMC. Nie wiadomo jakie będą dalsze losy TMC i czy telewizja przestanie nadawać tak, by zostać zastąpioną przez Monte-Carlo Riviera.

Eurowizja Junior międzynarodowo lecz w zamknięciu

Kolejne obostrzenia na Eurowizji Junior. Pozbawiono nas już prawdziwej Ceremonii Otwarcia, a widzowie nie będą mogli oglądać na żywo próby jurorskiej. Teraz okazało się, że dziennikarze nie wejdą do Areny w trakcie II serii prób technicznych, jak to miało miejsce w Gliwicach. Takie próby oglądać będzie można tylko w Centrum Prasowym na dużych ekranach. Nie wiadomo na razie co z próbą prasową 18 grudnia, ale istnieje spore ryzyko, że takowa również będzie zamknięta dla prasy. Wszystko oczywiście ze względu na bezpieczeństwo uczestników startujących w JESC w czasie pandemii. Tymczasem kolejne kraje ogłaszają plany co do transmisji show. Telewizja portugalska RTP 🇵🇹 planuje pokazać finał także na RTP Internacional, dzięki czemu konkurs obejrzą widzowie z Azji czy Ameryki. Wcześniej też tak już robiono, jednak nie dawało to Portugalii znaczącej przewagi w głosowaniu internetowym. Na kanałach międzynarodowych show pokażą także TVE 🇪🇸 (Hiszpania) czy TVP 🇵🇱 (Polska). Z kolei w Bułgarii 🇧🇬 finał obejrzeć można na BN1 i jednocześnie na BNT4 – tu również głównym powodem jest chęć dotarcia do diaspory rozsianej po całym świecie i korzystającej z przekazu kanału czwartego. Bułgarzy nie ukrywają, że jest to dla nich pierwsza Eurowizja Junior podczas której mogą głosować na swój własny utwór i chcą z tego prawa w pełni skorzystać, stąd intensywna promocja tego pomysłu. Scena JESC w La Seine Musicale już stoi – jednych zachwyca, a innych odrzuca. Przypomnę, że w tym roku kształt sceny stanowią imitacje znanego paryskiego mostu, zresztą odniesień do stołecznej architektury jest tu znacznie więcej. Polska delegacja leci do Paryża już w niedzielę!

Trwa głosowanie w listopadowej edycji HOLFESTIVALEN! Głosuj na najlepsze polskie propozycje – wszystkie szczegóły TUTAJ.

Źródło: MRT, Wikipedia, RTVE, Wiwibloggs, RTV SLO, TVR, JastrzabPost, Twitter, Eurovoix, JuniorEurovision.tv, fot.: @uniquemusica,  @familyprideoficial

%d blogerów lubi to: