Znamy uczestników selekcji w Czechach i Estonii! • Legendarny duet powróci na Eurowizję po ponad 30 latach? • Co nowego w Słowenii? • Eurowizja Junior: Dziennik Eurowizyjny planuje relacje z Paryża!

Dziś podczas specjalnej konferencji prasowej w Pradze 🇨🇿 przedstawiono siedmiu finalistów selekcji ESCZ oraz przypomniano metodę wyboru reprezentanta Czech. Głosowanie internetowe (dostępne na specjalnej stronie oraz na aplikacji Eurovision) dostępne będzie od wtorku od północy, a w tym roku o wynikach decydują jurorzy złożeni z eurowizyjnych artystów oraz czescy i zagraniczni fani konkursu (stosunek głosów 50/25/25). Nowością jest też to, że każdy finalista nagrał występ w studiu telewizji czeskiej, więc oceniać można piosenki nie na podstawie nagrań audio, ale wykonań live. O wyjazd do Turynu walczą Annabelle (praska raperka, która trafiła na słynny billboard na Time Square w Nowym Jorku), międzynarodowa grupa We Are Domi (założona przez studentów z Leeds 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿, a w skład grupy wchodzą Czeszka, Włoch 🇮🇹, Angielka i dwóch Norwegów 🇳🇴), Elis Mraz (startowała w selekcjach 2020 zajmując 2. miejsce), Emma Smetana & Jordan Haj (małżeństwo ze zdjęcia, Emma to aktorka, piosenkarka i dziennikarka która ma francuskie obywatelstwo 🇫🇷, Jordan także ma podwójne obywatelstwo – czesko-izraelskie 🇮🇱), Giudi (Jitka Moulisova, która wystąpiła w „X Factor”, a jej piosenka na ESC oparta jest o motywy czeskiej mitologii), Skywalker (post-hardcore grupa z Pragi z frontmenem Honzą Kucerą) oraz trio The Valentinas (grają indie-rock, działają od 2017 roku). W głosowaniu na czeskiej stronie ESCarena.cz aktualnie prowadzą Emma z Jordanem (30%) głosów, drugie miejsce ma Giudi (17%), a trzecie Elis Mraz (16%), ale oczywiście wiele się jeszcze zmieni. Występy opublikowane będą jutro, wraz ze startem głosowania, które potrwa do 15 grudnia. Wyniki poznamy dzień później czyli 16 grudnia.

🇪🇪 Ostatni ćwierćfinaliści z Estonii

Ostatni ćwierćfinał „Eesti Laul” z paroma zaskoczeniami! Telewizja EER poinformowała, że wśród 10 uczestników znalazł się … Ott Lepland, reprezentant kraju na ESC 2012, który w sobotę prowadził III ćwierćfinał. Wokalista zaśpiewa „Aovalguses”, które współtworzył. Rywalami Otta będą m.in. Elisa Kolk z piosenką „Fire” napisaną przez Linneę Deb czy Ellen Benediktson, Emili Jurgens z „Quicksilver”, Jessica Rohelpuu z „My Mom”, grupa Black Velvet (z piosenką Svena Lohmusa) czy Shira, która ponownie uczestniczy w tegorocznych selekcjach, ale teraz razem z Pur Mudd. Sobotni ćwierćfinał poprowadzą Juri Pootsmann (ESC 2016) oraz Getter Jaani (ESC 2011). Piosenki opublikowane będą dopiero w sobotę w trakcie trwania ćwierćfinału. Znamy już wszystkich 40 kandydatów do reprezentowania Estonii na Eurowizji, chociaż w ciągu trzech ostatnich tygodni 15 już pożegnało się z rywalizacją. Najlepsi trafią do półfinałów w lutym, gdzie po raz pierwszy zaśpiewają swoje piosenki na żywo. W IV ćwierćfinale zdecydowanym faworytem jest Ott Lepland, 34-letni piosenkarz, który w 2009 roku wygrał „Idola”. Za balladę „Kuula” zgarnął dla Estonii 6. miejsce w finale Eurowizji 2012.

🇪🇸 Azucar Moreno wrócą na Eurowizję?

Według hiszpańskich portali część wykonawców Benidorm Fest 2022 jest już znana, chociaż oficjalne ogłoszenie całej stawki nastąpi 10 grudnia. W preselekcjach usłyszeć mamy Rigobertę Bandini z Katalonii, grupę Nina Polaca złożoną z Alvaro Surmy i Alberto Rojo, którzy poznali się na Majorce, Raydena (jako jeden z pierwszych ogłosił chęć startu w preselekcjach), trio Tanxugueiras (zwycięzcy głosowania „La Elecction Interna” portalu Eurovision-Spain na wymarzonego reprezentanta kraju) oraz grupę Varry Brava. Największą sensacją ma być jednak udział legendarnego duetu Azucar Moreno, 31 lat po starcie pań w Eurowizji w Zagrzebiu. Azucar Moreno nie pojawiały się w żadnych spekulacjach co do stawki Benidorm Festival, ale EuroMag potwierdza, że duet faktycznie ma wystąpić w selekcjach. Toni i Encarna założyły swój duet w 1984 roku, do tej pory sprzedały 12 milionów płyt i są znane nie tylko w Europie, ale też w Ameryce. Ich udział w ESC 1990 zapisał się w historii jako najdłuższy, nie ze względu na czas trwania utworu, ale problemy techniczne. Z powodu usterki dźwiękowej panie się nie słyszały i zbyt późno weszły na scenę, przez co nie mogły odpowiednio rozpocząć występu. Zdenerwowane opuściły scenę, pozostawiając na niej grających muzyków. Wróciły jednak po chwili i wykonały „Bandido”. Zajęły 5. miejsce co było najlepszym rezultatem Hiszpanii od 1984 roku. Według nieoficjalnych informacji telewizja RTVE stara się teraz o gwarancję, że wszyscy wybrani wykonawcy faktycznie wezmą udział w preselekcjach, tak by listę ogłosić 10 grudnia.

Co nowego w Słowenii, Danii i Polsce?

Znamy wyniki pierwszego finału tygodnia EMA Fres 🇸🇮. Do finału EMA Fres przeszli Stela Sofia, LPS oraz Jon Vitezic, co oznacza, że Nika S. trafi do dogrywki, gdzie powalczy z wykonawcami wyeliminowanymi w duelach. Dziś ruszył II tydzień głosowań internetowych. Pierwszy duel to Ina i Larayul. Zasady są takie same jak tydzień temu – od poniedziałku do czwartku RTV SLO publikuje na swojej stronie internetowej dwie piosenki, a internauci głosują na tę lepszą. Wyniki podawane są tego samego dnia wieczorem. Czworo zwycięzców weźmie udział w finale tygodnia w sobotę o 20:00, a wyeliminowani będą mogli rywalizować w dogrywce. Głosowania w tygodniu trwają codziennie od 8:00 do 20:00. W niektórych krajach kompletowana jest stawka uczestników, a Duńczycy 🇩🇰 najpierw ogłaszają…gości specjalnych. Finał Dansk Melodi Grand Prix 2022 otworzy duet Fyr og Flamme, który reprezentował kraj w Rotterdamie. Finał poprowadzą Tina Muller i Martin Brygmann, a reprezentanta Danii poznamy 5 marca. Ośmiu kandydatów (oraz ich piosenki) poznamy w lutym. Niebawem konferencja prasowa TVP 🇵🇱 poświęcona organizacji „Sylwestra Marzeń z Dwójką” podczas której poznamy wykonawców, którzy zaśpiewają w Tatrach. Wielu fanów sądzi, że w gronie zaproszonych gwiazd będzie nowy polski reprezentant na Eurowizję, dlatego wypatrują m.in. Kuby Szmajkowskiego (który ma niebawem opublikować swoją propozycję na ESC 2022) czy Darii (pojawiły się plotki, że wokalistka może przy projekcie eurowizyjnym współpracować z Gromee’m, jednak nie wiemy ile w tym prawdy). Według regulaminu preselekcji reprezentanta kraju powinniśmy poznać najpóźniej 2 stycznia.

Dziennik Eurowizyjny w Paryżu od 16 grudnia!

Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonował próby do Eurowizji Junior 2021 na żywo z Paryża od 16 grudnia od godziny 9:00. W tym roku relacje przygotowane będą ze zdwojoną siłą, gdyż poza autorem strony (Maciejem Błażewiczem) w roli reporterki pojawi się też Natalia Kowalczyk, wierna fanka konkursu, która swoją przygodę z JESC rozpoczęła od wolontariatu w Gliwicach. Stali widzowie relacji na Facebooku z pewnością kojarzą ją nie tylko z Eurowizji Junior. W tym roku Centrum Prasowe działać będzie cztery dni, tym samym będziemy mogli dla Was relacjonować II serię prób technicznych, próbę prasową oraz jurorską, a także zajrzymy za kulisy konkursu, konferencji prasowych i pozwiedzamy okolice! Z pewnością sporo się będzie działo, dlatego już teraz zapraszam do śledzenia relacji poprzez grupę Facebook (dodatkowe materiały pojawiać się będą także na YouTube oraz Instagramie). Serdecznie zachęcamy i prosimy o wsparcie Dziennika Eurowizyjnego przed paryską przygodą – każdy kto chce pomóc przy realizacji wszystkich działań może zostać patronem strony poprzez skorzystanie z serwisu Patronite.pl. Przy okazji można zdobyć różnego rodzaju przywileje, ekskluzywne informacje czy nawet nagrody! Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ, a z góry dziękujemy za wsparcie i obiecamy sprostać oczekiwaniom! To nie koniec dobrych informacji – w Paryżu 🇫🇷 trwa budowa sceny w La Seine Musicale, a delegacja Kazachstanu udała się w długą podróż z Oralu 🇰🇿 do Paryża (przez Nur-Sułtan i Warszawę) co znaczy, że Khabar TV jednak wysyła swoich reprezentantów, więc Alinur i Beknur będą mogli wystąpić na scenie. Telewizja Polska 🇵🇱 także szykuje się do podróży. Sara James wraz z ekipą ma trafić do Francji już w weekend. Więcej na temat jej aktywności w Paryżu przeczytacie TUTAJ. Finał JESC 2021 już 19 grudnia o 16:00 w TVP1 i TVP Polonia, a najpewniej komentatorami będą Olek Sikora i Marek Sierocki, czyli duet znany już z Rotterdamu.

Dotychczasowe relacje Dziennika Eurowizyjnego śledzić mogliście z Belgradu 🇷🇸 (Beovizija 2019-2020), Budapesztu 🇭🇺 (A Dal 2017), Gdańska 🇵🇱 (Eurowizja dla Młodych Tancerzy 2013), Gliwic 🇵🇱 (Eurowizja Junior 2019), Kijowa 🇺🇦 (Eurowizja 2017, Vydbir 2018), Kopenhagi 🇩🇰 (Eurowizja 2014), Lizbony 🇵🇹 (Eurowizja 2018), Londynu 🇬🇧 (London Eurovision Party 2012-2013), Malmo 🇸🇪 (Eurowizja 2013), Mińska (Eurowizja Junior 2018), Rotterdamu 🇳🇱 (Eurowizja 2021), ze Sztokholmu 🇸🇪 (Melodifestivalen 2012, Eurowizja 2016), Tbilisi 🇬🇪 (Eurowizja Junior 2017), Tel-Awiwu 🇮🇱 (Eurowizja 2019), Wiednia 🇦🇹 (Eurowizja 2015) i oczywiście Warszawy 🇵🇱 (polskie preselekcje 2006-2011, 2016-2018 i 2020 oraz selekcje JESC 2016-2017 i 2019, a także Eurowizja Junior 2020).

W 2022 poza Turynem planowane są relacje z San Marino podczas finału „Una voce per San Marino”

Źródło: ESCarena.cz, ESCplus.es, RTV SLO, Eurovoix, TVP, Instagram, fot.: @jordanhaj

%d blogerów lubi to: