Eurowizja 2022: S10 reprezentantką Holandii! Znamy kandydatów z Litwy i nowe informacje o Festivali i Kenges  • Eurowizja Junior: Jak Sara James wypada w rankingach fanów? Ma szansę na wygraną?

Eurowizja 2022: Znamy uczestniczkę z Holandii

Telewizja holenderska AVROTROS ogłosiła, że do Turynu wysyła Stien den Hollander 🇰🇾 (fot.) z utworem w języku narodowym. Kraj ten po raz pierwszy od 2010 stawia na język holenderski. W Oslo w języku „dutch” śpiewała Sieneke, jednak zajęła tylko 14. miejsce w półfinale. Ostatni raz, kiedy Holandia prezentowała w finale Eurowizji utwór po holendersku to rok 1998 i 4. miejsce za „Hemel en aarde” Edsilii Rombley. Stien (której imię zapisywane jest jako S10 – ‚es tien’) urodziła się 8 listopada 2000 roku w Abbekerk. W wieku 17 lat podpisała kontrakt z hip-hopową wytwórnią Noah’s Ark, co pozwoliło jej wydać świetnie przyjęty album, za który zdobyła prestiżową nagrodę. Co ciekawe, albumy jej płyt („Lithium” i „Antipsychotica”) odnoszą się do nazw leków przepisywanych na psychozę i chorobę afektywną dwubiegunową, a S10 jest często chwalona za odważne i szczere teksty o jej problemach ze zdrowiem psychicznym. Najnowsza płyta z 2020 – „Vlinders (Motyle)” – jest już inna, ale stała się na tyle popularna, że doprowadziła do wyprzedania całej trasy koncertowej, a wiele singli tego wydawnictwa docierało do najwyższych miejsc list przebojów. Stien to nie tylko piosenkarka i raperka, ale przede wszystkich twórczyni swojej muzyki i to jest trend, który powinien być ponawiany po tym jak w Eurowizji 2021 piosenki z czołówki rankingu były tworzone przez wykonawców. Jej autorska muzyka jest dla niej wszystkim i ma nadzieję, że da ludziom tyle dobra co jej samej. W rozmowie z AVROTROS przyznała, że reprezentowanie Holandii ze swoją własną muzyką przed tak dużą publicznością to dla niej wielki zaszczyt. Eric van Stade, dyrektor telewizji przyznał, że zazwyczaj nadawca nie zdradza za wiele co do utworu eurowizyjnego, ale w tym przypadku zrobi wyjątek. Zdradził, że S10 pozostanie wierna swojemu stylowi, stąd decyzja, by zaśpiewać po holendersku. Dodał, że AVROTROS w pełni popiera ten jednogłośny werdykt komisji. Zaznaczył, że podobnie jak w 2019 roku, komisja konsultacyjna miała skupić się bardziej na utworze niż na nazwisku. Premiera utworu w przyszłym roku.

🇱🇹 Kto walczy o reprezentowanie Litwy?

Poznaliśmy skład preselekcji litewskich „Pabandom is Naujo”. Audrius Girzadas, główny producent programów telewizyjnych LRT podkreśla, że po raz pierwszy telewizja wspiera finansowo wszystkich uczestników tak, by mogli się odpowiednio przygotować do konkursu. Cała grupa 36 kandydatów otrzyma łącznie do podziału 54 tys. euro z podkreśleniem, że budżet musi być przeznaczony na produkcję utworu i prezentacji scenicznej, a nie na tantiemy dla twórców. O wyjazd do Turynu walczyło ponad 50 kandydatów, a komisja selekcyjna oceniała zgłoszenia dwuetapowo – najpierw sprawdzono, czy są zgodne z regulaminem, a dopiero później punktowano samą piosenkę. 36 uczestników oznacza, że format selekcji to trzy ćwierćfinały, dwa półfinały i finał, a pierwszy odcinek pokazany będzie już 8 stycznia. Decyzję na poszczególnych etapach podejmować będą widzowie i jurorzy. W komisji zasiądą m.in. Ramunas Zilnys, Darius Uzkuraitis czy Vytautas Bikus czyli osoby znane i cenione, posiadające już doświadczenie z preselekcjami. Ich głównym celem ma być ocena pod względem oryginalności, jakości wykonania i potencjału na jak najwyższe miejsce w Eurowizji. Do „Pabandom is Naujo” zakwalifikowano wielu znanych nam już wykonawców. Są m.in. Aldegunda, Erica Jennings (ESC 2001), Gebrasy, Vilija Mataciunaite (ESC 2014), Justin 3 ft. nanaart, Monika Linkyte (ESC 2015), Ieva Zasimauskaite (ESC 2018), Cosmic Bride, Queens of Roses, Ruta Loop, Titas & Benas czy Voldemars Petersons z grupą The Break Hearters. Niespodzianką jest też powrót Lolity Zero, słynnej rogatej damy, która była sensacją selekcji w 2017, a z”Get Frigthen” i pokazowym rozbijaniem arbuza dotarła aż do finału. Co ciekawe, jej głos podkładał Jurij Veklenko (ESC 2019) Część piosenek z pewnością wkrótce pojawi się w sieci, dlatego warto śledzić dokonania artystów. Ich pełna lista dostępna jest TUTAJ.

Eurowizja 2022: Co nowego w Albanii, Słowenii i Niemczech?

Telewizja RTSH zorganizowała konferencję dotyczącą Festivali i Kenges 🇦🇱, które po roku przerwy wraca do Pałacu Kongresu w Tiranie. Prowadzącymi będą Ardit Gjebrea (ojciec Anny z JESC 2021), Jonida Maliqi (ESC 2019), Xhemi Shehu, Klevi Kadili i Isli Islami. Jonida Maliqi ma być też jedną z gwiazd Interval Act. Pierwszego dnia (27 grudnia) 20 wykonawców zaśpiewa swoje konkursowe utwory. Drugiego czeka nas podróż do przeszłości, a kandydaci do Grand Prix zaśpiewają największe przeboje 60-letniej historii festiwalu. Piosenki na Eurowizję ponownie usłyszymy w finale 29 grudnia i wtedy też jurorzy podejmą decyzję o tym, kto jedzie do Turynu. Wbrew wcześniejszym informacjom w FiK60 nie pojawi się televoting, a znów mówi się, że zwycięzca jest już znany. Wśród faworytów wymienia się Ronelę Hajati i Albana Ramosaja. W Słowenii 🇸🇮 trwa drugi tydzień EMA Fres. Wczoraj duel wygrała Ina z „Moj dopamin”, a LaraYul trafiła do dogrywki. Dziś do 20:00 głosować można na piosenki Ain’t Harmony i Jaki Hlisa, z kolei jutro zmierzą się ze sobą LUMA i Mitja Dragan. Dziś kończy się przyjmowanie zgłoszeń do selekcji Supernova 🇱🇻 i niebawem powinniśmy poznać więcej informacji na temat dalszego procesu. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, do konkursu zgłosili się finaliści Carpathia Festival 2021 – Alekss Silvers i Yulia Meyer. Z kolei do preselekcji niemieckich 🇩🇪 przystąpiła grupa Eskimo Callboy, która określa się jako zespół grający metalcore, happy hardcore i „a-bit-of-everythingcore”. Ich propozycja na Eurowizję to „Pump it”. Wokalistą grupy jest Kevin Ratajczak posiadający polskie korzenie.

Eurowizja Junior 2021: Sara James jedną z faworytek

Już w niedzielę 12 grudnia polska ekipa z Sarą James 🇵🇱 na czele wylatuje do Paryża by rozpocząć przygodę związaną z Eurowizją Junior. Polska reprezentantka pojawi się 13 grudnia podczas Ceremonii Otwarcia 🇫🇷, a w dniach 14-17 grudnia odbędzie dwie próby techniczne. Od 16 grudnia jej poczynania śledzić już będzie Dziennik Eurowizyjny, który rozpocznie relacjonowanie z Centrum Prasowego. Polka ma spore szanse na wygraną, ale nie jest jedyną faworytką. W głosowaniu EurovisionWorld prowadzi Armenia 🇦🇲 (12%), druga jest Gruzja 🇬🇪 (11%), a trzecia Francja 🇫🇷 (9%). Polska i Rosja 🇷🇺 mają podobny wynik – 8%. Najmniej głosów w ankiecie zebrały piosenki z Kazachstanu 🇰🇿 i Malty 🇲🇹 (po 2%). W ankiecie Wiwibloggs do głosu doszli rosyjscy internauci, stąd piosenka „Mon ami” ma 16,37% głosów, pokonując „Qami Qami” z Armenii (11%) i „Let’s Count The Smiles” z Gruzji (7,1%). Polska zebrała 6,93% poparcia. Wygrywa jednak w głosowaniu na EurovisionUnion.com gdzie ma aż 25,93% głosów. W typowaniu Eurovoxx Armenia zebrała aż 23,5% głosów, drugie miejsce mają Włochy 14,9% 🇮🇹, a trzecie Polska 10,6%. W plebiscycie „Nasz Faworyt” Dziennika Eurowizyjnego Polska nie brała udziału – wygrała Macedonia 🇲🇰 przed Armenią i Włochami. W wyświetleniach teledysków z oficjalnego kanału YouTube klip „Somebody” został pokonany przez armeńskie „Qami Qami”, które przekroczyło 2 mln odtworzeń.

🇸🇪 Z Archiwum MF (11): Dolly Style, FO&O, Saara Aalto, Celine Dion

Po komercyjnym sukcesie „Hello HiDolly Style otrzymały zaproszenie do MF 2016. Dziewczyny zgłosiły do konkursu utwór „Young & Restless” jednak SVT ostatecznie przydzieliło im piosenkę „Rollercoaster” zgłoszoną przez trio J.E.M (MF 2014). Telewizji spodobała się kompozycja jednak wolała ją przydzielić właśnie laleczkom… Niedługo potem zespół J.E.M w ogóle przestał istnieć, a z Dolly Style odeszła ówczesna niebieskowłosa część girlsbandu – Polly, czyli Alexandra Salomonsson. Według źródeł autora cyklu znana teraz jako Allysandra próbuje dostać się do MF niemal co roku. FO&O to popularny niegdyś boysband złożony z Felixa Sandmana, Omara Rudberga i Oscara Enestada. Jak wiemy wszyscy panowie zaliczyli już swój solo start w MF, jednak w 2017 wystartowali jako trio i byli traktowani jako faworyci. Jak się okazuje ich propozycja „Gotta Thing About You” to odrzut z płyty niezwykle popularnego One Direction 🇬🇧. W roku 2018 fińska telewizja YLE 🇫🇮 postawiła na preselekcje z jedną artystką (Saarę Aalto) i trzema kompozycjami. Należy jednak wspomnieć, że stawka tych selekcji składała się w 67% ze szwedzkich propozycji wyeliminowanych w MF. Zarówno „Monsters” jak i „Domino” zostały w pierwszej kolejności zgłoszone do Melodifestivalen. Ku zaskoczeniu wielu osób w stawce MF 2020 pojawiła się nikomu nieznana Faith Kekembo. Producenci widzieli w niej jednak spory potencjał, ponieważ dostała ona utwór, który został odrzucony przez samą Celine Dion. Przy nagrywaniu albumu „Courage” m.in. z Jorgenem Elofssonem i Liz Rodrigues okazało się, że nie ma miejsca na trzecią kompozycję ich autorstwa – „Crying Rivers”. Utwór ostatecznie wylądował w puli SVT i został przydzielony Faith.

Ruszyło głosowanie w listopadowej edycji HOLFESTIVALEN! Głosuj na najlepsze polskie propozycje – wszystkie szczegóły TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, Wikipedia, AVROTROS, LRT.lt, RTSH, Eurovision Albania, RTV SLO, YouTube, EurovisionWorld, Eurovoxx, Wiwibloggs, TVP, cykl o MF: Dawid Oczkowski, fot.: s10s10xx @jimenagabriella

%d blogerów lubi to: