Eurowizja Junior 2021 „Nasz Faworyt”: Znamy wyniki plebiscytu! • Kiedy Sara James poleci do Francji?

🇲🇰 Eurowizja Junior 2021: Macedonia naszym faworytem

Reprezentacja Macedonii Północnej 🇲🇰 – grupa Dajte Muzika – wygrała plebiscyt „Nasz Faworyt JESC 2021” na najlepszy utwór tegorocznej Eurowizji Junior. Piosenka „Green Forces” zebrała łącznie 311 punktów, z czego 175 pochodziło z głosowania internetowego (które Macedonia wygrała), a 136 punktów od jurorów (Dajte Muzika zajęli tam 2. miejsce). Plebiscyt składał się z dwóch głosowań – w roli członków komisji pojawili się czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego, osoby będące patronami strony oraz te, które pomagały prze organizacji plebiscytu. Nie zabrakło też gości specjalnych – jurorami byli Wiktor Zwierzyński (The Voice of Poland) oraz Miłosz Świetlik Skierski i Julia Bieniek, uczestnicy tegorocznej „Szansy na Sukces Eurowizja Junior”. Każdy głosował jako juror jednego z państw. Macedonia dostała 12 punktów z Irlandii, Bułgarii, Albanii oraz Portugalii, 10 zgarnęła z Włoch, Niemiec, Gruzji i Azerbejdżanu, a najmniej otrzymała z Hiszpanii, która jako jedyna nic jej nie przydzieliła. „Green Forces” wygrało natomiast wszystkie człony głosowania internetowego – Dajte Muzika otrzymali najwięcej głosów w formularzu Mentimeter (w ramach wspólnego oglądania), w Google Forms (na stronie Dziennik-Eurowizyjny.pl) oraz na profilu Instagram Dziennika Eurowizyjnego. Ostatecznie po zsumowaniu głosów jury i internautów okazało się, że Macedończycy pokonali Armenię 🇦🇲 tylko pięcioma punktami.

Pełne wyniki głosowania

Malena z „Qami Qami” (Armenia 🇦🇲) zdecydowanie rozgromiła konkurencję w głosowaniu jury otrzymując 171 punktów, w tym aż 11 dwunastek. Po zebraniu punktów z 18 krajów Armenia miała aż 35 głosów przewagi nad Macedonią 🇲🇰. W głosowaniu internetowym dała się jednak pokonać i zgarnęła 40 punktów mniej niż Dajte Muzika co ostatecznie przełożyło się na zajęcie 2. miejsca w rankingu. Macedonia i Armenia odstają jednak od rywali – te dwa kraje łącznie zebrały 30% wszystkich rozdanych w oficjalnym rankingu punktów. Trzecie miejsce przypadło Włochom 🇮🇹, które miały 120 punktów straty do Armenii. Elisabetta zajęła 3. miejsce w głosowaniu jury, jednak u internautów była szósta. W top5 są też Rosja 🇷🇺 (5. miejsce u jurorów i 3. w online votingu) oraz Azerbejdżan 🇦🇿 (6. miejsce u jury i 5. u internautów). Najsłabiej wypadła Bułgaria 🇧🇬, kończąc głosowanie z 7 punktami – ostatnie miejsce w głosowaniu jury i drugie od końca w online votingu. W typowaniu komisji ostatnia była też Serbia 🇷🇸 (remis z Bułgarią), z kolei w online votingu najmniejsze poparcie dostała Malta 🇲🇹. Największa różnica między rankingiem jurorskim a internautów widoczna jest przy Ukrainie 🇺🇦 – kraj był na 10. pozycji według komisji, ale aż na 4. miejscu u internatów, jednak ostatecznie zajął 9. pozycję.

Rankingi jurorskie i internetowe oraz oficjalne wyniki

Czy Macedonia wygra Eurowizję Junior?

Plebiscyt „Nasz Faworyt JESC” odbywa się z przerwami od paru lat. Co ciekawe, w czterech ostatnich plebiscytach (2016 i 2018-2020) Macedonia 🇲🇰 zawsze zajmowała miejsce w czołowej piątce, jednak jeszcze nigdy nie wygrała, co zmieniło się w tym roku. Wyniki plebiscytów nie pokrywają się jednak z tym, jak kraj faktycznie radzi sobie na JESC: w 2016 roku Martija zajęła w naszym typowaniu trzecie miejsce (na JESC była dwunasta), w 2018 Marija wywalczyła w plebiscycie piątą lokatę (na JESC znów dwunasta), z kolei w 2019 Mila Moskov omal nie wygrała „Naszego Faworyta” jednak w Gliwicach ostatecznie była na szóstym miejscu. W 2020 Macedonia nie startowała w konkursie. Czy Dajte Muzika mają szansę wygrać w Paryżu? Piosenka jest przez fanów lubiana, osiąga bardzo dobre wyniki oglądalności na YouTube i świetnie radzi sobie w różnych ankietach. Czy to wystarczy? Dowiemy się 19 grudnia! Tylko w 2018 roku czytelnikom Dziennika Eurowizyjnego udało się przewidzieć zwycięzcę – plebiscyt wygrała Francja 🇫🇷, która w Mińsku zajęła 2. miejsce zaraz za Polską 🇵🇱, na którą w „Naszym Faworycie” nie głosowaliśmy. W 2016 triumfowała Rosja 🇷🇺 (4. miejsce na JESC), w 2019 Francja (5. miejsce na JESC), a w 2020 Białoruś (5. miejsce na JESC). Co ciekawe, Gruzja 🇬🇪, która zwyciężyła Eurowizję Junior na Malcie, w naszym plebiscycie była … ostatnia! Równie słabo typowaliśmy w 2019 – Kazachstan 🇰🇿 (który zajął 2. miejsce za Polską) był u nas dopiero na 15. pozycji. Francja w 2020 zajęła w „Naszym Faworycie” 3. miejsce.

Sara James w Paryżu – kiedy i co się będzie dziać?

W „Nasz Faworyt JESC 2021” Polska 🇵🇱 nie brała udziału, ale oczywiście szanse na świetny wynik Sary James w Paryżu są ogromne! Wokalistka ma duże doświadczenie sceniczne, miała już okazję wykonać „Somebody” w paru programach telewizyjnych, z pewnością będzie mogła też liczyć na swoich fanów, którzy wesprą ją w głosowaniu internetowych. Jak wypadnie w oczach jurorów? Wiele zależeć będzie nie tylko od piosenki czy wokalu, ale też od pomysłu na występ. Na razie nie wiemy w jaki sposób Sara zaprezentuje się na scenie, ale pewne jest, że pojawią się tam tancerze. Nasza delegacja ma 12 grudnia wylecieć do Paryża. 13 grudnia odbędzie się Ceremonia Otwarcia i wtedy dowiemy się, czy Polska zamknie lub otworzy stawkę konkursową według kolejności. Dokładną pozycję startową powinniśmy poznać 13 grudnia wieczorem. Następnego dnia zaczną się próby techniczne, które nie będą dostępne dla dziennikarzy. Zazwyczaj kraje ustawione są alfabetycznie, więc jest spora szansa, ze Polka swoją próbę będzie mieć 15 grudnia. Od 16 grudnia II tura prób technicznych i otwarcie Centrum Prasowego, co oznacza, że jeśli Dziennik Eurowizyjny otrzyma takie prawo, będzie mógł relacjonować przebieg prób od czwartku 16.12 od 9:30. Próby generalne zaplanowano na sobotę 18 grudnia – obie (prasowa i jurorska) odbędą się bez udziału publiczności. Sara James weźmie też udział we wspólnej konferencji prasowej uczestników – 18 grudnia od 14:00. Finał JESC 2021 na żywo w TVP1 i TVP Polonia 19 grudnia o 16:00.

Za pomoc w przygotowaniu plebiscytu dziękuję Arkowi Cach (oprawa wizualna wyników, zarządzanie tablicą punktacyjną) i Piotrowi Niedźwiedziowi (skrót wszystkich utworów). Podziękowania także dla głosujących jurorów i internautów!

Zdj. MKRTV/EBU

%d blogerów lubi to: