Paryska scena Eurowizji Junior. Do jakich budowli się odwołuje? • Ukraina przesuwa termin finału narodowego • Igor Cukrov powróci do „Dory”?

Telewizja francuska 🇫🇷 ujawniła we wtorek projekt sceny na Eurowizję Junior, jaka powstanie w La Seine Musicale pod Paryżem. Dość zaskakująca scenografia niektórym kojarzy się z cyrkiem, innym nawet z jedną z gier ze słynnej koreańskiej serii „Squid Game”, ale jedno jest pewne – nikt nie będzie miał wątpliwości gdzie w tym roku odbywa się konkurs. Główna scena ma mieć za sobą duży ekran LED-owy, a jej elementem będzie wybieg w stronę publiczności, nad okrągłą częścią pojawi się świetlista kopuła imitująca Grand Palais (przeszkloną halę wystawową zbudowaną w 1900 roku), a po bokach będą dwie platformy udekorowane tak, by wyglądały jak paryski Most Aleksandra III, który ukończony został w 1900 na Wystawę Światową. Co ciekawe, na tym moście Adele nagrała klip do hitu „Someone like you”. Ma być magicznie, trochę bajkowo, romantycznie i z akcentami świątecznymi, bo to, że Eurowizja Junior odbywa się zaraz przed katolickim świętem Bożego Narodzenia na pewno będzie często podkreślane. Wystrój przygotował Miguel Hernando. Sama scena ma mieć 20 metrów długości i 30 metrów szerokości. „Chcieliśmy idealnego połączenia magii Bożego Narodzenia z Miastem Światła, czyli tym Paryżem, który sprawia, że cała Europa zatonie w marzeniach” – wyjaśnia Alexandra Redde-Amiel, dyrektor ds. rozrywki publicznej w telewizji France oraz szefowa delegacji. Boczne platformy imitujące Most Aleksandra III będą Green Roomem, gdzie zasiądą delegacje z 19 krajów. Cała scena ma mieć 375 metrów kwadratowych ekranów, z czego ten główny o wysokości 7 metrów. Z projektu wynika, że główne miejsce dla widowni będzie na płycie. Łącznie La Seine Musicale pomieścić może ok. 3,2 tys. widzów. Telewizja francuska podchodzi do organizacji ambitnie i stawia sobie tak wysokie wymagania jakby przygotowywała Eurowizję dla dorosłych.

Lodowisko w Grand Palais w Paryżu - iFrancja - Francja - Najnowsze  informacje prosto z Francji
Grand Palais (fot. iFrancja)
Most Aleksandra III – najpiękniejszy most w Paryżu - Zwiedzamy Paryż
Most Aleksandra III (fot. Zwiedzamy Paryż)
Projekt sceny JESC 2021 (fot. Agence Arobas)

Eurowizja Junior: Co nowego?

Opublikowano już zasady głosowania internetowego preselekcji rosyjskich i wszystkie finałowe utwory 🇷🇺. Finał odbędzie się 26 października w Moskwie, a zwycięzcę spośród 12 kandydatów wyłonią właśnie internauci oraz jurorzy. Głosowanie dostępne będzie od 20 października od 14:00 czasu rosyjskiego do 25 października do północy. Platforma do głosowania znajdzie się TUTAJ. Sam finał transmitowany będzie z opóźnieniem – 30 października o 19:00 czasu lokalnego na kanale Karusel. Wśród kandydatów uczestnicy z Moskwy, Kazania, Nowoczerkawska, Samary, Czerkieska czy Machaczkały. Tymczasem Ukraina 🇺🇦 ma kolejne komplikacje związane z organizacją finału narodowego w dobie pandemii i kolejnej fali covid-19. Po tym, gdy zmieniono format na internetowy, teraz ogłoszono, że transmisja została przesunięta o jeden dzień i obejrzymy ją 24 października o 18:00 czasu polskiego na kanale UA:Kultura. Prowadzącymi będą Viktor Dyachenko oraz reprezentantka kraju z JESC 2018 – Darina Krasnovetska. W Hamburgu w weekend pracowano nad eurowizyjną wersją piosenki „Imagine Us” Pauline 🇩🇪 z Niemiec. Prace odbywały się w Boogie Park Studios, a nad postępami czuwali producent Alex Henke, kompozytor Torben Bruggemann oraz autor Ricardo Munoz. Nie wiemy jeszcze kiedy odbędzie się premiera nowej wersji.

Igor Cukrov wróci na Eurowizję?

Media w Serbii 🇷🇸 opublikowały już utwór „Lepotica”, który do preselekcji zgłosił Aca Lukas. Ze względu na konflikt RTS z Megaton Productions w 2022 roku Beovizija odbędzie się jako osobny festiwal bez powiązania z Eurowizją, więc jeśli Aca nie dostanie się do preselekcji, z pewnością powalczy o nagrodę pieniężną Beoviziji. Kompozycję podpisuje Sasa Mirković, z kolei tekst napisała Leontina Vukomanović, która ma już ogromne doświadczenie zarówno w ESC jak i w JESC. Piosenka do odsłuchu TUTAJ. Tymczasem Telegraf informuje o kolejnym chętnym – jest to uczestniczka talent-show „Zvezde Granda” – Zorja Pajić, która pracuje nad swoją piosenką wraz ze swoim mężem. „Piosenka jest bardzo osobista, ale mam wrażenie, że każdy będzie mógł się z nią utożsamić” – mówi Zorja dodając, że Eurowizja byłaby dla niej świetną pomocą w rozwoju kariery. Wokalistka niedawno wykonała swój najnowszy utwór „Lutka od porcelana”, który znajdziecie TUTAJ. Czy w chorwackiej „Dorze” 🇭🇷 dojdzie do powrotu? Portal Eurosong.hr podaje, że zainteresowany preselekcjami może być Igor Cukrov, który reprezentował swój kraj na ESC 2009 wraz z Andreą Susnjarą i piosenką „Lijepa Tena”. Wokalista nadal bardzo ciepło wypowiada się o konkursie, a udział w „Dorze” miałby być okazją do przypomnienia o sobie szerszej publiczności. Igor w półfinale moskiewskim zajął 13. miejsce (wypadł gorzej niż Lidia Kopania), ale w ówczesnych zasadach jurorzy mieli możliwość przyznania mu „dzikiej karty” do finału i tak też zrobili. W finale Chorwacja zajęła 18. miejsce.

Źródło: 20minutes.fr, JuniorEurovision.tv, Wikipedia, Karusel, UA:Kultura, Eurovoix, Instagram, Kurir, Telegraf.rs, Eurosong.hr, fot.: JuniorEurovision.tv

%d blogerów lubi to: