Eurowizja Junior 2021 i Eurowizja 2022: Nowości, plotki, informacje • Czy Armenia ma już reprezentantkę? Co dzieje się na Ukrainie? Kto chce reprezentować kraje Big5?

Ze względu na pogorszenie sytuacji epidemiologicznej na Ukrainie 🇺🇦 nadawca UA:PBC podjął decyzję o zmianie formatu preselekcji do Eurowizji Junior. Zamiast konkursu na żywo, widzowie obejrzą nagrane wcześniej występy (wszystkie na tej samej scenie) by uniknąć niepotrzebnego kontaktu między uczestnikami. Finał wciąż zachowuje swój termin – 23 października, a transmisja odbędzie się na UA:Kultura. Wiemy już, że wykonawcy, którzy nie zgłosili do preselekcji swojego utworu, śpiewać będą (pojedynczo) piosenkę „Save the world” kompozytorki, wokalistki i harfistki Krut‚. Zwycięzca selekcji wybrany będzie poprzez głosowanie internautów i jurorów. Głosowanie internautów dostępne będzie poprzez logowanie do kont na Facebooku lub Instagramie. Tymczasem w Rosji 🇷🇺 ogłoszono stawkę finałową preselekcji, które odbędą się 26 października, ale nie będą transmitowane na żywo. Emisja finału nastąpi nie później niż 30 października. O wyjazd do Paryża walczy m.in. Tanya Mezhentseva, która reprezentowała już swój kraj w 2019 roku razem z Denberelem Oorzakiem. Poza nią, o wygraną rywalizować będzie jeszcze 12 wykonawców. Media w Armenii 🇦🇲 informują, że telewizja publiczna ARMTV podjęła decyzję o wybraniu Maleny Fox do roli reprezentantki powracającego kraju. Nie jest to niespodzianka, bo wokalistka, która miała zaśpiewać w Warszawie, była szykowana do drugiego podejścia w momencie gdy kraj wróci do konkursu. Na szczęście, jej wiek wciąż na to pozwala. Czekamy jednak na oficjalne potwierdzenie tych doniesień, chociaż ostatnie posty wokalistki na Instagramie sugerują, że mogła już nagrać klip do eurowizyjnej piosenki. Hiszpańskie media eurowizyjne 🇪🇸 podają natomiast, że piosenka reprezentanta kraju na JESC 2021 będzie opublikowana w przyszłym tygodniu.

Eurowizja 2022: Co nowego na Malcie, w Szwecji, Hiszpanii i UK?

Malta 🇲🇹, która w sobotę wybierze reprezentanta na Eurowizję Junior, ogłasza nabór do dorosłych preselekcji. Powraca format „Malta Eurovision Song Contest”, w którym 22 piosenki rywalizować będą w półfinale, a 16 wejdzie do finału konkursu. O wynikach mają decydować jurorzy i widzowie. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 grudnia, a termin selekcji na razie nie został jeszcze podany. Od 8 listopada rusza sprzedaż biletów na szwedzkie selekcje Melodifestivalen 🇸🇪, co oznacza, że SVT decyduje się na powrót publiczności pod scenę konkursu. Po roku przerwy telewizja planuje też powrót do selekcyjnego tournee – konkurs trafi do sześciu różnych miast. W Hiszpanii zaś trwają zgłoszenia do Benidorm Festival, a jednym z chętnych może być Pablo Lopez 🇪🇸(fot.), który zasugerował fakt nagrywania festiwalowej piosenki na swoim Instagramie. Zgłoszenia w Hiszpanii trwają do 29 października, a udział Pablo na pewno byłby istotnym wydarzeniem. To bardzo znany i ceniony wokalista oraz kompozytor. Popularność zdobył dzięki uczestnictwu w szóstej edycji „Operacion Triunfo”, a teraz ma ponad milion followersów na Instagramie i rolę jurora w „The Voice”. W Wielkiej Brytanii 🇬🇧 powraca temat udziału Frock Destroyers w Eurowizji. Blu Hydrangea (członkini trio) informuje, że grupa miała prowadzić rozmowy z BBC ws. udziału w Eurowizji 2021, ale do ich wyjazdu do Rotterdamu nie doszło, więc prosi swoich fanów by trzymali kciuki za powodzenie rozmów przed ESC 2022.

🇷🇸 Rozwód Megatonu i RTS. Dwie „Beovizije”

W Serbii dalej wrze po ostatnich informacjach związanych z wycofaniem powiązania Beoviziji z Eurowizją. Sasa Mirković z Megaton Productions podkreśla, że w poprzednich edycjach preselekcji RTS miało licencję nie tylko na wybór jurorów, ale też na przeprowadzenie całego głosowania. „Przekazaliśmy to im, bo nie chcieliśmy uczestniczyć w manipulacjach, do których doprowadzała Olivera Kovacevic” – twierdzi Mirković dodając, że w 2007 próby oszustw także miały występować, a on sam ledwo zdołał doprowadzić do tego, by Marija Serifovic pojechała na Eurowizję (być może zdołał zapobiec manipulacjom, które miały zakończyć się wysłaniem do Helsinek piosenki „Nebo” grupy Balkanopolis). Jednocześnie zapewnia, że wycofanie się z projektu eurowizyjnego nie ma nic wspólnego z tym, że jest osobiście zaangażowany w przygotowania piosenki dla Acy Lukasa. Tym samym RTS i Megaton przeprowadzą dwa podobne konkursy, zbierając do nich zgłoszenia (oba etapy kończą się 1 grudnia). Mirković informuje, że ma już 140 piosenek, które dostał w jeden dzień – wtedy gdy ogłosił format festiwalu i odłączenie go od Eurowizji. RTS wcześniej podawał, że ma już 100 piosenek na preselekcje do Eurowizji. „Pozwolimy, by startowali wykonawcy ze wszystkich państw regionu, a Beovizija będzie Balkanoviziją” – zapewnia. Oskarżana i krytykowana przez Mirkovicia Olivera z RTS została poproszona o wypowiedź w tej sprawie. „Takich oświadczeń od takich osób nie komentuję. Nigdy” – skwitowała w rozmowie z Nova.rs.

  • Pokaż swój talent, bądź kreatywna/kreatywny i wygraj eurowizyjne gadżety! Weź udział w konkursie Dziennika Eurowizyjnego – szczegóły TUTAJ.
  • Trwa głosowanie w 25. edycji Holfestivalen. Wybierz razem z nami najlepszy polski utwór września. Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, Eurovision-Spain.com, Facebook, TVM, SVT, Nova.rs, Telegraf, fot.: @pablolopezmusic

%d blogerów lubi to: