ESCZ otworzy sezon preselekcyjny • Beovizija nie wyłoni reprezentanta Serbii na ESC 2022 • Kiedy finał na Islandii? • Kim jest mały Beknur z Kazachstanu i co ma wspólnego z … Andorą?

Telewizja czeska 🇨🇿 przegoni Albanię 🇦🇱 i jako pierwsza zorganizuje preselekcje przed Eurowizją 2022. Format ESCZ 2022 odbędzie się w grudniu, podobnie jak ostatnio w formie internetowej. Tym razem jednak zamiast teledysków internauci i jurorzy oceniać będą nagrane wcześniej występy, który każdy finalista będzie musiał nagrać samodzielnie. Nagrania zostaną opublikowane na początku grudnia i wtedy też rozpocznie się głosowanie – o tym, kto pojedzie z Czech do Turynu zadecydują jurorzy międzynarodowi (50%), internauci czescy (25%) oraz internauci zagraniczni (25%). Aktualnie komisja przesłuchuje nadesłane utwory, a zakwalifikowani artyści dowiedzą się o udziale w finale do 20 października, by mieli czas na realizację występów. Do preselekcji zgłoszono ponad 150 propozycji, a w tym roku w komisji wybierającej finalistów znajdzie się jeden amerykański kompozytor 🇺🇸 i jeden europejski producent. Telewizja czeska nie zabrania publikowania zgłoszonych piosenek już teraz – jedyną zasadą jest brak publikacji piosenki przed 1 września 2021. Nie znamy jeszcze dokładnie dat startu i zakończenia głosowania oraz podania wyników, ale zapewne całość zakończy się przed startem Festivali i Kenges w Albanii. W tym roku Czechy reprezentował Benny Cristo (fot.), który wygrał ESCZ 2020. W drugim półfinale zdobył 23 punkty za piosenkę „Omaga” co pozwoliło mu zająć jedynie 15. miejsce – gorzej wypadli tylko reprezentanci Gruzji i Łotwy. Co ciekawe, Benny wszystkie punkty dostał od jurorów, bo w televotingu był ostatni z zerem punktów.

🇷🇸 Nie będzie Beoviziji? Kłótnia producenta z RTS

Wojna pomiędzy producentem Sašą Mirkoviciem a telewizją serbską RTS trwa nadal. Media serbskie informują, że Mirković, jako właściciel formatu Beoviziji (wraz ze swoją firmą Megaton Production) planuje odsunąć festiwal od RTS i zorganizować go przy współpracy z inną telewizją. Mirković przypomina, że Beovizija powstała w 2003 roku, gdy stacja RTS nie miała możliwości startu w Eurowizji. Po tym, gdy nadawca zadebiutował w konkursie, Megaton za opłatą sprzedał RTS-owi licencję pozwalając na wybór jurorów festiwalu, ale firma zewnętrzna nadal odpowiedzialna była za organizację show. Teraz, ze względu na kłótnię Mirkovicia z Oliverą Kovacevic z Działu Rozrywki RTS, producent planuje zabrać stacji licencję, a Beoviziję przekazać innej telewizji jako festiwal promujący lokalną muzykę w kraju. Oczywiście uznał też, że w ten sposób to Megaton będzie odpowiedzialny za wybór reprezentanta na Eurowizję, a dodatkowo zwycięzca otrzyma 50 tys. euro nagrody. Telewizja serbska przypomina jednak, że tylko ona ma prawo decydowania o tym, kto zostanie przedstawicielem Serbii podczas Eurowizji i ma prawo do organizacji preselekcji. Podkreślono, że aktualnie trwają zgłoszenia do konkursu, a już teraz zgłoszeń jest więcej niż w 2018 roku, chociaż wykonawcy mają czas aż do 1 grudnia by wysłać piosenkę. Dopiero po zebraniu propozycji podjęte będą decyzje o organizacji finału narodowego, być może więc nie będzie on nosił nazwy „Beovizija”. Sama Beovizija (przygotowywana przez Megaton) ma mieć dwa półfinały i finał – w każdym półfinale wystartuje po 18 piosenek, z czego 8 wejdzie do finału. Poza nagrodą główną – 50 tys. euro, planowane jest też przyznanie nagród za II i III miejsce (30 i 20 tys. euro). „Licencja, którą miał RTS wygasła rok temu i nie chcemy więcej uczestniczyć w tym zakulisowych działaniach i nie pozwolimy by nazwę naszego renomowanego festiwalu niszczyła jedna kobieta, która przez swoją pazerność wywołaną korzyściami prywatnymi wykorzystuje muzyczną i serbską redakcję RTS” – informuje Megaton. Należy przypomnieć, że RTS już kilkukrotnie organizował preselekcje poza formatem „Beoviziji”, ostatni raz stało się to w 2015 roku i podobnie jak w 2010 i 2011 był to mini-konkurs z kilkoma utworami. Duży finał narodowy wzorowany na Beoviziji odbył się w 2013 pod nazwą „Beosong”.

Co nowego na wyspach?

Do preselekcji islandzkich 🇮🇸 napłynęło 160 zgłoszeń, a teraz komisja stacji RUV dokona selekcji i wybierze półfinalistów, których ogłosi w styczniu. Pierwszy półfinał konkurs „Songvakeppnin” odbędzie się 19 lutego, drugi 26 lutego, a finał zaplanowano na 5 marca, czyli wtedy do selekcje w Danii 🇩🇰. W każdym półfinale wystartuje po 5 piosenek, a dwie najlepsze trafią do finału. W finale będzie jednak pięć utworów, bo dodatkowo przyznana zostanie jedna „dzika karta”. Podobnie jak ostatnio, finał będzie mieć dwuetapowe głosowanie – najpierw superfinalistów wybiorą widzowie i jurorzy (50/50), a później zwycięzcę wskaże już tylko publika. W Grecji 🇬🇷 rozpoczęły się prace nad wyborem reprezentanta kraju spośród zgłoszonych propozycji, natomiast na Cyprze 🇨🇾 trwają negocjacje o tym, kto pojedzie z Larnaki do Turynu. Nieoficjalnie wiadomo, że zainteresowani są nie tylko Evangelia czy Nikos Ganos (którzy zgłosili się w Grecji), ale też Kalomira czy Ivi Adamou. Kalomira reprezentowała Greków w 2008 roku i chciała ponownie zaśpiewać dla tego kraju we Włoszech, jednak liczyła na wewnętrzną nominację. Takową może dostać od CyBC i być może stacja pozwoli wokalistce zaprezentować widzom kilka utworów, które przygotowała, by publiczność wybrała najlepszą piosenkę. Ivi Adamou, która śpiewała pod flagą Cypru w 2012, mówi, że byłaby to dla niej wielka przyjemność znów wystąpić w konkursie. Adamou wielokrotnie wcześniej wyrażała chęć powrotu, a też wiemy, że CyBC parę razy jej to proponował. Wiemy, że stacja chciałaby do Turynu wysłać piosenkarza lub piosenkarkę faktycznie pochodzących z wyspy, więc Ivi (urodzona w Paralimni) miałaby większe szanse niż Grecy.

🇰🇿 Znamy finalistów w Kazachstanie

Ostatecznie to Amantay Ayganym Aybekyzy wygrała internetowy półfinał preselekcji Kazachstanu zdobywając ponad 25,7 tys. głosów. Drugie miejsce ma niepełnosprawny Beknur Zhanibekyly z wynikiem 25 tys. głosów. Do finału poza nimi trafiły jeszcze trzy dziewczynki i pięciu chłopców. Teraz stacja Khabar sparuje uczestników z wybranymi wcześniej kompozytorami i rozpoczną się prace nad utworami eurowizyjnymi, które premierowo usłyszymy podczas finału 6 listopada. Zwycięzcę wybiorą widzowie oraz jurorzy. Na uwagę z pewnością zasługuje jeszcze 8-letni Beknur, który na stałe mieszka w Strasburgu we Francji 🇫🇷. Młody chłopiec ma znaczny stopień niepełnosprawności, a znany jest z tego, że jego proteza ręki zbudowana jest z klocków LEGO. Nie może też chodzić, ale jego marzeniem jest zarówno śpiewanie jak i zostanie naukowcem. Wokalista wraz ze swoimi rodzicami aktywnie zachęcał internautów do głosowania w preselekcjach i bardzo cieszy się z awansu. W walce o Eurowizję wspiera go mówca motywacyjny Hand Solo 🇦🇩, który także swoją protezę stworzył z klocków LEGO. Uważany jest za najlepszego ambasadora Andory na świecie. Udział Beknura w finale preselekcji i być może także na Eurowizji Junior może odbyć się szerokim echem w europejskich i światowych mediach, gdyż do tej pory nigdy w JESC nie występowała osoba o tak znacznym stopniu niepełnosprawności. Konkurs przełamywałby w ten sposób kolejne bariery, a Kazachstan z pewnością byłby jednym z faworytów do wygranej. Fani zastanawiają się jedynie, czy Beknur umie dobrze śpiewać.

  • Pokaż swój talent, bądź kreatywna/kreatywny i wygraj eurowizyjne gadżety! Weź udział w konkursie Dziennika Eurowizyjnego – szczegóły TUTAJ.
  • Trwa głosowanie w 25. edycji Holfestivalen. Wybierz razem z nami najlepszy polski utwór września. Szczegóły TUTAJ.

Źródło: ESCbubble.com, Telegraf, Alo!, Kurir, Eurovoix, EurovisionFun, Khabar.KZ, Twitter, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: