Nadawcy (powoli) szykują się do Eurowizji Junior. Dziś preselekcje na Malcie, jutro wybór reprezentanta Irlandii, a w poniedziałek premiera piosenki hiszpańskiej. Co jeszcze czeka nas w tym miesiącu?

Ze względu na znaczne przesunięcie finału Eurowizji Junior 2021 nadawcy mają mnóstwo czasu by wybrać swoich reprezentantów i piosenki. Od premiery polskiego utworu („Somebody” Sary James) mija już pół miesiąca, a dopiero teraz poznamy czwartą piosenkę stawki JESC 2021. Dziś o 20:45 telewizja maltańska TVM przeprowadzi finał narodowy z udziałem jedenastu wykonawców śpiewających 12 piosenek. Nową reprezentantką Malty 🇲🇹 zapewne będzie dziewczyna, bo solistki przeważają w stawce, a jedna ma nawet dwie piosenki. Poza ośmioma samodzielnie śpiewającymi dziewczętami w grze mamy też jeden duet wokalistek, jeden duet mieszany i jedno trio w którym przeważają chłopcy. Ciężko wskazać faworyta, bo piosenki są do siebie dość podobne i raczej żadna się nie wyróżnia. Decyzję podejmą dziś jurorzy i telewidzowie w stosunku głosów 50/50. Televoting ruszy w momencie zakończenia ostatniego konkursowego występu i potrwa 20 minut, a w tym czasie każdy będzie mógł z jednego numeru telefonu wysłać maksymalnie 3 smsy (na ten sam utwór lub na różne propozycje). Prowadzącą finału jest Elaine Saliba Bonnici, a konkurs odbywa się w Robert Sammut Hall w 2-tysięcznej Florianie, nieopodal Valletty. Transmisja dostępna będzie na TVM i platformie internetowej TVMi. Wszystkie utwory znaleźć można TUTAJ.

🇮🇪 Kto z Irlandii do Paryża?

W niedzielę poznamy kolejnego uczestnika Eurowizji Junior 2021, ale jeszcze bez piosenki. Po czterech ćwierćfinałach i półfinale przyszła pora na finał selekcji w Irlandii. Jutro (niedziela) o 21:30 (czasu polskiego) stacja TG4 wyemituje nagrany wcześniej ostatni odcinek konkursu, w którym spośród trojga uczestników nowego reprezentanta Irlandii wskażą jurorzy: Niamh Ní Chróinín, Fiachna Ó Braonáin i specjalny juror odcinka – Linda Martin, zwyciężczyni Eurowizji 1992 z piosenką „Why Me?”. O wyjazd do Paryża walczą Lilyella Buckley, Sophie Lennon i Maiu Levi Lawlor. Bazując na gwiazdkach, jakie w ćwierćfinałach zdobyli uczestnicy, faworytką może być Sophie, która w swojej rundzie zgarnęła maksymalnych 30 punktów za wykonanie utworu „Circle of life”. Lilyella za „Someone you loved” miała o jedną gwiazdkę mniej, natomiast Maiu w ćwierćfinale zaśpiewał „Hold back the river” i otrzymał 24 punkty, przez co musiał startować w sing-off by awansować do półfinału. Udało mu się to, a w półfinale pokonał Julie Cole, z którą przegrał w ćwierćfinale więc znów prześlizgnął się dalej. Kto wie, może i w finale mu się poszczęści? Finał w niedzielę o 21:30 (czasu polskiego) – show potrwa godzinę, a transmisja dostępna jest TUTAJ.

Ile utworów poznamy do końca miesiąca?

Można mieć wrażenie, że sezon preselekcyjny do JESC jest w tym roku tak rozciągnięty, że aż nudny i raczej najwięcej niespodzianek mogą nam zrobić nadawcy wskazujący piosenki wewnętrznie. Dziś poznamy piosenkę Malty 🇲🇹, a już w poniedziałek odbędzie się premiera piosenki hiszpańskiej 🇪🇸. Utwór dla Levi’ego Diaza (fot.) poznamy podczas programu stacji La1 18 października między 13:00 a 13:30. Telewizja hiszpańska zorganizuje też specjalną konferencję prasową, podczas której dziennikarze będą mogli porozmawiać z reprezentantem kraju, Na ten moment nie wiemy nic na temat samego utworu. Hiszpania będzie piątym krajem, który opublikuje piosenkę na JESC 2021. Kolejna w harmonogramie (nie licząc niespodziewanych premier z wyborów wewnętrznych) ma być Ukraina 🇺🇦, której finał narodowy odbędzie się 23 października. Trzy dni później przeprowadzony będzie finał narodowy w Rosji 🇷🇺. Tym samym do końca miesiąca będziemy znać co najmniej siedem piosenek, mniej niż połowę stawki. Na listopad zaplanowane są dwa finały narodowe – w Kazachstanie 🇰🇿 (6.11) i Gruzji 🇬🇪 (13.11) i to właśnie Gruzini zamkną sezon preselekcyjny, jednak jeszcze sporo niespodzianek przed nami. W każdej chwili może dojść do ogłoszenia reprezentantów z Bułgarii 🇧🇬, Francji 🇫🇷 i Włoch 🇮🇹, potwierdzenia wyboru Maleny Fox z Armenii 🇦🇲 (kompozytorem jej piosenki ma być Tokio9) czy nawet decyzji o organizacji (lub jej braku) preselekcji w Albanii 🇦🇱. Aktualnie znamy mniej niż połowę uczestników Eurowizji Junior. Pełen terminarz sezonu JESC/ESC znajdziecie TUTAJ.

🇵🇱 Czy Sara James wygra w Paryżu?

A co słychać u polskiej reprezentantki, Sary James? Media w kraju nadal chętnie informują o wokalistce, skupiając się na wydanym niedawno teledysku do „Somebody” czy tym, jak godzi naukę z karierą. O opinię na temat nowej polskiej piosenki na JESC zapytano ostatnio Cleo, która uznała, że „Somebody” jest świetne, a Sara radzi sobie rewelacyjnie. Cleo wierzy, że Sara James osiągnie sukces bo ma „pełny pakiet”, który pozwoli jej na rozwinięcie kariery. Niestety, porównując do chociażby „Superhero” z 2019 trzeba stwierdzić, że piosenka „Somebody” nie jest tak hitowa, a w stacjach radiowych grana jest sporadycznie. Klip, którego premiera odbyła się tydzień temu obejrzano ok. 700 tys. razy, z kolei występ z preselekcji ok. 500 tys. razy. Na temat polskiej reprezentantki i jej piosenki powstało sporo video-reakcji, w większości pozytywnych, znaleźć też można lyrics video czy nawet covery. Jeszcze za wcześnie jest oceniać, czy Polska w tym roku ma szansę wygrać Eurowizję Junior, bo nie znamy konkurencji, ale wielu fanów wierzy, że Sara na scenie w Paryżu pokaże na co ją stać i zjedna sobie serca internautów oraz jurorów. Przypomnę, że finał Eurowizji dla Dzieci odbędzie się 19 grudnia o 16:00 w Paryżu, a konkurs w Polsce transmitować ma TVP1.

  • Pokaż swój talent, bądź kreatywna/kreatywny i wygraj eurowizyjne gadżety! Weź udział w konkursie Dziennika Eurowizyjnego – szczegóły TUTAJ.
  • Trwa głosowanie w 25. edycji Holfestivalen. Wybierz razem z nami najlepszy polski utwór września. Szczegóły TUTAJ.

Źródło: TVM, TG4, Eurovision-spain.com, Hraparak.am, Eurovoix, Radio Zet, Odsluchane.eu, Instagram, fot.: M. Blażewicz 2021

%d blogerów lubi to: