Dziś ostatni ćwierćfinał Eesti Laul i kolejne głosowanie EMA Freš • Masked Singer w Polsce: Sprawdzamy, jakie gwiazdy Eurowizji już w nim występowały

🇸🇮 EMA Fres 20:00-20:30

🇪🇪 Eesti Laul 20:35-21:45

Dziś o 20:35 ostatni już ćwierćfinał Eesti Laul 2022 🇪🇪. Dziś poznamy 10 piosenek, a widzowie i jurorzy oceniać je będą na podstawie zaprezentowanych teledysków. Stawkę otworzą Shira i Pur Mudd, a zamknie Black Velvet. Faworytami są Elysa (pozycja nr 2) i Ott Lepland (pozycja nr 6). Ta pierwsza zgłosiła kiedyś utwór do polskich preselekcji, z kolei ten drugi reprezentował swój kraj na ESC 2012 w Baku zajmując miejsce w czołowej dziesiątce. Powrót Otta Leplanda do preselekcji po prawie 10 latach przerwy jest sporą niespodzianką, zwłaszcza, że wokalista jeszcze tydzień temu prowadził III ćwierćfinał. Jak stwierdził w jednym z wywiadów, wykonywanie „Aovalguses” jest dla niego wyjściem ze strefy komfortu, bo uważa ten utwór za najtrudniejszy wokalnie jaki przyszło mu śpiewać. Nie ma wielkich marzeń co do wygranej, stawia na małe kroki, które przybliżą go do celu i na razie jest ciekaw, jaki wynik osiągnie w ćwierćfinale. „Aovalguses” zostało napisane już kilka lat temu, a teraz Ott wyjął piosenkę z szuflady i wysłał ją do „Eesti Laul”. Dzisiejszy ćwierćfinał poprowadzą Juri Pootsmann (ESC 2016) oraz Getter Jaani (ESC 2011). O wynikach decydują widzowie oraz jurorzy – najpierw prowadzący przedstawią nazwiska trzech zwycięzców televotingu, a później dowiemy się, kto wszedł do półfinału dzięki komisji. Start o 20:35, a transmisja internetowa TUTAJ.

🇸🇮 Kto w finale EMA Fres?

Pora na drugi finał tygodnia w ramach pre-eliminacji EMA Fres w Słowenii. Dziś o 20:00 specjalne show internetowe, które poprowadzą m.in. Eva Boto (ESC 2012) i Bojan Cvjetićanin. Widzowie ponownie przypomną sobie cztery zwycięskie piosenki z dueli, które rozegrano w tym tygodniu. Ruszy też głosowanie internetowe, które potrwa do 20:00 w niedzielę. Na podstawie tych wyników do finału EMA Fres wejdzie dwóch kandydatów, a trzeciego dorzucą jurorzy. Ten, który przegra, trafi do dogrywki. Dziś rywalizować będą Ina (uczestniczka festiwalu takich jak „Slovenska nota” czy „Malta Golden Voices”), gitarzysta i wokalista Jaka Hlis (fot.), duet LUMA złożony z Luciji Harum i Martina Vogrina oraz wokalistka jazzowa Lara Dovier. Od poniedziałku EMA Fres wejdzie w trzeci i ostatni tydzień dueli, a o przejście dalej zawalczą m.in. Hvala Brothers, Nina Sodnik czy Mia Vuckovic. Z kolei od 20 grudnia rozpocznie się dogrywka w której udział wezmą wokaliści, którzy przegrali swoje duele oraz ci, którzy przegrali w finałach tygodnia. Wszystkie głosowania i transmisja show dostępne TUTAJ.

🇬🇷 Jak oceniają w Grecji?

Telewizja ERT planuje zakończyć proces wyboru reprezentanta i piosenki do końca tego roku. Spośród wyselekcjonowanych kandydatów zwycięzcę wskażą jurorzy, a w skład komisji wejdą m.in. Dimitris Papadimitriou (kompozytor i przewodniczący jury), Maria Kozakou (eurowizyjna komentatorka), Fotis Apergis (ERT Radio), Peter Adam (producent) czy Konstantinos Bourounis (szef programów młodzieżowych ERT), Co ciekawe, celem oceniających jest bardzo szeroka perspektywa – nie chodzi tylko o piosenkę czy plany wobec prezentacji scenicznej, ale też o strategię promocyjną, pomysł na klip i spotkania prasowe oraz zachowanie wykonawców podczas testowych wywiadów jakie ostatnio z nimi przeprowadzano. Portal EurovisionFun zwraca uwagę, że ERT zdaje sobie sprawę z faktu iż nowo wybrany reprezentant będzie też twarzą stacji przez prawie pół roku, stąd ważne jest, by potrafił odpowiednio zachowywać się przed kamerami. Oficjalny werdykt najpewniej podany będzie w jednym z programów informacyjnych stacji, bez osobnego show. Przypomnę, że w ścisłym gronie kandydatów są Tenfjord, Good Job Nicky, Ilias Kozas (ESC 2013), Joanna Drigo i Lou Is.

Masked Singer w Polsce!

Kto startował już w krajowych edycjach?

Portal Pomponik informuje, że stacja TVN 🇵🇱 wkrótce zacznie pokazywać polską edycję popularnego koreańskiego show „Masked Singer”, w którym mniej lub bardziej znani celebryci śpiewają piosenki w przebraniu uniemożliwiającym ich rozpoznanie. W momencie eliminacji ujawniają swoją tożsamość. Program jest nadawany od 2015, wtedy rozpoczęła się jego emisja w Korei Południowej 🇰🇷. Teraz format na licencji pojawił się w wielu krajach Europy i świata, więc warto sprawdzić, które eurowizyjno-preselekcyjne gwiazdy dały się namówić do zabawy. W Armenii 🇦🇲 trwa aktualnie pierwszy sezon programu, a jedną z jurorek jest Iveta Mukuchyan (ESC 2016). Z show odpadli już m.in. Saro Gevorgyan (prawdopodobnie reprezentant kraju w 2022) i uczestniczka jednej z edycji selekcji „Depi Evratesil” – Syuzanna Melqonyan. W Australii 🇦🇺 odbyły się trzy edycje, a niebawem zacznie się czwarta. Wystąpili do tej pory m.in. Paulini (selekcje 2022), Isaiah Firebrace (ESC 2017) czy Jack Vidgen (selekcje 2020), z kolei Kate Miller-Heidke (ESC 2019) w drugiej edycji zajęła 2. miejsce. Jako ciekawostkę warto dodać, że w trzecim sezonie wygrała słynna przed laty Anastasia, a uczestniczyła też Macy Gray. Pierwszy sezon austriackiej 🇦🇹 edycji wygrała Nadine Beiler (ESC 2011) jako Yeti, a piąte miejsce wywalczył Lukas Plochl z Trackshittaz (ESC 2012). W drugim sezonie czwarte miejsce zdobył Cesar Sampson (ESC 2018). W skład jury pierwszej serii (z 2020) wszedł Nathan Trent (ESC 2017), a program prowadziła Arabella Kiesbauer (jedna z gospodyń ESC 2015). Od drugiej edycji zastąpiła ją jej koleżanka ze Stadthalle – Mirjam Weichselbraun.

Sandra Kim, Krisia, Elina i nie tylko

Pierwszą edycję „Masked Singer” w Belgii 🇧🇪 wygrała Sandra Kim, zwyciężczyni Eurowizji 1986. W premierowym sezonie wersji bułgarskiej 🇧🇬 drugie miejsce zgarnęła Zhana Bergendorff (ESC 2018) w postaci Róży. W drugiej edycji wysowie miejsca zajęły uczestniczki selekcji – Nevena Tsoneva czy Desi Slava, a nieco słabiej poszło Tedy Katsarovej. Jako pierwsza odpadła natomiast Poli Genova (ESC 2011 i 2016). Trzecią edycję, która zakończyła się parę dni temu, wygrała Victoria (ESC 2021) pokonując w finale dwóch innych eurowizyjnych uczestników – Krisia (JESC 2014) jako muchomor była druga, a Miro (ESC 2010) jako nosorożec trzeci. W tym sezonie uczestniczył też Georgi Simeonov (ESC 2018). W roli jurora dwóch edycji widzowie mogli oglądać Azisa (ESC 2006). We wspólnej edycji czesko-słowackiej występowała finalistka ESCZ – Eva Buresova 🇨🇿, a w jury znalazł się m.in. Libor Boucek (prowadzący EYD w Pilznie). Pierwszą edycję estońskiego „Maskis laulja” wygrał Stefan Airapetjan 🇪🇪, który tydzień temu wszedł do półfinału Eesti Laul 2022. Drugie miejsce zajęła eurowizyjna chórzystka Kaire Vilgats, a w trakcie show w roli lalki pojawiła się Getter Jaani (ESC 2011). W drugiej edycji omal nie wygrała Elina Nechayeva (ESC 2018) jako Feniks, a w programie wystąpiła też Elina Born (ESC 2015).

Mikko, Natasha, Max i wielu innych

To nie koniec! Lecimy dalej – w pierwszej fińskiej edycji 🇫🇮 trzecią lokatę zajęła Erika Vikman, a w drugiej edycji taki sam wynik osiągnął Mikko Leppilampi, którego znamy z prowadzenia Eurowizji 2007. Na miejscu czwartym znalazła się wtedy Krista Siegfrids (ESC 2013). Pierwszy sezon we Francji 🇫🇷 okazał się szczęśliwy dla charyzmatycznej Laurence Boccolini (prowadziła selekcje 2021, a za tydzień komentować będzie JESC 2021). Piąte miejsce zdobyła Natasha St-Pier (ESC 2001). W jury zasiadła m.in. Anggun (ESC 2012). „Masked Singer” cieszy się ogromną popularnością w Niemczech 🇩🇪, a w 2022 ruszy tam już szósta edycja! Pierwszy sezon wygrał astronauta, którym okazał się być Max Mutzke (ESC 2004), stąd we „Free European Song Contest” zadebiutował Księżyc, którego Max był reprezentantem. W tej samej edycji programu jako pierwsza odpadła Lucy Diakovska z No Angels (ESC 2008). W drugiej edycji pojawił się Angelo Kelly z Kelly Family (rodzinka startowała kiedyś w selekcjach niemieckich do ESC). Do trzeciego sezonu przystąpiła Vicky Leandros (dwukrotna reprezentantka Luksemburga 🇱🇺 i zwyciężczyni Eurowizji z 1972). W czwartej edycji pojawił się finalista selekcji 2006 – Thomas Anders, a także reprezentant Niemiec z 1998 – ekscentryczny Guildo Horn oraz Judith Rakers (prowadząca ESC 2011). W piątej edycji zaprezentowała się Carolin Niemczyk (reprezentantka Polski 🇵🇱 na FESC 2020). Nasze szukanie eurowizyjno-preselekcyjnych akcentów w różnych edycjach „Masked Singer” kontynuować będziemy jutro.

Trwa głosowanie w listopadowej edycji HOLFESTIVALEN! Głosuj na najlepsze polskie propozycje – wszystkie szczegóły TUTAJ.

Źródło: ETV, RTV SLO, EurovisionFun, Pomponik, Wikipedia, fot.: @jakahlis 📷: @tomkrznar

%d blogerów lubi to: