Eurowizja: Estończycy odrzucili połowę piosenek • Kto zgłosił się do selekcji w Serbii? • Eurowizja Junior: Sara James leci dziś do Paryża! Co ją tam czeka? • Masked Singer: Sprawdzamy, kto jeszcze brał udział w show

Koniec ćwierćfinałów w Estonii 🇪🇪! Wczoraj do półfinału widzowie wpuścili Otta Leplanda (ESC 2012), Elysę (fot.) oraz grupę Black Velvet, z kolei jurorzy dali bilet do kolejnej rundy formacjom Minimal Wind ft. Elisabeth Tiffany oraz Pur Mudd & Shira. Niespodzianką dla wielu fanów była eliminacja Ariadny i piosenki „Shoudn’t be friends”. Skład półfinału jest teraz kompletny, a z 40 ćwierćfinalistów odpadła połowa. I na tym na razie koniec, bo Eesti Laul 2022 powróci dopiero 3 i 5 lutego. Teraz piosenki powinny pojawić się w rozgłośniach radiowych i nie tylko – celem jest oczywiście jak największe osłuchanie się z propozycjami tak by móc w odpowiedni sposób wybrać reprezentanta w lutym. Kto wie, może kilka z tych 20 piosenek stanie się w Estonii hitami? Czy już teraz można mówić o faworytach i o potencjalnym zwycięzcy? W ankiecie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku największe poparcie ma Elysa – to 24-letnia wokalistka z Tartu, która nie po raz pierwszy próbuje swoich sił w preselekcjach. Teraz walczy o Turyn z „Fire” napisanym przez Szwedów. Drugie miejsce w ankiecie ma Stefan z „Hope”, a trzecle Elina (ESC 2018) z „Remedy”. Warto przypomnieć, że w dniach 3 i 5 lutego podczas półfinałów po raz pierwszy usłyszymy kandydatów śpiewających swoje utwory na żywo! Przy okazji wczorajszych preselekcji trzeba dodać, że do 20:00 trwa głosowanie w finale tygodnia EMA Fres 🇸🇮 – szczegóły TUTAJ i w poprzednim artykule.

Eurowizja 2022: Co nowego w San Marino i w Serbii?

Ze względu na obostrzenia (ale nie tylko) z udziału w castingach do preselekcji San Marino 🇸🇲 zrezygnował szereg zagranicznych wykonawców. Nie będzie m.in. Jessici Anne Condon, March. & Kiery Chaplin, Charles’a Onyeabora, Lance’a Solimana, Dereka Conyer’a czy duetu Ylva & Linda. Zostaną jednak zastąpieni innymi kandydatami z listy rezerwowej, chociaż są to głównie włoscy wokaliści 🇮🇹, m.in. Federico Baroni, grupa rockowa Procioney czy uczestnik „The Voice of Italy” z 2018 roku Raimondo Cataldo. W castingu ma wystartować też pochodząca z Marakeszu Fabienne Jacquemod 🇲🇦. Pozmieniano też nieco harmonogram przesłuchań i teraz cały proces potrwa pięć dni – od 13 do 17 grudnia. Pełen plan znaleźć można TUTAJ. Organizatorzy ujawnili, że o prawo do reprezentowania San Marino w 2022 walczą wykonawcy z 24 różnych krajów świata. Tymczasem w Serbii 🇷🇸 do preselekcji RTS-u przyjęto ok. 150 piosenek, a wśród kandydatów nie brakuje znanych nazwisk, a poza Sarą Jo i Angeliną swoje piosenki wysłać mieli też Goca Trzan, Igor Simić (Beovizija 2020) czy Dusan Svilar, zwycięzca „Zvezde Granda” i laureat 2. miejsca w finale preselekcji 2013. Jego nową piosenkę napisać ma ponoć słynny Bajaga, legendarny muzyk rockowy znany z zespołów Bajaga i Instruktori czy Riblja corba. Być może znanych osób wśród chętnych ma być znacznie więcej, ale RTS nie chce nic więcej zdradzać. Olivera Kovačević z RTS poinformowała, że niebawem komisja przesłucha wszystkie propozycje by wybrać konkursową stawkę. Nie wiemy jeszcze jaki będzie format konkursu, wszystko zależeć ma od poziomu zgłoszeń. Nieoficjalnie mówi się, że finał odbędzie się w lutym w studiu RTS na Kostnjaku.

Eurowizja Junior: Dziś Sara James leci do Paryża

Rozpoczyna się okres, na który długo czekaliśmy! Dziś większość delegacji wyruszy do Paryża 🇫🇷, by uczestniczyć tam w przygotowaniach do Eurowizji Junior 2021. Wiemy, że we Francji od paru dni jest delegacja Kazachstanu 🇰🇿, a dziś rano wylecieli Ormianie 🇦🇲. Sara James 🇵🇱 i jej liczna ekipa dziś po południu wyleci z Warszawy do Paryża. Z pewnością warto śledzić media społecznościowe uczestników by zobaczyć jak wygląda ich podróż. Niestety uczestnicy nie wezmą udziału w poniedziałkowej Ceremonii Otwarcia na żywo – event został zmodyfikowany z powodu zagrożenia dla zdrowia bohaterów konkursu. Próby techniczne ruszą 14 grudnia i zakończą się po czterech dniach. Próby generalne zaplanowano na 18 grudnia. Chociaż arena nie jest duża, a miejsce organizacji JESC dość odizolowane (bo to wyspa) niestety integracji uczestników nie będzie, bo delegacje mają się mijać tak by unikać kontaktu i ryzyka zarażenia. Szkoda, bo atmosfera budowana przez samych uczestników jest niezwykle ważnym elementem JESC, jednak już po raz kolejny pandemia nam to zabiera. Dziennik Eurowizyjny wylatuje do Paryża w środę rano, a relacje z Centrum Prasowego oglądać będziecie mogli przez cały dzień w czwartek, piątek i sobotę! Będziemy dla Was obserwować II serię prób technicznych, próby generalne oraz wszelkiego rodzaju wydarzenia dodatkowe, a także pokażemy kulisy konkursu. W tym roku zabierzemy Was też na wycieczkę po Paryżu szykając eurowizyjnych akcentów, dlatego już teraz warto śledzić profil na YouTube, a także oczywiście standardowo Facebooka i Instagrama. A jeśli chcesz nas wesprzeć w przygotowaniach podróży i pracy na miejscu, możesz zostać patronem Dziennika Eurowizyjnego i zdobyć dostęp do niepublikowanych materiałów lub nagród czy przywilejów! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Zobacz jak piosenkę z Polski coveruje…reprezentantka Ukrainy!

Masked Singer: Szukamy akcentów eurowizyjnych (część 2)

W związku z planami realizacji pierwszej polskiej edycji show „Masked Singer” w TVN Dziennik Eurowizyjny sprawdza, jak radzili sobie eurowizyjni i preselekcyjni wokaliści w edycjach innych krajów. Wczoraj zaglądaliśmy do archiwum części krajów, dziś pora na kolejne. Trzecią edycję na Węgrzech 🇭🇺 wygrał uczestnik „A Dal” – Tamas Vastag, natomiast na drugim miejscu była inna kandydatka na Eurowizję – Laura Cserpes. W Izraelu 🇮🇱, gdzie odbyła się na razie jedna edycja, uczestniczyli m.in. finalistka Kdam 2000 Michal Amdursky oraz (przebrany za byka) Izhar Cohen, zwycięzca Eurowizji 1978. W telewizji włoskiej 🇮🇹 drugie miejsce pierwszej edycji wywalczył Al Bano, dwukrotny reprezentant Włoch (wraz z Rominą Power). Bardzo szybko odpadły znane z Sanremo Arisa i Orietta Berti. Co ciekawe, Al Bano to pierwsza osoba, która wystąpiła w dwóch różnych edycjach – zajął też 5. miejsce w hiszpańskiej wersji. W drugiej edycji we Włoszech startować mieli Ricchi e Poveri, jednak wycofali się z rywalizacji. Na Łotwie 🇱🇻 Aminata (ESC 2015) w stroju lalki (występ poniżej) zajęła 2. miejsce w pierwszej edycji. Zaraz za nią był Justs (ESC 2016) jako szpak. W drugiej edycji gwiazda Eurowizji także zajęła drugie miejsce – była to Anmary (ESC 2012). Zorganizowano też specjalną część „Evening Star”, w której w kostiumach wystąpili Aminata, Aisha (ESC 2010) i uczestnik selekcji Dons. Jurorką show była Samanta Tina (ESC 2021)

Ieva, Ulrikke, Rita Guerra czy nawet Lena z Tatu

Zwyciężczynią pierwszej edycji litewskiej 🇱🇹 była weteranka lokalnych preselekcji Ruta Sciogolevaite. W drugiej edycji trzecie miejsce wywalczyła Ieva Zasimauskaite (ESC 2018). W jury programu znalazł się natomiast lider The Roop (ESC 2021) – Vaidotas. W Holandii 🇳🇱 triumfatorem drugiej edycji został Jan Dulles (ESC 2011). Jako pierwsza odpadła wtedy reprezentantka Holandii z 1994 – Willeke Alberti. Niedoszła przedstawicielka Norwegii 🇳🇴 na ESC 2020 – Ulrikke – wygrała pierwszy sezon „Maskoramy”. Druga edycja trwa, a ostatnio odpadła Margaret Berger (ESC 2013). Kolejnym uczestnikiem ESC, który wygrał „Masked Singer” jest Rita Guerra 🇵🇹 (ESC 2003) – wokalistka zdobyła 1. miejsce w pierwszej portugalskiej edycji pokonując…księdza. Na trzecim miejscu znalazła się Raquel Tavares (Eurowizja Tańca 2008). W Rumunii 🇷🇴 na drugim miejscu pierwszego sezonu uplasowała się mołdawska uczestniczka selekcji Irina Rimes. Królikiem była natomiast słynna Alexandra Stan. Druga edycja miała znacznie więcej uczestników, a w roli Pani Pandy odnalazła się…Alina Eremia (JESC 2005). Pod kostiumem gwiazdy ukrywał się natomiast Mihai Traistariu (ESC 2006). Show trafiło też oczywiście do Rosji 🇷🇺, a w pierwszej edycji pojawili się m.in. Vlad Topalov (członek duetu Smash z Sergey’em Lazarevem), Lena Katina (członkini TATU – ESC 2003), a w ramach występu okolicznościowego pod kostiumem dinozaura pojawił się Sergey (ESC 2016 i 2019).

Kikki, Zlata, Pastora Soler…

W pierwszym sezonie wersji hiszpańskiej 🇪🇸 pojawił się wspomniany już Al Bano, ale nie był to jedyny akcent eurowizyjny. Jako paw zaśpiewała tam Pastora Soler (ESC 2012). Co ciekawe, w drugiej edycji uczestniczyła Melanie B ze Spice Girls. Do pierwszej edycji szwedzkiego „Masked Singer” 🇸🇪 przystąpił kompozytor Anders Bagge (napisał m.in. dwa eurowizyjne utwory Azerbejdżanu). Był też Robert Wells, który jako pianista reprezentował Białoruś w 2010 wraz z grupą 3+2. W stroju potwora występowała Kikki Danielsson, weteranka Melodifestivalen i dwukrotna reprezentantka Szwecji na ESC. Jurorem był Mans Zelmerlow (ESC 2015). Na Ukrainie 🇺🇦 pierwszą edycję (jako słońce) zwyciężyła Zlata Ognevich (ESC 2013), natomiast na piątym miejscu znalazła się Anastasia Prihodko (Rosja 2009). Wystąpili też m.in. Kadnay czy Oleksandr Ponomariov (ESC 2003). Program „Masked Singer” cieszy się ogromną popularnością w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, jednak brak tam akcentów eurowizyjnych. Poza krajami „eurowizyjnymi” show trafiło już do m.in. Argentyny, Brazylii, Kanady, Chile, Chin, Kolumbii, Japonii, Mjanmaru, Peru, Tajlandii czy Wietnamu.

Źródło: ETV, Wikipedia, Facebook, UnaVocePerSanMarino.com, Srbija Danas, fot.: @elysa.official

%d blogerów lubi to: