Eurowizja Junior: Sara James już w Paryżu. Z kim wystąpi na scenie i kiedy będzie miała swoje próby? • Ceremonia Otwarcia anulowana. Co w zamian? • Kolejność startowa: Które miejsce najlepsze dla Polski?

Zdecydowana większość delegacji z całej Europy przyleciała/przyjechała już do Paryża 🇫🇷, a zdjęcia i nagrania z lotnisk (i nie tylko) na swoich social mediach prezentowali reprezentanci Albanii, Armenii, Azerbejdżanu (Sona opublikowała wczoraj nowy klip!), Bułgarii, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kazachstanu, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji, Serbii i Ukrainy. Nie wszyscy docierali do Francji drogą powietrzną – ekipa z Holandii 🇳🇱 dojechała tam specjalnie wynajętym i oflagowanym autokarem, z kolei Beknur przyjechał do stolicy pociągiem 🇰🇿, bo na codzień mieszka we francuskim Strasburgu, a Niemka 🇩🇪 Pauline do Paryża trafiła pociągiem z Kolonii. Z mediów społecznościowych wiemy też, że pomimo sporych obostrzeń nałożonych na delegatów przez organizatorów, reprezentant Hiszpanii 🇪🇸 – Levi Diaz – zdołał spotkać się już z przedstawicielami Albanii 🇦🇱, Bułgarii 🇧🇬 i Ukrainy. 🇺🇦 Ekipy znajdują się jednak w różnych hotelach (nie tak jak w Katowicach, gdzie wszyscy mieszkali w jednym budynku) – wszystko ze względów bezpieczeństwa. Na podstawie zdjęć i relacji wiemy już, że Malenie z Armenii 🇦🇲 na scenie towarzyszyć będzie czterech tancerzy, z kolei reprezentantka Holandii Ayana ma mieć dwie osoby towarzyszące, co będzie odniesieniem do występu z selekcji. Niko Kajaia z Gruzji 🇬🇪 zaśpiewa na scenie razem z dwiema tańczącymi dziewczynkami. Irlandczyk Maiu 🇮🇪 zaprezentuje się na scenie sam, podobnie jak delegacje z Portugalii 🇵🇹, Malty 🇲🇹 czy Serbii 🇷🇸. Więcej o samych występach dowiemy się we wtorek i w środę. Wtedy rozpocznie się I tura prób technicznych (po 40 minut na scenie), a krótkie nagrania publikować będzie portal JuniorEurovision.tv. Będą to jedyne relacje, gdyż próby są całkowicie zamknięte dla dziennikarzy.

🇵🇱 Z kim Sara James wystąpi na scenie Eurowizji Junior?

W Paryżu jest już oczywiście Sara James ze swoją liczną ekipą – łącznie jest tam aż 18 osób z delegacji TVP. Najważniejsze są oczywiście osoby występujące na scenie – poza główną wykonawczynią „Somebody” będzie tam pięć tancerek: Amelia Otremba („You Can Dance”), Zuzanna Ciągarlak, Julia Rybkiewicz, Nadia Korzeniewska i Nadia Borczyńska. Oprawę taneczną występu przygotował Agustin Eggurola, z kolei reżyserem występu jest Konrad Smuga – panowie są obecni w Paryżu. Do Francji polecieli też opiekunowie dziewcząt, m.in. mama Sary – Arleta Dancewicz czy osoby z wytwórni. Nie zabraknie też osób, które znamy już z poprzednich składów delegacji, m.in. Maja Frybes (HoD Polski na JESC 2019), a także szef prasowy Krzysztof Bieńko czy Kamil Staszczyszyn, który podczas JESC 2019-2020 odpowiedzialny był m.in. za wolontariat. Poczynania delegacji śledzić i relacjonować będzie Mateusz Szymkowiak, który pełnił już tę rolę podczas Eurowizji Junior 2018 w Mińsku. Sarę na lotnisku w Warszawie żegnali dziennikarze, którym zdążyła jeszcze udzielić paru wywiadów. Wokalistka zdradziła, że na tygodniowy pobyt przygotowała sobie osiem walizek z najważniejszymi rzeczami. Nie może już doczekać się prób i wszystkich wydarzeń, które są tam dla niej przygotowane. Z pewnością internauci będą mieli mnóstwo sposobów by śledzić poczynania Sary w Paryżu – nie tylko na jej mediach społecznościowych, ale też na profilach tancerek, które chętnie prowadzą „lajfy” na Instagramie. Materiały zakulisowe pokazywać będzie też TVP na Facebooku, a codziennie rano widzowie TVP2 zobaczą specjalne relacje Mateusza Szymkowiaka w „Pytanie na Śniadanie”. Dziennik Eurowizyjny śledzić będzie próby od 16 grudnia od godziny 9:00.

Ceremonia Otwarcia której nie będzie. Plan dla Sary James

Dziś o 17:00 odbyć się miała Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior, jednak ze względu na kolejną falę zachorowań na covid-19 wydarzenie zostało odwołane i będzie zastąpione krótkim internetowym eventem, podczas którego Valentina (JESC 2020) wylosuje, które miejsce startowe będzie mieć Francja 🇫🇷, a także który kraj wystąpi pierwszy, a który ostatni. Resztę miejsc w kolejności startowej utworzą producenci i opublikują listę po zakończeniu eventu. Na razie nie wiadomo, czy występy gościnne jakie zaplanowano na Ceremonię dojdą do skutku. Przypomnę, że według pierwotnego planu Ceremonia miała się odbyć w Studio Gabriel, prowadzącą miała być Charlee Moss. Transmisja eventu-losowania odbędzie się o 17:00 na oficjalnym kanale JuniorEurovision na YouTube. Dzisiaj Sara będzie też nagrywać fragment swojej pocztówki przed występem. Od wtorku próby techniczne – Polska ma mieć swoją pierwszą próbę we wtorek o 16:30 – będzie to ostatnia próba tego dnia. Druga tura prób potrwa od czwartku do piątku i będzie krótsza o 20 minut niż pierwsza. Sara James ponownie pojawi się w La Seine Musicale w czwartek o 15:00. W sobotę Polska ekipa wystąpi dwukrotnie – podczas próby prasowej o 10:30 oraz podczas próby jurorskiej o 17:00. Pomiędzy próbami odbędzie się konferencja prasowa wszystkich uczestników, którą obejrzeć będzie można na YouTube. Pozostałe aktywności, w tym np. zwiedzanie Paryża przez polską delegację będzie ustalane na bieżąco, adekwatnie do sytuacji epidemiologicznej.

Pełen harmonogram prób znajdziecie w terminarzu Dziennika Eurowizyjnego TUTAJ.

Która pozycja startowa najlepsza dla Sary James?

O tym, jako która wystąpi Sara James zdecydować może ślepy los lub producent. Wśród fanów Eurowizji Junior panuje przekonanie, że kolejność startowa nie ma aż takiego wpływu na wyniki, ale oczywiście statystyki warto przejrzeć. Które miejsce startowe powinna mieć Sara żeby wypaść jak najlepiej? Najszczęśliwsze są pozycje numer 15 oraz 11. Piętnastka na dwanaście konkursów tylko raz dała miejsce poniżej top10, a dodatkowo w latach 2004, 2006 i 2015 kraje z tej pozycji startowej wygrywały JESC. Średnio państwa zajmowały z piętnastki miejsca 5-6. Jedenastka to także trzy zwycięstwa (lata 2013-2014 i 2019 czyli Viki Gabor), a na 18 konkursów to miejsce dało tylko czterokrotnie rankingową pozycję niższą niż top10 (ostatni raz stało się to w 2010 roku). Generalnie opłaca się też śpiewać na końcu chociaż w zależności od frekwencji pozycją ostatnią mógł być numer 12 czy nawet 20! Na 18 konkursów aż sześciokrotnie wygrywała piosenka śpiewana jako ostatnia (lata 2005-2007 oraz od 2016 lata parzyste). Nie jest to jednak pewniak – np. w 2017 czy 2019 państwa, które były ostatnie ledwo weszły (lub nie) do czołowej dziesiątki. Ze statystyk wynika, że lepiej nie śpiewać w pierwszej połowie stawki, bo wyniki zdają się być wtedy niższe. Na 18 konkursów dwie najsłabsze pozycje to 7 i 8, przy czym z ósmej pozycji startowej nikt jeszcze nigdy nie wygrał, a tylko raz (w 2012) zdołał wejść do top5! Trzykrotnie kraje startujące spod ósemki zajmowały ostatnie miejsca. Siódemka nieco lepsza – było tam jedno zwycięstwo (w 2009) i dwa ostatnie miejsca, ale średnia pozycja zajmowana przez państwa nie jest zbyt wysoka.

Do tej pory nikomu nie udało się wygrać z pozycji startowych numer 1., 3-5., 8., 14., 18-19.

Do tej pory nikt nie zajął ostatniego miejsca startując z miejsc 3., 6., 10-11., 14., 16-17., 19.

Najlepsze statystycznie miejsca to: 2., 11-12., 15., 17. i (w tym roku ostatnie) 19.

Najsłabsze statystycznie miejsca to: 7-8. i 16.

Dziś o 20:00 Dziennik Eurowizyjny organizuje specjalny event w ramach którego przypomnimy sobie występy krajów, których na Eurowizji Junior już nie ma. Po prezentacji 18 piosenek odbędzie się głosowanie widzów wspólnego oglądania! Serdecznie zapraszam do śledzenia od 20:00 TUTAJ. Głosowanie dostępne będzie na grupie Facebook.

Eurowizja 2022: Co nowego w Słowenii i San Marino?

W tym tygodniu wiadomości dotyczące Eurowizji 2022 prezentowane będą w mniejszym stopniu, ale nie można zapominać, że trwa sezon preselekcyjny przed Turynem. Wczoraj ogłoszono wyniki finału tygodnia EMA Fres 🇸🇮, a do finału awansowali LUMA, Ina oraz Jaka Hlis, a Lara Dovier wystartuje w dogrywce. Ruszył już ostatni tydzień codziennych dueli – dziś rywalizują ze sobą Hvala Brothers oraz Leya Leanne. Głosować można TUTAJ. W San Marino 🇸🇲 rozpoczyna się dziś tydzień castingów dla zgłoszonych uczestników. Przebieg przesłuchań nie będzie transmitowany. O wejście do półfinałów dla mniej znanych wykonawców walczą dziś m.in. Pascale Filomena Pia, DanyWise, Andrea Rutigliano, Rosario Bottone z grupą The Sidera czy Vanja Vatle oraz włoska formacja Nanowar of Steel. Pojawiły się też kolejne plotki dotyczące tego, kto poprowadzi Eurowizję w Turynie 🇮🇹. Niespodziewanie spekuluje się o piosenkarce Laurze Pausini, chociaż wokalistka bardzo mocno wspierała organizację konkursu przez Bolonię, a nie Turyn. Jak już wcześniej podawano, nazwiska prowadzących poznamy w połowie lutego, po zakończeniu festiwalu Sanremo.

Źródło: Facebook, Instagram, TVP, France TV, Pomponik, JastrząbPost, statystyki przygotowane przez Dziennik Eurowizyjny, RTV SLO, SMRTV, Eurovoix fot.: @_mateusz_szymkowiak

%d blogerów lubi to: