Eurowizja Junior 2021: Kolejność startowa! Statystyki i ciekawostki • Która w kolejności zaśpiewa Sara James? • Co działo się dziś w Paryżu?

W trakcie specjalnego eventu zastępującego Ceremonię Otwarcia Eurowizji Junior Carla, ad-hoc prowadząca, wylosowała pozycję startową dla swojego następcy w roli reprezentanta Francji 🇫🇷 – Enzo. Dowiedzieliśmy się, które kraje dostały skrajne pozycje – pierwszą i ostatnią. Pozostałą część kolejności startowej ustalą producenci, którzy po uzyskaniu akceptacji ze strony EBU opublikują ją na JuniorEurovision.tv.

Kolejność startowa

 1. 🇩🇪 NIEMCY
 2. 🇬🇪 GRUZJA
 3. 🇵🇱 POLSKA
 4. 🇲🇹 MALTA
 5. 🇮🇹 WŁOCHY
 6. 🇧🇬 BUŁGARIA
 7. 🇷🇺 ROSJA
 8. 🇮🇪 IRLANDIA
 9. 🇦🇲 ARMENIA
 10. 🇰🇿 KAZACHSTAN
 11. 🇦🇱 ALBANIA
 12. 🇺🇦 UKRAINA
 13. 🇫🇷 FRANCJA
 14. 🇦🇿 AZERBEJDŻAN
 15. 🇳🇱 HOLANDIA
 16. 🇪🇸 HISZPANIA
 17. 🇷🇸 SERBIA
 18. 🇲🇰 MACEDONIA
 19. 🇵🇹 PORTUGALIA

Analiza losowania i kolejności startowej

Niemcy nie mają szczęścia! Po raz drugi otwierać będą konkurs, a jest to dopiero … ich drugi w historii start podczas Eurowizji Junior. Warto wspomnieć, że podobnie miała Grecja, którą konsekwentnie losowano do otwierania JESC w latach 2003-2005, z kolei na dorosłej ESC pecha miała Czarnogóra, która otwierała pierwsze półfinały w 2008, 2009 i po powrocie w 2012. Portugalia pierwszy raz w historii zamknie stawkę. Przypomnę, że ten kraj otwierał konkurs w 2006 gdy RTP debiutowała. Dla Francji 13. pozycja na pewno pechowa nie będzie, zresztą w 2017 roku to taki numer startowy dał zwycięstwo Rosji.

[AKTUALIZACJA] Po paru godzinach oczekiwania France TV i EBU przedstawiły kolejność startową w której…większość faworytów wciśnięto do pierwszej połowy – m.in. Polskę, Włochy, Rosję czy Armenię. Macedonia, która również jest wysoko oceniana, dostała z kolei przedostatnią pozycję pomiędzy wolnymi utworami z Serbii i Portugalii. Liderka rankingów – Armenia – wystąpi przed Kazachstanem, który z uwagi na niepełnosprawność jednego z wokalistów może przyciągnąć uwagę widzów i sprawić, że Malena pozostanie w cieniu. Statystycznie najlepsze pozycje dostały Gruzja, Albania, Ukraina, Holandia i Serbia oraz Portugalia (wylosowane ostatnie miejsce). Najsłabsze miejsca (wg statystyk) mają Rosja, Irlandia i Hiszpania. Pozycja Armenii (miejsce 9.) dało jedno zwycięstwo (Ukraina w 2012 roku), ale też dwukrotnie ostatnie miejsce (średnio miejsca 8-9.). Hiszpania po raz pierwszy ma tak „późną” pozycję startową (16.), podobnie Portugalia (19.) i Azerbejdżan (14.). Kazachstan na swój czwarty start już drugi raz ma numer dziesiąty, Rosja po raz trzeci śpiewa jako siódma, a Ukraina już po raz czwarty jako dwunasta. Bułgaria podczas ostatniego swojego startu (2016) miała taką samą pozycję jak teraz (szóstą).

🇵🇱 Eurowizja Junior: Jako która zaśpiewa Sara James?

Dla Sary James Francuzi mają wczesną, trzecią pozycję, pomiędzy retro brzmieniami z Gruzji a popowo-raperską Maltą. Po raz drugi w historii nasz kraj prezentować się będzie tak wcześnie (najwcześniej śpiewała Alicja Rega, która w 2017 miała 2. pozycję). Trójeczka nie jest zbyt dobra w porównaniu do innych pozycji – średnie zajmowane miejsce to 8.. Nikt nigdy nie wygrał z tego miejsca, ale też nikt nigdy nie był ostatni. Najlepszy rezultat to 2. miejsce Armenii w 2007 i 2009 roku, z kolei najsłabsze to 15. dla San Marino w 2014. W ostatnich latach bywało dość zmiennie – niektórzy zdołali wejść do top6, inni nawet nie byli w najlepszej dwunastce. Oczywiście liczy się piosenka, występ, wokal i wrażenie, jakie pozostawi po sobie Sara James, jednak może się zdarzyć, że bez mocnego charakteru prezentacji Polka zostanie trochę przyćmiona innymi reprezentacjami i piosenkami. Przed Sarą spore wyzwanie, ale z pewnością może liczyć na swoich fanów, którzy wesprą ją bez względu na kolejność – takowa w I rundzie głosowania internetowego nie ma żadnego znaczenia.

Co już działo się w Paryżu?

Warto wspomnieć, że próby do występów rozpoczęły się już w czwartek 9 grudnia, chociaż reprezentantów nie było jeszcze wtedy w Paryżu 🇫🇷. Przeprowadzono bowiem próby z udziałem statystów, którzy dokładnie odtwarzali ruchy uczestników JESC bazując na przekazanych od delegacji nagraniach. Każdą taką próbę nagrano i przesłano do poszczególnych nadawców uczestniczących, którzy mieli dwa dni (10-11 grudnia) na danie odpowiedniej opinii i komentarza oraz na wprowadzenie poprawek, tak by nie marnować na te kwestie czasu, gdy już młodzi wokaliści staną na scenie. Delegacje dotarły do Francji 12 grudnia, a dziś część z nich miała już pełne ręce roboty. Uczestnicy, którzy jutro mają próby (tj. Portugalia, Irlandia, Malta, Holandia, Niemcy, Włochy, Gruzja, Hiszpania i Polska) brali dziś udział w nagrywaniu materiału do pocztówek i do wspólnego utworu „Imagine”. Realizowano też filmiki, które będą później wykorzystane na mediach społecznościowych konkursu. Cały plan dnia (wyjazd z hotelu, przygotowanie do nagrań, nagranie, wywiad i powrót do hotelu) zajmował dziś nieco ponad dwie godziny. Sara James nagrywała swoją pocztówkę jako ostatnia – w studiu na Green Screenie pojawiła się ok. 13:00.

Eurowizja Junior: Próby w La Seine Musicale

Tymczasem pozostałe kraje nie miały żadnych zaplanowanych przez organizatora aktywności, natomiast sporo pracy miały osoby przebywające dziś w La Seine Musicale. O 9:00 odbyła się godzinna próba do parady flag z udziałem tancerzy i choreografa. Później na dwie godziny scenę zajęli prowadzący, co zresztą pokazywali na swoich Instagramach. Jednocześnie Bubble Room (miejsce, gdzie przebywają delegacje w trakcie prób) zajęli tancerze, którzy nadal ćwiczyli wszystkie układy choreograficzne, które zobaczymy w niedzielę. Od 13:00 trwała próba Interval Act w którym wystąpi Valentina, triumfatorka JESC 2020 – tym razem jednak wokalistki nie było na scenie, a zastąpili ją statyści, którzy wzięli też udział w kolejnej próbie całego Opening Act oraz w próbie występu do wspólnej piosenki „Imagine”, którą 19 grudnia zaśpiewają wszyscy reprezentanci. To ostatni dzień, w którym statyści dominują w La Seine Musicale. Od wtorku scenę przejmą już uczestnicy Eurowizji Junior, w tym Sara James z Polski. Pełen harmonogram prób dostępny jest TUTAJ.

Dziś o 20:00 Dziennik Eurowizyjny organizuje specjalny event w ramach którego przypomnimy sobie występy krajów, których na Eurowizji Junior już nie ma. Po prezentacji 18 piosenek odbędzie się głosowanie widzów wspólnego oglądania! Serdecznie zapraszam do śledzenia od 20:00 TUTAJ. Głosowanie dostępne będzie na grupie Facebook.

Źródło: France TV, JuniorEurovision.tv, Instagram, Facebook, inf. własne, fot.: Dawid Ziemba (TVP/EBU)

1 komentarz

 1. Sarze z tą piosenką trudno będzie wygrać. Głos super, aparycja gwiazdy, ale piosenka hitem raczej nie jest. Takie możliwości wokalne.. szkoda, że kompozytorzy niczego lepszego nie przygotowali. Nuda nie hit.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: