Eurowizja Junior: Dziś pierwsze próby. O której wystąpi Sara James? Gdzie śledzić relacje? • Kulisy konkursu: co z protokołem bezpieczeństwa? • Dodatkowy finalista w „Australia Decides”

Rozpoczyna się pierwszy dzień prób technicznych w La Seine Musicale. Po wczorajszych opóźnieniach związanych ze startem streamu z losowania kolejności oraz po bardzo długim oczekiwaniu na kompletną kolejność startową dziś wszyscy mają nadzieję, że do żadnych wpadek nie dojdzie. Próby rozpocznie dziś Portugalia, a zamknie Polska. Kolejność, która zazwyczaj na JESC jest alfabetyczna, tym razem jest ułożona w dość dziwny sposób, być może wynikający z kwestii logistycznych.

  • 14. 🇵🇹 9:00-9:40 Próba Portugalii
  • 14. 🇮🇪 9:50-10:30 Próba Irlandii
  • 14. 🇲🇹 10:40-11:20 Próba Malty
  • 14. 🇳🇱 11:30-12:10 Próba Holandii
  • 14. 🇩🇪 12:20-13:00 Próba Niemiec
  • 14. 🇮🇹 14:00-14:40 Próba Włoch
  • 14. 🇬🇪 14:50-15:30 Próba Gruzji
  • 14. 🇪🇸 15:40-16:20 Próba Hiszpanii
  • 14. 🇵🇱 16:30-17:10 Próba Polski

🇵🇱 Eurowizja Junior: O której próba Sary James?

Schemat działania jest dla wszystkich taki sam, ale przestudiujmy go na przykładzie Polski i ekipy Sary James. Polska delegacja zostanie zabrana z hotelu o 11:30, ale po przyjeździe do La Seine Musicale będzie miała godzinną przerwę na lunch. Następnie przez 30 minut Sara przebywać będzie w garderobie, a po 13:30 odbędzie się 10-minutowa konsultacja ds. fryzury i makijażu. Od 13:40 do 16:00 trwać już będą prace nad występującymi na scenie dziewczętami – specjaliści układać im będą włosy i robić make up. O 16:00 5-mintuowa instrukcja bezpieczeństwa, a następnie 15 minut na ustawienie odsłuchów. Sara i tancerki wejdą na scenę o 16:30, a ich próba potrwa dokładnie 40 minut. Zdążą zapewne wykonać swój numer 3-4 razy i dokonać ewentualnych poprawek, nad czym czuwać będzie ekipa z Konradem Smugą i Agustinem Eggurolą na czele. O 17:20 delegacja uda się do tzw. Viewing Roomu, gdzie dokona oględzin zarejestrowanych występów. To wtedy TVP zadecyduje o tym, które fragmenty wybrać do skrótu występów – trzeba znaleźć idealny moment na 30-sekundowy i 10-sekundowy fragment do głosowania online oraz 15-sekundowy na skrót transmitowany w trakcie finału. O 17:45 odbędzie się 15-minutowy wywiad dla JuniorEurovision.tv, a następnie Sara przez 30 minut nagrywać będzie refren wspólnej piosenki „Imagine”.

Gdzie śledzić dzisiejsze próby?

Delegacje, które nie będą miały prób tego dnia, wezmą udział w nagrywaniu fragmentu pocztówek na green screenie oraz materiałów na social media. We wtorek po tym, jak Sara James 🇵🇱 zwolni scenę, wejdą na nią statyści by przećwiczyć podawanie punktów. Niektóre kraje wysłały do Paryża swoich „podawaczy” (np. Gruzja 🇬🇪, Hiszpania 🇪🇸 czy Ukraina 🇺🇦), z kolei inni (w tym Polska) skorzystają z osób na miejscu. To ostatnio częsta praktyka, pozwalająca reprezentacjom zmniejszyć skład delegacji, a co za tym idzie, koszty wyjazdu i pobytu. Dzisiejsze próby techniczne są zamknięte dla dziennikarzy, a obserwować je mogą tylko delegacje oraz wolontariusze. Jedyne informacje na temat występów i przebiegu prób będziemy mogli uzyskać poprzez artykuły i nagranie video na stronie JuniorEurovision.tv. Zapewne portal pokaże też zdjęcia z każdej próby oraz zza kulis więc warto śledzić tę stronę oraz kanał na YouTube przez cały dzień. Dziennik Eurowizyjny wyrusza do Paryża w środę, a od czwartku będzie już na żywo w Centrum Prasowym relacjonował wszystkie próby. Pełen harmonogram znaleźć możecie TUTAJ.

Problemy organizacyjne czy zbyt duża swoboda?

A jak pierwsze wrażenia z tego, co dzieje się w Paryżu? W sieci pojawia się mnóstwo zdjęć, nagrań i transmisji live prowadzonych przez samych uczestników konkursu. Pomimo wprowadzonych obostrzeń i jasnych komunikatów dla każdej z delegacji zdaje się, że mało kto przestrzega protokołu bezpieczeństwa, a sami Francuzi 🇫🇷 zdają się ignorować problem. Dzieci, chociaż noszą maski, przebywają bardzo blisko siebie – robią sobie wspólne zdjęcia i nagrania, obściskują się, nie zachowują dystansu społecznego i bawią w tłumie (w jednym z hoteli furorę robią piłkarzyki, zbierające wokół stołu mnóstwo osób). Część delegacji (jak np. Polska 🇵🇱) stara się stosować do instrukcji, z kolei są ekipy (jak np. Armenia 🇦🇲 i Rosja 🇷🇺), które w ogóle stronią od kontaktu z większym gronem osób. Wśród najbardziej aktywnych i integrujących się bohaterów JESC 2021 wymienić należy reprezentantów Ukrainy 🇺🇦, Albanii 🇦🇱, Hiszpanii 🇪🇸, ale też Sara James chętnie pozuje do zdjęć z innymi czy nawet rozmawia z nimi na lajfach. Dziwne jest natomiast to, że France TV w ostatniej chwili zrezygnowała z przeprowadzenia Ceremonii Otwarcia z uczestnikami by…zebrać ich wszystkich w małej sali kinowej, gdzie na dużym ekranie oglądali transmisję z YouTube. Co będzie dalej? Czy dojdzie do jakichkolwiek sytuacji niebezpiecznych, tak jak to miało miejsce w Rotterdamie? Czy na terenie areny restrykcje będą bardziej widoczne i przestrzegane? Czas pokaże.

Co nowego w świecie dorosłej Eurowizji?

Tymczasem w świecie dorosłej Eurowizji możliwa dyskwalifikacja jednej z uczestniczek hiszpańskiego Benidorm Fest 🇪🇸. Luna Ki swój utwór zaśpiewała podczas jednego z koncertów w 2020 roku. W ten sposób złamała regulamin preselekcji i Eurowizji, a RTVE ma zbadać sprawę i poinformować co dalej. Najpewniej wokalistka zachowa swoje miejsce w konkursie, gdyż już nie raz dochodziło do takich sytuacji, a Europejska Unia Nadawców takich utworów przez to nie odrzucała. Najlepszym tego przykładem jest „1944” 🇺🇦 zaśpiewane przez Jamalę przed możliwym terminem. Piosenka nie tylko została dopuszczona do konkursu, a nawet go wygrała. W Słowenii 🇸🇮 trwają duele EMA Fres. Wczoraj wygrała Leya Leanne pokonując Hvala Brothers. Dziś głosować można na piosenki De Liri i Katji Korosec. Głosowanie dostępne TUTAJ. W Australii 🇦🇺 ogłoszono ostatnich finalistów selekcji – są to Seann Miley Moore, Voyager, Charley i Jude York. Będzie też jedenasty uczestnik, co jest nowością w konkursie. Odbędzie się bowiem specjalny konkurs dla użytkowników TikToka. Zgłosić sie może każdy Australijczyk, który zaśpiewa coś na swoim TikToku i otaguje video poprzez #EurovisionAustralia. Jedenastego finalistę selekcji wybierze komisja. Zgłoszenia przyjmowane będą do 16 stycznia, a ambasadorką projektu jest Dami Im (ESC 2016) i być może to ona napisze dla TikTokera utwór na preselekcje. Podano również, że gościem finału „Australia Decides” będzie norweska grupa KEiiNO 🇳🇴 (ESC 2019).

🇸🇪 Melodifestivalen: Podział i kolejność startowa

Znamy już podział na półfinały i kolejność startową w Melodifestivalen 2022. Wszystko ułożone zostało przez producentów tak, by wzbudzić u widza jak największe emocje, a wśród fanów niepokój o swoich faworytów lub niepewność co do tego, kto przejdzie i kto ma szanse wygrać. Pierwszy półfinał otworzy Malou Prytz, a zamknie Robin Bengtsson (ESC 2017). Z pozycji trzeciej zaśpiewa Shirley Clamp, a z czwartej Omar Rudberg. Drugą grupę rozpocznie LIAMOO, a zakończy Tone Sekelius. Z pozycji czwartej zaśpiewa Alvaro Estrella, a z szóstej John Lundvik (ESC 2019). Cazzi Opera wystąpi w III półfinale jako pierwsza, Lisa Miskovsky w tej grupie będzie trzecia, a stawkę zamknie Anders Bagge. Ciekawie zapowiada się ostatni półfinał – zacznie Anna Bergendahl (ESC 2010), a zamknie Klara Hammarstrom. Piosenki publikowane będą oczywiście dopiero przed półfinałami. Melodifestivalen rusza 5 lutego, a w tym roku odwiedza Malmo, Goteborg, Linkopin, Lidkoping, Osnskoldsvik oraz Sztokholm. Na ten moment nadal selekcje planowane są z udziałem publiczności.

Źródło: JuniorEurovision.tv, EBU, France TV, TVP, Instagram, Facebook, Eurovoix, RTV SLO, Wiwibloggs, SBS, SVT, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: