Dziś rusza Eesti Laul 2022! TVP zamknie dziś etap zgłoszeniowy do preselekcji • Znamy piosenkę Armenii na Eurowizję Junior • Nowy cykl: „Z Archiwum MF”

🇪🇪 20:35 Eesti Laul 2022 (1. veerandfinaal)

Na 30 dni przed finałem Eurowizji Junior dziś rusza…sezon preselekcyjny do Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 w Turynie. Dziś wieczorem pierwszy ćwierćfinał selekcji „Eesti Laul” z udziałem dziesięciu wykonawców. Usłyszymy 10 piosenek i zobaczymy 10 teledysków, gdyż wykonawcy dziś nie zaśpiewają na żywo. Spośród tej puli do półfinałów wejdzie 5 najlepszych utworów, przy czym trzy wybrane będą przez widzów, a dwie przez jurorów. Ćwierćfinał poprowadzą dziś Eda-Ines Etti oraz Tanel Padar, byli reprezentanci Estonii na Eurowizji. Wśród kandydatów są dziś m.in. Evelin Samuel (chórzystka eurowizyjna dla Maarji-Liis Ilus w 1997 oraz reprezentantka kraju w 1999, a także osoba podająca punkty estońskie w 2000 i 2006), Jaagup Tuisk (uczestnik m.in. „Eesti talent”, „Eesti otsib superstaari” czy Eesti Laul 2020 z piosenką „Beautiful Life”), Stig Rasta (41-letni piosenkarz i kompozytor, reprezentant Estonii w 2015 z „Goodbye to yesterday” oraz autor m.in. „Play” dla Juri’ego Pootsmanna czy „Storm” dla Victora Crone), Traffic (na zdj.; startowali w Eesti Laul czterokrotnie, a co ciekawe – jednym z założycieli grupy był kiedyś Stig Rasta), trio Little Mess (w skład wchodzi Tanja Mihhailova-Saar z Eurowizji 2014), czy Kea (dla której utwór „Everytime” napisał m.in. Andrei Zevakin). Start ćwierćfinału dziś o 20:35 (czasu polskiego) na ETV1 oraz w Internecie. Program potrwa godzinę.

🇵🇱 TVP kończy dziś przyjmowanie piosenek na ESC 2022

Dziś o 22:00 koniec przyjmowania zgłoszeń do polskich preselekcji wewnętrznych. Polscy wykonawcy i kompozytorzy mieli dwa miesiące na przygotowanie utworu i wysłanie go do TVP, jednak ze względu na format konkursu, mało który kandydat zdecydował się ogłosić swój start publicznie. Wiemy, że do preselekcji podeszli m.in. Oscar Jensen z utworem „Love my Life”, Siostry Szczepańskie z „El Complemento„, Michał Gabor z „Arriba” czy Daria z piosenką „Paranoia” (o czym ostatnio mówią polskie media). Nieoficjalnie mówi się też o zgłoszeniach od Saszan, Lidii Kopanii czy Kuby Szmajkowskiego. Ile faktycznie zgłoszeń dotarło do TVP? Tego na razie nie wiemy, ale liczymy, że nadawca podzieli się tą wiadomością. A co dalej? Telewizja Polska zweryfikuje zgodność z regulaminem oraz powoła specjalną komisję konkursową, która rozpocznie dwuetapowe głosowanie. Niestety, przebieg głosowania pozostanie tajny, a TVP poda do wiadomości publicznej jedynie nazwisko zwycięzcy. Warto pamiętać, że w głosowaniu jurorów mogą brać udział także wykonawcy, którzy nie zgłosili się w regulaminowym czasie do preselekcji. Pierwszy etap głosowania zezwala na dołączenie maksymalnie pięciu artystów spoza puli. Ostateczny werdykt komisji konkursowej zostanie ogłoszony w terminie do 2 stycznia 2022 roku. Trzymamy kciuki za owocne i sprawiedliwe obrady!

„Qami Qami” z Armenii zaprezentowane

Kolejne nowości ze świata Eurowizji dla Dzieci! Wczoraj nareszcie opublikowano utwór „Qami Qami”, który w Paryżu zaśpiewa przedkonkursowa faworytka – Malena Fox z Armenii 🇦🇲. Taneczna piosenka w dwóch językach napisana została m.in. przez producenta Tokio9, który pracował z Srbuk przed ESC 2019. Klip szybko zdobył popularność, w ciągu doby ma już ponad 130 tys. odtworzeń, chociaż zdania co do szans Armenii są podzielone. Niektórzy nie czują się zawiedzeni i twierdzą, że opłacało się tyle czekać bo „Qami Qami” spełnia ich oczekiwania, inni mają wrażenie, jakby ten utwór miała śpiewać dorosłą wokalistka (może Athena Manoukian?) i jest on zbyt „radiowy” na tego typu konkurs oraz, że ubiegłoroczne „Why” Maleny było zdecydowanie lepsze. Tak czy siak, znamy już „prawie” całą stawkę JESC 2021! Czekamy jedynie na nową wersję utworu „Fairy World” z Kazachstanu 🇰🇿 – premiera ma się odbyć na dniach. W sieci są już też teledysk do „Vazhil” Oleny Usenko z Ukrainy 🇺🇦, klip making-of teledysku do „Mon Ami” Tanyi z Rosji 🇷🇺 czy common-song Eurowizji Junior 2021 pt. „Imagine” 🇫🇷. Stworzyli go Mod Martin, Anton Wick i Julien Comblat, a podczas finału zaśpiewają go wszyscy uczestnicy (w tym Sara James z Polski 🇵🇱). Portal JuniorEurovision.tv opublikował już teksty utworów piosenek oraz biogramy. Najczęściej forma zapisu imion i nazwisk wykonawców jest potem stosowana w „belkach”. Malena wystąpi tylko pod imieniem (bez „Fox”), duet z Bułgarii to Denislava & Martin 🇧🇬 (a nie Deny & Marti jak wcześniej podawano), a najpewniej duet z Kazachstanu wystąpi jako Alinur Khamzin & Beknur Zhanibek. Piosenka irlandzka 🇮🇪 będzie miała tytuł angielski jako „Saor (Disappear)”, podobnie jak serbska 🇷🇸 – „Oci Deteta (Children’s Eyes)”. Na podobny ruch zdecydowały się delegacje z Włochy i Kazachstanu, natomiast np. Ukraina, Hiszpania, Portugalia czy Holandia będą mieć tytuły w języku innym, niż po angielsku.

Co nowego w Irlandii, Izraelu i Chorwacji?

Pojawiły się spekulacje jakoby finał preselekcji irlandzkich 🇮🇪 do ESC 2022 miał się odbyć już 21 stycznia – tak wynika z wywiadu Michaela Kealy’ego dla „The Euro Trip”. Data nie jest jeszcze potwierdzona na 100%. Szef delegacji przznał, że reprezentanta najprawdopodobniej wybiorą jurorzy krajowi, komisja międzynarodowa oraz widzowie, a w finale wystartuje pięć lub sześć piosenek. Każdy człon ma mieć równy wpływ na wyniki głosowania. Kealy nie ukrywa, że chciałby przygotować rozbudowane preselekcje w stylu Melodifestivalen, jednak finanse mu na to nie pozwalają, a konkurs w ramach popularnego talk-show jakim jest „Late Late Show” to spore oszczędności. Tymczasem w Izraelu 🇮🇱 nadal trwa seria odcinków „castingowych” X Factor’a. Z ósmego odcinka do dalszego etapu przeszła 39-letnia Maya Simantov, znana ze współpracy z producentem Offerem Nissimem. Do tej pory w ramach dziewięciu odcinków jurorzy wysłuchali 48 uczestników, a awans przyznali aż trzydziestu trzem. Na razie nie jest znany pełen format programu, nie wiemy kiedy ruszy dalszy etap show. Dziesiąty odcinek już jutro (21.11) na Reshet 13. A co dzieje się w Chorwacji? Po ostatniej burzy związanej z odsunięciem Ursuli Tolj z pozycji szefowej delegacji telewizja HRT 🇭🇷 postanowiła przedłużyć przyjmowanie zgłoszeń do Dory do 12 grudnia, dając dodatkowe dwa tygodnie. W finale usłyszymy 14 piosenek wybranych przez komisję telewizyjną, a także przedstawicieli Chorwackiej Unii Muzycznej czy Stowarzyszenia Chorwackich Kompozytorów.

🇸🇪 Z Archiwum MF (odc. 1 – Carola)

Dawid Oczkowski, wieloletni fan preselekcji szwedzkich Melodifestivalen, postanowił zebrać najciekawsze smaczki dotyczące wersji demo (tzw. „odrzutów”), przejęć czy planów różnych artystów względem konkursu. „Samą Eurowizję oglądam od 2003 roku, a pierwsze Melodifestivalen, którego transmisję śledziłem na żywo w Internecie to edycja z 2009 roku kiedy zwyciężczynią okazała się Malena Ernman. Dwa lata później trafiłem na pierwsze w swoim życiu forum eurowizyjne i naturalnie wątkiem, którym zainteresowałem się najbardziej był ten z podpisem „ESC 2012 – Sweden”. To właśnie tam przeczytałem o pierwszych plotkach, odrzutach i wysłuchałem pierwszych dostępnych wersji demo. Z czasem zacząłem kopać coraz głębiej i odważniej. Tłumaczyłem szwedzkie artykuły, blogi, odkryłem podcasty w pełni poświęcone tej tematyce, poznałem ludzi, którzy wiedzieli jeszcze więcej, mieli kontakt z osobami zasiadającymi w szwedzkiej komisji, czy nawet samym SVT, aż wreszcie sam zacząłem pisać do artystów, kompozytorów, a także śledziłem ich każdy ruch w mediach społecznościowych, który dał mi jakąkolwiek wskazówkę związaną z ich potencjalnym uczestnictwem w Melodifestivalen. Wybrałem dla Was kilka subiektywnie najpikantniejszych smaczków z tej kategorii. Źródłem mojego śledztwa są największe fora eurowizyjne, podcasty Eurovision Legends oraz Schlagervannerna, Tobbe Ek, Aftonbladet oraz prywatne rozmowy (szczególne pozdrowienia, podziękowania i szacunek dla jednej osoby, która chce pozostać anonimowa, ale on/ona wie o kogo chodzi)” – mówi Dawid. O niektórych artystach sporo można opowiedzieć, o innych mniej – dziś ze względu na wstęp, krótka ciekawostka: Dwukrotna uczestniczka Eurowizji oraz zwyciężczyni z 1991 – Carola – niemal natychmiast po opublikowaniu nazwisk MF 2006 stała się główną faworytką do zwycięstwa. Kompozycja była ogromnym przebojem i do dziś uważana jest za jedną z najlepszych w kategorii „szwedzki szlagier”. Niewiele osób wie, że „Invincible” (Evighet) zostało zgłoszone z wokalem Sanny Nielsen (ESC 2014) i to miała być jej propozycja. Szukajcie następnych tego typu ciekawostek w kolejnych artykułach!

Źródło: EER, Wikipedia, TVP, Instagram, YouTube, JastrzabPost, JuniorEurovision.tv, Eurovoix, RTE, Eurosong.hr, Dawid Oczkowski, inf. własne, fot.: @trafficeesti

%d blogerów lubi to: