Eesti Laul: Pierwsze utwory w półfinale! • TVP: Koniec zgłoszeń do preselekcji. Kto nie chce jechać na Eurowizję 2022? Polska w gronie faworytów Eurowizji Junior • Dziś oglądamy Eurowizję 2013 z Petrą Mede

Znamy wyniki pierwszego ćwierćfinału w Estonii 🇪🇪. Spośród 10 teledysków widzowie do półfinału dopuścili piosenki „Waterfall” (Evelin Samuel – ESC 1999), „Interstellar” (Stig Rasta – ESC 2015) oraz „Mitte kauaks” (grupa Boamadu). Po tym, jak trzech kandydatów weszło już do półfinału, dobrano też dwóch najlepszych z pozostałego rankingu jurorskiego – w ten sposób awansowali Maian („Meeletu”) oraz Jaagup Tuisk („Kui vaid”). Tym samym odpadli m.in. Kea, Traffic czy Little Mess. Faworytami członków grupy Dziennika Eurowizyjnego byli Stig Rasta (190 pkt), Maian (168), Jaagup Tuisk (123), Traffic (106) i Peter Poder (93). Evelin zajęła 7. miejsce, a Boamadu dziewiąte. W skład jury weszli m.in. Sissi, Synne Valtri, Egert Milder, Maiken czy Andres Puusepp. Zwycięskie piosenki dostępne są TUTAJ. Uczestników II ćwierćfinału poznamy w poniedziałek podczas programu „Ringvaade” startującego o godzinie 18:00 czasu polskiego. Druga runda odbędzie się 27 listopada o 20:35 czasu polskiego na kanale ETV1. Nadawca estoński już wcześniej zapowiadał, że w Eesti Laul 2022 pojawi się aż siedmiu byłych reprezentantów. Troje z nich już wystartowało w pierwszej grupie, a dwóch otrzymało awans. Kto jeszcze pokusił się na preselekcje? Fani z pewnością ucieszyliby się na widok Juri’ego Pootsmanna (ESC 2016) czy Otta Leplanda (ESC 2012) lub Sandry Nurmsalu (ESC 2009). Przypomnę, że runda ćwierćfinału potrwa do 11 grudnia (cztery części), a półfinały odbędą się dopiero w lutym – wtedy też po raz pierwszy usłyszymy wykonawców śpiewających swoje piosenki na żywo.

🇵🇱 Kto nie chce reprezentować Polski w 2022?

Wczoraj o 22:00 TVP zakończyła przyjmowanie utworów do wewnętrznych preselekcji przed Eurowizją 2022. W sobotę informowałem o tym, kto na pewno się zgłosił, a o kim mówi się nieoficjalnie. Znacznie dłuższa jest jednak lista wykonawców, którzy z pewnością na Eurowizję się nie wybierają. W wywiadzie dla radia PRL24 Dawid Kwiatkowski przyznał, że na ten moment Eurowizja nie jest konkursem dla niego. „Nie czuję się gotów, żebył mógł wziąć na swoje barki odpowiedzialność za kraj. Przyglądam się i kibicuję wszystkim, ale sam nawet o tym nie pomyślałem” – mówi wokalista. Wcześniej podobnie wypowiadała się Roksana Węgiel, która na razie nie myśli o Eurowizji i nie planowała się zgłaszać, chyba, że znalazłaby idealny utwór. Ponoć do konkursu nie zgłosiła się też Lanberry. Pomimo chęci reprezentowania Polski podczas konkursu, do TVP swojej piosenki nie wysłał Ralph Kamiński. Z pewnością nie zrobiła tego też Sanah. Nie wiemy jaką decyzję podjęły m.in. Alicja Szemplińska (która miała nas reprezentować w 2020 i starała się o udział w konkursie w 2021) czy Sylwia Nowak, która już jakiś czas temu mówiła, że szykuje utwór zagranicznych autorów. Należy pamiętać, że nawet, jeśli ktoś nie zgłosił się w regulaminowym czasie, nadal może być dołączony do głosowania komisji poprzez specjalną furtkę w procesie selekcji. O tym, kto ostatecznie zostanie reprezentantem Polski dowiemy się najpóźniej 2 stycznia.

🇵🇱 Ile kosztują reklamy przed Eurowizją Junior 2021?

Eurowizja Junior 2021 transmitowana będzie na żywo przez TVP1 i TVP Polonia, a Biuro Reklamy już przygotowało ofertę dotyczącą możliwości wykupu czasu antenowego na prezentację reklamy przed i po finale. W stosunku do roku 2019, gdy Polska organizowała JESC teraz ceny … znacznie wzrosły! W 2019 roku cena za 5-sekundową reklamę przed transmisją to 7,7 tys. złotych, a teraz jest to kwota dwa razy wyższa – 14,4 tys. złotych. Najdłuższy blok (do 60 sekund) kosztował dwa lata temu 44 tys., a teraz już 61,6 tys. Blok reklamowy przed JESC 2021 ruszy w TVP1 od 15:53. Jeszcze droższe są reklamy po konkursie. Blok, który ruszy o 18:30 oferuje 5 sekund reklamy za 42,3 tys. złotych, a 60 sekund za … 181,5 tys. złotych! W 2019 ceny wahały się od 11 do 63 tys. złotych. Eurowizja Junior „wartością” reklamową plasuje się bardzo wysoko na liście programów planowanych w grudniowej ramówce różnych kanałów TVP. Droższe stawki za reklamy są tylko przed odcinkami serialu „M jak Miłość”, przed programem „Rolnik szuka żony” i przed mini audycjami („Voice” i „Sylwester”). Co ciekawe, reklamy po transmisji Eurowizji Junior są uznane za najdroższe spośród wszystkich bloków reklamowych planowanych po zakończeniu danego programu. W kategorii „Po” za JESC 2021 znalazły się m.in. „Wiadomości” czy Skoki Narciarskie z 3 grudnia. Biuro Reklamy sprzedaje też czas antenowy przed i po transmisji konkursu na TVP Polonia. Aby wypuścić reklamę przed finałem należy zapłacić od 175 do 585 złotych (w zależności od czasu trwania). Reklamy w bloku po transmisji kosztują od 123 do 410 złotych. Eurowizja Junior 2021 na żywo już 19 grudnia od 16:00 do 18:30 na TVP1 i TVP Polonia. Transmisja na TVP ABC, TVP Wilno czy TVP Rozrywka nie jest przewidziana.

Według aktualnych wyników aplikacji Eurovision Scoreboard Polska jest jednym z głównych faworytów do wygrania JESC 2021, a w rankingu pokonuje ją tylko Armenia. Na trzecim miejscu jest Macedonia, a w czołowej piątce znalazło się też miejsce dla Włoch i Rosji. Najsłabiej radzą sobie Kazachstan, Malta i Bułgaria.

🇸🇪 Z Archiwum MF (2) • Alcazar

Zespół zadebiutował w MF w 2003 roku piosenką „Not a Sinner nor a Saint” i zajął 3. miejsce w finale. Zanim jednak utwór trafił do legendarnej grupy to powstawał w studiu przy wspólnym udziale Sary Dawn Finer (MF 2007, 2009, prowadząca kilka edycji, Lynda Woodruff) oraz Christera Bjorkmana i roboczo miał tytuł w języku francuskim. Przy swoim piątym i ostatnim starcie Alcazar postawił na utwór jednego z najbardziej sprawdzonych kompozytorów jeśli chodzi o MF – Fredrika Kempe. Mówi się, że w czasie konferencji prezentującej artystów biorących udział w 2014 roku, zespół posiadał jedynie tytuł „Blame It On The Disco” i ogólny szkielet refrenu. SVT bardzo chciało mieć w stawce Alcazar, ale żaden z prezentowanych przez telewizję utworów nie przypadł im do gustu. Artyści zamknęli się więc w studiu z kompozytorami, którzy mieli już w stawce kilka kompozycji i już po publikacji nazwisk stworzono piosenkę, z którą Alcazar chciał wygrać konkurs. Ich temat powrócił przy okazji plotek dotyczących edycji z 2018 roku. Grupa planowała zakończenie wspólnej kariery i chciała uczcić to ostatnią próbą podbicia Eurowizji. Christer był bardzo na tak, ale Alcazar odrzuciło utwór, który im zaproponował (spekuluje się o „Party Voice„). W zamian zaproponowali własny „In The Name of Love”, skomponowany przez Joya Deb i Linnee Deb, lecz Bjorkman tym razem był na nie. Strony ostatecznie się ze sobą nie dogadały, a zespół oskarżał później SVT o to, że mieli już z góry wybranego zwycięzcę i bali się, że ich piosenka może go pokonać.

(przygotowanie cyklu: Dawid Oczkowski)

Wspólne oglądanie Eurowizji 2013 od 20:00!

Dziś ostatni odcinek trzeciego sezonu „Wspólnego Oglądania” podczas którego przypominamy sobie archiwum półfinałów Eurowizji. Tym razem obejrzymy pierwszy półfinał Eurowizji 2013, który odbył się 14 maja w Malmo Arena 🇸🇪, a prowadziła go Petra Mede (fot.). W pierwszym półfinale wystartowało 16 państw, a wśród uczestników znaleźli się m.in. słynna piosenkarka Anouk z Holandii 🇳🇱, duet tworzący underground hip-hop Who See z Czarnogóry 🇲🇪, Alyona Lanskaya z Białorusi (rok wcześniej zdyskwalifikowana przez samego Łukaszenkę), chórzystka Pashy Parfeny’ego Aliona Moon z Mołdawii 🇲🇩 czy Moje 3 z Serbii 🇷🇸, w skład którego wchodziła Nevena Bozovic, znana z JESC 2006. Faworytem OGAE była piosenka „Only Teardrops” z Danii 🇩🇰, która wygrała głosowanie klubów, z kolei bukmacherzy typowali Danię, Rosję 🇷🇺, Ukrainę 🇺🇦, Serbię czy Mołdawię. Co ciekawe, wśród trzech państw z najsłabszymi typowaniami znalazły się Słowenia 🇸🇮, Litwa 🇱🇹 i Cypr 🇨🇾. W Opening Act półfinału wystąpiła Loreen z utworem „Euphoria” w nietypowej i bardzo przejmującej prezentacji scenicznej. Podczas Intercalu zobaczyliśmy pokaz taneczny „Northern Lights” do muzyki Kleerup. Eurowizja 2013 nie była transmitowana w Polsce 🇵🇱, gdyż Telewizja Polska po raz drugi z rzędu nie wzięła udziału w konkursie. Edycja z Malmo była pierwszą, relacjonowaną na żywo z miejsca wydarzeń przez Dziennik Eurowizyjny, który z racji braku udziału Polski, otrzymał akredytację poprzez sieć OGAE International. Wspólne oglądanie dziś od 20:00 TUTAJ.

Źródło: ETV, Wikipedia, TVP, PRL24, Eurowizja.org, Instagram, Jastrzab Post, Biuro Reklamy TVP, fot.: @thepetramede

%d blogerów lubi to: