Eurowizja 2022: Znamy kolejnych uczestników w Estonii i nowych kandydatów z Izraela. Co nowego w Hiszpanii? • Monako powróci na ESC w 2023 roku? • Helena Paparizou dziś w cyklu „Z Archiwum MF”

Oficjalny portal preselekcji Eesti Laul 🇪🇪 podaje, że sobotni drugi ćwierćfinał poprowadzą ze studia w Tallinnie Uku Suviste oraz Tanja Mihhailova-Saar, kolejni już byli reprezentanci Estonii. Uku Suviste zadebiutował w preselekcjach Estonii w 2017 roku odpadając w półfinale. W 2019 powrócił z „Pretty Little Liar” i zajął 2. miejsce w finale. Wygrał konkurs w 2020 dzięki balladzie „What Love Is” i miał reprezentować swój kraj w Rotterdamie, jednak Eurowizję anulowano, a nadawca EER zdecydował się ponownie na organizację selekcji, dając jednak Uku prawo startu. Uku zaprezentował więc „The Lucky One” i znów triumfował, jednak w półfinale Eurowizji 2021 zajął 13. miejsce, co nie dało mu awansu. Tanję poznaliśmy w 2014 roku, gdy zdobyła 1. miejsce w preselekcjach za utwór „Amazing”. W półfinale ESC 2014 w Kopenhadze zajęła 12. miejsce i nie otrzymała awansu. W 2015 powróciła na konkurs jako podawacz punktów, a później startowała też w preselekcjach, często w różnych formacjach. Związana z grupą Little Mess, która odpadła w pierwszym ćwierćfinale Eesti Laul 2022. Podczas programu „Ringvade” poznaliśmy też uczestników drugiego ćwierćfinału. O awans powalczą m.in. Andrei Zevakin (napisany przez niego utwór „Everytime” odpadł w I ćwierćfinale; kompozytor na zdjęciu) w duecie z Grete Paia i piosenką „Mis nuud saab”, Helen Randmets, fiński raper Jyrise 🇫🇮 (od 2020 tworzy w języku estońskim), laureatka 4. miejsca w czwartym sezonie Idola” – Triin Niitoja w duecie z Frantsem Tikerpuu czy zespół Wiiralt. Wszystkie utwory zaśpiewane będą po estońsku, a ich premiera ma się odbyć w trakcie sobotniej rundy. Pełna lista artystów dostępna jest TUTAJ.

Eurowizja 2022: Co nowego w Izraelu i Hiszpanii?

Trwa czwarty sezon „X Factora” w Izraelu 🇮🇱, który połączono z Eurowizją i preselekcjami. Z odcinka dziewiątego do dalszej rundy dopuszczono trzech z sześciu kandydatów (w tym Chena Hazot). W dziesiątym odcinku także wystąpiło sześciu uczestników, a tylko jeden nie awansował. Po dziesięciu odcinkach do dalszej rundy awans otrzymało już łącznie 38 wykonawców. Kolejny odcinek pokazany będzie 23 listopada na kanale Reshet13. Tymczasem w Hiszpanii 🇪🇸 potwierdzono, że do Benidorm Fest przyjęto aż 886 zgłoszeń, w różnych stylach muzycznych. W ciągu 43 dni telewizji RTVE udało się uzbierać 692 piosenki z otwartego konkursu i 194 utwory wysłane przez zaproszonych wykonawców lub kompozytorów. Komisja pracuje teraz nad utworzeniem stawki półfinałowej, a mówi się, że wśród kandydatów są zarówno debiutanci jak i międzynarodowi producenci, autorzy hitów z Billboardu czy nawet byli reprezentanci kraju na ESC. Piosenki śpiewane są po hiszpańsku, angielsku, włosku, katalońsku, galicyjsku i baskijsku. Celem RTVE jest stworzenie tak dobrego zestawu utworów w Benidorm Fest, by reaktywowany festiwal dał Hiszpanii zwycięstwo w Eurowizji. Dziś kończy się przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji w Słowenii 🇸🇮, a w czwartek okienko zgloszeniowe zamknie się na Litwie 🇱🇹. W Polsce 🇵🇱 zgłoszenia przyjmowane były do piątku, a fani coraz częściej spekulują o tym, że na ESC 2022 pojechać może Daria z utworem „Paranoia” lub innym, który nie jest jeszcze opublikowany. Pojawiły się sugestie, że jej gościnny udział w kolejnym odcinku programu „You can dance” ma nie być przypadkiem, a TVP chce ją „sprawdzić” w roli reprezentantki kraju.

🇲🇨 Monako z szansą na powrót w 2023?

Zaskakujące wieści z Lazurowego Wybrzeża. „L’Observateur de Monaco” informuje, że telewizja TMC i rząd księstwa dogadali się w kwestii powrotu Monako na Eurowizję w 2023 roku. W państwowym budżecie na 2022 pojawił się zapis o 100 tys. euro przeznaczonych na zapewnienie możliwości udziału mikropaństwa w Eurowizji 2023. Nie jest to oczywiście nic pewnego, jednak szanse nigdy nie były tak duże jak teraz. Problemem nadal jest fakt, że powrót Monako musi być konsultowany z francuską stacją TF1 🇫🇷, która ma w TMC większościowe udziały, o czym pisałem wcześniej TUTAJ. Monako do tej pory 24 razy wystartowało w Eurowizji, a największym sukcesem jest wygrana w 1971 za sprawą Severine. Kraj zajął też drugie miejsce w 1962 oraz trzykrotnie trzecią pozycję w latach 1960, 1964 i 1976. Ostatni raz w top10 znalazł się w 1978. Po nieudanym starcie w 1979 wycofał się z rywalizacji i powrócił dopiero w 2004. Trzy starty w XXI wieku zawsze kończyły się niepowodzeniem i brakiem awansu. Do tej pory wszyscy reprezentanci Monako pochodzili z innych krajów. Co ciekawe, urodzona we Francji Minouche Barelli, która zaśpiewała dla księstwa w 1967 roku, od 2002 posiadała obywatelstwo Monako, jednak dwa lata później zmarła. Najwięcej reprezentantów to Franzuci, ale były też Jugosłowianka i obywatelka Luksemburga 🇱🇺. W 2005 roku o prawo reprezentowania Monako starała się polska wokalistka Tigra 🇵🇱 (Klaudia Baszniak-Kozłowska) znana z projektu Tigrita Project. Dzięki koncertom w księstwie znalazła się na short-liście TMC jednak ostatecznie do Kijowa pojechała inna wokalistka.

🇬🇷 Z Archiwum MF (3) • Helena Paparizou

Christer Bjorkman starał się ściągnąć Helenę do MF konsekwentnie rok w rok po jej zwycięstwie w 2005, a kilku informatorów uważa, że nawet wcześniej. Wiele osób zapomina, że artystka urodziła i wychowała się w Szwecji, a wiele jej utworów z grupą Antique stało się tu prawdziwymi hitami. Nic więc dziwnego, że po zwycięstwie Heleny w Kijowie Christer wręcz desperacko zapragnął jej osoby w swoim show. Prywatnie również są przyjaciółmi. Lista utworów proponowanych Helenie przez te wszystkie lata jest imponująca, ale te które udało mi się potwierdzić to: Efharisto (MF 2004 – Bosson), Hypnotized (MF 2007 – Sofia), Pame (MF 2008 – Daniel Mitsogiannis), Alla (MF 2009 – Sofia), Hollow (MF 2014 – Janet Leon). Jak więc doszło do długo oczekiwanego debiutu Heleny w Melodifestivalen? Artystka przebywała w Szwecji i nagrywała swój album „One Life”, który został wydany nakładem Lionheart Music Group – wytwórni należącej do Bobbiego Ljunggrena oraz jego żony. Bobby był jednym z kompozytorów „Survivor”, a Paparizou przez przypadek usłyszała fragment utworu. Natychmiast weszła do sąsiedniego studia i rzekła „To jest utwór o mnie, to jest moja piosenka, muszę ją mieć” (Helena była po dosyć emocjonalnym rozstaniu, więc bardzo utożsamiła się z tekstem o silnej kobiecie, która przetrwała niezwykle ciężki okres i „wygrała” pomimo przeciwności losu oraz krzywd wyrządzonych przez mężczyznę). Kompozytorzy odpowiedzieli, że nie mogą jej dać tego utworu, ponieważ to jest propozycja ich wytwórni przygotowana specjalnie na MF 2014, na co artystka niemal natychmiast odpowiedziała, że w takim razie ona to zrobi i wystartuje w konkursie. Tak też po wielu latach starań Bjorkmana Helena sama zgłosiła się do niego z gotowym utworem. Niektóre plotki mówią, że po sukcesie singla (4. miejsce i złota płyta krótko po MF) producent ponownie starał się ją ściągnąć do MF, ale Paparizou stwierdziła, że to tylko jednorazowa przygoda i jeśli ponownie wystartuje w Eurowizji, to tylko w barwach Grecji lub Cypru.

Źródło: EER, EestiLaul.ee, Wikipedia, Escxtra.com, Facebook, L’Observateur de Monaco, cykl o MF: Dawid Oczkowski, fot.: @andreizevakin

%d blogerów lubi to: