Eurowizja Junior: Kto będzie reprezentować Maltę i Niemcy? • Wakacyjna Trasa Dwójki: Kto wystąpi? • Dlaczego Monako nie wraca na Eurowizję?

Eurowizja Junior 2021 ma już 12 uczestników. Najnowszym potwierdzonym krajem jest Malta 🇲🇹, a telewizja PBS rozpoczęła już proces wyboru nowego reprezentanta. Po raz kolejny odbędą się selekcje Malta Junior Eurovision Song Contest, w ramach którego wskazany będzie nowy wykonawca oraz od razu piosenka konkursowa. Do selekcji zgłaszać się mogą tylko Maltańczycy, piosenki nie mogą być wydane przed 1 maja i nie mogą być dłuższe niż 3 minuty. Tekst piosenki może być napisany po angielsku lub maltańsku. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 września, a z puli komisja wyłoni 12 kandydatów, których nazwiska poznamy 19 września. Finał narodowy zaplanowano na 9 października. Malta to kraj, który zadebiutował już podczas pierwszej JESC w 2003 jednak aż do 2013 nie radził sobie zbyt dobrze. Po 2010 wycofał się na parę lat by wrócić w 2013 i wygrać za sprawą Gai Cauchi, co dało Maltańczykom możliwość sprawdzenia się w roli gospodarzy. Konkurs w 2014 wypadł bardzo dobrze, a ich reprezentantka zajęła 4. miejsce. W 2015 pojawiła się Destiny, która dała swojej wyspie drugie zwycięstwo, więc Malta znów była organizatorem. Tym razem jednak konkurs w 2016 był dość słabo zrealizowany, przeprowadzono go w małym obiekcie, a dodatkowo wprowadzono kontrowersyjny system głosowania wykluczający televoting. W ostatnich latach potęga Malty przygasła. W 2019 Eliana Gomez Bianco zajęła ostatnie miejsce w Gliwicach, a rok temu Chanel Monseigneur (fot.) wywalczyła jedynie 8. miejsce w Warszawie.

🇩🇪 Eurowizja Junior: Kto będzie reprezentował Niemcy?

Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, mają już pięciu finalistów preselekcji „Wer faht nach Paris?”. O wyjazd do stolicy Francji walczą 11-letnia Anjali z Eschborn w Hesji,13-letnia Emilie z Bad Homburg (Saara), 10-letnia Marta z Bad Salzuflen, 12-letnia Paulina z Rheinland-Pfalz oraz jedyny chłopiec w stawce – 11-letni Yike z Berlina. Każdy uczestnik wykonał cover jednej z piosenek, a nagrania dostępne są na stronie stacji KiKA, gdzie głosować można na ulubione wykonanie, jednak swój głos oddawać mogą jedynie internauci z Niemiec. W ten sposób wybrana zostanie najlepsza trójka, która trafi do finału w Erfurcie 10 września. Każdy kandydat wykona wtedy dwa utwory, w tym jeden oryginalny, przygotowany na Eurowizję. W głosowaniu na portalu ESCkompakt.de faworytką jest Marta (37%), druga jest Emilie (27%), a trzecia Pauline (17%). Nowo wybrany reprezentant nie będzie mieć zbyt wysoko postawionej poprzeczki, bowiem podczas ubiegłorocznego debiutu Susan zajęła za utwór „Stronger with you” ostatnie, 12. miejsce z wynikiem 66 punktów. Najwyższą notę jurorską dostała od Francji 🇫🇷 (6 punktów). Była ostatnia zarówno w głosowaniu jurorów jak i internautów, co dziwi zważywszy na to jak dużym i entuzjastycznym wobec Eurowizji krajem są Niemcy. Zapewne winą za to obarczyć należy brak promocji udziału Niemiec w JESC i słabe zasięgi telewizji KiKA oraz kameralny wybór reprezentanta. Być może teraz, gdy finał narodowy będzie na żywo, sytuacja się zmieni.

🇵🇱 Edyta Górniak podczas Wakacyjnej Trasy Dwójki

Znamy wykonawców, którzy pojawią się podczas kolejnej części Wakacyjnej Trasy Dwójki. 1 sierpnia koncert odbędzie się w Augustowie, a gwiazdą wieczoru będzie zapewne Edyta Górniak, polska reprezentantka z Eurowizji 1994 i zdobywczyni najwyższego miejsca w historii – 2. pozycja za „To nie ja”. Zaśpiewa też Kuba Szmajkowski, niegdyś znany z formacji 4Dreamers, która wystąpiła podczas Ceremonii Otwarcia JESC 2019 w Katowicach. Wokalista prywatnie jest fanem Eurowizji i pewnie chciałby na niej kiedyś wystąpić. Z Niemiec 🇩🇪 przyjedzie do Augustowa Oceana, lubiana w Polsce wokalistka, która w 2014 roku uczestniczyła w selekcjach „Unser Song Fur Danemark” z piosenką „Thank you”, jednak szybko została pokonana i nie weszła do superfinału. Z zagranicznych gości mamy też francusko-włoski projekt muzyczny Shanguy, a z polskich gwiazd warto zwrócić uwagę na Sound’n’Grace, które co prawda jest zbyt liczne by pojawić się w roli reprezentanta Polski na Eurowizji, ale jeden z wokalistów grupy – Kamil Mokrzycki – bardzo często na swoich mediach społecznościowych publikuje filmy z eurowizyjną muzyką w tle. Z kolei drugi lider formacji – Anna Żaczek-Biderman – była w tym roku członkinią eurowizyjnego jury z Polski. Kamil Bijoś (członek grupy) nagrał chórki do piosenek zgłoszonych do polskich selekcji 2018 przez duet United States of Emotion.

🇲🇨 Dlaczego Monako nie startuje w Eurowizji?

Eurowizja 2022 przed nami, a konkurs odbędzie się we Włoszech 🇮🇹 i być może na północy kraju, skąd blisko jest do księstwa Monako, które ma bogatą historię udziału w konkursie jednak od dawna już nie wysyła swoich reprezentantów. Kraj zadebiutował w 1959 roku zajmując ostatnie miejsce, jednakj już rok później sięgnął po 3. lokatę. W 1962 poprawił statystyki zdobywając 2. miejsce, a w 1971 roku Severine wygrała show z piosenką „Un banc, un arbre, une rue”. Ze względu na brak odpowiedniego obiektu, a także niewystarczających środków finansowych Monako nie mogło organizować konkursu. Planowano bowiem przygotować Eurowizję na świeżym powietrzu i przesunąć ją na czerwiec, na co nie zgodziło się EBU. Tele Monte Carlo poprosiło więc o pomoc francuskiego nadawcę ORTF. TMC liczyło na to, że Eurowizja 1972 jednak odbędzie się w Monako, ale Francuzi 🇫🇷 postawili na swoim. Ze względu na różnicę zdań między Monako a Francją postanowiono decyzję oddać EBU, które zapytało o możliwość organizacji Hiszpanię 🇪🇸 i Niemcy 🇩🇪. Żadne z tych państw jednak nie było zainteresowane organizacją, więc konkurs trafił do Edynburga 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿, a koło zapasowe rzuciła brytyjska BBC. Księstwo Monako zrezygnowało z udziałów po 1979 roku, jednak wróciło w 2004 roku. Trzy lata to pasmo niepowodzeń i brak awansu do finału, za co szef delegacji TMC obwiniał Europę Wschodnią, kraje nordyckie oraz Zachód, które punkty rozdawały w blokach pomijając Monako. Uznał też, że ludzie bardziej głosują na show, a nie piosenkę. Okazało się jednak, że nie tylko niezadowolenie sprawia, że Monako nie uczestniczy w konkursie. Telewizja TMC od lat jest częścią francuskiej TF1, dzięki czemu stacja z Monte Carlo dostępna jest na terenie całej Francji i nie jest już odrębnym bytem. TF1 to prywatny nadawca, stanowiący konkurencję dla francuskiego nadawcy publicznego, więc marne są szanse, by TMC miało prawo wystartować w Eurowizji, bo oglądalność konkursu i tak byłaby większa na kanale France2. W latach 2004-2006 to rząd Monako oraz książę wybierali i sponsorowali delegację, teraz jednak nie chcą już tego robić. Chociaż TMC jest całkowicie sprywatyzowane, zachowało status aktywnego członka EBU.

Anteny Tele Monte Carlo na dachu siedziby stacji przy Porcie Herkulesa w Monako (fot. M. Błażewicz)

Źródło: Eurovoix, KiKA.de, ESCkompakt, TVP, instagram, Wikipedia, inf. własne, fot.: EBU

%d blogerów lubi to: