Eurowizja Junior 2021: Serbia 13. państwem • New Wave: Kto wystąpi? • Dziś finał Eurovision Internet Song Contest 2021

Eurowizja Junior 2021 już jest większa niż ubiegłoroczny konkurs, a to za sprawą Serbii 🇷🇸. Telewizja RTS potwierdziła dziś start w konkursie i rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do wewnętrznych preselekcji. Piosenki wysyłane mogą być do 20 września, a spośród zgłoszeń specjalna komisja wyłoni nowego reprezentanta. Nauczona doświadczeniem z ubiegłym lat, telewizja RTS już teraz zaznacza, że jeśli żaden utwór nie spełni oczekiwań nadawcy, telewizja ma prawo samodzielnie wskazać piosenkę i/lub wykonawcę spoza stawki. Serbia na JESC zadebiutowała wcześniej niż na dorosłej Eurowizji, pół roku po odłączeniu się Czarnogóry 🇲🇪 i ostatecznym rozpadzie Jugosławii. Kraj zajął wtedy w Bukareszcie dobre, 5. miejsce. Najlepszy rezultat to nadal miejsce 3. zdobyte w 2007 za sprawą Neveny Bozovic (także ESC 2013 i 2019) oraz w 2010 dzięki Sonji Skoric. Po 2010 Serbowie na parę lat zrezygnowali z udziału, ale wrócili w 2014 jednak bez większych sukcesów – w tym okresie najlepiej wypadła Lena Stamenković w 2015 za piosenkę „Lenina pesma” (7. miejsce). Niestety w 2016 roku Dunja Jelicic była ostatnia, a w 2018 i 2020 kraj zajmował przedostatnie miejsce. Petar Anicic w Warszawie zaśpiewał „Heartbeat” i wywalczył tylko 11. pozycję, ale może się pochwalić 12 punktami od jury z Francji 🇫🇷, 7. miejscem w online votingu i polską wersją swojej piosenki. Na razie JESC 2021 ma 13 uczestników czyli tyle samo co w 2009 i 2011 roku. Trzynaście państw miało też pojawić się w Warszawie w 2020, jednak w ostatniej chwili z konkursu zrezygnowała Armenia 🇦🇲. Istnieją szanse, że w JESC 2021 uczestniczyć będzie więcej państw, gdyż czekamy jeszcze na potwierdzenie udziału z Albanii 🇦🇱 czy Kazachstanu 🇰🇿.

🇷🇺 New Wave pełne eurowizyjnych gwiazd

Już 19 sierpnia w Sochi kolejna edycja festiwalu „New Wave – Novaya Volna” – istotnego dla państw b. ZSRR wydarzenia muzycznego, w ramach którego odbywają się zarówno koncerty jak i konkurs. Na otwarcie wystąpią m.in. Filip Kirkorow (słynny eurowizyjny producent), Sergey Lazarev (Rosja 2016 i 2019), Polina Gagarina (Rosja 2015), Dima Bilan (ESC 2006 i 2008), Intars Busulis (🇱🇻 Łotwa 2009), Natalia Gordienko (🇲🇩 Mołdawia 2006 i 2021), Maruv (niedoszła reprezentantka Ukrainy 2019 🇺🇦) czy wykonawcy znani z konkursu Dziennika Eurowizyjnego Eurovision Internet Song Contest – Zivert, Maks Barksih, Mari Kraimbreri i Klava Koka. 20 sierpnia swój repertuar zaprezentuje Dima Bilan, zwycięzca Eurowizji 2008. Do udziału w spektaklu zaprosił m.in. Filipa Kirkorowa, Lobodę (Ukraina 2009), Ani Lorak (Ukraina 2008) i Sergey’a Lazareva. 21 sierpnia po raz pierwszy na scenie pojawią się finaliści konkursu. Australię reprezentuje finalista selekcji Alfie Arcuri 🇦🇺, a z Hiszpanii będzie to Jorge Gonzalez 🇪🇸 (także preselekcje narodowe). Łącznie o Grand Prix powalczy 12 wykonawców z 9 państw (trzech reprezentantów ma Rosja). 22 sierpnia gośćmi festiwalu będą jurorzy oceniający konkursantów, m.in. Filip Kirkorow, Sergey Lazarev, Loboda czy Dima Bilan. W ramach festiwalu odbędą się też liczne recitale i koncerty jubileuszowe. Impreza potrwa od 19 do 25 sierpnia, a transmisję zapewni kanał Rossija-1. Ostatnią edycję (z 2019 roku) wygrała Inis Neziri z Albanii 🇦🇱. Polska 🇵🇱 nigdy nie sięgnęła po Grand Prix, chociaż w konkursie reprezentowały nas m.in. Marina Łuczenko czy Sara Chmiel. W tym roku nasz kraj nie ma reprezentanta.

🌐 Olimpijskie statystyki

W Tokio 🇯🇵 rozkręcają się Igrzyska Olimpijskie, a codziennie kolejni sportowcy mają szansę na medale dla swoich państw. Podobnie jak Euro 2020, także IO 2020 są śledzone przez czytelników Dziennika Eurowizyjnego, bo tu również występuje rywalizacja krajów, czyli to, co lubimy najbardziej. Aktualnie w klasyfikacji medalowej przodują kraje, które nie startują w Eurowizji bo nie mogą – Japonia, USA 🇺🇸 i Chiny 🇨🇳. Czwarty jest Rosyjski Komitet Olimpijski. Aktualnie w czołowej piątce mamy jedyny eurowizyjny kraj – Wielką Brytanię 🇬🇧, z kolei do dziesiątki łapią się jeszcze Australia 🇦🇺, Francja 🇫🇷 czy Niemcy 🇩🇪. Polska 🇵🇱 na razie jeszcze nie zdobyła żadnego medalu. Najlepszym eurowizyjnym krajem jeśli chodzi o zestawienie medalowe ze wszystkich nowożytnych Letnich Igrzysk Olimpijskich są Niemcy, które uczestniczyły w 24 igrzyskach, mając łącznie 428 złotych, 444 srebrnych i 474 brązowych medali (licząc Niemcy, Wschodnie Niemcy, Zachodnie Niemcy i Zjednoczone Niemcy do 2016 roku włącznie). Daje im to 2. miejsce w klasyfikacji po Stanach Zjednoczonych. Czwarta jest Wielka Brytania, piąta Francja, szóste Włochy 🇮🇹, ósma Australia, dziewiąta Szwecja 🇸🇪, a dziesiąte Węgry 🇭🇺. Jedynym krajem, który do tej pory startował w największej liczbie igrzysk a nigdy nie wywiózł z nich medalu jest Monako 🇲🇨 (20 startów). Aktualnie najmniejszy kraj Eurowizji – San Marino 🇸🇲 – ma na koncie 12 udziałów w letnich igrzyskach, niestety także bez medalu. Polska 🇵🇱 zadebiuowała podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku z 65 sportowcami. Zebrała łącznie 2 medale (srebro i brąz) co dało 22. miejsce w rankingu. Najlepiej wypadliśmy w 1976 roku – 7 złotych, sześć brązowych i 13 srebrnych i 6. miejsce w klasyfikacji. Najsłabiej w 1948 (tylko jeden brąz i 34. miejsce), ale nie lepiej było w 2016 w Rio do Janeiro – oczywiście medali mieliśmy więcej, ale dało nam to tylko 33. miejsce.

Finał Eurovision Internet Song Contest 2021 o 20:00

Dziś o 20:00 wielki finał piątej edycji Eurovision Internet Song Contest w którym członkowie grupy Dziennika Eurowizyjnego wcielają się w rolę menadżerów wystawiając utwory z ponad 90 krajów Europy i nie tylko. Konkurs jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Internecie, a składa się aktualnie z czterech ćwierćfinałów, dwóch półfinałów i finału. W każdej rundzie decydują jurorzy-menadżerowie oraz czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego i widzowie wspólnego oglądania. Od tego roku uczestnicy finałów Eurowizji nie mogą startować w konkursie natomiast nie znaczy to, że w finale nie ma znanych twarzy – mamy m.in. Marinę z Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, Davida Bisbala (chórzysta na ESC 2002) z Hiszpanii 🇪🇸, Dana Balana z Kazachstanu 🇰🇿, The Kolors z Włoch (startowali w Sanremo) 🇮🇹 czy Anitę Popović z Czarnogóry 🇲🇪 (startowała w Monteviziji). O Grand Prix walczyć będzie w tym roku 17 niepodległych państw, dwa kraje z jednostronnie ogłoszoną niepodległością (Kosowo i Osetia Południowa) oraz części Wielkiej Brytanii (Walia, Anglia, Szkocja i Guernsey) i Wyspy Alandzkie – szwedzkojęzyczna autonomia Finlandii. Wszystkie startujące w finale utwory zostaną dziś zaprezentowane podczas wspólnego oglądania dostępnego od 20:00 pod TYM linkiem. Po prezentacji utworów zacznie się jedno z dwóch głosowań publicznych, a drugie dostępne będzie na stronie konkursu. Rok temu EiSC wygrał Duncan Laurence z Holandii z utworem „Love don’t hate it”.

Źródło: RTS, Wikipedia, New Wave, SportoweFakty.wp.pl, EiSC 2021, fot.: @petaranicic_official

%d blogerów lubi to: