Dziś finał w Rosji! Co wiemy? • Senhit z hitem na Eurowizji! Czy będzie też Flo Rida? • Ogłoszenie polskiego utworu w „Pytanie na Śniadanie” • Nie żyje Sanja Ilić

Dziś o 18:00 czasu polskiego najbardziej niespodziewane preselekcje sezonu! Swojego reprezentanta wybiorą Rosjanie 🇷🇺 podczas godzinnego show, który nazwano po prostu „«Евровидение 2021». Национальный отбор”. Nazwiska uczestników trzymane są przez Channel One w tajemnicy i nie wiadomo na razie (w momencie pisania tego artykułu) kto powalczy o reprezentowanie kraju. Sprzeczne informacje docierają też do nas odnośnie losu Little Big. Niektórzy twierdzą, że grupa wystartuje w finale, inni mówią, że będzie tylko gościem specjalnym, tak jak Natalia Gordienko, reprezentantka Mołdawii 🇲🇩, która w trakcie programu ma promować swoje „Sugar”. Według kp.ru o wyjazd na Eurowizję powalczą Little Big, #2Mashi, Niletto, Morgenstern, Anton Belyaev i Egor Krid, a w ankiecie portalu Little Big cieszą się największym poparciem – 51%. Drugie miejsce ma Morgenstern (18%), a trzecie Niletto (11%). Radio KP dodaje, że nie będzie niespodzianką, jeśli w grze pojawi się też Olga Buzova. Nie będzie na pewno Nikolaya Baskova, który miał (wg plotek) wystąpić z piosenką podpisaną przez Filipa Kirkorowa. Wokalista przyznał, że wielokrotnie już dostawał zaproszenie do udziału w ESC, ale konsekwentnie odmawia bo nie lubi tego typu rywalizacji w tłumie innych wykonawców. Piosenkarka Lolita Milyavskaya sama nie wystartuje, ale uważa, że na Eurowizję warto wysłać kogoś wyróżniającego się, więc postawiłaby na Morgensterna, Little Big lub ewentualnie Antona. Producent Igor Krutoy, odpowiedzialny za preselekcje JESC w Rosji chciałby w barwach swojego kraju zobaczyć słynnego Dimasha 🇰🇿. Przyznał jednak, że piosenkarz nie chce na razie uczestniczyć w muzycznej rywalizacji, a jego priorytetem jest (jeśli już) reprezentowanie swojej ojczyzny – Kazachstanu. Aleksander Panayotov poinformował, że dostał ofertę od nadawcy, wysłał parę piosenek, ale nie został wybrany do stawki. „Telewizja ma swoją wizję i swój plan” – skwitował. Selekcje w Rosji od 18:00 do 19:00 (czasu polskiego) na Channel One oraz w Internecie TUTAJ.

🇸🇲 San Marino wygra Eurowizję? Premiera „Adrenaliny”

Już w niedzielę po południu utwór „Andrenalina” Senhit z San Marino trafił do sieci, w związku z tym delegacja SMRTV przyśpieszyła premierę zwiastunu (w którym wokalistka skacze ze spadochronem) i klipu. Największą niespodzianką jest fakt, że reprezentantka kraju nagrała utwór z popularnym producentem i wokalistą Flo Rida z USA 🇺🇸. Tramar Lacel Dillard z Florydy znany jest z wielu przebojów i współpracy m.in. z T-Pain, Timbaland, will.i.am, Keshą, Nelly Furtado, Davidem Guettą, Akonem, Sią, Pitbullem, a nawet z Jessicą Mauboy (Australia na ESC 2018). Czy on sam pojawi się na eurowizyjnej scenie? Na razie nie wiadomo – trwają na ten temat zaawansowane negocjacje i jeśli zakończą się sukcesem, będzie to ogromna sensacja. Na wszelki wypadek Senhit i jej team przygotują jakąś opcję alternatywną, ale utwór, który usłyszeliśmy nie będzie mieć żadnej nowej wersji. „Adrenalina” ma mnóstwo autorów. Poza Senhit i Flo Ridą są to Chanel Tukia, Jimmy Joker (tworzył utwory m.in. dla Mohombi czy Jamiroqui), Joy i Linnea Deb (znani eurowizyjni twórcy ze Szwecji 🇸🇪), Kenny Silverdique, Malou Ruotsalainen, Suzi P (startowała w Melodifestivalen 2020) i Thomas Stengaard. Już sam „wyciek”, a później zwiastun zawierający część piosenki sprawił, że San Marino zaczęło być traktowane poważnie przez fanów, bo piosenka zyskała mnóstwo pozytywnych komentarzy. Poszybowało też w górę w notowaniach bukmacherskich, przez chwilę było nawet na 16. miejscu, co jest wielkim wydarzeniem. Czy to małe państwo zdoła trzeci raz w historii awansować do finału i czy w jego barwach wystąpi też amerykańska gwiazda muzyki? Przekonamy się niebawem!

🇵🇱 Eurowizja 2021: Premiera utworu w „Pytanie na Śniadanie”

Telewizja Polska ogłosiła, że w piątkowym „Pytanie na Śniadanie” na TVP2 ogłoszony zostanie reprezentant Polski na Eurowizję 2021 i zaprezentowana będzie jego piosenka. Na razie nie wiadomo, czy wokalista lub wokalistka zaśpiewa na scenie w studiu programu, czy może wyemitowany będzie tylko teledysk, który został już przygotowany. Nadal nie wiadomo też, kto to będzie, jednak niemal pewne jest, że do Rotterdamu nie pojedzie Alicja Szemplińska, której TVP drugiej szansy nie dała. Sporo mówi się w ostatnich dniach o możliwości reprezentowaniu Polski przez Rafała Brzozowskiego, aktualnie jedną z czołowych twarzy TVP. Chociaż znamy go głównie z prowadzenia „Jaka to melodia” i bycia współgospodarzem Eurowizji Junior 2020, nie należy zapominać, że Brzozowski jest wokalistą, startował m.in. w „The Voice” oraz na Festiwalu w Opolu, a niedawno chwalił się zdjęciami ze studia nagraniowego, gdzie pracował nad nowym materiałem. Spekulowano też, że ofertę reprezentowania kraju miały otrzymać Sanah oraz Maryla Rodowicz, ale odmówiły, z kolei zainteresowana powrotem na Eurowizję miała być Edyta Górniak (ESC 1994), jednak nic z tego nie wyszło. Wszelkie plotki i domysły ucięte będą w piątek rano, gdy TVP w końcu odkryje wszystkie karty. „Pytanie na Śniadanie” rusza o 7:30 i podzielone będzie na kilka części. „Pobudka” trwa do 7:55. Druga rozpoczyna się zaraz po krótkiej przerwie i trwa do 10:40. Po pięciominutowej „Panoramie” PnŚ wraca o 10:45 i trwa do 11:15. Program realizowany jest na żywo w studiu TVP przy Woronicza w Warszawie. Wśród obecnych gospodarzy programu (pracujących wymiennie) są prowadzący JESC – Ida Nowakowska, Małgorzata Tomaszewska, Aleksander Sikora, prowadzący Eurowizji dla Młodych Tancerzy – Tomasz Kammel czy reprezentantka Polski na Eurowizji Tańca 2007 – Kasia Cichopek. W programie na stałe pracuje też Mateusz Szymkowiak, aktualnie polski „podawacz” punktów na dorosłej Eurowizji i dwukrotny gospodarz Ceremonii Otwarcia JESC.

🇷🇸 Odejście twórcy Balkaniki: Sanja Ilić nie żyje

W niedzielę w Serbii ogłoszono smutną informację o śmierci Aleksandra Sanji Ilicia, założyciela formacji Balkanika, która reprezentowała kraj podczas Eurowizji 2018 z utworem „Nova deca”. Słynny kompozytor zmarł w wieku prawie 70 lat, a powodem zgonu były następstwa po zarażeniu koronawirusem. Parę lat temu pochował swoją pierwszą żonę, aktorkę Zlatę Petrković, a jego syn Andrej Ilić także poszedł w ślady ojca i zajmował się muzyką, dwukrotnie startując w Beoviziji, a teraz pracuje przy produkcji teledysków. Sanja ilić tylko raz trafił na Eurowizję przed 2018 – w 1982 skomponował utwór „Halo, Halo” dla grupy Aska śpiewającej w barwach Jugosławii. Balkanikę założył w 1998 roku, a pierwszy koncert formacji przygotował dwa lata później. Objechał z nią cały świat, a bałkańską muzykę promował także w Polsce w ramach projektu „Balkan Koncept” z udziałem m.in. Justyny Steczkowskiej (ESC 1995) czy Nataszy Urbańskiej (PdE 2007-2008) 🇵🇱. Do udziału w Beoviziji 2018 przygotował piosenkę „Nova Deca”, jednak sam na scenie się nie pojawił, dając szansę członkom zespołu. Formacja zdobyła ponad 14,6 tys. głosów od widzów, wygrała też typowanie jury. W półfinale Eurowizji zajęli 9. miejsce co dało im awans do finału. Mieli 6 punktów więcej od węgierskiej grupy AWS 🇭🇺, która w tym roku straciła lidera zmarłego na białaczkę. W finale Serbowie zebrali 113 punktów i 19. miejsce. Wywalczyli 12. miejsce u widzów i 21. u jury. Polska nie dała im żadnych punktów. „Nie istnieją słowa, by opisać smutek i ból z powodu odejścia naszego Sanji. Był wielkim człowiekiem, wyjątkowym artystą, kolegą, przyjacielem…niekończącym się wsparciem i przykładem dla nas wszystkim” – żegnają kompozytora wykonawcy Balkaniki.

Źródło: KP.ru, Radio KP, Ria.ru, Channel One, SMRTV, Wikipedia, Spotify, TVP, Blic.rs, inf. własne fot.: SMRTV

%d blogerów lubi to: