[UPD!] Dziś premiery eurowizyjne w Mołdawii, Rumunii, Belgii i Holandii • Kogo wybrano na Białorusi, a kto wystąpi w rosyjskim finale? • Noc coverów w Sanremo

Dziś czeka nas prawdziwy wysyp eurowizyjnych piosenek, a premiery swoich propozycji muzycznych zapowiedziało aż pięciu nadawców. Na godzinę 19:00 zaplanowana jest premiera piosenki „Sugar” Natalii Gordienko (fot.) z Mołdawii 🇲🇩. Szybki utwór przygotowali Dimitris Kontopoulos i Filip Kirkorow, a tekst napisała Sharon Vaughn. Dimitros to grecki kompozytor 🇬🇷, dla którego „Sugar” będzie już trzynastą eurowizyjną piosenką w karierze. Za „Shady Lady” z 2008 i „Hold me” z 2013 zajął 2. miejsce dla Ukrainy i Azerbejdżanu, z kolei dwie piosenki, które napisał dla Sergeya Lazareva z Rosji wywalczyły 3. miejsca w 2016 i 2019 roku. Napisał też dziewięć piosenek, które przegrały selekcje w Grecji, a produkował również „We are the heroes” z Białorusi czy „What love is” z Estonii. Razem z Filipem Kirkorovem, reprezentantem Rosji 1995 🇷🇺, tworzy tzw. „Dream Team” produkujący eurowizyjne przeboje dla wielu krajów. Sharon Vaughn 🇮🇪 do tej pory współpracowała m.in. z Robinem Stjernbergiem (ESC 2013), Mansem Zelmerlowem (ESC 2015), Heleną Paparizou (ESC 2005) czy Sergey’em Lazarevem (ESC 2016 i 2019). Premiera „Sugar” odbędzie się podczas specjalnego eventu w Moskwie po godzinie 18:00 czasu polskiego. Zapewne o tej porze trafi też na YouTube. Natalia Gordienko ma pozostać w Rosji jeszcze przez jakiś czas, a 8 marca wystąpi jako gość finału narodowego w tym kraju. Transmisja eventu z Moskwy o 21:00 czasu lokalnego, czyli o 19:00 u nas – do obejrzenia na kanale YouTube wokalistki.

Premiery w Holandii, Rumunii i Belgii

O 19:00 odbędzie się specjalny event w Holandii 🇳🇱 połączony z premierą utworu gospodarzy i reprezentującego ich Jeangu Macrooy’a. O piosence wiemy na razie niewiele, ale podano, że wybrała ją komisja, która wcześniej decydowała o „Grow” z anulowanej Eurowizji. Warto podkreślić, że telewizja AVROTROS już 18 marca, w dniu odwołania konkursu, ogłosiła, że Jeangu zachowa tytuł reprezentanta także w 2021 roku. Wokalista miał więc prawie rok na przygotowanie idealnego utworu. O 20:00 telewizja rumuńska TVR 🇷🇴 ma wyemitować klip do „Amnesia” Roxen. Utwór wybrany został spośród sześciu specjalnie przygotowanych na tę okazję demówek, a ostateczną decyzję podjęli widzowie. W skład komisji weszli m.in. Lumunita Anghel (ESC 2005), Dan Manoliu, Lucian Stefan czy Bogdan Pavlica. O 8:45 w „De Grote Peter Van de Veire Ochtendshow” na MNM premiera piosenki „The Wrong Place” zespołu Hooverphonic z Belgii 🇧🇪. Zespół sam przygotował nowy konkursowy utwór. W międzyczasie doszło też do kolejnej podmiany w zespole, a raczej do powrotu do wcześniejszego składu. Aktualnie w skład trio wchodzą lider Alex Callier, Raymond Geerts oraz wokalistka Geike Arnaert. Ma 41 lat, a w Hooverphonic działała od 1997 do 2008 i teraz znów od 2020. W czasie, gdy miała przerwę od grupy pracowała nad własnym materiałęm, a w 2011 wydała solowy album „For the beauty of confusion”. W 2008 nagrała też „Le temps des cerises” z Bobbejaanem Schoepenem, reprezentantem Belgii 1957.

Na kogo postawiono na Białorusi?

Telewizja białoruska zapowiedziała na dziś ogłoszenie zwycięzcy wewnętrznych preselekcji. Zgłoszenia przyjmowano do końca stycznia, a z powodu covid-19 i trudnej sytuacji politycznej w kraju zrezygnowano z organizacji finału narodowego. Do konkursu zgłosili się m.in. Kazna, Daz Sampson (Wielka Brytania 2006) czy reprezentantka Białorusi 2019 – Zena, która jest uznawana za główną faworytkę reżimowej stacji i być może to ona znów pojedzie na Eurowizję. Pewne jest, że drugiej szansy nie będzie mieć duet VAL, który krytycznie wypowiadał się o działaniach BTRC w jednym z wywiadów, a w efekcie tego nadawca poinformował, że Valeria i Vladislav nie zostaną ponownie wybrani. VAL i tak nie chcieliby reprezentować kraju, bo od sierpnia aktywnie wspierają białoruską opozycję walcząc z nieuznawanym prezydentem. Pomimo starań różnych opozycyjnych instytucji i nie tylko, BTRC nie zostanie wykluczone z Europejskiej Unii Nadawców i ma pełne prawo startu w Eurowizji. Jedynie 50 kandydatów chciało jednak współpracować przy konkursie z reżimową telewizją, a być może finał narodowy anulowany został również z powodu niskiej jakości zgłoszonych piosenek.

🇮🇹 Sanremo: Noc coverów i historii włoskiej piosenki

Wczorajsza noc Sanremo zakończyła się zwycięstwem Ermala Mety w głosowaniu jury. Wokalista jest aktualnie liderem spośród wszystkich 26 wykonawców. Drugie miejsce miał wczoraj Irama, a widzowie zobaczyly jego występ nagrany podczas prób, gdyż piosenkarz aktualnie przebywa na kwarantannie. W kategorii „Nuove Proposte” triumfowali wczoraj Wrongonyou i Davide Shorty. Wieczorem trzecia noc Sanremo 2021 – tym razem będzie to widowisko poświęcone historii włoskiej muzyki, a 26 kandydatów do Grand Prix zaśpiewa z zaproszonymi gośćmi. Wszystkie występy ocenione będą przez chórzystów i członków orkiestry festiwalowej. Każdy z uczestników miał prawo wybrać dowolny utwór, niekoniecznie związany z Sanremo, niektórzy podjęli też decyzję o samodzielnym występie, bez gości specjalnych. Najstarsze wykonywane dziś utwory pochodzą z 1962 roku. Jednym z nich jest „Mi sono innamorato di te” Luigi’ego Tenco, wokalisty, którego tragiczna śmierć w trakcie festiwalu przedstawiona została w serialu „Anna German”. Dziś piosenkę zaśpiewają Gaia i Lous and the Yakuza. Druga piosenka z 1962 ro „Io che amo solo te” Sergio Endrigo. Zaprezentuje ją Orietta Berti razem z żeńską formacją Le Deva. Annalisa zaśpiewa z Federico Poggipollinim, Ermal Meta z Napoli Mandolin Orchestra, a z kolei Noemi z wokalistą Neffa. Colapesce e Dimartino, Francesca Michielin z Fedezem, Irama, Madame i Malika Ayane zaśpiewają sami. Gio Evan na scenie wystąpi z uczestnikami programu „The Voice Senior”. Trzecią noc Sanremo poprowadzą Amadeus, Fiorello oraz Vittoria Ceretti. O 20:30 na RAI zobaczymy 10-minutowy reportaż zza kulis, a właściwa transmisja ma się rozpocząć o 20:40 potrwa ponad 200 minut. Po północy pokazany będzie 9-minutowy program informacyjny „60 secondi”, a następnie transmisja Sanremo trwać będzie dalej i zakończy się ok 1:30. Festiwal śledzić można za pośrednictwem RAI UNO oraz w Internecie na RAI Play.

Kto powalczy o reprezentowanie Rosji?

Plotek z Rosji 🇷🇺 nadal nie brakuje! Według lokalnych wiadomości do finału zakwalifikowano grupę #2Маши, Antona Belyaeva, Niletto, rapera Morgensterna oraz Egora Kreeda. Grupa #2Маши (#2Mashi) to żeński duet z Moskwy złożony z Maryi Zaycevoj i Maryi Sheyh. Panie mają na koncie dwie płyty i jedną EP-kę. W 2019 roku ich piosenka „Mama, ya tancuyu” wygrała nagrodę muzyczną Victoria za taneczny hit roku. Anton ma 41 lat i jest liderem grupy Therr Maitz oraz półfinalistą jednej z edycji „The Voice”. Ma kazachskie korzenie, a jego żona pochodzi z Węgier. W 2015 roku był nominowany do nagrody GQ „Man of the year”, a rok później trafił na listę 50 najbardziej stylowych mężczyzn. Niletto to Danil Prytkov, uczestnik projektu „Pesnyi”. Wydał pięć mini-albumów, a w 2020 zdobył nagrodę MTV EMA za najlepszego artystę Rosji. Egor Kreed to raper, który do tej pory wydał dwa albumy i całkiem długą listę singli. Aktywny muzycznie od 2011 roku, a znany też z tego, że najpierw umawiał się z mołdawsko-amerykańską modelką Xenią Deli, a potem wszedł w związek z popularną piosenkarką Nyushą. Na razie nie wiadomo, czy ta lista uczestników się potwierdzi i czy faktycznie Little Big stracili szansę na reprezentowanie Rosji. Pojawiły się plotki, że do selekcji chcieli przystąpić razem z wokalistką Maruv z Ukrainy oraz, że mają się pojawić w finale, ale nie wiadomo czy jako uczestnik. Tymczasem w Bułgarii 🇧🇬 podano, że trzy utwory – „Imaginary friend”, „The funeral song” oraz „Growing up is getting old” najbardziej spodobały się fanom i dostały najwięcej pozytywnych komentarzy wysyłanych na platformę Bulgaria2021.com. Nie wiadomo jak mocno wpłynęło to na decyzję Victorii i BNT ws. piosenki na Eurowizję. W Chorwacji 🇭🇷 poinfomowano, że Albina zaśpiewa „Tick-Tock (Open up)” w wersji angielsko-chorwackiej znanej z preselekcji. Klip do eurowizyjnej wersji jest w trakcie montażu i swoją premierę będzie mieć po 15 marca. Z kolei do 15 marca stacja KAN 🇮🇱 ma przedstawić nową wersję utworu „Set me free” dla Eden Alene z Izraela.

[UPDATE] Grupa Little Big weźmie udział w finale preselekcji rosyjskich jako uczestnik – informuje Channel One.

Źródło: TVM, Eurovoix, Instagram, Wikipedia, TVR, BTRC, RAI, Eurosong.hr, BNT, fot.: @natalitsa

%d blogerów lubi to: