Sanremo 2021: Kto dziś wystąpi? Druga noc przed nami! • Little Big poza Eurowizją? • Kościół Cypru o „El Diablo” • Eurowizja w czasach covid-19 – co znalazło się w protokole?

Dziś druga noc z włoskim Sanremo 🇮🇹 i druga część prezentacji festiwalowych utworów. Ogłoszono też ranking stworzony przez jury – wygrała Annalista za utwór „Dieci”. Ze względu na wykryty covid u jednego z członków ekipy, wokalista Irama nie wystąpił we wtorek, a jego miejsce zajęła Veronica Scopelliti, czyli Noemi i to ona zajęła w rankingu komisji 2. miejsce. Irama zaśpiewa dziś. A kto jeszcze się pojawi? Będzie Cristian Bugatti czyli Bugo (bohater ubiegłorocznego skandalu), Ermal Meta (ESC 2018), zespół Extraliscio z Davide Toffolo, Filippo Uttinacci czyli Fulminacci (fot.), Gaia Gozzi, Giovanni Evani Giancaspro znany jako Gio Evan, grupa La Rappresentante di Lista, formacja Lo Stato Sociale, Malika Ayane, Orietta Berti, Emanuele Caso (Random) i Guglielmo Bruno czyli raper Willie Peyote. Pięciu uczestników debiutuje w tym roku podczas festiwalu. Będzie też druga część eliminacji w kategorii „Nuove Proposte”. Wczoraj do finału weszli Gaudiano i Folcast, a dziś o dwa ostatnie miejsca w finale zawalczą Davide Shorty, Dellai, Weongonyou i Greta Zuccoli. Sanremo poprowadzą Amadeus i Fiorello, a tym razem towarzyszyć im będzie piosenkarka Elodie. Oczywiście będzie mnóstwo gości: grupa Negramaro, niezwykle popularna (także w Polsce) Laura Pausini (wykona utwór „Io si”), zwyciężczyni Eurowizji 1964 Gigliola Cinquetti, Fausto Leali, Marcella Bella i złoty medalista olimpijski z Pekinu oraz 2-krotny medalista mistrzostw świata – chodziarz Alex Schwazer. O 20:30 na RAI zobaczymy 10-minutowy reportaż zza kulis, a właściwa transmisja ma się rozpocząć o 20:40 i II część potrwa ponad 200 minut. Po północy pokazany będzie 4-minutowy program informacyjny „60 secondi”, a następnie transmisja Sanremo trwać będzie dalej i zakończy się ok 1:30. Festiwal śledzić można za pośrednictwem RAI UNO oraz w Internecie na RAI Play.

Plotki z Rosji, Cerkiew o „El Diablo”

Selekcje Rosji 🇷🇺 budzą spore zaciekawienie fanów Eurowizji i generują sporo plotek. Wczoraj pojawiły się doniesienia, że Channel One podjął decyzję o przeprowadzeniu finału z powodu trzech słabych utworów zgłoszonych przez grupę Little Big. Ponoć telewizja woli poddać formację osądowi widzów, by nie zostać oskarżoną o ignorowanie takiej wielkiej gwiazdy. Według portalu Eurovision Fun z kolei Little Big mają w ogóle nie wziąć udziału w konkursie. Spekuluje się, że do finału przystąpi duet złożony z piosenkarki Zivert i Ukraińca Maxa Barskiego 🇺🇦. Gośćmi selekcji mają być reprezentantka Mołdawii 2021 Natalia Gordienko oraz była przedstawicielka Rosji – Yulia Savicheva (2004). Tymczasem przedstawiciele Kościoła Cypru (autokefalia prawosławna) oficjalnie zareagowali na fakt, że CyBC 🇨🇾 wysyła piosenkę pt. „El Diablo”. Po raz pierwszy w tej sprawie wypowiedziała się instytucja, a nie tylko osoby prywatne czy organizacje społeczne. Kościół Cypru uważa utwór „El Diablo” za deklarację oddawania się diabłu i promocję jego kultu co ma być globalną kpiną z religii. Prawosławni mówią też o smutnej subkulturze, która jest niegodna wartości człowieka i czymś przeciwwstawnym do greckiej i cypryjskiej tradycji prawosławnej. CyBC została wezwana do anulowania tego wyboru i zastąpienia „El Diablo” innym utworem, lepiej wyrażającym historię, kulturę, tradycję i wierzenia Cypru. W mniej dziwnych krajach poznaliśmy natomiast daty premier piosenek. Belgowie 🇧🇪 dołączają do silnej już grupy państw prezentujących utwór 4 marca – wtedy poznamy nową piosenkę formacji Hooverphonic. Z kolei 10 marca światło dzienne ujrzy „Amen” Vincenta Bueno z Austrii 🇦🇹. TVP swój utwór i wybranego reprezentanta ogłosi zapewne w najpóźniejszym możliwym terminie 🇵🇱.

Eurowizja 2021 w czasach covid-19

Ponad 40-stronicowy protokół bezpieczeństwa organizacji Eurowizji 2021 w scenariuszu B zawiera sporo informacji ważnych zarówno dla członków delegacji jak i obsługi technicznej konkursu czy dziennikarzy. W związku z pandemią ESC 2021 odbędzie się w zgodzie z panującymi restrykcjami wyznaczonymi przez odpowiednie instytucje w Holandii 🇳🇱. Będzie trzeba m.in. zachowywać dystans społeczny, często myć ręce, stosować żele antybakteryjne, nosić maseczki N95 lub FFP2, często wentylować pomieszczenia i dezynfekować wszelkie sprzęty i meble oraz stosować się do szeregu innych zaleceń. Z konieczności zachowania 1,5-metrowego odstępu od siebie oraz noszenia maseczek zwolnieni będą m.in. wykonawcy podczas występu na scenie lub przebywania w Green Roomie, gdzie na odizolowanej od reszty kanapie każda ekipa posadzić będzie mogła maksymalnie 7 osób. Sam skład każdej delegacji będzie zmniejszony ze zwyczajowych 38 osób (maksymalnie) do 20, co znaczy, że każdy nadawca będzie mógł wysłać maksymalnie 3 osoby zarządzające (Head of Delegation, Head of Press i asystent), maksymalnie trzech komentatorów, maksymalnie sześć osób występujących na scenie i maksymalnie osiem dodatkowych osób.

Maseczki oraz testy na covid-19 mają być dostępne za darmo dla wszystkich osób akredytowanych, które będą musiały poddawać się regularnym testom w odpowiednich odstępach czasowych. Rodzaju testu jeszcze konkretnie nie wybrano. Zadaniem każdej z osób będzie także notowanie z kim przebywa się w bliskiej odległości przez łącznie co najmniej 15 minut w ciągu dnia na wypadek wskazania takiej osoby jako potencjalnie zagrożonej przez osobę zarażoną. W trakcie sezonu delegacje będą zachęcane do przebywania głównie w swoich oficjalnych hotelach, nie będzie można sobie wzajemnie przekazywać żadnych podarunków, czy zbyt blisko okazywać emocji w Green Roomie. W Centrum Prasowym pojawią się stanowiska do samodzielnej pracy, a w Centrum Konferencyjnym stół dla uczestników będzie mieścił tylko 8 osób, co oznacza, że konferencje po półfinałach przeprowadzone będą w innej formie. Każdy nowy finalista prezentować się będzie prasie osobno. Organizatorzy planują uruchomienie Eurovision Village, EuroLounge czy przygotowanie Ceremonii Otwarcia, ale projekty tych miejsc i wydarzeń dopiero powstają i będą zrealizowane w odpowiednim do sytuacji wariancie. Na ten moment najważniejszym zbliżającym się wydarzeniem jest dwudniowe zebranie szefów delegacji z EBU. Wirtualne spotkanie odbędzie się w dniach 15-16 marca.

Źródło: RAI, Wikipedia, Eurovision Fun, OGAE Ukraine, Eurovoix, Eurovision.tv, inf. własne fot.: @fulminacci

%d blogerów lubi to: