[UPD!] Dziś rusza Sanremo! Kto wystąpi? • Rosjanie organizują finał narodowy! • Posłuchaj nowej „Karmy” • Kto powinien reprezentować Polskę?

Dziś wieczorem rusza Sanremo 🇮🇹! Wielkie święto muzyki włoskiej rozpocznie się dziś po 20:30, a w trakcie pierwszej nocy zaśpiewa 13 wykonawców z kategorii „Campioni”, którzy walczyć będą o Grand Prix i prawo do reprezentowania Włoch podczas Eurowizji. Dziś zaśpiewają Antonio Aiello, Annalisa Scarrone, Rosalba Pippa znana jako Arisa, Lorenzo Urciullo jako Colapesce razem z grupą Dimartino, duet Coma_Cose, Tiberio Fazioli czyli Fasma, Francesca Michielin (ESC 2016) w duecie z Federico Leonardo Lucią czyli Fedezem (fot.), Francesco Renga, Giovanni Luca Picariello znany jako Ghemon, Filippo Maria Fanti pod pseudonimem Irama, Francesca Calearo czyli Madame, formacja Maneskin i Max Gazze z La Trifluoperazina Monstery Band. Spośród nich aż ośmiu wykonawców ma już doświadczenie z Sanremo z wcześniejszych lat. Wieczorem po raz pierwszy usłyszymy ich festiwalowe utwory. Dodatkowo odbędzie się półfinał rundy Nuove Proposte z udziałem Avincoli, Eleny Faggi, Folcast i Gaudiano – spośród tej czwórki wybranych zostanie dwóch najlepszych wykonawców, którzy trafią do czwartkowego finału kategorii, jednak ci wykonawcy nie są brani pod uwagę w kwestii reprezentowania Włoch. Konkurs prowadzą dziś Amadeus, Fiorello oraz Matilda De Angelis, znana aktorka. Wśród gości Loredana Berte (weteranka Sanremo), Diodato (zwycięzca ubiegłorocznego festiwalu i niedoszły reprezentant kraju na Eurowizji), Alessia Bonari oraz Banda musicale della Polizia di Stato z Olgą Zakharovą i Stefano Di Battistą, uznanym saksofonistą. Sporym wyzwaniem dla organizatorów będzie przygotowanie Sanremo w warunkach pandemicznych i dziś po raz pierwszy zobaczymy festiwal Sanremo bez udziału publiczności. O 20:30 na RAI zobaczymy 10-minutowy reportaż zza kulis, a właściwa transmisja ma się rozpocząć o 20:40 i I część potrwa ponad 200 minut. Po północy pokazany będzie 4-minutowy program informacyjny „60 secondi”, a następnie transmisja Sanremo trwać będzie dalej i zakończy się ok 1:30. Festiwal śledzić można za pośrednictwem RAI UNO oraz w Internecie na RAI Play.

🇷🇺 Rosjanie sensacyjnie wkraczają do gry

Wielka niespodzianka w Rosji! Telewizja Channel One potwierdziła wcześniejsze plotki o organizacji finału narodowego oraz pokazała zwiastun zapowiadający godzinne show, które obejrzymy 8 marca o 18:00 czasu polskiego. Na konferencji prasowej ogłoszono, że reprezentanta i piosenkę wybiorą widzowie, a program połączony będzie z obchodami Dnia Kobiet i pierwszego dnia cyklu świątecznego Maselnica, wywodzącego się jeszcze z czasów pogańskich, a w Rosji kojarzącego się z wielodniowymi zabawami. Producent Yuri Aksyuta wytłumaczył, że zazwyczaj stosowane są dwie metody wyboru reprezentanta – wewnętrzna i publiczna. W ostatnich latach Rosjanie decydowali się na skorzystanie z pierwszego sposobu. „W tym roku chcemy, by widzowie mieli decydujący głos” – podkreślił. Na razie nie wiadomo jaki będzie dokładny format konkursu oraz kto weźmie w nim udział. Spekuluje się o udziale Little Big, rapera Morgensterna, Olgi Buzovej czy Alexandra Panayotova, który wielokrotnie już był typowany do reprezentowania kraju, co wywołuje kontrowersje na Ukrainie, skąd piosenkarz pochodzi. Organizacja preselekcji jest ogromną niespodzianką dla fanów Eurowizji i sporym zaskoczeniem dla samych Rosjan, którzy na Vkontakte nie kryją zdziwienia taką decyzją, ale cieszą się, że „dożyli” czasów, gdy Channel One znów powierza im decyzję o reprezentancie. Ostatni raz Rosja miała finał narodowy w 2012 roku, organizowany był przez stację RTR i wystartowało w nim 25 uczestników. O zwycięzcy decydowali widzowie razem z jurorami. Ku zdziwieniu wielu wygrały Buranovskiye Babushki, zdobywając łącznie 38,51 punktów. Drugie miejsce miał duet Dimy Bilana (ESC 2006 i 2008) z Julią Volkovą (ESC 2003), a trzecie Timati z Aidą Garifulliną. Siódme miejsce zajęła Polina Smolova (Białoruś 2006).

UPDATE: Eurowizja w scenariuszu B?

EBU oraz holenderscy organizatorzy Eurowizji poinformowali, że przygotowano i opublikowano pełen protokół wiążący przygotowanie konkursu z aktualnymi obostrzeniami co ma pozwolić na realizację ESC 2021 w scenariuszu B, przede wszystkim z udziałem wszystkich uczestników na żywo w Ahoy Rotterdam. Restrykcje i zasady zostały potwierdzone przez holenderskie instytucje zdrowia publicznego, jednak zapisy mogą się zmieniać, w zależności od sytuacji, dlatego nigdy nie będzie 100% pewności, że wszystko pójdzie tak, jak byśmy tego chcieli. Wiadomo, że wszyscy przybywający na Eurowizję powinno odbyć 5-dniową kwarantannę i muszą przedstawić negatywny wynik testu przeprowadzonego na co najwyżej 72h przed przylotem do Holandii. Delegacje muszą też głównie przebywać w hotelach i przemieszczać się tylko na linii hotel-Ahoy. Wszystkie osoby pracujące w Ahoy Arena będą regularnie testowane na obecność covid-19. Jeśli scenariusz B zostanie w pełni wprowadzony, Centrum Prasowe będzie mogło przyjąć 500 osób, a pozostałe 1000 dołączy do śledzenia prób wirtualnie. Zmniejszone będą też eurowizyjne delegacje. Decyzja o tym, czy w Ahoy Arena będą widzowie podjęta zostanie najpóźniej jak to tylko możliwe. Pełen protokół dotyczący Eurowizji dostępny jest TUTAJ.

Eurowizja 2021: Revamp Albanii i niesmak w Danii

Wczoraj wieczorem telewizja albańska 🇦🇱 pokazała teledysk do nowej wersji piosenki „Karma” Anxheli Peristeri. Piosenka zyskała znacznie silniejszą warstwę instrumentalną, często kojarzącą się z tureckimi brzmieniami. Zachowano jednak strukturę utworu oraz jego język – Anxhela zaśpiewa w całości po albańsku. Revamp zdobył sporo pozytywnych komentarzy, poprawił nieco notowania Albanii w aplikacji „My Eurovision Scoreboard”, ale nadal nie daje awansu w notowaniach bukmacherskich. Albania jest tam ostatnia. Tymczasem telewizja duńska DR wyprzedziła duet Ben & Tan (ESC 2020) 🇩🇰 i opublikowała ich utwór „Iron Heart”, który wcześniej komisja odrzuciła w procesie selekcji 2021. Rzecznik stacji, Gustav Lutzhoft podkreślił, że DR nie chciało nikomu dawać większych szans w konkursie i nie zastosowano automatycznej kwalifikacji dla duetu, który miał reprezentować kraj w 2020 roku. „Dansk Melodi Grand Prix musi być sprawiedliwym konkursem, z równymi zasadami dla wszystkich uczestników” – tłumaczył. Duet, który wygrał selekcje 2020 nie jest w stanie zrozumieć decyzji komisji o odrzuceniu „Iron Heart”, a swoją piosenkę planuje wydać w formie singla 5 marca, na dzień przed finałem konkursu. Poznaliśmy już kolejność startową Festival da Cancao 🇵🇹. Stawkę otworzy Karetus z Romeu Bairosem i wysoko ocenianą piosenką „Saudade”. Na koniec usłyszymy The Black Mamba, natomiast jeden z faworytów – NEEV – zaśpiewa „Dancing with the stars” jako szósty. Zwycięzcę wybiorą w sobotnim finale widzowie oraz jurorzy regionalni w stosunku głosów 50/50.

🇵🇱 Internauci o możliwym wyborze reprezentanta Polski

Trwają prace nad wyborem reprezentanta i utworu Polski na Eurowizję 2021, a decyzję w tej sprawie powinniśmy poznać najpóźniej do połowy marca. Już wcześniej informowano, że wśród spekulowanych nazwisk pojawiają się m.in. Alicja Szemplińska, Rafał Brzozowski czy Cleo, a potencjalny udział wokalistki podchwycił Donatan. „Czy to już czas, żebyśmy pojechali na Eurowizję i pokazali jak to się robi po słowiańsku?” – napisał na swoim Facebooku, na co Cleo odpowiedziała mu, że pojedzie, jeśli tym razem to Donatan wystąpi na scenie. W ankiecie Radia Zet aż 64% internautów chciałoby na Eurowizji zobaczyć Krystiana Ochmana. 15% stawia na Cleo, 13% na Alicję Szempliską, a tylko 1% na Rafała Brzozowskiego. Z kolei w głosowaniu czytelników Party.pl (gdzie nie ma Krystiana Ochmana) Alicja ma 53% poparcia, Cleo 12%, a Rafał 3. Aż 31% chciałoby widzieć w konkursie kogoś innego. Eska.pl sugeruje, że ostatnie zdjęcie Brzozowskiego w studiu nagraniowym może oznaczać, że celebryta szykuje się do Eurowizji. Wyniki ankiety portalu są jednak bezlitosne – 67% uważa, że Rafał Brzozowski i Eurowizja 2021 to raczej zły pomysł, przeciwnego zdania jest 22% ankietowanych, a 11% nie ma zdania, bo jest im wszystko jedno. Przypomnę, że w drugim półfinale Eurowizji 2021 brakuje nam już tylko pięciu uczestników. Poza Polską reprezentantów nie mają jeszcze Portugalia, Dania, Estonia oraz Armenia. Znamy na ten moment tylko 3 piosenki konkursowe z tej grupy – z Czech, Albanii oraz Finlandii.

Żródło: RAI, Wikipedia, Tass.ru, VK, RTSH, DR, Eurovoix, Eska.pl, Radio Zet, Party.pl, inf. własne, fot.: @fedez

%d blogerów lubi to: