Eurowizja 2021: Wiemy, w którym półfinale zaśpiewa nowy reprezentant Polski • FiK59: Ile piosenek trafi do finału? • Eurowizja Junior: O której ceremonia otwarcia?

W związku z tym, że w Eurowizji 2021 wystartuje dokładnie ta sama grupa państw co w anulowanym konkursie 2020 Grupa Referencyjna EBU uzgodniła, że nowego podziału na półfinały nie będzie. Ma to też związek z biletami – supervisor EBU Martin Österdahl uważa, że w przypadku, gdy publika będzie mogła śledzić Eurowizję 2021 na żywo w Ahoy Rotterdam, posiadacze biletów na konkretny półfinał będą mieli prawo z nich korzystać. Często jest bowiem tak, że fani kupują bilety tylko na półfinał, w którym występuje ich kraj. Przyznał jednak, że w „normalnych warunkach” zapewne do losowania by doszło, ale decyzja Grupy Referencyjnej jest dobra zarówno dla widzów jak i uczestniczących w konkursie telewizji. Oczywiście kolejność startowa w poszczególnych półfinałach zostanie ustalona na nowo po opublikowaniu wszystkich nowych utworów. Polska wystartuje w drugim półfinale i w pierwszej jego połowie, to znaczy, że nowy reprezentant Polski o awans do finału powalczy w czwartek 20 maja 2021. Już teraz znamy sześciu wykonawców z tej połowy półfinału, gdyż aż sześć telewizji uznała, że wskaże te same osoby, które już wybrano na 2020 rok. Analiza podziału półfinałowego opublikowana przez Dziennik Eurowizyjny pod koniec stycznia 2020 dostępna jest TUTAJ. Na piosenki z drugiego półfinału głosować będą finaliści: Francja, Hiszpania i Wielka Brytania.

🇦🇱 Festivali i Kenges: Jak wyglądać będzie festiwal?

W wywiadzie z Janem Borsem, szef albańskiej delegacji Kleart Duraj przyznał, że decyzja o strategii kraju na Eurowizję 2021 nie była prosta, jednak ostatecznie zdecydowano się na organizację Festivali i Kenges oraz połączenia go z preselekcjami, jak to Albańczycy mają w zwyczaju od 2003 roku. Tym samym Arilena Ara, która wygrała 58. edycję FiK została pozbawiona prawa do ponownego reprezentowania swojego kraju. Duraj twierdzi jednak, że wokalistka jest na tyle młodą osobą, że jeszcze zdąży zaśpiewać na Eurowizji, a Festivali i Kenges ma już tak długą tradycję i nie chciano rezygnować z organizacji. Szef delegacji przypomniał, że część nadawców działą podobnie, np. SVT w Szwecji czy RAI we Włoszech. Zapewnił, że w związku z tradycją, FiK organizowane jest co roku i każdy wykonawca będzie mieć szansę wrócić do festiwalu i go wygrać. Kreart Duraj nie jest na 100% pewien, że uda się zorganizować festiwalu w podawanym wcześniej terminie, gdyż czasy są niepewne, jednak wierzy, że FiK odbędzie się zgodnie z planem. Trwają prace nad ostateczną formułą konkursu. Najpewniej podczas pierwszego wieczoru wszyscy uczestnicy wykonają orkiestrowe wersje piosenek, drugiego wieczoru wersje studyjne lub unplugged i na podstawie dwóch występów jury wyłoni 16-18 finalistów, którzy trzeciej nocy powalczą o zwycięstwo. Od wczoraj wszystkie utwory FiK 59 są już dostępne na YouTube. Patrząc po wynikach oglądalności najpopularniejszymi utworami są aktualnie „Pendese” Inis Neziri, „Karma” Anxheli Peristeri oraz „Nese vdes” Miruda (fot.) i „Zjarr im” Ery Rusi. Oczywiście liczby nie mają dużego wpływu na wynik, gdyż nowego reprezentanta jak zwykle wskazują tylko i wyłącznie jurorzy.

Eurowizja Junior: Wspólne oglądanie poprzedniego konkursu!

Ceremonia otwarcia Eurowizji Junior 2020 odbędzie się 23 listopada o 16:00 czasu polskiego i obejrzeć ją będzie można na YouTube – kanał JuniorEurovision Telewizja Polska 🇵🇱 pokaże retransmisję programu o 17:20 na kanale pierwszym. W trakcie retransmisji na TVP1 komentować będzie Artur Orzech. Przypomnę, że gospodarzem ceremonii został Mateusz Szymkowiak. W dniach 27-28 listopada zaplanowano dwie wirtualne konferencje prasowe, a przez cały „eurowizyjny” tydzień publikowane będą materiały zakulisowe pozwalające obserwować próby i przygotowania reprezentantów. To jednak nie koniec niespodzianek i emocji! 22 listopada o 17:00 czasu polskiego na kanale JuniorEurovision na YouTube odbędzie się wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2019 z Gliwic. Atrakcją ma być to, że w trakcie show zobaczymy reakcje tegorocznych uczestników konkursu! Będzie również możliwość wspólnego komentowania poprzez czat na YouTube czy tweetowania za pomocą #JESCWatchParty. Link do transmisji wkrótce pojawi się na oficjalnym kanale Eurowizji Junior.

Poznaj 12 utworów Eurowizji Junior i wybieraj swojego faworyta w plebiscycie! Szczegóły znajdziesz TUTAJ, a głosowanie trwa do 20 listopada!

Wyniki 15. HOLFESTIVALEN dostępne są TUTAJ.

Źródło: EBU, Eurovision.tv, YouTube, JuniorEurovision.tv, inf. własne, fot.: @mirudofficial

%d blogerów lubi to: