Piosenki Festivali i Kenges dostępne! • Eurowizja Junior 2020: Konferencje prasowe

Telewizja albańska RTSH opublikowała już wszystkie utwory startujące w Festivali i 59-të i Këngës në RTSH 🇦🇱. Piosenki dostępne są na kanale YouTube, nie wiadomo kiedy i czy w ogóle pojawią się na platformach streamingowych, gdyż zależy to już od poszczególnych wykonawców. Znamy też wszystkich autorów utworów. Oczywiście nie brakuje kompozytorów, którzy mają już eurowizyjne doświadczenie. Pandi Laço, który stoi za „Peng” Devisa Xherahu i „Do t’ia dal” Klinta Collaku przygotował cztery eurowizyjne piosenki Albanii, w tym m.in. „Tomorrow I go” z 2005 czy „Dambaje” z Juniora 2015. Piosenki „Zjarri im” Ery Rusi (fot.), „Ora e jetës” Manjoli Nallbani i „Vashëzo” Roseli Gjylbergu podpisuje Eriona Rushiti, twórczyni utworu dla Jonidy Maliqi (ESC 2019). Jorgo Papingji stojący za „Kush je ti dashuri” Festiny Mejzini z Kosowa 🇽🇰 pracował wcześniej nad „One night’s anger” (ESC 2014) i debiutancim utworem Albanii na Juniorze – „Kam një këngë vetëm për ju”. Większość wokalistów brała aktywny udział w przygotowaniu piosenek, a niektórzy (jak np. Franc Koruni) są jego jedynymi autorami. W ankiecie portalu Wiwibloggs jeszcze przed publikacją utworów za faworytkę uznana została Inis Neziri, zdobywając 20,11% głosów. Drugie miejsce miał Mirud (14,99%), a trzecie Stefan Marena (11,5%), jednak zapewne odsłuch piosenek zmieni nieco te wyniki. Festivali i Kenges ma się odbyć w ramach trzech wieczorów pomiędzy 17 a 29 grudnia na terenie przed Air Albania Stadium w Tiranie. O zwycięzcy zdecydują jurorzy.

Eurowizja 2021: Ben rezygnuje z konkursu

Ben Dolic, który miał reprezentować Niemcy 🇩🇪 podczas Eurowizji 2020, poinformował, że nie będzie walczył o przywrócenie tego tytułu w 2021. „Moja kariera idzie w innym kierunku. Dojrzałem jako artysta, ale jest jeszcze bardzo dużo tego, co chcę osiągnąć” – mówi, przyznając, że rezygnacja ze startu w preselekcjach wewnętrznych była trudną ale jedyną możliwą decyzją. Z krajów Big5 tylko Hiszpania 🇪🇸 zdecydowała się na wysłanie na ESC 2021 tego samego wykonawcę co w 2020. Włoskie RAI 🇮🇹 wyłoni reprezentanta poprzez Sanremo, a Francuzi 🇫🇷 organizują nowe preselekcje. Niepewna jest jeszcze sytuacja w Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Spośród uczestników Eurowizji 2021 paru nadawców nadal nie przedstawiło swoich planów i nie wiadomo, czy wokaliści wybrani w 2020 będą mogli wystąpić w konkursie 2021. Chodzi o Armenię 🇦🇲, Irlandię 🇮🇪, Macedonię 🇲🇰, Polskę 🇵🇱, Rosję 🇷🇺 i Serbię 🇷🇸. Coraz częściej jednak mówi się, że reprezentantką naszego kraju będzie jednak Alicja Szemplińska. Czy tak się stanie? Pewnie nie dowiemy się tego tak szybko.

Eurowizja Junior: Kiedy konferencje prasowe?

Znamy już dokładne daty konferencji prasowych organizowanych w ramach tygodnia eurowizyjnego w Warszawie. Spotkanie z przedstawicielami TVP 🇵🇱 i EBU wirtualnie odbędzie się 27 listopada. Konferencja z udziałem wszystkich 12 reprezentantów zaplanowana jest na 28 listopada (sobota) na 14:30. Po finale JESC 2020 odbędzie się wirtualna rozmowa ze zwycięzcą konkursu. EBU umożliwia zadawanie pytań zarówno przedstawicielom mediów (drogą e-mailową) jak i internautom, którzy będą mieć do dyspozycji czat na YouTube, gdzie transmitowane będą konferencje. Najpewniej od przyszłego wtorku na stronie JuniorEurovision.tv publikowane będą materiały zakulisowe prezentujące przygotowania uczestników do występów realizowanych w poszczególnych krajach. Niedawno podczas rozmowy live na social mediach Gromee (ESC 2018) potwierdził, że jest autorem wspólnego utworu „Move the world”, który wirtualnie zaśpiewają na scenie reprezentanci z dwunastu krajów. Nie wiadomo jednak, kiedy „Move the world” będzie mieć swoją oficjalną premierę.

Poznaj 12 utworów Eurowizji Junior i wybieraj swojego faworyta w plebiscycie! Szczegóły znajdziesz TUTAJ, a głosowanie trwa do 20 listopada!

Źródło: RTSH, Wikipedia, Wiwibloggs, Instagram, EBU, fot.: era_rusi_official

%d blogerów lubi to: