HISTORIA EUROWIZJI JUNIOR: PRESELEKCJE W 2012. Ciekawostki i kulisy wyboru reprezentantów

Eurowizja Junior 2012 odbyła się w Amsterdamie, jednak nadal konkurs nie cieszył się zbytnim zainteresowaniem nadawców. Po raz pierwszy tylko 12 krajów uczestniczyło w rywalizacji. Aż cztery kraje wewnętrznie wybrały reprezentantów (bez organizacji finałów narodowych) – debiutujący Azerbejdżan 🇦🇿 i Izrael 🇮🇱 oraz Mołdawia 🇲🇩 i Gruzja 🇬🇪, której nadawca zmienił strategię – pierwotnie planował wybór tradycyjny, ale po zgłoszeniach uznał, że po prostu wybierze osoby, które utworzą zespół na JESC. Z kolei do reprezentowania Azerów chętnych było 31 kandydatów (w tym także dzieci mieszkające na stałe w Turcji czy Kanadzie). Spośród zgłoszeń wyłoniono pięciu kandydatów, których zaproszono na casting finałowy. Chociaż Suada Alakbarova i Omar Sultanov startowali w preselekcjach osobno, na Eurowizję pojechali jako duet. Wewnętrzne castingi odbyły się też w Izraelu. Spośród wszystkich kandydatów najpierw wybrano 30 osób, później zmniejszono grono do 12, a następnie specjalna komisja wybrała sześciu wykonawców, którzy stworzyli grupę Kids.il.

🇺🇦 Eurowizja Junior 2012: Wiele piosenek na Ukrainie łamało regulamin

W wewnętrznych półfinale selekcji na Ukrainie (w formie castingu) wzięło udział 56 wykonawców, niestety wielokrotnie złamało różnego rodzaju zapisy regulaminowe. Przesłuchiwano (zupełnie niepotrzebnie) dzieci poniżej 10 roku życia, obywateli innych krajów bez statusu rezydenta Ukrainy, piosenki opublikowane przed datą graniczną czy występy sceniczne w których wystąpiło więcej niż 6 osób. Dodatkowo niektóre piosenki trwały ponad 2:45, inne miały za dużo słów po angielsku, a jeszcze inne w ogóle nie były oryginalne. Z tego całego bałaganu wyłoniono aż 21 finalistów. Reprezentanta wybierali widzowie oraz jurorzy. Triumfowała Anastasiya Petrik (na zdjęciu w czarnym) z „Nebo” – to młodsza siostra Victorii (na zdjęciu w niebieskim), która śpiewała dla Ukrainy w 2008 roku i zajęła 2. miejsce. Victoriya mocno wspierała Anastasiyę, gdy ta wygrywała Eurowizję Junior – towarzyszyła jej w Green Roomie.

JESC 2012: Jak wybierano na Białorusi i w Mołdawii?

Na Białorusi przyjęto 54 zgłoszenia do preselekcji narodowych i podobnie jak w ostatnich latach przeprowadzono półfinał wewnętrzny w formie castingu. Ostatecznie do finału wybrano dziesięciu finalistów. Gośćmi widowiska byli (jak zwykle) byli reprezentanci kraju na JESC, którzy po raz enty śpiewali swoje konkursowe przeboje. Selekcje wygrał Egor Zheshko, który w 2011 zajął 2. miejsce. Teraz zgarnął 12 punktów od jury i tyle samo od widzów (4428 głosów). Drugie miejsce zajęli duet Smile (10 od jury i 8 od widzów – 2037 głosów) oraz Yuliya Atroschenko (8 od jury i 10 od widzów – 3183 głosy). Mołdawianie 🇲🇩 ponownie cierpieli z powodu braku kandydatów na reprezentanta. Spośród 10 (!) zgłoszeń, tylko 6 nadawało się do czegokolwiek, więc przygotowano wewnętrzny finał z udziałem tych kandydatów. Wygrał Denis Midone. Cztery osoby z pięcioosobowego jury dało mu maksymalne noty.

JESC 2012: W Rosji reprezentantka innego kraju, w Armenii za mały Mika

W Rosji 🇷🇺 jak zwykle kontrowersyjnie. Po ostatnich przebojach z Katyą Ryabovą teraz w finale znalazła się … Lerika, która w 2011 reprezentowała Moławię. Wokalistka z marszu stała się faworytką konkursu, w którym o zwycięzcy decydowali widzowie i jurorzy. Obyło się bez niespodzianek – jej „Sensatsiya” dostało 12,34% głosów i wygrało! Druga była Dayana Kirillova (9,04%), która na Eurowizję Junior pojedzie rok później. Łącznie w finale uczestniczyło 20 osób, w tym wielu wokalistów, którzy już wcześniej walczyli o udział w konkursie. Gościem selekcji był m.in. Erik Rapp (Szwecja 2011), który razem z Katyą Ryabovą wykonał nowy utwór. W Rosji w finale startowało 20 piosenek, a w Armenii 🇦🇲 dokładnie tyle nadawca ARMTV otrzymał po zamkniętu etapu zgłoszeniowego. Jury odrzuciło jedynie sześć i tym samym czternastu wykonawców zakwalifikowało się do finału. Gościem specjalnym była grupa Candy, a reprezentanta wybierali widzowie i jurorzy. Triumfowała formacja Compass Band, drugi był Vahagn Grigoryan. Po finale Ormianie mieli problem, bo z Compass Band wystąpił Mikael Varosyan (znany jako Mika – reprezentował Armenię w 2015), który nie ukończył jeszcze 10 lat i nie mógł uczestniczyć w JESC. Pojawiły się nawet głosy, że Compass Band powinno być zdyskwalifikowane, jednak do tego nie doszło. Mika nie pojawił się na scenie w Amsterdamie, ale przekazywał punkty z Erewania co zrobił z ogromnym zaangażowaniem.

Eurowizja Junior 2012: Selekcje w Albanii i Szwecji

Debiutująca Albania 🇦🇱 przeprowadziła selekcje „Junior Fest Albania” w którym wystartowało czternastu wykonawców. Decydowali jurorzy, którzy 17 punktów przyznali Igzidorze Gjeta. Drugie miejsce miała Aurora Kapo (10 punktów), a trzecie Niki Mjeda (10 punktów). Tylko 4 punkty zdobyła Mishela Rapo, która na Eurowizję Junior pojedzie w 2015 roku. Szwedzka telewizja SVT postanowiła reaktywować Lilla Melodifestivalen 🇸🇪, ale w nowej formule. Spośród 300 zgłoszeń wybrano najlepsze 24 piosenki, by wskazać finałową dziesiątkę. O wyjazd do Amsterdamu walczyła m.in. Lisa Ajax, którą znamy z dorosłych preselekcji. Zwycięzcę selekcji wybierali jurorzy (w skład komisji wszedł m.in. Christer Bjorkman). Wygrała Lova Sonnerbo. Materiały z castingów, przygotowań do preselekcji o zakulisowe materiały pokazano w SVT długo po ogłoszeniu, kto został reprezentantem Szwecji.

Belgia i Holandia na Eurowizji Junior

Ostatnie preselekcje Belgii 🇧🇪 składały się z pojedynków, jak to ostatnio miano w zwyczaju. Ponad 1000 zgłoszeń nadesłano do stacji Ketnet, a jury wybrało najlepszą dziewiątkę. W każdym półfinale startowało więc troje uczestników. Przy pierwszej rundzie doszło do wpadki – nadawca wyemitował show 15 minut za wcześnie, przez co nie wszyscy widzowie mieli szansę zapoznać się z utworami i na nie zagłosować. Postanowiono unieważnić wyniki i powtórzyć półfinał uruchamiając nowe głosowanie. Ostatecznie po trzech rundach w finale znaleźli się Fabian, Lalaladies, Mai-Li oraz Jana (zdobywczyni „dzikiej karty”). Wygrał Fabian. W sąsiedniej Holandii 🇳🇱 do selekcji jak zwykle przyjęto mnóstwo piosenek, a po serii wewnętrznych eliminacji wybrano ośmiu uczestników etapu telewizyjnego. Podzielono ich na dwa półfinały. Femke w swojej grupie zajęła 2. miejsce z wynikiem 30 punktów. Dwa więcej miał Alessandro. W finale (na którego bilety sprzedano w 3 dni!) Femke nie dała jednak za wygraną i jej „Tik Tak Tik” dostało 31 punktów, tym samym o jeden punkt przegoniła swojego rywala Alessandro. Maksymalną notę dostała tylko od jury dziecięcego. Komisja dorosła wskazała Alessandro, a widzowie grupę Mainstreet. Po finale pojawiły się głosy, że „Tik Tak Tik” nie jest utworem regulaminowym, bo Femke wykonywała go na castingu już rok wcześniej. EBU uznało jednak, że nie jest to łamanie zasad konkursu.

Źródło: ESCkaz, Wikipedia, fot.: @viktoria__petryk

%d blogerów lubi to: