[UPD!] Eurowizja Junior: Znamy reprezentanta Serbii i (Chyba) Rosji oraz nową wersję piosenki Niemiec • TVP odpowiada Radzie Programowej i broni JESC

Telewizja serbska RTS 🇷🇸 ogłosiła, że decyzją komisji nowym reprezentantem kraju na Eurowizji Junior jest Petar Aničić z piosenką „Otkucaj”. Urodzony w 2006 roku chłopiec uczy się w 8. klasie szkoły podstawowej w Belgradzie, a muzyką zajmuje się odkąd skończył 4lata. W wieku sześciu lat zacząć uczyć się w szkole muzycznej w stolicy Serbii, gdzie ćwiczył grę na pianinie. Już rok później skomponował swój pierwszy utwór pt. „Brzo trčim”. Występował już na wielu koncertach i eventach muzycznych, a także na festiwalach, gdzie często zdobywał nagrody. Poza muzyką interesują go geografia, języki obce i sport, a zwłaszcza wioślarstwo, które uprawia. Piosenkę „Otkucaj” („Heartbeat”) napisał razem z Vladimirem Graiciem, twórcą wielu eurowizyjnych piosenek, m.in. zwycięskiej „Molitvy” z ESC 2007. Z kolei przy tekście młody wokalista pracował z inną, niezwykle doświadczoną na ESC i JESC osobą – Leontiną Vukomanović. Aranżacją zajęli się Vladimir Graić i Nemanja Filipović. Nie znamy na razie daty premiery piosenki, ale znamy jej tekst, który w całości będzie po serbsku, jak to zresztą Serbowie mają na JESC w zwyczaju. Petar jest pierwszym solistą płci męskiej, któy będzie reprezentować Serbię. Wcześniej chłopcy pojawiali się w składzie zespołów Neustrašivi učitelji stranih jezika (2006) i Ništa lično (2009). Warto podkreślić, że po raz pierwszy od 2010 roku Serbia wysyła na Eurowizję Junior kogoś, kto nie startował w żadnych licencjonowanym czy lokalnym programie talent-show.

Eurowizja Junior: Kto wygra(ł) w Rosji?

[UPD!] Niespodzianka w Rosji! Preselekcje wygrała Sofiya Feskova z piosenką „Moj novyj den”.

W Moskwie trwa właśnie finał narodowy preselekcji rosyjskich 🇷🇺, który retransmitowany będzie jutro. Wiemy, że głosowanie internautów wygrał Rutger Garecht i praktycznie kwestią czasu jest, aż oficjalnie zostanie ogłoszony nowym reprezentantem kraju. Jak można się spodziewać, komisja także postawi na młodego wokalistę z silnym zapleczem i z tytułem zwycięzcy „The Voice Kids” na koncie. Rutger pojawił się w piątej edycji show, realizowanej w pierwszej połowie 2018 roku. Podczas przesłuchań w ciemno wykonał utwór „Ya mnogo uznayu po pohodke” Garika Sukacheva i zdobył głos każdego jurora, dołączając do grupy wokalistki Pelageyi. W finale najpierw zaśpiewał „Zhuravly po nebu letit” zdobywając 49% głosów od widzów, a później w drugiej rundzie wykonał piosenkę „Oficery” i ponownie zdobył prawie 50% poparcia. Pochodzi z Orenburga w zachodniej Rosji. W finale selekcji Rutger wykonuje utwó „Doroga – Moya Sudba”. Tymczasem dziś o 20:00 kolejny odcinek gruzińskiej „Raniny” 🇬🇪. Po raz kolejny młodzi kandydaci zmierzą się z coverami będą zbierać punkty od jurorów. W dalszej rywalizacji osoby z najlepszymi wynikami przejdą dalej. Transmisja od 20:00 TUTAJ.

Niemiecka premiera, polska rywalizacja

Nowa wersja niemieckiej 🇩🇪 piosenki na Eurowizję Junior została już opublikowana. Utwór „Stronger with you” zyskał m.in. mocniejszą warstwę instrumentalną. Dodano też chórki w ostatnim refrenie. Na stronie Kika.de można już obejrzeć klip do piosenki. Oficjalna premiera na YouTube w sobotę o 12:00. Telewizja Polska 🇵🇱 przygotowuje się do finału „Szansy na Sukces” w niedzielę o 15:15. W ankiecie na Dzienniku Eurowizyjnym (gdzie oddano prawie 2,5 tys. głosów) dziewczęta idą bardzo równo. 34,93% ma aktualnie Lena Marzec, 33,74% Agata Serwin, a 31,33% Ala Tracz. Z kolei w duelach na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego Agata Serwin została pokonana przez Alę Tracz (84% do 16%) i przez Lenę Marzec (86% do 14%). Pojedynek Leny z Alą wygrała ta pierwsza – Lena Marzec dostała 56% głosów, a Ala Tracz 44%. Wszystko jednak może się zdarzyć i oczywiście wiele zależy od piosenek. Zarząd TVP skomentował już uchwałę Rady Programowej, która chce by telewizja przerwała współpracę z EBU przy organizacji Eurowizji Junior. TVP podkreśla, że konkurs odbywa się w zgodzie z zasadami wyrażonymi w dokumencie Junior Eurovision Code of Ethics, a naczelną zasadą jest promowanie kreatywnego rozwoju i dobra dzieci. „Telewizja Polska S.A. jako organizator poprzedniej i obecnej edycji Konkursu wypełniła wszystkie wymienione w Kodeksie zalecenia o czym świadczy sukces organizacyjny, pozytywne recenzje krajowych i zagranicznych mediów oraz ogromna frekwencja wśród widzów. Realizując zbiór powyższych zasad oraz przepisów ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (t.j. Dz.U. z 2020 roku Nr 805), ze szczególnym uwzględnieniem jej art. 18, TVP S.A. zapewniła emisję widowiska odpowiedniego dla wszystkich dedykowanych grup wiekowych wśród widzów i uczestników Konkursu. Jednocześnie TVP S.A. informuje, że dalsze informacje dotyczące stanowiska Rady Programowej TVP S.A. zostaną przekazane po zaplanowanym spotkaniu Rady z Zarządem TVP” – czytamy w oświadczeniu.

🇨🇾 Gorący Cypr – Eleni OUT, Kalomira IN

Eleni Foureira nie będzie reprezentować Cypru w 2021 roku. Wokalistka nie zdecydowała się na kandydowanie, bo jak twierdzi, nie chce uczestniczyć w Eurowizji organizowanej w cieniu pandemii covid-19. Podkreśliła jednak, że chętnie wróci, gdy świat już „wyzdrowieje”, a Eurowizja odbędzie się bez obostrzeń. Tymczasem reprezentantka Grecji 🇬🇷 z 2008 – Kalomira – jest teraz główną kandydatką na przedstawicielkę Cypru w Rotterdamie 2021. Z informacji OMEGA TV wynika, że Amerykanka jest bardzo zainteresowana powrotem do konkursu i prowadzi teraz rozmowy ze stacją CyBC oraz czeka na proponowane piosenki. Ponoć dopiero jak pozna eurowizyjne kompozycje to podejmie ostateczną decyzję. Urodzona i mieszkająca obecnie w Stanach Zjednoczonych Kalomira Sarantis nie ma żadnych powiązań z Cyprem poza tym, że jej albumy były tam wydawane, co jest dość normalne w greckim rynku muzycznym. Co ciekawe, wszystkie jej albumy były wyżej notowane na Cyprze niż w Grecji. Podobnie było z niemal wszystkimi singlami. Telewizja CyBC na razie nie komentuje doniesień na temat nowego reprezentanta kraju na ESC. Maleńka wyspa stała się bramą do Eurowizji dla wielu greckich wykonawców, którzy nie mogą reprezentować swojego kraju na ESC 2021 z powodu decyzji ERT o wewnętrznej nominacji dla Stefanii.

Do 27 września można głosować w plebiscycie „Wymarzony Reprezentant 2021”! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: RTS, ESC Serbia, Karusel TV, Eurovision Fun, Wikipedia, Eurovoix, Kika.de, TVP, fot.: @iampetaranicic

%d blogerów lubi to: