Super Sobota z Preselekcjami Eurowizji Junior 2020! Dziś finały narodowe w Kazachstanie, Rosji i Holandii

🇰🇿 Wielcy kompozytorzy zmierzyli się z młodymi talentami

Super-sobota w preselekcjami do JESC 2020! Dziś będziemy mogli śledzić preselekcje w trzech krajach. Już o 14:30 (czasu polskiego) czyli o 18:30 czasu lokalnego odbędzie się finał narodowy w Nur-Sułtanie, stolicy Kazachstanu. Spośród ponad 700 zgłoszeń do finału zakwalifikowano ostatecznie 12 młodych wykonawców, a piosenki dla nich przygotowali znani i cenieni w kraju kompozytorzy. Jednym z nich jest Eduard Bergaliev, który uważa, że młodzi ludzie chcą być teraz częścią światowej kultury, dlatego muzyka europejska jest im bardzo bliska. Jak przyznał, pierwszy raz komponuje dla dzieci, ale bardzo cieszy się z tego doświadczenia. „Były spore wymagania, bo młodzi cały czas prą do przodu. Ponieważ konkurs odbędzie się w Europie, musimy utrzymać pożądany tam styl” – dodaje. Arman Duissenov, inny popularny kompozytor, przygotował piosenki dla Islama i Nurshat – mówi, że oboje świetnie połączyli nowoczesną muzykę pop z tradycyjną sztuką muzyczną Kazachstanu. Z kolei młody kazachski twórca Yerbol Narimanovich, który do tej pory tworzył głównie blues i jazz, teraz przygotował utwór dla Aidany Zhumazhan. „Jeśli ta piosenka ma się przydać przyszłemu reprezentantowi Kazachstanu, to jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy” – mówi. Portal KZ24 donosi, że podczas Opening Act finału selekcji wszyscy finaliści zaśpiewają razem z Yerzhanem Maksimem, reprezentantem Kazachstanu z JESC 2019. Młody wokalista spotkał się z uczestnikami preselekcji, by przekazać cenne rady. „W tegorocznym konkursie każdy finalista ma przypisanego kompozytora, który pracuje z nim i przygotowuje najlepszy możliwy utwór. Ciężar odpowiedzialności spada więc na twórców piosenek” – informuje portal współpracujący ze stacją Khabar TV. Finał narodowy od 14:30 (czasu polskiego) – pierwsza część potrwa do do godziny 17:00 czasu polskiego, a druga rozpocznie się o 18:00 i potrwa półtorej godziny. Transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ.

🇷🇺 Kim jest reprezentantka Rosji?

Od 17:00 do 18:30 czasu polskiego retransmisja finału narodowego w Rosji. Co prawda wiemy już kto wygrał, ale finał obejrzeć warto, zwłaszcza, że wielu fanów Eurowizji brało czynny udział w głosowaniu internetowym na swojego faworyta. Finał rozegrano 25 września w Moskwie, a o zwycięzcy decydowali internauci oraz jurorzy, a w skład komisji weszli przedstawiciele rosyjskiego show-biznesu i specjaliści muzyczni. Sporą niespodzianką okazały się wyniki – nie wygrał faworyt internautów (Rutger Garecht) a 11-letnia Sofiya Feskova z Petersburga. „Jestem bardzo szczęśliwa, nie sądziłam nawet, że zostanę finalistką! Miałam bardzo silną konkurencję” – powiedziała wokalistka zaraz po wynikach. Dodała, że jej utwór „Moy novyj den” ma przesłanie by nigdy się nie poddawać i iść naprzód, a także wypełniać każdy dzień dobrocią i szczęściem. Sofiya startowała w czwartej edycji „The Voice Kids Russia” mając 7 lat. Zaśpiewała „Tell me why” podczas przesłuchań w ciemno, ale żaden z jurorów się nie odwrócił. Teraz najwidoczniej komisja jurorska selekcji bardzo mocno poparła wokalistkę, bo zdołała pokonać silnego faworyta internautów. W skład komisji weszli Julia Savicheva (ESC 2004), Alexey Vorobyov (ESC 2011), Lena Katina z Tatu (ESC 2003), Polina Bogusevich (JESC 2017), Mihail Smirnov (JESC 2015) oraz prezenterka Alla Krutaya. Telewizja Karusel podkreśla, że z powodu COVID-19 finał został nagrany w moskiewskim studiu bez udziału publiczności, ale to nie przeszkodziło młodym kandydatom godnie zaprezentować się na scenie. Zwycięzcę preselekcji ogłosili ubiegłoroczni reprezentanci kraju – Denberel i Tatyana. Transmisja internetowa od 17:00 czasu polskiego dostępna będzie nieoficjalnie TUTAJ.

🇳🇱 Finał w Ahoy bez publiczności

[UPD!] Wieczorem finał holenderski z udziałem trzech kandydatów: grupy UNITY, zespołu T-Square, oraz duetu Janae i Jacky. Robin, która także miała startować, zrezygnowała z powodu pozytywnego wyniku testu na covid-19. Piosenki ocenią telewidzowie oraz jurorzy (w skład komisji wchodzi m.in. zwycięzca Eurowizji 2019 – Duncan Laurence), a zwycięzca zostanie nowym reprezentantem Holandii, kraju, który nigdy nie zrezygnował z uczestnictwa w JESC i startuje w konkursie od samego początku. Prowadzącymi będą Rony Monteiro i Buddy Vedder, a konkurs odbędzie się w pustej hali Ahoy w Rotterdamie, gdzie w maju 2021 zorganizowana będzie Eurowizja 2021. „Pomimo zapowiadanego poluzowania restrykcji w kwestii dystansu społecznego uznano, że nie jest uzasadnione by tak wielu młodych Holenderów spotkało się w jednym miejscu bawiąc się i tańcząc blisko siebie” – informują organizatorzy. Wszystkie startujące w konkursie piosenki znaleźć można TUTAJ. Finał transmitowany będzie od 19:25 na kanałach AVROTROS i NPO Zapp.

Eurowizja 2021: VAL kontra telewizja białoruska

Reżimowa telewizja białoruska BTRC ogłosiła, że duet VAL nie będzie reprezentował Białorusi na Eurowizji 2021. Taka decyzja jest efektem medialnej awantury spodowanej wywiadem, jaki zespół niedawno udzielił. VAL informowali, że BTRC zmuszało ich do udziału w różnych koncertach i eventach, grożąc, że jeśli się na nich nie pojawią, nie zostaną wybrani do Rotterdamu w 2021 roku. Nadawca białoruski w specjalnym oświadczeniu zaprzeczył tym oskarżeniom twierdząc, że nie wpływa na działalność muzyczną reprezentanta Białorusi. Przedstawiciel BTRC dodał również, że nieprawdą jest, iż grupa VAL była traktowana przez telewizję w sposób oschły i nie była zainteresowana przygotowaniami do Eurowizji 2020. BTRC twierdzi, że wynegocjował udział Marvina Dietmana (twórcy występu Conchity Wurst w 2014) oraz Alexa Panayi’ego („eurowizyjnego” trenera wokalnego) by jak najlepiej przygotować VAL do konkursu. Telewizja była gotowa opłacić też innych specjalistów, a także realizowała specjalny program „Eurovision Diaries” poświęcony duetowi co miało pomóc w promocji. Nie ma co ukrywać, że konflikt między VAL a BTRC ma podłoże polityczne. Duet jest bardzo aktywny w protestach przeciwko wynikom wyborów prezydenckich, które zostały zmanipulowane. Valeriya i Vladislav zawsze stali po stronie protestujących, relacjonowali i pokazywali światu co się dzieje w Mińsku oraz podobnie jak wiele państw Europy nie uznali Aleksandra Łukaszenki za prezydenta Białorusi.

Do 27 września można głosować w plebiscycie „Wymarzony Reprezentant 2021”! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Khabar, KZ24, Karusel TV, Zapp, Avrotros, Eurovoix, fot.: Khabar

%d blogerów lubi to: