Znamy wyniki selekcji w Kazachstanie i Holandii! Co się działo? • Kontrowersje w Rosji po finale narodowym

12-letnia Qaraqat Bashanova wygrała preselekcje w Kazachstanie 🇰🇿 z utworem „Forever” – tak zdecydowali widzowie podczas finału w Nur-Sułtanie. Wokalistka zaczęła śpiewać gdy miała 5 lat, ale profesjonalne nauki pobierała 4 lata później jednak szybko z nich zrezygnowała z braku czasu. Nie znaczy to jedna, że porzuciła marzenia o śpiewaniu – była samoukiem, a swoje nagrania publikowała na YouTube. Aktualnie Qaraqat uczy się w szkole muzycznej. Była finalistką krajowego festiwalu piosenki dziecięcej „Golos detey 2018” i zajęła 3. miejsce w konkursie „Happy Child” w 2019 roku. Pochodzi z okręgu ałmackiego. Była niemalże główną bohaterką finału, a o jej pojawieniu się na scenie portal Khabar przygotował nawet osobny artykuł. Wszystko przez rodzinną tragedię, jaka ją spotkała. Qaraqat zadedykowała występ do piosenki „Forever” swojemu ojcu, który zmarł parę dni temu. Zaśpiewała tak wzruszająco, że członkowie komisji (komentującej, ale nie decydującej o wynikach) mieli łzy w oczach. W głosowaniu widzów dostała 25,9% poparcia i tylko 0,2% więcej niż laureatka 2. miejsca Aiim Mukitanova. Uznawany za faworyta Zhan Makim był tylko szósty, z 14,4% głosów.

🇳🇱 Kto wygrał w finale selekcji Holandii?

Sporo emocji także w Holandii. Rano ogłoszono, że dwie uczestniczki mają pozytywny test na obecność covid-19. W związku z tym solistka Robin musiała zrezygnować z udziału w finale, więc jej utwór został od razu odrzucony. Drugą zarażoną była wokalistka Demi wchodząca w skład grupy Unity. Dziewczęta zamiast w kwartecie wystąpiły więc jako trio. Nadawca ogłosił, że w przypadku wygranej grupy, Demi będzie mogła wystąpić na Eurowizji Junior. Praktycznie przez cały dzień atmosfera była napięta, bo nie wiadomo było, czy Robyn i Demi przypadkiem nie zaraziły innych uczestników, z którymi wspólnie ćwiczyły przebieg finału preselekcji. Nadawca holenderski zaznaczył, że bardzo trudno byłoby zmienić formułę finału na zdalną na tym etapie, nie było też opcji przesunięcia konkursu. Ostatecznie show zorganizowano na płycie Ahoy Areny. W stawce były tylko trzy utwory. Koniec końcow…wygrały Unity z piosenką „Best Friends” co oznacza, że na JESC 2020 wystąpią w czwórkę, a osłabienie składu nie pogrzebało ich szans na wygraną w finale. O wynikach decydowali widzowie oraz jurorzy dorośli i komisja dziecięca. Dziewczęta dostały łącznie 34 punkty, 12 punktów od jury osób dorosłych oraz od widzów i 10 od komisji dziecięcej. Drugie miejsce miały Jackie & Janae (30 punktów), a trzecie grupa T-Square (29 punktów). Piosenkę „Best Friends” po holendersku i angielsku przygotował Robert Dorn.

🇷🇺 Rosja: Kontrowersje po finale narodowym

Rosyjski nadawca pokazał dziś zapis finału preselekcji narodowych, które odbyły się w piątek. Najpierw ogłoszono wyniki głosowania internautów, w których wygrał Rutger Gerecht, a Sofia Feskova była w top3. W typowaniu komisji faworyt selekcji dostał niższe miejsce niż Sofia, ale zaskakującym triumfatorem wg jurorów był Artem Morozov, który miał bardzo niską notę od internautów. Czy rozłożono punkty w ten sposób by przeszkodzić Rutgerowi w wygranej? Czy Sofia Feskova wygrała zasłużenie czy „przez przypadek”? Tego nie wiemy, ale wokalistka jest dumna ze zwycięstwa i już zapowiada przygotowania przez konkursem, w tym dodatkowe lekcje wokalu. Niektóre media zaznaczają, że w tym roku reprezentanci zarówno na ESC 2020 (Little Big) jak i na JESC 2020 pochodzą z Sankt Petersburga. Tymczasem matka przegranego Rutgera Gerechta już udzieliła wywiadu w którym powątpiewa w prawidłowość wyników konkursu. Podkreśla, że rezultaty głosowania internetowego bardzo często się zmieniały, a uczestnicy nie byli poinformowani o tym w jaki sposób przeliczone będą głosy jury i internautów. Sugeruje, że komisja umówiła się by faworyzować innych kandydatów, w tym Sofię. Co prawda nie ma na to żadnych dowodów, ale obiecuje, że wraz z innymi rodzicami przeprowadzi prywatne śledztwo.

Źródło: Khabar, KZ24, Instagram, AvroTros, Yandex.ru, Karusel TV, Wikipedia, fot.: JuniorEurovision.tv

%d blogerów lubi to: