Eurowizja 2021: Znamy prowadzących, slogan i oprawę graficzną • scenariusze organizacji konkursu w rotterdamie • Eurowizja junior 2020: Albania nadal poza konkursem

Eurowizja 2021 na pewno się odbędzie! Dziś Europejska Unia Nadawców oraz holenderskie telewizje NPO, NOS i AVROTROS 🇳🇱 ogłosiły cztery scenariusze dotyczące organizacji konkursu w Rotterdamie. Podkreślono, że wybór scenariusza nastąpi w pierwszym kwartale 2021, zważając na aktualną wtedy sytuację pandemiczną. Według Czytelników Dziennika Eurowizyjnego głosujących na Facebooku na dany moment najbardziej prawdopodobny jest scenariusz B – organizacja Eurowizji 2021 z zachowaniem dystansu społecznego. Za tą opcją głosowało 75% ankietowanych. Scenariusz zakłada organizację ESC 2021 w Rotterdamie, z udziałem wszystkich delegacji, jednak w zminimalizowanym składzie. Dodatkowo wszyscy będą zobligowani do zachowania dystansu społecznego (1,5 metra), w związku z tym występy, prace techniczne, kulisy, imprezy towarzyszące i miejskie eventy oraz publiczność będą musiały się do tego dostosować. Ponieważ zmniejszy to liczbę miejsc na widowni, przeprowadzone zostanie losowanie, które wyłoni tych posiadaczy biletów, mogących wejść do Ahoy Areny. Przypominam, że bilety na ESC 2020 wyprzedały się w pełni, a zdecydowana większość kupujących nie zwróciła ich z powodu odwołania konkursu, czekając na przyszłoroczną edycję w tym samym miejscu.

Eurowizja 2021 może odbyć się zdalnie

13,7% poparcia dostał scenariusz C zakładający dość dziwny i kontrowersyjny miks występów na żywo i tych nagranych w krajach. Wszystko ma zależeć od obowiązujących w maju 2021 restrykcji w podróżowaniu. Jeśli dana delegacja nie będzie mogła dotrzeć do Rotterdamu, nadal będzie miała prawo startu, realizując występ swojego reprezentanta u siebie. Organizatorzy połączą więc to, co dziać się będzie na żywo w Ahoy Arenie, z tym co pozostali nadawcy wyślą. Ten scenariusz zakłada niewiele miejsc dla publiczności i już teraz wywołał sporo pytań o sprawiedliwe traktowanie. Twierdzi się, że kraje, których reprezentanci przylecą do Holandii, będą miały lepsze występy niż te, których delegacje nie pojawią się w Rotterdamie. 8% głosujących zakłada najczarniejszy scenariusz – D, w którym Eurowizja 2021 odbędzie się zdalnie, tak jak Eurowizja Junior 2020. Ten scenariusz zakłada też całkowity brak widowni w hali Ahoy, gdzie na scenie występować będą prowadzący oraz realizowane będą występy specjalne. Rozwiązanie to testowane będzie przez TVP w Warszawie w ramach JESC 2020 – zobaczymy jak testy się powiodą i czy show realizowane zdalnie będzie dobrze pokazane.

Scenariusze organizacji ESC 2021 (Eurovision.tv/EBU)

TVP zwleka z ogłoszeniem chęci udziału

Jedynie 3,3% stanowią optymiści wierzący, że zrealizowany będzie scenariusz A, czyli Konkurs Piosenki Eurowizji 2021 bez przeszkód, tak samo jak przed covid-19. Bez względu na to, który scenariusz zostanie wybrany (czego na ten moment nie da się przewidzieć), prowadzącymi konkurs znów będą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley, którzy mieli tę funkcję pełnić w maju 2020, a zamiast tego poprowadzili nudne i smutne „Europe Shine a Light”. Pojawi się też Nikkie de Jager, znana jako NikkieTutorials. Zachowany będzie też slogan „Open Up!” oraz wygląd sceny i oficjalna grafika. Eurowizja 2021 w maju nadal będzie 65. edycją. Pierwszy półfinał odbędzie się 18 maja, drugi 20 maja, a finał 22 maja. Aktualnie 35 państw potwierdziło udział w konkursie, co stanowi 85% stawki z 2020. Brakuje sześciu krajów: Polski 🇵🇱, Wielkiej Brytanii 🇬🇧, Włoch 🇮🇹, Białorusi 🇧🇾, Rosji 🇷🇺 i Portugalii 🇵🇹. Warto podkreślić, że scenariusze A, B i C zakładać mogą otwarcie w Rotterdamie Centrum Prasowego i obecność dziennikarzy na miejscu. Pozwoli to Dziennikowi Eurowizyjnemu na relacje takie, jakie realizowane były do tej pory na ESC 2013-2019 oraz JESC 2017-2019! Trzymajcie więc kciuki, by wybrany był jak najlepszy scenariusz!

🇨🇾 Eurowizja 2021: Cypryjska giełda nazwisk

Według doniesień telewizji STAR nadawca CyBC miał oficjalnie zaprosić Eleni Foureirę do reprezentowania wyspy ponownie na Eurowizji 2021. Mówi się, że telewizja już wcześniej planowała to zrobić, zresztą sama wokalistka wielokrotnie podkreślała, że chętnie wróciłaby do konkursu. Na razie jednak ani CyBC ani Eleni nie potwierdzają doniesień telewizji STAR. Wiemy natomiast, że wytwórnia płytowa PANIK planuje do telewizji CyBC zgłosić kandydaturę artystów mających związki z Cyprem (obywatelstwo, pochodzenie itp.). Co ciekawe, Eleni należy właśnie do tej wytwórni. Ponoć prowadzone są już rozmowy w tej sprawie, by Foureirę uznać za artystkę związaną z Cyprem, chociaż się tam nie urodziła, nie ma też obywatelstwa tego kraju. Dała jednak wyspie dumę i radość z 2. miejsca w Eurowizji 2018 za przebój „Fuego”. Jeśli jednak Eleni nie weźmie udziału w eliminacjach wewnętrznych, PANIK może zaproponować innych byłych uczestników konkursu – Charis Savvę (JESC 2008) czy Ivi Adamou (ESC 2012). Odpada natomiast Vangelis Kakouriotis. Inna wytwórnia – MINOS – wysłała do CyBC kandydatury Kateriny Stikoudi i Irini Papadopoulou.

Eurowizja Junior: Albania nie zmienia decyzji

Dziś druga odsłona gruzińskiego show „Ranina”. 🇬🇪 Dziś wystąpi druga połowa stawki, a jurorzy (3 osoby, w tym Elene Kalandadze, współprowadząca JESC 2017) oceniać ich będą w czterech różnych kategoriach. Osoby, które zbiorą najwięcej punktów zakwalifikują się do kolejnej rundy. Program dostępny będzie od 20:00 czasu polskiego TUTAJ. Sytuacja w Rosji 🇷🇺 zmieniła się od wczoraj, gdy informowałem o silnym poparciu internautów dla jednego finalisty. Rutger Gareht nadal wygrywa, ale z wynikiem niższym o 40% niż wczoraj – 22,74%. Drugie miejsce ma Artem Morozov z piosenką „Leti” (16,91%), a trzecie Sofiya Fes’kova z „Moy novyij den” (12%). Walka zdaje się być bardziej wyrównana. Głosować można do 24 września za pośrednictwem TEJ strony. Wiemy już, kto stworzy utwór eurowizyjny dla Solei z Hiszpanii 🇪🇸. RTVE ogłosiło, że autorami będą Bruno Valverde, ASHA i Cesar G, którzy mają już na koncie sporo hitów muzyki latino. Współpracowali m.in. z Ricky’m Martinem, Pastorą Soler (ESC 2012), Alvaro Solerem czy Alexem Ubago. Tymczasem telewizja RTSH 🇦🇱 ogłosiła, z jakiego powodu wycofała się z Eurowizji Junior. Oczywiście przyczyną był covid-19 i nadawca twierdzi, że z powodu udziału dzieci w projekcie nie chciał podejmować ryzyka. Dodatkowo nie miał możliwości organizacji preselekcji narodowych. Telewizja albańska obiecuje wrócić do udziału w konkursie gdy sytuacja wróci do normy, co oznacza, że to kolejny kraj (po Australii i Irlandii) który nie zmienia swojej decyzji chociaż JESC odbędzie się zdalnie.

Źródło: Eurovision.tv, EBU, Wikipedia, GPB, Karusel TV, Eurovoix, ESCPlus, RTVE, fot.: EBU/ Kris Pouw

%d blogerów lubi to: