Szansa na Sukces – Eurowizja Junior: Pełna lista uczestników • Kto wygra selekcje w Rosji? • Kolejne kraje wystartują w Eurowizji 2021

Nareszcie poznaliśmy pełen skład III odcinka „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2020” 🇵🇱. Ostatnią kandydatką w tym odcinku jest Antonina Piotrowska, a o jej udziale w programie poinformowała Szkoła Podstawowa nr 18 w Rzeszowie, do której utalentowana dziewczynka uczęszcza. „Przeniesiemy się w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa i usłyszymy piosenki z bajek” – czytamy na profilu Facebook. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, siedmioro młodych uczestników w niedzielę zaśpiewa hity znane właśnie z filmów animowanych. Będą m.in. „Miłość rośnie wokół nas”, „Kolorowy wiatr”, „Mam tę moc” (śpiewane w polskiej wersji przez jurorkę „Szansy” Kasię Łaskę), „Pół kroku stąd”, „Większy świat” (polską wersję wykonała jurorka MaRina) czy „Ani słowa”. Poza Kasią i MaRiną uczestników oceni też Dawid Kwiatkowski. O finał powalczą:

  • Antonina Piotrowska
  • Konrad Repiński
  • Szymon Lubicki
  • Alicja Tracz
  • Anna Laskowska
  • Lena Małodzińska
  • Dominika Głąb

Przypomnę, że w finale są już Lena Marzec i Agata Serwin. 29 września uczestnicy wykonają covery (jeden utwór z listy utworów wybranych przez Producenta do danego odcinka Audycji, w którym brał udział Uczestnik, ale nie ten sam, którym uczestnik wygrał odcinek Audycji) oraz oryginalne piosenki przygotowane na Eurowizję Junior 2020 i wskazane przez Producenta. Zgodnie z regulaminem zwycięzcę wybiorą jurorzy (3 osoby) oraz widzowie głosujący poprzez SMS-y, chociaż TVP w swoich kolejnych artykułach uparcie pomija fakt udziału komisji w decydowaniu o reprezentancie. Podobnie jak rok temu osoba, która dostanie najwięcej głosów w typowaniu jury otrzyma 5 punktów, kolejna 3 punkty, a ostatnia 1 punkt. Tak samo noty rozdzielą widzowie. W sytuacji remisowej decyduje wyższa nota od komisji.

Faworyt w Rosji, niespodzianka na Malcie

Wczoraj rozpoczęło się głosowanie w preselekcjach rosyjskich 🇷🇺, które potrwa do 24 września, ale tak naprawdę znamy już zwycięzcę typowania internautów i zapewne także całych preselekcji. Według aktualnych wyników Rutger Garecht (fot.) ma już…61,88% głosów za utwór „Doroga – moya sud’ba” i małe są szanse, by ktoś go pokonał. Drugie miejsce należy aktualnie do Artema Fokina i piosenki „Vozmi moyu puku” (11,02%), a trzecie do duetu Littlz i „Pervaya lyubov” (6,34%). Jeśli format głosowania jury i internautów będzie taki sam jak w 2019 roku, Rutger wygra nawet bez poparcia komisji. O udziale Rutgera w preselekcjach rozpisują się już niektóre rosyjskie media. Nie bez przyczyny, bo jest to w końcu zwycięzca „The Voice Kids” i nawet bez tak silnego poparcia internautów byłby faworytem. Co ciekawe, jego ekipa dopiero w ostatnim dniu zgłoszeń zdecydowała, że Rutger powinien wystartować w preselekcjach. Piosenka ma być pokazaniem wokalisty w nowym, bardziej europejskim stylu. Wszystkie konkursowe propozycje znajdziecie TUTAJ, a na tej samej stronie można także oddać swój głos. Tymczasem doszło do zmian w formacie preselekcji na Malcie 🇲🇹. Finał odbędzie się jednak na żywo i to już w sobotę 19 września o 18:15! Transmisja na TVM1, a konkurs poprowadzą Amber (ESC 2015) oraz Dorian Casar. Najpewniej premierowo usłyszymy wtedy dwanaście kompozycji, a zwycięzcę wybiorą widzowie i jurorzy. Pierwotnie nadawca planował przygotować preselekcje w innej odsłonie – wykonawcy mieli nagrać występy, które byłby później opublikowane w sieci i poddane głosowaniu internetowemu. Najwidoczniej uznał, że zagrożenie covid-19 na Malcie jest mniejsze i program można zrealizować na żywo.

Eurowizja 2021: Nowe kraje w stawce, Arilena Ara poza konkursem?

Kolejne kraje potwierdzają udział w Eurowizji 2021. Telewizja islandzka 🇮🇸 i macedońska 🇲🇰 ogłosiły, że wystartują w przyszłym roku, jednak nie podały żadnych szczegółów dotyczących wyboru reprezentanta, tym samym nie wiemy czy Dadi Fryer i Vasil utrzymają ten tytuł. Nadawca albański 🇦🇱 również przystąpi do ESC 2021, a RTSH planuje wyłonić nowego reprezentanta w ramach Festivali i Kenges, które ma się odbyć pod koniec roku, ale jeszcze nie wiadomo w jakim formacie, co zależy od sytuacji związanej z covid-19. Oznacza to, że Arilena Ara, aby znów być reprezentantką kraju, musi ponownie wystartować w preselekcjach. Czy to zrobi i czy znów wygra mniej lub bardziej sprawiedliwie? Czas pokaże. W Izraelu 🇮🇱 rozpoczęto proces przyjmowania piosenek do rozbudowanych preselekcji. Zgłoszenia przyjmowane będą do 5 października, a spośród wszystkich aplikacji wybranych zostanie 16 najlepszych piosenek. Co ciekawe, swoje piosenki zgłaszać mogą też niepełnoletni, jeśli będą mieć pisemną zgodę opiekuna prawnego. Zgodnie z formatem, na poziomie półfinałów piosenki mogą być wykonywane przez kogoś innego niż Eden Alene. W Szwecji 🇸🇪 zamknięto już przyjmowanie utworów do Melodifestivalen. Zgłoszono 2747 piosenek, czyli ponad 200 więcej niż w 2020 roku. Producent preselekcji, Karin Gunnarsson, cieszy się, że zainteresowanie konkursem wciąż jest tak duże. „Czuję się, jakbym dostała największą na świecie torbę muzycznych smakołyków w którą zaraz się zanurzę” – twierdzi. Nazwiska półfinalistów oraz tytuły piosenek poznamy pod koniec listopada.

Australia totalnie odcina się od JESC 2020

Wracając jeszcze do Juniora…chwila historyczna – Australia 🇦🇺 po raz pierwszy w historii Eurowizji Junior nie będzie pokazywać konkursu! Taką decyzję podjęły stacje SBS i ABC po tym gdy kraj wycofał się z rywalizacji z powodu restrykcji w podróżowaniu. Zgodnie z przypuszczeniami, Australia nie planuje zmieniać decyzji nawet, jeśli konkurs odbędzie się zdalnie. Ponieważ opłata za możliwość transmisji musi być uiszczona (i wcale nie jest mała!) nawet, jeśli kraj nie bierze w nim udziału, telewizja SBS uznała, że jej się to nie opłaca. Dodatkowym problemem jest zapewne niewielkie zainteresowanie przekazem, który ze względu na strefy czasowe pokazywany byłby w Sydney o pierwszej w nocy. Nie wiadomo jednak dlaczego SBS nie zdecydowało się po prostu opóźnić transmisji, jak to miała w zwyczaju wcześniej. Chociaż Australia zadebiutowała na JESC dopiero w 2015 roku, JESC śledzono tam od 2003. Transmisję (opóźnioną) przeprowadziła w 2003 stacja SBS. Przekaz realizowano bez lokalnego komentarza, bo konkurs odbywał się po angielsku. Edycję z 2006 roku pokazano 1 stycznia 2007, z kolei edycję z 2008 emitowano … 13 maja 2009 jako rozgrzewkę przed Eurowizją 2009. Pierwszy raz komentatorów wprowadzono w 2013 – konkurs relacjonowali dla SBS Andre Nookadu i Georgia McCarthy. Rok temu show komentowali dla Australijczyków Pip Rasmussen, Ava Madon i Drew Parker. Inne kraje, których nadawcy transmitowali kiedykolwiek JESC, chociaż nigdy w niej nie uczestniczyli to Estonia 🇪🇪, Finlandia 🇫🇮, Andora 🇦🇩, Bośnia i Hercegowina 🇧🇦 i Kosowo 🇽🇰. Dzięki różnych prywatnym inicjatywom niektóre edycje konkursu można było śledzić telewizyjnie lub radiowo także w Nowej Zelandii 🇳🇿, Argentynie 🇦🇷, Singapurze 🇸🇬 i Stanach Zjednoczonych 🇺🇸.

Źródło: Facebook, TVP, Z. Byszewska, Instagram, Karusel-TV, Orenday.ru, Rusdeutsch, Eurovoix, RTSH, Wikipedia, fot.: Casperworld

%d blogerów lubi to: