Dziś finał preselekcji Albanii do Eurowizji Junior!

BREAKING NEWS: Preselekcje albańskie wygrała Efi Gjika z utworem „Barby”. Wokalistka sama skomponowała piosenkę. Finał nie był transmitowany przez RTSH, a telewizja pokaże go w późniejszym terminie. 

Kolejny finał narodowy przed nami – dziś reprezentanta na Eurowizję Junior 2018 wybierze Albania 🇦🇱! Spośród 40 zgłoszeń do finału preselekcji „Junior Fest 2018” wybrano najlepszych 16 propozycji, które dziś premierowo usłyszymy w trakcie transmisji z Tirany. Wśród wykonawców znalazła się Ana Kodra, która wygrała ubiegłoroczne preselekcje i reprezentowała Albanię w Tbilisi. Z kolei Mishela Rapo (JESC 2015) stoi za tekstem do jednej z piosenek. Jak informuje szef albańskiej delegacji, wiele utworów dotyka aktualnych problemów dziecięcego świata, ale tematyka porusza też ich marzenia i zabawę. Wśród 16 piosenek znalazły się propozycje popowe, w stylu dance czy ballady. O tym, kto pojedzie do Mińska zadecydują jurorzy. Start o godzinie 18:00 (wg ramówki RTSH) chociaż wcześniejsze informacje wskazywały, że konkurs w Amfiteatrze (na zdjęciu amfiteatr na co dzień) rozpoczyna się o 19:00. Update: Transmisja dziś się nie odbędzie.

Na ten moment znamy już 13 wykonawców, którzy otrzymali bilet do Mińska – wśród nich nie ma żadnego zespołu, ani nawet duetu. Mamy aż 10 dziewcząt 👧 (w tym naszą Roksanę Węgiel) i tylko trzech chłopców 👦. Do tej pory poznaliśmy sześć piosenek. Nadawcy, którzy wewnętrznie wybrali swoich przedstawicieli nie wskazali dat premier piosenek. Czekamy więc na kompozycje z Serbii (utwór „Svet”) 🇷🇸, Azerbejdżanu (prace trwają) 🇦🇿, Australii 🇦🇺, Macedonii (piosenkę napisze Darko Dimitrov, który już wcześniej był zaangażowany w JESC) 🇲🇰, Izraela 🇮🇱, Gruzji 🇬🇪 i Polski 🇵🇱. Roksana Węgiel przebywa aktualnie w Warszawie, gdzie nagrywa swoją piosenkę w MJK Music Studio pod okiem m.in. Juliusza Kamila, który jest autorem dwóch poprzednich piosenek zwyciężczyni „The Voice”. Według aktualnych wyników piątkowej ankiety aż 51,09% czytelników uważa, że Roksana zaśpiewać powinna po polsku i po angielsku. 32,97% uważa, że piosenka powinna być tylko w jednym języku, a 15,94% twierdzi, że nie ma to żadnego znaczenia. Przypominam, że wszystkie wybrane już piosenki znajdziecie TUTAJ.

Po Albanii kolejny kraj, który ma zaplanowane preselekcje to Holandia 🇳🇱. Finał odbędzie się 29 września, a weźmie w nim udział czworo wykonawców: zespół Remix, Anna, Max & Anne oraz Kiya. Ich konkursowe piosenki oraz mnóstwo materiałów dodatkowych znaleźć można na oficjalnym kanale AVRO Jr na YouTube. Finał w debiutującej Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 odbędzie się 9 października, z kolei emisja finału preselekcji Irlandii 🇮🇪 zaplanowana jest dopiero na 11 listopada. Pozostaje nam jeszcze Portugalia 🇵🇹, która szykuje się do finału narodowego, ale RTP nie przekazała jego daty. Praktycznie w każdej chwili poznać możemy reprezentantów z Francji 🇫🇷 i Włoch 🇮🇹.

OGAE Australia 🇦🇺 opublikowała listę piosenek, które wybrane zostały do rywalizacji w ramach OGAE Song Contest 2018. Wśród utworów nie zabrakło oczywiście tych wykonywanych przez eurowizyjne gwiazdy. Mamy więc Salvadora Sobrala z Portugalii 🇵🇹, Antonię Gigovską z Macedonii 🇲🇰, Cleo z Polski (utwór „Łowcy gwiazd”) 🇵🇱, Frankę Batelić z Chorwacji 🇭🇷, Joci’ego Papai z Węgier 🇭🇺, Eleni Foureirę z Grecji 🇬🇷, Leę Sirk ze Słowenii 🇸🇮 oraz Marco Mengoniego z Włoch 🇮🇹. Poza tym startują też Lola Indigo z Hiszpanii 🇪🇸, Rasmus Seebach z Danii 🇩🇰, Steps z Wielkiej Brytanii 🇬🇧, Christophe Willem z Francji 🇫🇷, Samir i Viktor ze Szwecji 🇸🇪 czy Kazka z Ukrainy 🇺🇦. Głosowanie klubów OGAE potrwa do 20 października,  wyniki mają być zaprezentowane pod koniec przyszłego miesiąca. Informacje na temat wykonawców oraz ich piosenki znaleźć można na stronie OGAE Australia TUTAJ. Według głosowania na Wiwibloggs największe poparcie fanów (ale pewnie z Hiszpanii…) ma piosenka „Ya no quiero na” z Hiszpanii, druga jest Malta, a trzecia Bułgaria. Cleo zajmuje 11. miejsce z poparciem 1,78%.

Źródło: Eurovision-Albania, RTSH, Wikipedia, inf. własne, AVRO, OGAE Australia, Wiwibloggs, fot.: Amfiteatr w Tiranie (Po.al)

%d blogerów lubi to: