Roksana czy Paula – która wokalistka powinna pojechać do Mińska? [GŁOSOWANIE]

Tel-Awiw czeka na Eurowizję 2019! Ministrowie przeciwni żądaniom EBU? Estonia szykuje zmiany w preselekcjach „Eesti Laul”! Kiedy juniorskie preselekcje w Kazachstanie i Irlandii? Wybór wewnętrzny w Polsce? Kto pojedzie do Mińska? 

BREAKING NEWS: Zgodnie z zapowiedzią telewizja izraelska ogłosiła dziś nazwisko reprezentanta kraju na Eurowizję Junior. Zwycięzcę wewnętrznych preselekcji wskazało jury, w tym m.in. Yardena Arazi i Lior Narkis. Wygrał Noam Dadon, co oznacza, że będzie pierwszym solistą reprezentującym kraj w JESC! 

Być może już jutro Europejska Unia Nadawców i telewizja KAN potwierdzą, że Eurowizja 2019 odbędzie się w Tel-Awiwie 🇮🇱. Bazując na wynikach różnych ankiet z portali eurowizyjnych można uznać, że mało kto wierzy już w Jerozolimę. Póki co nie ma jeszcze żadnych informacji na temat terminu Eurowizji 2019. W ankiecie na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego opcja z finałem 18 maja minimalnie wygrywa z drugą propozycją, w której finał miałby się odbyć tydzień później. Władze Tel-Awiwu wystosowały już pismo do EBU w którym podkreślają, że miasto jest gotowe do organizacji imprezy, otwarte dla wszystkich i szanujące każdego człowieka. Potwierdzono też, że EXPO Tel Aviv International Convention Center działa cały czas, także w weekendy i na pewno będzie też działać w szabat. W liście określono Tel-Awiw jako „Nonstop City” oferujące regularną komunikację miejską, także w weekendy – w formie minibusów, które będą kursować na trasach tramwajów czy autobusów.

Władze miasta odpowiedziały w ten sposób na żądania EBU wobec Izraela 🇮🇱. List, który z Genewy wysłano do Knessetu wywołał sporo kontrowersji i reakcji polityków w kraju. Gilad Erdan, jeden z ministrów, uznał, że EBU nie ma wstydu, stawiając wobec kraju tego rodzaju „śmieszne” żądania. „Każde demokratyczne państwo ma prawo kontrolować przepływ obcokrajowców na granicach i uniemożliwić wjazd tym, którzy mogą przynieść państwu szkodę” – uznał, dodając, że premier Netanyahu nie spełni żądań EBU. Tamar Zandberg z partii Meretz zgadza się natomiast z EBU i uważa, że w Izraelu istnieje potrzeba zniesienia rygorystycznych zasad przekroczenia granic i zezwolenie na wjazd osobom bez względu na ich orientację polityczną powinno być praktykowane już od dawna.

Kolejne kraje potwierdzają udział w Eurowizji 2019 i zaczynają przygotowania do preselekcji. Azerbejdżan 🇦🇿 i Słowenia 🇸🇮 to kolejne państwa, których nadawcy wyrazili chęć startu w 2019 roku. Zgodnie z planem nadawca estoński 🇪🇪 ogłosił regulamin przyszłorocznych preselekcji, w których wprowadzi parę zmian. W półfinałach (które po raz pierwszy będą organizowane na żywo i poza stolicą kraju) wystartuje więcej uczestników, bo aż 24 (podzielonych na dwie grupy). Zezwolono na start obcokrajowców, jednocześnie wprowadzając opłatę za zgłoszenie, zależną od tego, w jakim języku przygotowana jest piosenka-propozycja. Tańsza opłata (25 euro) dotyczyć będzie utworów w języku estońskim, a za wysłanie do ERR piosenki w innym języku każdorazowo trzeba będzie zapłacić 50 euro. Półfinalistów poznamy 15 listopada, a ich piosenki opublikowane zostaną 4 grudnia. Pierwszy półfinał odbędzie się 26 stycznia, drugi 2 lutego, a wielki finał w Tallinnie 16 lutego.

Khabar Agency z Kazachstanu 🇰🇿 potwierdza, że finał preselekcji narodowych odbędzie się 22 września. O ile finalistów wybierze specjalna komisja (pełna istotnych i cenionych na rynku muzycznym nazwisk) tak w finale o reprezentancie zadecydują tylko widzowie. Więcej szczegółów poznać mamy już niebawem. Nadawca irlandzki 🇮🇪 ogłosił, że preselekcje ponownie będą emitowane ze sporym opóźnieniem. Ruszą dopiero 14 października, co oznacza, że finał widzowie stacji TG4 obejrzą dopiero 11 listopada. Prowadzącym ponownie będzie Eoghan McDermott, a w konkursie uczestniczyć będzie 32 wykonawców z piosenkami w języku irlandzkim. Oczywiście cały format nagrany zostanie wcześniej, ale telewizja postara się utrzymać nazwisko zwycięzcy w tajemnicy aż do momentu emisji finału. Rok temu mu się to nie udało, a piosenkę irlandzką poznaliśmy podczas premiery albumu Eurowizji Junior na Spotify. Jak będzie tym razem? Przekonamy się niebawem!

A co z Polską 🇵🇱? Sytuacja powoli zaczyna się klarować, jednak bez żadnych deklaracji ze strony Telewizji Polskiej. Zgodnie z opublikowaną ramówką (program dla prasy) na stronie nadawcy, do 7.10. nie zaplanowano miejsca antenowego dla finału Krajowych Eliminacji, zarówno na pierwszym jak i drugim kanale TVP. Tego rodzaju program może się jeszcze zmienić, ale nie zmienia to faktu, że nadawca wciąż nie ogłosił jeszcze regulaminu preselekcji i teoretycznie ma już tylko miesiąc by konkurs zorganizować (łącznie z etapem zgłoszeniowym). Szanse na to są coraz mniejsze, a z nieoficjalnych informacji wynika, że TVP nadal prowadzi rozmowy w sprawie strategii na Eurowizję Junior. Czy po raz pierwszy w historii naszego kraju reprezentant na JESC wybrany zostanie wewnętrznie? Póki co najwięcej spekulacji dotyczy dwóch wokalistek – zwyciężczyni „The Voice. Kids” – Roksany Węgiel (być może z utworem „Obiecuję”) oraz Pauli Biskup, której utwór „Wyliczanka” został już zaprezentowany, promuje go Sony Music, a w mediach pojawiają się informacje, że jest to utwór „zgłoszony” do eliminacji eurowizyjnych. „Wyliczanka” swoją premierę miała 27 sierpnia i do tej pory odtworzono ją na YouTube 11 tys. razy. W ubiegłym roku Eurowizję Junior wygrała piosenka rosyjska, wybrana poprzez preselekcje narodowe, natomiast miejsca 2-3. zajęli reprezentanci wybrani wewnętrznie (wraz z piosenką). W 2016 roku całe top3 konkursu składało się z krajów, których telewizje dokonały wewnętrznych wyborów.

Źródło: Tel-Aviv,Instagram, Eurovoix, Wiwibloggs, Khabar Agency, TVP, inf. własne

%d blogerów lubi to: