Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 14: 1984 – „Ne’dar” czyli „Nieobecny”. Co wiemy o potencjalnym utworze Izraela z 1984?

Druga absencja Izraela, trzecia piosenka Ilanit. Czy „Balalaika” faktycznie była utworem na Eurowizję? Kto miał ją zaśpiewać? Jak potoczyła się kariera Ilanit?

O roku 1984 w kontekście izraelskiej historii wiemy niewiele. Angielskie źródła podają, że reprezentantką kraju znów została Ilanit, która już wcześniej śpiewała dla Izraela w 1973 i 1977 roku. Nie wiadomo jednak czy to prawda, gdyż takie informacje nie pojawiają się w hebrajskich źródłach. Pewne jest, że w 1984 roku nie było Kdamu, a stacja IBA wiedziała, że nie weźmie udziału w Eurowizji z powodu terminu zbiegającego się ze świętem Yom Hazikaron. Eurowizja 1984 odbyła się 5 maja w Luksemburgu, a poza Izraelem konkurs opuściła także Grecja. To druga pauza Izraela w historii (wcześniej kraj ominął Eurowizję 1980). Kolejna nastąpi dopiero w 1994 roku, ale z innego powodu.

Ilanit, o której już dwukrotnie wspominałem w tym cyklu, po swojej drugiej Eurowizji wydała kolejne albumy i nadal cieszyła się wielką popularnością. Mówi się, że jej trzecią eurowizyjną piosenką miała być „Balalaika”, piosenka o tematyce narodowej, poświęcona sowieckim żydom. Kompozytorem był Kobi Oshrat, a tekst napisał Yoram Taharlev. Pierwotnie piosenka przygotowana była dla Yardeny Arazi, która już od paru lat próbuje się dostać na ESC jako solistka. Po tym, gdy okazało się, że Ilanit nie pojedzie do Luksemburga, utwór nagrano ponownie i dodano do albumu wydanego w 1985 roku. Sam utwór miał swoją premierę dopiero 12 marca 1985 i szybko stał się przebojem w kraju.

Pod koniec lat 80. blask Ilanit był coraz słabszy, a wokalistka przestała wydawać hity. Nie przestała jednak nagrywać, koncertować i uczestniczyć w wielu projektach muzycznych. W 2012 roku wzięła udział w 7. edycji lokalnego „Tańca z Gwiazdami”, ale zrezygnowała z powodu kontuzji pleców i nogi.

 

 

%d blogerów lubi to: