Pięć państw Europy wybiera dziś reprezentantów na Eurowizję 2018! Szwedzi i Litwini pokażą dziś półfinały preselekcji narodowych! Dziennik Eurowizyjny w Kijowie – zapraszam za kulisy preselekcji na Ukrainie!

Finały narodowe na Ukrainie, Łotwie i na Węgrzech, a także w Słowenii i Mołdawii! Do tego ostatni półfinał w Szwecji i pierwszy półfinał na Litwie! Zapraszam też na facebookowe relacje wprost z Kijowa! Co i gdzie oglądać? Na Dzienniku Eurowizyjnym znajdziecie wszystko w jednym miejscu!

Przed nami kolejny selekcyjny weekend, a dziś rekordowo dużo finałów narodowych, ale nie tylko! Łącznie pięć państw wybierze dziś swoich reprezentantów, a dwa przeprowadzą półfinały. Jutro z kolei zakończą się preselekcje w Armenii i Rumunii.

Rozkład na dziś (godziny podane wg czasu polskiego):

Tradycyjnie najwcześniej zacznie Ukraina, gdzie finał narodowy organizowany jest przez stacje UA:Peshyi i STB. Z dwóch półfinałów do finału awansowało łącznie sześciu silnych kandydatów z bardzo dobrymi utworami. O tym, kto ostatecznie wygra zdecydują jurorzy oraz widzowie w systemie 50/50. Stawkę otworzy Kadnay, później wystąpi Tayanna (wywiad dla Dziennika Eurowizyjnego), następnie The Erised, Laud, Vilna i 20-letni Kostyantyn Mykolayovych Bocharov, znany jako Melovin. To właśnie w nim upatruje się dziś zwycięzcę (w grze „Bet And Win” postawiło na niego 75% typujących) – wokalista wygrał II półfinał i ma ogromne wsparcie swoich fanów. Zdobył aż 25% głosów w półfinałowym televotingu, najwięcej spośród wszystkich finalistów. Nie wygrał jednak u jury – w I półfinale triumfował Laud (jego PR-managerem jest ta sama osoba, która odpowiada za Jamalę), a w drugim Tayanna. Czy jury przeszkodzi Melovinowi w zwycięstwie? Przekonamy się wieczorem – na pewno będzie gorąco! Niestety w finale zabraknie zagranicznego gościa specjalnego, ale Jamala wykona nowy utwór „Krila”, a finaliści medley piosenek, które ostatnio wygrały Eurowizję. Transmisja pierwszej części ruszy o 18:00 (czasu polskiego) i potrwa do 20:15, a druga część rozpocznie się o 21:30 i potrwa do 22:27. Finał śledzić będzie można w Internecie >TUTAJ<

Dziennik Eurowizyjny będzie dziś obecny podczas finału preselekcji w Kijowie, w związku z tym (jeśli technika pozwoli) zapraszam na facebookowe relacje na żywo przed, w trakcie i po finale preselekcji. Postaram się zajrzeć za kulisy, pokazać jak wygląda finał od kuchni oraz porozmawiać z niektórymi uczestnikami. Relacje dostępne będą na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku od ok. 17:30 czasu polskiego.

Finał mołdawskiego „O melodie pentru Europa” to 16 kandydatów, którzy powalczą o względy jurorów i widzów – celem jest wyjazd do Lizbony. W stawce m.in. Lavinia Rusu, Che-MD, Sandy C z Aaronem Sibley’em, Nicoleta Sava, Doinita Gherman z utworem napisanym przez siostry Persson, Felicia Dunaf, czy faworyzowane trio DoReDos, za którym utworem stoi Filip Kirkorov. Aż 85% uczestników gry Dziennika Eurowizyjnego „Bet And Win” typuje właśnie trio do zwycięstwa. Finał w Kiszyniowie rozpocznie się o 18:40 (czasu polskiego) i potrwa do 22:10, a od 22:25 TRM zaprasza na specjalny program-debatę dotyczącą wyników preselekcji i planów eurowizyjnych zwycięzcy. Transmisja internetowa dostępna będzie >TUTAJ<

O 20:00 IV półfinał Melodifestivalen. Ostatnia siódemka uczestników powalczy dziś o dwa miejsca w finale i dwa miejsca w dogrywce. Główną faworytką jest dziś Mariette, która wykona „For You” nominowanego do nagrody Grammy Jorgena Elofssona. Wystąpią też m.in. Felix Sandman z grupy FO&O, Rolandz czy Felicia Olsson. Najpewniej zaraz po półfinale telewizja SVT ogłosi, jak wyglądać będą pary dogrywkowe. To ważna informacja dla polskich fanów, gdyż w dogrywce 3 marca o finał rywalizować będzie Margaret z „In my Cabana”. Nagranie występu z półfinału ma już ponad milion odtworzeń na YouTube, czym bije konkurencję na głowę, ale czy to wystarczy by Polka zdobyła przepustkę do finału? Wraz z nią w dogrywce na pewno są celebrytka i tancerka (i niestety też wokalistka) Sigrid Bernson, uczestniczka „Idola” Renaida Braun, miłośniczka muzyki country Mimi Werner, Moncho oraz szwedzko-chilijski DJ Mendez. Transmisja IV półfinału Melodifestivalen rozpocznie się o 20:00 i potrwa półtorej godziny. Dostępna będzie w Internecie >TUTAJ<. 

Równocześnie ze Szwecją ruszy pierwszy odcinek na żywo w ramach preselekcji litewskich – będzie to pierwszy półfinał z udziałem siedmiu wykonawców. Tylko trzech awansuje do finału, a zdecydują o tym widzowie oraz komisja. W pierwszej grupie startują m.in. Gabrielius Vagelis, grupa GeraiGerai, Godo, Greta Zazza i Jurgis Bruzga. Najbardziej burzliwą drogę do półfinału miała Greta, która wygrała odcinek w I rundzie, ale w II rundzie odpadła – do półfinału trafiła tylko dlatego, że uratowali ją internauci przyznając „dziką kartę”. Transmisja I półfinału na Litwie rozpocznie się o 20:00 i potrwa do 22:15. Dostępna będzie w Internecie >TUTAJ<

Słowenia, podobnie jak Ukraina i Mołdawia, wybiera dziś reprezentanta. Finał selekcji „EMA 2018” ma ośmiu uczestników, z czego tylko dwóch zaśpiewa dziś po angielsku. O wyjazd do Lizbony walczą m.in. Lea Sirk, Ina Shai, Lara Kadis czy duet BQL (na zdjęciu) – silny faworyt do zwycięstwa (stawia na niego 75% graczy w „Bet and Win”). Bracia Anej i Rok zdecydowali się zaśpiewać po angielsku, tym samym zamiast wersji utworu pt. „Ptica” usłyszymy „Promise”. Piosenka przygotowana jest przez duet Maraaya (ESC 2015), który wspólpracował też z Niką Zorjan. Eliminacja różowowłosej wokalistki w półfinale jest do tej pory gorąco dyskutowanym tematem w Słowenii i w kręgach eurowizyjnych. Dzisiejszy finał poprowadzą Vid Valic i wokalistka Raiven, która wystąpi też na scenie. Gośćmi będą również Omar Naber oraz Maja Keuc. O wynikach preselekcji zadecydują widzowie oraz jurorzy. Transmisja na RTV SLO i w Internecie >TUTAJ< od 20:00 do 21:45, a od razu po finale obejrzymy też 15-minutowy reportaż zakulisowy. 

Kolejny finał narodowy to Supernova na Łotwie. Po trzech półfinałach, problemach technicznych i przyznaniu „dzikiej karty” ostatecznie w finale walczy ośmiu kandydatów, m.in. Markus Riva (wywiad dla Dziennika Eurowizyjnego), Liene Greifane, Ritvars, Madara czy łotewsko-brazylijska wokalistka Laura Rizzotto, którą najczęściej typuje się do zwycięstwa (w „Bet And Win” dostała 60% wskazań). O tym, kto dziś ostatecznie wygra zadecydują jurorzy i telewidzowie, którzy do tej pory byli zgodni jedynie w przypadku 1. miejsca przyznanego w III półfinale – trafiło ono właśnie do Laury. Na głosy widzów składać się będą nie tylko sms-y, ale też głosy internetowe i ilość odtworzeń na Spotify. Gośćmi specjalnymi finału będą Brainstorm (ESC 2000), Ralfs Eilands z PeR (ESC 2013) oraz Petri Mannonen. Zwycięzca preselekcji nie tylko zdobędzie bilet do Lizbony, ale też będzie miał możliwość podpisania kontraktu z Universal Music. Start o 20:25 czasu polskiego (finał potrwa do 22:53) – transmisja internetowa dostępna będzie >TUTAJ<.

Ostatni finał rozpocznie się o 20:30 na Węgrzech, gdzie o wyjazd do Portugalii rywalizować będzie ośmiu wykonawców (sami panowie!). Ich występy oceniać będą jurorzy (użytkownicy aplikacji mobilnej nie będą mieć dziś prawa głosu w I rundzie), którzy wskażą najlepszą czwórkę i dadzą jej awans do superfinału, gdzie zwycięzcę wybiorą już tylko widzowie. Rok temu decyzja jurorów i widzów była taka sama – zwyciężył Joci Papai, który będzie dziś gościem specjalnym show. Kto zostanie jego następcą? Wśród kandydatów mamy m.in. Tamasa Horvatha, Zsolta Sule, Gergely’ego Danielfy czy Viktora Kiraly. 43% uczestników „Bet And Win” stawia dziś na duet Adama Szabo i Tamasa Katona czyli yesyes. 31% uważa, że wygra dziś Tamas Horvath. Jak będzie naprawdę? Przekonamy się wieczorem. Transmisja od 20:30 na kanale DUNA oraz w Internecie >TUTAJ<

%d blogerów lubi to: