Eurowizja: Ostatnie próby techniczne w Liverpoolu • Niemcy w drugiej połowie, Hiszpania, Włochy i Francja w pierwszej

Eurowizja: Dziś ostatni dzień prób technicznych

Dziś od 11:30 ostatnia część II serii prób technicznych. Każdy uczestnik ma 20 minut na ćwiczenia na scenie i doszlifowanie występu. To właśnie z dzisiejszej próby powstanie krótkie nagranie prezentujące występ w przekazie telewizyjnym. Nagranie ma trafić na kanał YouTube Eurovision. Od 12:55 sesja TikTok Live z Timurem i reprezentantami krajów automatycznie zakwalifikowanych do finału. Uczestnicy z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii będą dziś losować swoje połówki finału, więc koniecznie śledźcie to na oficjalnym TikToku Eurovision. O 21:30 live stream Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku podsumowujący dzień. W artykule aktualizacje dotyczące prób, rozmów na tiktoku, tego co się dzieje w Liverpoolu i wielu innych ciekawostek! Pełen terminarz z dzisiejszymi wydarzeniami znajdziecie TUTAJ.

  1. Eurowizja: Dziś ostatni dzień prób technicznych
  2. Klip do „I wrote a song” nagrano na Litwie 🇬🇧
  3. Hiszpania pojawi się w pierwszej połowie 🇪🇸
  4. Tvorchi czekają na zaproszenie na kolację od Maneskin 🇺🇦
  5. Pierwsza połowa dla Włoch 🇮🇹
  6. Francja wylosowała pierwszą połowę finału 🇫🇷
  7. Lord of the Lost z Niemiec w drugiej połowie 🇩🇪

Klip do „I wrote a song” nagrano na Litwie 🇬🇧

Próba Wielkiej Brytanii była bardzo dobra, Mae udało się przenieść swoją charyzmę na scenę i jest to dla niej bardzo ważne. Chce, by ludzie dobrze ją poznali poprzez występ. Mae ma za sobą wspaniały team, który przygotował wizualizacje do występu. Sam Ryder przekazał jej gratulacje zanim jeszcze BBC ogłosiło tegoroczną reprezentantkę. Zalecił jej, by cieszyła się każdą chwilą, bo konkurs ma niezwykle szybkie tempo. Gdzie widziałaby się za 10 lat? Nadal chciałaby tworzyć muzykę, mieć wydanych co najmniej pięć albumów i sporo koncertować, ale też mieć farmę i mnóstwo zwierząt. Chętnie wróciłaby też na Eurowizję. Zamieniłaby swój głos z Loreen lub Samem Ryderem, gdyby miała taką możliwość. Marzy jej się wyjazd do Austrii, bo ma austriackie korzenie. Występowanie i reprezentowanie kraju, który jest gospodarzem jest komfortowe ze względu na wsparcie, ale też niewygodne z powodu presji. Mimo, że mieszka w Londynie, w Liverpoolu czuje się jak w domu. Teledysk do „I wrote the song” nagrała na Litwie. Chętnie wystąpiłaby razem z Blancą Palomą z Hiszpanii. Galeria zdjęć TUTAJ.

EBU

[15:34]

Wyciekł prawie cały występ Grecji w ujęciu telewizyjnym! #SpoilerAlert

Hiszpania pojawi się w pierwszej połowie 🇪🇸

Blanca Paloma wolałaby wystąpić w drugiej połowie finału. Tak samo chciał Włoch, ale mu się nie udało. Wywiad jest drugim, w którym pojawia się tłumacz – Blanca odpowiada na pytania po hiszpańsku. Delegacja jest zadowolona z próby, chce jeszcze poprawić drobne detale. Na pytanie o „eurowizyjną bestie” wymieniła Monikę z Litwy, Iru z Gruzji, Loreen ze Szwecji i Mae Muller z Wielkiej Brytanii. Nie miała jeszcze okazji zwiedzać Liverpoolu i planuje wrócić do miasta po Eurowizji. Ma zaplanowaną wycieczkę delegacyjną i będzie mogła poznać najbardziej popularne miejsca związane z The Beatles. Jej ulubioną artystką eurowizyjną jest Remedios Amaya (ESC 1983). Kogo chciałaby usłyszeć w roli wykonującego utwór „Eaea”? Wymieniła Bojana z Joker Out (który już próbował śpiewać tę piosenkę), a chętnie poznałaby też interpretację Jamali. Galeria zdjęć TUTAJ, a poniżej minutowy materiał telewizji RTVE z dzisiejszej próby.

[15:26]

Telewizja z Kosowa będzie transmitować na żywo wszystkie trzy części Eurowizji 2023. Transmisji nie przeprowadzi natomiast telewizja BHRT z Bośni i Hercegowiny.

[15:19]

Ta reakcja mówi wszystko!

Tvorchi czekają na zaproszenie na kolację od Maneskin 🇺🇦

Tvorchi są zmęczeni, ale czują się dobrze – wciąż mają przed sobą sporo pracy, ale robią co mogą. Chcą jeszcze trochę „wypolerować” występ do „Heart of Steel”. Reprezentowanie Ukrainy jest dla nich wielką dumą, ale też odpowiedzialnością bo wiedzą, że wybrali ich ludzie. Stwierdzili, że bez dodania ukraińskiej części piosenki cały utwór nie byłby kompletny. Robią to dla Ukraińców i uznali, że jest to niezwykle ważne. Z kim chcieliby współpracować? Podali Mae Muller z Wielkiej Brytanii, Kaariję z Finlandii i Blancę Palomę z Hiszpanii. Podczas jednego z pre-parties Ruslana przekazała im istotne wskazówki przed Eurowizją. Dla Andrii’ja było to istotne, bo pamięta jej występ z ESC, natomiast Jeffery nie śledził wcześniej Eurowizji. Tvorchi zaakceptowaliby natomiast zaproszenia na kolację z Maneskin – chętnie by ich spotkali. Galeria zdjęć TUTAJ.

Reprezentanci Ukrainy proszą też do wsparcia akcji United24 w ramach której organizowana jest zbiórka na inkubatory dla przedwcześnie urodzonych dzieci w tym kraju. Szczegóły TUTAJ.

Chloe Hashemi / EBU

[14:50]

Do Liverpoolu zjeżdżają już kolejni przedstawiciele polskich mediów eurowizyjnych. Najdłużej jest tam Maria z Eurowizja.org, która dzielnie realizuje wywiady z uczestnikami! Zobacz te najnowsze:

Pierwsza połowa dla Włoch 🇮🇹

Próba włoska była dobra, wokalista jest zadowolony. W trakcie ćwiczeń nie daje z siebie wszystkiego, bo zachowuje energię na faktyczny występ. Chciałby wystąpić w drugiej połowie finału, bo pasuje to do utworu „Due vite”. Gdyby nie zgłosił „Due Vite”, chciałby na Eurowizji wykonać „Proteggiti da me” sprzed 6 lat. Za najlepsze miejsce we Włoszech, które rekomenduje podał … swoje mieszkanie. Galeria zdjęć TUTAJ.

EBU

[14:22]

Szwecja wygrała głosowanie panelu hiszpańskiego Eurosondeo 2023. Loreen wygrała pierwszy półfinał z wynikiem 337 punktów. Druga była Finlandia, a trzecia Norwegia. Z wysokiego, piątego miejsca awans uzyskała Portugalia, a w finale jest też Irlandia. Chorwacja w swojej grupie była ostatnia. Drugi półfinał wygrała Austria z wynikiem 316 punktów. Na miejscu drugim Armenia, a trzecim Słowenia. Blanka załapała się do finału z 10. miejsca, a na samym końcu była Rumunia. W finale Loreen zgarnęła 273 punkty, Kaarija 196, a Alessandra 176. W top5 także Austria i Norwegia. Blanka na 17. pozycji, pomiędzy Niemcami a Czechami. Trzy ostatnie miejsca to Ukraina, Serbia i Estonia. Pełne wyniki TUTAJ. Decydował panel jurorski (w skład wchodzili m.in. Carlos Higer, Barei, Soraya, Eva Santamaria czy Jose Otero) oraz internauci.

Francja wylosowała pierwszą połowę finału 🇫🇷

La Zarra mówi, że próby wymagają dużo pracy ale i zadowolenia, gdy wszystko się udaje. Druga próba była inna od pierwsza – wokalistka jest perfekcjonistką i chce, by wszystko było idealnie. Przed zajęciem się muzyką artystka pracowała jako fryzjerka – nauczyło ją to otwartości do ludzi i empatii, która potrzebna jest podczas śpiewania i przekazywania swoich emocji. Z kim chciałaby współpracować? Spośród tegorocznych uczestników trudno byłoby jej wybrać, ale uwielbia Blancę Palomę z Hiszpanii. Zwróciła też uwagę na Marco Mengoniego z Włoch. Miała okazję pójść na drinka z Moniką Linkyte z Litwy, ale lubi też Joker Out ze Słowenii. Wokalistka ma w planach tournee z datami – odwiedzi wiele krajów Europy. Do pisania utworów aktualnie motywuje ją ciemność, negatywne emocje i smutek – daje to piękne utwory, w które wkłada sporo miłości. Galeria zdjęć TUTAJ

EBU

[13:32]

Na Twitterze pojawiłą się grafika prezentująca dotychczasowe wyniki losowania połówek dla krajów Big5.

Lord of the Lost z Niemiec w drugiej połowie 🇩🇪

Lider Lord of the Lost jest zawsze wobec siebie krytyczny, ale jest zadowolony z próby, zwłaszcza z ruchu kamer i działania efektów pirotechnicznych. Występ ma energię ich koncertów. Będą próbowali wygrać Eurowizję, bo koniec końców jest to konkurs, a oni lubią wyzwania. Nie mają jednak oczekiwań. Grupa krajów Big5 jest nieco odizolowana i LotL nie mieli jeszcze okazji spotkać za wielu innych reprezentantów. W ich hotelu jest tylko delegacja Izraela. Który utwór eurowizyjny najlepiej im się coverowało? Chcieli nagrać wszystkie, jednak im się nie udało. Najlepsze było „Cha Cha Cha”, pomimo różnic językowych. Przyznali, że otrzymali sporo wsparcia od społeczności fanów muzyki metalowej w swoim kraju i nie tylko. Wkrótce zagrają koncerty w Gruzji i Armenii, mają już za sobą występy w Ukrainie. Galeria zdjęć TUTAJ.

EBU

Fot. M. Baładżanow

%d blogerów lubi to: