Eurowizja: Dziś Ceremonia Otwarcia konkursu! Kolejność pojawiania się na dywanie • Skandal po próbach finałowych. Wielka Brytania ma problem • Grecy wrócą do preselekcji, a Rumuni chcą rezygnacji

Eurowizja: Spacer po turkusowym dywanie

Dziś rozpoczyna się najważniejszy tydzień Eurowizji 2023, a tradycyjnym początkiem jest Ceremonia Otwarcia i spacer po turkusowym dywanie. Jego kolor wynika z partnerstwa Eurowizji z Moroccanoil. Dywan rozłożono przed St. George’s Hall, a ceremonie poprowadzą dziś Timur Miroshnychenko 🇺🇦 i Sam Quek 🇬🇧. Będą witać wszystkie delegacje, chwilę z nimi rozmawiać, a potem zaproszą wszystkich do budynku, gdzie odbędzie się część oficjalna i bankietowa. Ekipy reprezentantów pojawią się w ustalonej już kolejności, zgodnej z kolejnością startową półfinałów. Pomiędzy nimi pojawiać się będą też kraje Big5 i Ukraina oraz prowadzący Eurowizji. Jako pierwsza na dywanie pojawi się Norweżka Alessandra 🇳🇴. Trzecia będzie La Zarra z Francji 🇫🇷, a Włoch Marco Mengoni 🇮🇹 pojawi się jako piętnasty. Niemcy 🇩🇪 będą dziewiętnaści w kolejce, a Ukraińcy 29 🇺🇦. Po nich pojawi się Gruzja 🇬🇪, a następnie Hiszpania 🇪🇸. Jako ostatnia na dywanie zjawi się przedstawicielka gospodarzy – Mae Muller z Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Delegaci będą podczas spaceru po turkusowym dywanie udzielać wywiadów i spotykać się z fanami, w tym członkami klubów OGAE. W tym roku EBU i BBC wprowadziło zmiany w lokalizacji prasy – dziennikarze nie mają już swoich krajowych sektorów, a podzieleni są na kategorie. Za kulisami sporo rozczarowań i błędów komunikacyjnych – część akredytowanych dostała potwierdzenie wstępu, część nie, a u niektórych mejle potwierdzające i odrzucające prośbę o wstęp pojawiały się co chwilę. Transmisja z wydarzenia dostępna będzie od 16:00 na YouTube. Całość ma potrwać około czterech godzin.

Gorąco za kulisami prób finalistów

Wczorajsze próby finalistów zakończyły się problemami. Przed 20:00 opublikowano na TikToku fragmenty telewizyjne występów i wyszło na jaw, że w trakcie próby Wielkiej Brytanii 🇬🇧 doszło do usterki technicznej, która zwiększyła głośność mikrofonu jednego z chórzystów, przez co zdawało się, że Mae śpiewa utwór „I wrote a song” w duecie. Zamiast usunąć błąd, skasowano cały film, a oficjalny montaż nagrań pojawił się na YouTube dopiero po północy, bez żadnej zapowiedzi. Zabrakło tam jednak fragmentu z Wielkiej Brytanii co pokazuje jak poważny był błąd i nikomu nie udało się go wykryć w trakcie ćwiczeń. Delegacje z Niemiec 🇩🇪, Hiszpanii 🇪🇸 i Ukrainy 🇺🇦 postanowiły nie czekać na oficjalną publikację i samodzielnie pokazały widzom i fanom swoje nagrania telewizyjne. Nie obyło się bez wpadek – na oficjalnym nagraniu na kanale Eurovision widzimy zagubionych kamerzystów w trakcie próby Włoch i Niemiec. Najlepiej oceniane są próby Francji 🇫🇷 i Ukrainy – proponowane występy robią wrażenie. Francja jest w tym momencie trzecim krajem typowanym do wygranej, a Ukraina jest zaraz za nią. Prowadzi Szwecja przed Finlandią, jednak dystans między tymi państwami topnieje. Na aplikacji My Eurovision Scoreoboard Finlandia 🇫🇮 pierwszy raz od marca przegoniła Szwecję 🇸🇪 i jest teraz faworytem użytkowników. Poniżej znajdziecie oficjalne nagranie z prób oraz skasowany już TikTok z próbą Wielkiej Brytanii.

Plebiscyty, transmisja, prezentowanie punktów

Francja 🇫🇷 i Włochy 🇮🇹 zremisowały w piątym odcinku islandzkiego panelu „Alla leid” zdobywając po 42 punkty. Trzecia jest Ukraina, czwarta Hiszpania, piąta Wielka Brytania, a ostatnie Niemcy. Komisja oceniała tylko utwory Big5+Ukraine. Był to ostatni odcinek, w związku z tym mamy już pełen ranking. Wygrała … Islandia 🇮🇸 zdobywając maksymalne noty. Drugie miejsce zajmują Francja i Włochy, a czwarte Chorwacja. W top5 jest też Szwajcaria. Szwecji przypadło 10. miejsce, a Finlandii 12. Na dni San Marino 🇸🇲, które z 48 punktów możliwych do zgarnięcia dostało jedynie 5. Rumunia, Izrael, Holandia oraz TVP trafiły do ostatniej piątki. To już kolejny (po Norwegii) kraj nordyski, który w swoim panelu bardzo nisko ocenia „Solo”. Tymczasem w Niemczech poinformowano, że stacja Deutsche Welle 🇩🇪 będzie po raz kolejny transmitować Eurowizję, ale tylko rundę finałową. Wielu nadawców decyduje się na transmisję konkursu poprzez kanały o zasięgu globalnym. Zrobią tak m.in. Cypr, Niemcy, Holandia, Portugalia, Serbia czy Hiszpania. TVP również stacja na przekaz poprzez TVP Polonia. Taka transmisja dociera do diaspor, które mogą być poprzez lokalnych komentatorów zachęcone do głosowania na swój własny kraj rodzimy. Philipp Hansa 🇦🇹 po raz kolejny poda punkty austriackiego jury. Prezenter Hitradio O3 zrobi to już po raz czwarty. W trakcie podawania punktów występuje zazwyczaj w t-shircie z napisem Equality.

Polska, Rumunia i Grecja powinny wycofać się z Eurowizji?

Nie tylko w Polsce i Rumunii fani są sfrustrowani nieprofesjonalnymi działaniami swoich delegacji. W Grecji ogromna burza po fatalnych próbach Victora Vernicosa 🇬🇷 i publikacji fragmentu z występu, gdzie widać, że 16-letni wokalista nie daje rady śpiewać „What they say”. Co gorsza, do sieci trafił prawie cały występ Greka z kamer telewizyjnych, a wielu fanów nie pozostawia na nim i na realizacji suchej nitki. Jedna z greckich gazet ujawnia, że kierownictwo ERT jest niezadowolone z delegacji i pracy komisji selekcyjnej. Telewizja jest też rozgoryczona spadkiem notowań u bukmacherów i obawia się eliminacji w czwartkowym półfinale. Stacja już teraz chce zorganizować w przyszłym roku preselekcje narodowe, by uniknąć kontrowersji, zwłaszcza, że po ESC 2023 stację czeka sprawa sądowa związana z możliwymi manipulacjami w procesie selekcji reprezentanta. Wokalistka Melissa Mantzoukis, która przegrała wewnętrzne selekcje, wytoczyła ERT proces twierdząc, że metoda wyboru była ustawiona. Na jednej z grup rumuńskich fanów Eurowizji pojawiła się z kolei ankieta związana z przyszłością kraju. Theodor Andrei 🇷🇴 nie tylko zajmuje jedno z ostatnich miejsc w plebiscytach i u bukmacherów, ale też wdał się w kłótnię z fanami, którzy go krytykowali. Większość uczestników ankiety chce, by Rumunia wycofała się z konkursu w kolejnych latach.

Żródło: Eurovision.tv, Twitter, BBC, TikTok, Instagram, Eurovoix, Facebook, Eurovision Fun, inf. własne, fot.: M. Baładżanow

%d blogerów lubi to: