Eurowizja rozpoczęta! Niedzielny spacer po dywanie zwiastuje poniedziałkowe próby. Gdzie je śledzić? • Stroje reprezentantów: Kto zaskoczył? • Pierwszy półfinał: Prowadzące, goście specjalni, pocztówki

Eurowizja: Reprezentanci spacerowali po turkusowym dywanie

Ceremonia Otwarcia Eurowizji 2023 trwa, ale już poza okiem kamer. Za nami transmisja spaceru po turkusowym dywanie. Wykonawcy pojawiali się na ściance, gdzie Timur i Sam zadawali im praktycznie te same pytania co parę dni temu na rozmowach podczas Meet & Greet na TikToku. Później reprezentanci przechodzili na drugą część ścianki gdzie pozowali dla fotoreporterów sami i w towarzystwie osób z delegacji czy tancerzy. Następnie ruszali w dalszą drogą na spotkanie z fanami i mediami. Pogoda dopisała, w Liverpoolu 🇬🇧 było słonecznie i ciepło. Fani wiwatowali na widok uczestników Eurowizji, zbierali autografy i selfie, a media zadawały pytania i zapewne powstanie z tego wydarzenia sporo ciekawego materiału. Po oficjalnej ceremonii otwarcia (tylko dla członków delegacji) w Liverpoolu odbędzie się wielki koncert National Lottery z udziałem gwiazd Eurowizji zarówno z tego roku, jak i poprzednich lat. Całość poprowadzą Rylan, Sunetra Sarker, Joel Dommett i AJ Odudu, a wśród gości pojawią się Frankie Goes to Hollywood, Jamala (zaśpiewa w duecie z brytyjską wokalistką Birdy), Conchita Wurst, Ricky Tomlinson, Shirley Ballas i Zara Larsson. Wydarzenie w skrócie pokazane będzie jutro na BBC One i BBC Player.

Szykownie, stylowo, charakterystycznie

Na turkusowym dywanie nie mogło zabraknąć szykowanych kostiumów, a każdy reprezentant chciał wyglądać elegancko czy się wyróżnić. La Zarra zaprezentowała się w biało-czarnej sukni, a na suknie postawili też członkowie chorwackiego Let 3 – kostiumy utrzymano w barwach flag Unii Europejskiej i Chorwacji. Fin Kaarija zdecydował się na znany wszystkim look i zielone bolerko. Duńczyk pojawił się na scenie z balonami i lizakami, a Serb Luke Black miał wpiętą w koszulę czarną wstążkę symbolizującą żałobę narodową w jego kraju po dwóch strzelaninach – łącznie zginęło tam 17 osób w tym 13-letni chłopczyk, który był jurorem Serbii podczas Eurowizji Junior 2020. Blanka wystąpiła w zielonej sukni z długim trenem, na którym pojawiło się słowo „Bejba”. Od prowadzących dostała w prezencie świeczkę zapachową. Rodzina Kelmendi z Albanii postawiła na sporo elementów narodowych w nowoczesnej formie, a Australijczycy na dywan wnieśli mnóstwo flag różnych regionów swojego kraju. Ukraiński duet Tvorchi pojawił się w kostiumach z imionami noworodków, które urodziły się w czasie wojny jako wcześniaki. Wszystko ma związek z akcją charytatywną United24, którą wspierają i którą promują w Anglii. Oficjalne zdjęcia z ceremonii wkrótce pojawią się na Eurovision.tv

W poniedziałek dwie próby generalne

Ceremonia oznacza oficjalny start eurowizyjnego tygodnia w Liverpoolu! W poniedziałek ruszają próby generalne pierwszego półfinału, a także otwarte zostanie Centrum Prasowe. Pierwsza próba generalna rusza o 14:30 w Liverpool Arena i będzie dostępna dla prasy – akredytowani będą mogli zasiąść na trybunach, robić zdjęcia i filmy, jednak zgodnie z nowymi zasadami, materiały video nie mogą być publikowane na YouTube. Próba ma potrwać do 17:15 i po raz pierwszy dziennikarze obejrzą nie tylko całe występy, ale też pocztówki i występy specjalne oraz sekwencję podawania wyników, która w tym momencie wymaga od artystów, by na werdykt czekali na scenie. Zobaczymy też jak radzą sobie prowadzące półfinał oraz jaki jest pełen scenariusz show. Dziennik Eurowizyjny będzie tę próbę relacjonował na grupie Facebook od 14:30. Druga próba, to próba z udziałem publiczności. Ruszy 8 maja o 21:00 i wtedy też rozpocznie się relacja Dziennika Eurowizyjnego, także na Facebooku. Pomiędzy próbami na stronie pojawi się artykuł dotyczący ciekawostek z wydarzenia. Śledźcie koniecznie!

Pierwszy półfinał: Prowadzące, goście, pocztówki

Półfinał prowadzą Julia Sanina (ukraińska wokalistka i liderka grupy The Hardkiss), Hannah Waddingham (zwyciężczyni nagrody Emmy) oraz Alesha Dixon (wokalistka z Mis-Teeq i jurorska „Mam Talent”). W trakcie Opening Act wystąpi Julia Sanina śpiewając „Together in Electric Dreams” oraz „Маяк”, a w Interval Act pojawią się Alyosha (Ukraina 2010), Rebecca Fergusson oraz Rita Ora. W pocztówkach zobaczymy takie lokalizacje jak Plac Azneft w Baku, Martwy Kanał w Rijece, diabelski młyn w Helsinkach, miasteczko Glencullen nieopodal Dublina, Masadę w Izraelu, Saint Paul’s Bay na Malcie, Stary Orgiejów w Mołdawii, miasto Zaandam w Północnej Holandii, Panteon Narodowy w Lizbonie, belgradzkie Muzeum Sztuki Współczesnej, jezioro w Zurychu czy Enholmen w Gotlandii. Będą one połączone z miejscami z Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

źródło: BBC, Eurovision.tv, Online Media Center, Wikipedia, inf. własne, fot. M. Baładżanow

%d blogerów lubi to: