Eurowizja: Dziś Melodifestivalen i Festival da Canção • Zobacz nagrania z prób do finału w Szwecji i z Melfest WKND • Blanka, Luke Black i Reiley zaśpiewali dla fanów

Melodifestivalen: Kto dziś wystąpi? Gdzie oglądać? 🇸🇪

Dziś oficjalny koniec sezonu selekcyjnego do Eurowizji 2023, a dwa ostatnie kraje przeprowadzą swoje finały narodowe. O 20:00 wielki finał Melodifestivalen w Friends Arenie w Sztokholmie. Po serii półfinałów do finału dotarło dwunastu uczestników, a zwycięzcę wskażą jurorzy międzynarodowi (m.in. z Chorwacji, Łotwy czy Malty) oraz widzowie głosujący poprzez aplikację i sms-y. Stawkę otworzy 35-letni Jon Henrik Mario Fjällgren, szwedzko-kolumbijski piosenkarz wykonujący tradycyjną muzykę lapońską. Wokalistka już czwarty raz walczy w finale MF o wygraną i do tej pory nigdy nie wypadł poza czołową czwórkę. Tym razem na scenie towarzyszyć mu będą DJ i producent Arc North (Oscar Jan Bengt Christiansson) oraz wokalista Adam Woods. Ich utwór to „Where You Are (Sávežan)„. Na scenie zobaczymy też wokalistkę i influencerkę Tone Sekelius, która jest jak na razie jedyną transpłciową uczestniczką selekcji i startowała już w konkursie rok temu. Z numerem czwartym zaśpiewają bracia z Norwegii – Marcus i Martinus Gunnarsen, a pierwszą połowę stawki zajmie ukraińska piosenkarka, która uciekła ze swojego kraju po inwazji Rosji – Maria Sur. Na pozycji siódmej ustawiono zespół Smash Into Pieces, a z dziewiątką wystąpi duet Nordman, który wygrał „fake-voting” na piątkowej próbie generalnej. Najważniejszy będzie zapewne występ Loreen, zwyciężczyni Eurowizji 2012. Piosenkarka powraca po paru latach przerwy by znów wygrać Melodifestivalen. Stawkę zamknie Paul Rey, 30-letni piosenkarz, który ma korzenie w dalekim Chile. Transmisja Melodifestivalen dziś od 20:00 na SVT Play. Całość potrwa do 22:00, a po finale jeszcze 15-minutowy reportaż „Efterfest”.

Zobacz materiały zakulisowe z próby generalnej Melodifestivalen na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego i poniżej! Za nagrania dziękuję Danielowi Bantkowskiemu.

Bez dwóch zdań: Loreen ma wygrać finał 🇸🇪

Bukmacherzy nie mają wątpliwości. Dziś wygra Loreen i jej „Tattoo” oraz 2-tonowy ekran, który wykorzystuje na scenie. Artystka ma aż 85% szans na triumf. Drugie miejsce mają Marcus & Martinus (7%), a trzecie Maria Sur (3%). Największe szanse na czołową dwójkę mają Loreen (89%) i Norwegowie (53%), a na top3 także Smash Into Pieces (52%). Z drugiej strony weteranka finału Melodifestivalen, Mariette, typowana jest do zajęcia ostatniego, dwunastego miejsca. Daje się jej na to aż 29% szans. Drugim kandydatem do tego mało zaszczytnego miejsca jest Paul Rey (24%). Bukmacherzy obstawiają, że Loreen wygra głosowanie jury (ma na to 74% szans). Drugim kandydatem są Marcus i Martinus (8%). W finale gry „Bet & Win” wszyscy, którzy typowali obstawiają wygraną Loreen i są tego pewni. Każdy uznał, że Loreen wygra zarówno głosowanie widzów jak i jurorów. Aż 89,5% osób sądzi, że Loreen dostanie w głosowaniu komisji więcej niż pięć maksymalnych not. 83,3% typuje do ostatniego miejsca Mariette, a po 8,3% szans na 12. miejsce mają Paul Rey i Tone Sekelius. Do zajęcia drugiego miejsca wskazuje się Marcusa i Martinusa (94,7%). W głosowaniu na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego zwycięstwo Loreen obstawia 94% osób. Jeśli Loreen faktycznie dziś wygra, będzie pierwszą powracającą na Eurowizję reprezentantką Szwecji od 2008 roku, gdy Melodi wygrała Charlotte Perrelli, zwyciężczyni ESC 1999. Chociaż w Jerozolimie wygrała za „Take me to your heaven”, jej powrót w Belgradzie okazał się fiaskiem. Do finału dostała się tylko dzięki jurorom, a ostatecznie zajęła niskie, 18. miejsce.

Plagiat na Eurowizji. Szwecja zaliczyła wpadkę 🇸🇪

Gośćmi selekcji w Szwecji będą Danny Saucedo (weteran preselekcji narodowych) oraz formacja Friends, która wykona „Lyssna till ditt hjärta” czyli szwedzką wersję eurowizyjnego przeboju z 2001 roku – „Listen to your hearbeat„. Co ciekawe, to jedna z nielicznych sytuacji, w których oskarżenia o plagiat faktycznie miały jakieś konsekwencje. Piosenka była zbyt podobna do „Liefde is een kaartspel” czyli belgijskiej piosenki z Eurowizji 1996. Chociaż project manager MF 2001 zapewniała, że nic złego się nie stanie, sprawa zaczęła żyć w mediach, a według czytelników „Aftonbladet” był to plagiat (70% uznało, że podobieństwo nie jest przypadkowe). Europejska Unia Nadawców zarządziła by sprawę skierować do sądu, ale do momentu zakończenia sprawy utwór mógł startować w konkursie. Sama wokalistka belgijskiej grupy – Lisa del Bo skomentowała, że pomimo podobieństw nie uważa, że był to faktyczny plagiat. Koniec końców Szwecja zajęła z „Listen to your hearbeat” 5. miejsce na Eurowizji, ale dwa lata później belgijska organizacja SABAM uznała piosenkę za plagiat co oprotestowali Thomas G:son i Henrik Sethsson (autorzy szwedzkiego utworu). Po werdykcie SABAM Belgowie zagrozili procesem i cała sprawa skończyła się na przekazaniu im odszkodowania przez Szwedów. Fragment występu Friends z Melodifestivalen 2023 (występ specjalny) znajdziecie poniżej:

Friends podczas przerwy na głosowanie w finale Melodifestivalen (materiał przygotował Daniel Batnkowski)

Melfest WKND: Zobacz nagrania z występów Blanki i nie tylko!

Wczoraj wieczorem odbył się główny event Melfest WKND, imprezy organizowanej przez OGAE Sweden. Wystąpili m.in. Reiley z Wysp Owczych (reprezentujący Danię), Blanka z piosenką „Solo” czy Luke Black, zwycięzca selekcji w Serbii. Pojawili się też szwedzcy wokaliści, w tym Anna Bergendahl, reprezentantka kraju na ESC 2010. Część wykonawców śpiewała na żywo, a część mocno wspierała się nagranymi chórkami. Publika świetnie się bawiła, a wszystkie bilety zostały wyprzedane. Była to też pierwsza okazja dla uczestników Eurowizji 2023 by udzielić wywiadów eurowizyjnym mediom obecnym w Sztokholmie. Dzięki nagraniom naszych czytelników, Dawida Błaszczyka, Pawła Stana Fergusona i Daniela Batkowskiego mogliśmy sami zobaczyć, jak wyglądały występy zaproszonych wykonawców. Najwięcej poruszenia wywołała oczywiście Blanka, wokalistka wysłana przez TVP na Eurowizję. Na scenie pojawiła się w charakterystycznych dla niej kozakach i wraz z tancerkami wykonała choreografię przygotowaną wcześniej na selekcje. W komentarzach pod udostępnionym filmem burza, bo każde pojawienie się Blanki powoduje kontrowersje i przypomina o skandalu z preselekcji. TVP do tej pory nie odniosła się do apelu polskich mediów eurowizyjnych i nie planuje udowodnić, że jest niewinna w podejrzeniach o manipulowanie głosami. „Prawda jest taka, że choćby zrobiła nie wiadomo jak duże postępy wokalne to zawsze będzie się kojarzyć z oszustwem w preselekcjach i większą grupą osób, którzy jej nie lubią niż fanów” – napisał jeden z komentujących. „Serio nie wiem co myśleć i czy trzymać kciuki” – dodał drugi. „Pojedzie i wróci – szkoda że ludzie zmarnowali pieniądze na i tak ustawioną decyzje…” – czytamy w innym komentarzu. Dziś po finale Melodifestivalen druga impreza w ramach Melfest WKND. Wystąpią Jann (faworyt widzów w preselekcjach Polski 2023), Filip Baloš (finalista serbskiego PzE 23), Claudia Faniello (Malta 2017), Kurt Calleja (Malta 2012), Alessandra (Norwegia 2023) i Klara Hammarstrom (finalistka selekcji Melodifestivalen sprzed lat).

Zobacz materiały z Melfest WKND na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego i poniżej! Za nagrania dziękuję Pawłowi Stanowi Ferguson, Dawidowi Błaszczykowi i Danielowi Bantkowskiemu.

Dziś finał w Portugalii 🇵🇹

Późnym wieczorem rusza też finał portugalskiego Festival da Cancao. W finale aż trzynastu kandydatów i wielu faworytów. Poddani będą oni głosowaniu jury regionalnego (z siedmiu ośrodków portugalskich) oraz widzów. Faworytką jest Mimicat, na którą oddano w „Bet & Win” 63,2% głosów. Drugi jest Edmundo Inacio (31,6%), a trzecia Claudia Pascoal (ESC 2018) z 5,3% typowań. Gracze obstawiają, że głosowanie jury wygra Edmundo (61,5%), natomiast aż 80% jest zdania, że Mimicat dostanie najwyższą notę od widzów. W obstawianiu czytelników portugalskiego Magg zebrano 4 tysiące odpowiedzi, z czego ponad 1,5 tysiąca osób uważa, że do Liverpoolu pojedzie Edmundo Inacio. Druga jest Mimicat (906), a trzecia Barbara Tinoco. Finał poprowadzą dziś Filomena Cautela (prowadząca ESC 2018) oraz Vasco Palmeirim. Gośćmi specjalnymi będą Salvador Sobral (zwycięzca Eurowizji 2017), Maro (reprezentantka kraju na Eurowizji 2022) oraz David Fonseca. Finał rozpocznie się o 22:07 i potrwa aż do ok. 1:50 w nocy (czasu polskiego). Transmisja na RTP1 i kanale RTP Internactional oraz w Internecie na platformie RTP Play TUTAJ.

Źródło: SVT, Wikipedia, D. Bantkowski, D. Błaszczyk, P.S. Ferguson, RTP, Magg, OGAE Sweden, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: