Eurowizja: Saszan o wyniku Blanki „Wydaje mi się, że może być kiepsko”. Co powiedziały Doda i Cleo? • Eurowizyjne imprezy: kto wystąpi w Polish Eurovision Party, Melfest WKND czy PreParty ES? • Nowa wersja utworu Albanii

Eurowizja 2023: Nowości i niepewności. Kiedy kolejne piosenki?

Dziś rano odbyła się premiera utworu „Duje” w nowej wersji 🇦🇱. Piosenka reprezentująca Albanię wybrana została przez widzów Festivali i Kenges w grudniu 2022 roku, a w Liverpoolu wykona ją Albina Kelmendi wraz z rodziną. Revamp powstał w Stambule. Na kanale Eurovision na YouTube jest też oficjalny klip do belgijskiej piosenki „Because of You” Gustapha 🇧🇪. Z nieznanych powodów znów przesunięto premierę utworu Grecji 🇬🇷 – „What they say”. Najnowsze doniesienia z ERT świadczą jednak o tym, że piosenka zostanie w końcu ujawniona za parę dni, razem z teledyskiem. Z uwagi na trudną sytuację wewnętrzną i zamieszki w stolicy kraju, Gruzja 🇬🇪 także opóźnia premierę ballady, którą przygotowano dla Iriny „Iru” Khechanovi, zwyciężczyni „The Voice”. Pozostałe kraje Kaukazu również zwlekają – piosenkę Brunette „Future Lover” poznamy dopiero 15 marca 🇦🇲, a data premiery „Tell me more” z Azerbejdżanu 🇦🇿 nie została jeszcze podana. A co z Włochami? Piosenka „Due vite”, którą Marco Mengoni 🇮🇹 wygrał Sanremo nadal może być zmieniona na inną. Wokalistka wciąż jeszcze nie przekazał swojej decyzji publicznie, a zapewne werdykt poznamy w okolicach 13 marca, kiedy telewizja RAI oficjalnie zgłosi piosenkę do finału Eurowizji 2023. Jeśli pozostaniemy przy „Due Vite”, czekać będziemy na skróconą, trzy-minutową wersję.

Saszan, Doda i Cleo o „Solo” Blanki 🇵🇱

Saszan (fot.), finalistka selekcji KE 2018 i wielka fanka Eurowizji wypowiedziała się ostatnio na temat wyników polskich preselekcji. „Ja osobiście byłam za Jannem” – stwierdziła, dodając, że w występie Blanki zabrakło jej emocji. Przyznała, że z racji obecności na eurowizyjnych forach zagranicznych może stwierdzić, że jest źle. „Jesteśmy w tym momencie bardzo źle osądzani, bardzo zły PR wytworzył się wokół polskich preselekcji więc wydaje mi się, że może być kiepsko” – wyrokuje, dając jeszcze szansę Blance na zrobienie dobrego występu, który zmieni odczucia Europy. „Na razie jest trochę lipa” – przyznaje. „Uważam, że powinien pojechać Jann, ponieważ mamy trzy minuty, by zrobić ciarki na ciele każdego w każdym państwie” – stwierdziła Doda, która podobnie jak Saszan zwróciła uwagę na emocje, które towarzyszyły przy oglądaniu występu do piosenki „Gladiator”. „Przy jego występie miałam emocje, chociaż z tą piosenką nie sympatyzuję, nie jest nie wiadomo jaka to tutaj charyzma wzięła mnie emocjonalnie za pysk” – dodała wokalistka w wywiadzie dla „Świata Gwiazd”. Zwróciła również uwagę na to, by fani Janna nie przesadzali z wypisywaniem komentarzy pod postem Blanki, gdyż każda afera kiedyś się kończy, a przede wszystkim powtarzające się wpisy mogą sprawić, że temat bardzo szybko się znudzi i internauci będą go mieli dosyć. Reprezentantka Polski 2014, Cleo uznała, że selekcji nie oglądała. „Sama piosenka [„Solo” – przyp. red.] to bardzo fajny, letni numer. Takiej dobrej energii nam trzeba w świecie, który jest bombardowany smutnymi informacjami” – powiedziała, tym samym idealnie wpasowując się w argumenty, jakie przedstawiała m.in. przewodnicząca jury, Edyta Górniak. Warto zauważyć, że Blankę i Cleo łączy nie tylko miłość do radiówek i letnich przebojów. Panie mają tego samego menadżera.

Pre-parties: Kto wystąpi w Madrycie, Londynie, Amsterdamie i Barcelonie?

Coraz więcej uczestników Eurowizji 2023 deklaruje swój udział w różnych imprezach. Do Madrytu na Pre Party ES w dniach 7-8 kwietnia pojadą reprezentanci Austrii, Belgii, Słowenii, Estonii, Hiszpanii, Francji, Irlandii, Łotwy, Litwy, Norwegii oraz Telewizji Polskiej. Gośćmi będą też hiszpańska grupa D’Nash (ESC 2007), dwukrotna reprezentantka Macedonii – Kaliopi, przedstawiciel Hiszpanii z 2018 roku – Alfred Garcia oraz ekipa z Benidorm Fest, w tym Aritz, Famous, Jose Otero, Karmento, Megara, Meler czy Sofia Martin. Do Londynu (16 kwietnia) szykują się nie tylko Blanka, ale też Piqued Jacks z San Marino czy Voyager z Australii. Zaproszono również Tamarę Todevską (Macedonia 2019). Zbiera się też pokaźna grupa artystów na Eurovision in Concert w Holandii (15 kwietnia). Będą przedstawiciele San Marino, Norwegii, Telewizji Polskiej, Hiszpanii, Francji, Austrii, Litwy, Australii, Irlandii, Słowenii, Belgii i Holandii. Z pewnością kolejne nazwiska ogłoszone będą niebawem. Już pod koniec marca w stolicy Katalonii odbędzie się Barcelona Eurovision Party z udziałem przedstawicieli Hiszpanii, Irlandii, Belgii, Słowenii, San Marino, Łotwy, Austrii, Gruzji i Litwy. Będą też oczywiście goście specjalni m.in. Beth (Hiszpania 2003), Dami Im (Australia 2016), Poli Genova (Bułgaria 2011 i 2016), WRS (Rumunia 2022), Suzy (Portugalia 2014), Ronela (Albania 2022), Susanne Georgi (Andora 2009) czy uczestnicy Benidorm Fest.

Polish Eurovision Party: Kto wystąpi w Praga Centrum? 🇵🇱

Rozbudowuje się także line-up Polish Eurovision Party. Impreza odbędzie się 1 kwietnia w warszawskim Centrum Praga. Ze stawki Eurowizji 2023 potwierdzeni są już Joker Out ze Słowenii, Wild Youth z Irlandii, Sudden Lights z Łotwy, Alika z Estonii i Monika Linkyte z Litwy, a nieoficjalnie mówi się też o udziale Albanii oraz Wielkiej Brytanii. Będzie też sporo gości specjalnych – Krystian Ochman (Polska 2022), Viki Gabor (Polska JESC 2019), Gromee (Polska 2018), Jamala (Ukraina 2016) czy uczestniczka selekcji niemieckich i znana w naszym kraju wokalistka Oceana. Polscy fani mają wiele życzeń co do nowych uczestników PEP. Liczą m.in. na świetną imprezę w towarzystwie Kaariji z Finlandii, Alessandry z Norwegii, Luke Blacka z Serbii, Vesny z Czech, Pashy Parfeniego z Mołdawii, Teyi i Saleny z Austrii czy La Zarry z Francji. Ze stawki polskich selekcji mają nadzieję na udział Janna czy Mai Hyży, która po finale „Tu bije serce Europy” zdobyła wielu nowych fanów. Organizatorzy Polish Eurovision Party będą z pewnością ogłaszać kolejne nazwiska wkrótce. Bilety na imprezę, którą poprowadzą Konrad Zemlik i Poli Genova (Bułgaria 2011 i 2016) wciąż są do kupienia, a ich aktualna cena to 250 PLN. Wejściówki kupić możecie TUTAJ.

Melfest WKND dziś, finał Melodi w sobotę! 🇸🇪

Dziś w Sztokholmie główny event Melfest WKND 2023, szwedzkiej imprezy organizowanej przez lokalny oddział OGAE. Dla fanów zaśpiewają dziś Bragi (finał selekcji Islandii 2023), Blanka, Luke Black (Serbia 2023), Reiley (Dania 2023), Senhit (San Marino 2011 i 2021), Anna Bergendahl (Szwecja 2010) i Shirley Clamp (weteranka Melodifestivalen). Impreza nie będzie w żaden sposób transmitowana w sieci, ale z pewnością pojawią się amatorskie nagrania występów. Bilety w cenie od 425 SEK (ok 175 PLN) są nadal dostępne TUTAJ. Sam finał Melodifestivalen już w sobotę i chociaż wynik jest łatwy do przewidzenia, fani Eurowizji z niecierpliwością wyczekują tego wydarzenia. W finale selekcji po raz drugi startuje Loreen (ESC 2012), dla której jest to łącznie czwarty start w walce o Eurowizję. Wokalistka dwukrotnie nie zdołała dotrzeć do finału, teraz jednak jest jego główną faworytką. Czwarty udział w finale ma na koncie Jon Henrik Fjallgren, który do tej pory nigdy selekcji nie wygrał, ale też nigdy nie zajął miejsca niższego niż czwarte! Po raz piąty do finału zakwalifikowała się Mariette – jej najlepszym wynikiem jest miejsce 3. (2015), a najgorszym 10. (2020). Trzeci raz w finale MF jest Nordman – jeśli panowie chcą pobić swój rekord, muszą zająć w finale miejsce w czołowej piątce. Panetoz z kolei mają nieco niżej podwieszoną poprzeczkę – ich trzeci start w finale musi się zakończyć miejscem w najlepszej siódemce, by mogli mówić o najlepszym swoim wyniku. Paul Rey z kolei (także trzeci raz w finale) do tej pory zajął szóste i dwunaste miejsce. Theoz w tamtym roku był siódmy, a Tone Sekelius piąta.

Źródło: YouTube, RTSH, EurovisionFun.com, JastrząbPost, Świat Gwiazd, Interia.pl, London Eurovision Party, PreParty ES, Eurovision in Concert, Barcelona Eurovision Party, Polish Eurovision Party, OGAE Sweden, Wikipedia, fot.: @saszan

%d blogerów lubi to: