Eurowizja 2023: Znamy reprezentantów Wielkiej Brytanii i Azerbejdżanu • Klipy, nowe wersje, premiery – co nas czeka? • Centrum Prasowe otwarte od 8 maja

Eurowizja: Mae Muller w finale konkursu 🇬🇧

Koniec domysłów i spekulacji. Dziś rano ogłoszono, że reprezentantką gospodarzy, czyli Brytyjczyków, w finale Eurowizji 2023 będzie Mae Muller z piosenką „I wrote a song”. Holly Mae Muller, 25-latka z Kentish Town w Londynie pojawiała się w ostatnich plotkach na temat nowego uczestnika Eurowizji. Wokalistka nagrywa utwory od 2018 roku i ma na koncie jeden hit – „Better Days” z 2021 stworzony ze szwedzkim kolektywem Neiked i amerykańskim raperem Polo G. Piosenka notowana była w UK, ale też w Australii, Irlandii, Nowej Zelandii, Szwecji, Norwegii i Stanach. Do tej pory wydała jeden album pt. „Chapter 1”. Na też na koncie trzy EP-ki. „I wrote a Song” dziś miało swoją premierę, a utwór napisali Karen Poole, brytyjski duet Just Kiddin i sama wokalistka. Piosenka spotkała się z pozytywnym odzewem, a „The Guardian” dał jej trzy na pięć gwiazdek twierdząc, że utwór jest lepszy od wielu poprzednich podejść Wielkiej Brytanii na Eurowizji. Zaznaczono jednak, że wypada słabiej od ubiegłorocznego „Space Man”. Porównano ją do elektonicznego popu Duy Lipy. „The Daily Telegraph” opisał piosenkę jako „sprytny, bezczelny i precyzyjnie przygotowany banger” dając 4 na 5 gwiazdek. Z kolei Official Charts Company uznał to za synth-popową grę, w której Mae wyraża swój gniew w powodu zdrady. Promocją wokalistki w Polsce zajmuje się Universal Music, a reprezentantka Wielkiej Brytanii ma się pojawić podczas Polish Eurovision Party w Warszawie 1 kwietnia, gdzie spotka się z przedstawicielami Litwy, Estonii, Łotwy, Irlandii i Słowenii oraz ze zwyciężczyniami Eurowizji – Jamalą z Ukrainy i Viki Gabor z Polski. Pełna lista (wciąż aktualizowana) zaproszonych gwiazd znajduje się TUTAJ, a bilety w cenie 250 PLN do kupienia są TUTAJ.

Kim są Tural i Turan z Azerbejdżanu? 🇦🇿

Znamy też reprezentantów Azerbejdżanu. Kraj postawił na duet TuralTuranX i piosenkę „Tell me more”, którą sami napisali. Po raz pierwszy od 2008 kraj wysyła na ESC utwór napisany przez lokalnych twórców. Bracia urodzili się 30 października w Zagatalii, a ich ojciec pasjonował się zagraniczną muzyką, więc Tural i Turan zawsze byli na czasie jeśli chodzi o nowe przeboje. Pomogło to ukształtować ich gust muzyczny. Niestety przedwczesna śmierć ojca sprawiła, że bracia muzykę porzucili, ale na krótko. Wrócili do niej, już nie po to by słuchać hitów, ale by myśleć o czymś własnym. Razem zdawali do szkoły muzycznej, ale dostał się tam tylko Turan i tym samym wyjechał do stolicy. W 2019 dołączył do niego Tural i razem z przyjacielem założył zespół The Red Jungle. Wspólnie brali udział w paru projektach muzycznych, w tym w występie w Pałacu Sportu dla trzech tysięcy widzów. Po sukcesie The Red Jungle duet stał się trio – dołączył Turan. Sam zespół nie przetrwał, ale bracia występowali na wielu imprezach, pojawili się też w programie Karaoke Special telewizji ARB. Mają też zdolności aktorskie, razem zagrali bliźniaków w jednym z seriali. Lubią gatunki muzyczne z pogranicza punku i rocka, potrafią grać na gitarze, pianinie i harmonijce ustnej. Na razie nie wiemy kiedy usłyszymy ich eurowizyjną piosenkę. To nie pierwsi bracia na eurowizyjnej scenie. Najbardziej znani są Irlandczycy z Jedward, a zwycięzcami konkursu w 2000 roku zostali bracia Olsen. W Moskwie na Eurowizji 2009 Macedonię reprezentowali z kolei bracia w duecie Next Time.

Nowości w najbliższych dniach

To nie koniec nowości. O północy zobaczymy jak wygląda oficjalny klip do „Eaea” Blanci Palomy z Hiszpanii 🇪🇸. W piątek o 7:50 premiera teledysku i nowej wersji piosenki „Duje” Albiny i rodziny Kelmendich z Albanii 🇦🇱. W piątek także premiera piosenki „What they say” Victora Vernicosa z Grecji 🇬🇷. W niedzielnym programie informacyjnym „Dnevnik” telewizji chorwackiej pokazany będzie nowy teledysk do przeboju formacji Let 3 – „Mama Šč!” 🇭🇷. Nie wiemy nadal kiedy poznamy brzmienie utworu z Gruzji 🇬🇪, a na premierę utworu Armenii 🇦🇲musimy poczekać aż do 17 marca. W sobotę dwa ostatnie finały narodowe – w Szwecji 🇸🇪 i Portugalii 🇵🇹. Melodifestivalen ma wygrać Loreen i tutaj mało kto ma inne zdanie. O wyborze zadecydują widzowie oraz jury międzynarodowe. Nieoficjalnie podano, że głosować będą Australia, Chorwacja, Łotwa, Malta, Hiszpania, Niemcy czy Austria. Szwecja jest nadal faworytem bukmacherów do wygrania Eurowizji 2023. Daje się jej 36% szans. Druga jest Ukraina (14%), a trzecia Finlandia (14%). W top5 także Norwegia i Czechy. Wielka Brytania zanotowała dziś spadek, natomiast Austria cały czas pnie się w górę i jest już dziewiąta. Polska zajmuje 21. miejsce pomiędzy Azerbejdżanem, a Niemcami, a na samym dnie są Łotwa, Rumunia czy Albania. W aplikacji „My Eurovision Scoreboard” prowadzi Finlandia przed Norwegią i Czechami. Austria jest piąta, Izrael ósmy, a Wielka Brytania dziewiąta. Polska na niskim, 27. miejscu, a za nią są tylko cztery kraje – Albania, Irlandia, Rumunia i San Marino.

Centrum Prasowe – co się zmienia?

13 marca ruszy proces akredytacyjny do Centrum Prasowego Eurowizji 2023. Przedstawiciele mediów fanowskich (skupiających się tylko na temacie Eurowizji) mogą składać aplikacje do 27 marca, a odpowiedź otrzymają do końca tego miesiąca. Decydować ma Dział Prasowy Europejskiej Unii Nadawców. Media ogólnotematyczne będą mogły akredytować swoich dziennikarzy i fotoreporterów do 26 kwietnia. W tym przypadku o przyznaniu akredytacji decydują nadawcy publiczni z krajów gdzie zarejestrowane są media. Co ważne, dziennikarze z mediów w kategorii „M” (akredytowanych przez nadawców) muszą wylegitymować się krajową lub międzynarodową kartą medialną lub dowodem zatrudnienia w danej organizacji. W kategorii „M” akredytować się mogą także internetowi influencerzy i content kreatorzy. Kategoria „FM” dedykowana jest mediom eurowizyjnym. Dla obu kategorii dostępne są akredytacje on-site i online. Podobnie jak w ostatnich (pandemicznych) latach Centrum Prasowe nie będzie zbyt duże, stąd wprowadzane są różne limity. Dodatkowo po raz pierwszy otwarte będzie jedynie w drugim tygodniu, a dokładniej od 8 maja od 9:00. Przedstawiciele prasy będą mogli śledzić próby generalne na ekranach (a pierwszą z prób także na żywo w hali). Nie mają już jednak dostępu do prób technicznych, które rozpoczną się w niedzielę 30 kwietnia i potrwają do soboty 6 maja. Eurovision.tv będzie publikować materiały z prób na swoich social mediach. w związku z brakiem dostępu do prób technicznych, anulowano też serię „Meet & Greet” i konferencji prasowych z artystami. Część delegacji weźmie udział w sesji „Meet & Greet” w OGAE Fan Club od 3 do 5 maja. Wywiady indywidualne dostępne będą tylko za zgodą szefów prasowych, w odpowiednim dla nich miejscu.

Źródło: Eurovoix, Wikipedia, BBC, 12xal, YouTube, HRT, EurovisionFun, Eurovision Odds, My Eurovision Scoreboard, Eurovision.tv, fot.: @turalturanx

1 komentarz

  1. Kiedy jakieś info w sprawie Polskich preselekcji? Podobno mieliście jakieś info w tej sprawie.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: