Eurowizja 2023 – Polski finał narodowy • Znamy kandydatów i ich piosenki! Kim są uczestnicy „Tu bije serce Europy”?

Eurowizja 2023: Finaliści preselekcji

Znamy skład finałowy preselekcji Polski do Eurowizji 2023 w Liverpoolu. Spośród 300 zgłoszeń komisja wyłoniła najlepszą (ich zdaniem) dziesiątkę, a wszystkie piosenki, które zostały zakwalifikowane zaśpiewane będą w języku angielskim. To pierwsza taka sytuacja w polskich preselekcjach (nie licząc 2020) od 2007 roku. W stawce mamy zarówno niedoszłą reprezentantkę kraju z pandemicznej Eurowizji 2020 jak i powracających do selekcji artystów oraz tych, którzy mieli okazję wystąpić przed milionami telewidzów w ramach „Sylwestra Marzeń”. Chociaż selekcje były otwarte na obcokrajowców, żaden z nich nie dostał się do finału jako wokalistka, aczkolwiek w stawce są utwory, które nie zostały napisane przez Polaków. Tylko część piosenek można już znaleźć w sieci (czy nawet usłyszeć w stacjach radiowych lub telewizyjnych). Kolejne pojawią się wkrótce, bo zgodnie z zasadami, prawo do pierwszej publikacji ma artysta. Warto dodać, że aż dziewięć nazwisk pojawiło się na naszej liście zainteresowanych i chętnych. Tylko jedna wokalistka w ogóle nie była tematem spekulacji w ostatnich miesiącach.

26 lutego o wyjazd do Liverpoolu powalczą:

  1. Kuba Szmajkowski (TBSE 2022) z „You do me”
  2. zespół FELIVERS z „Never back down”
  3. Maja Hyży (KE 2018, SnS 2020) z „Never hide
  4. Blanka z „Solo
  5. Jann (zwycięzca plebiscytu „Najlepsze zgłoszenie 2023” DE) z „Gladiator
  6. Natasza Urbańska (PdE 2007-2008) z „Lift U Up”
  7. Dominik Dudek (zwycięzca The Voice) z „Be good”
  8. Jan Majewski z „Champion”
  9. Ahlena z „Booty
  10. Alicja Szemplińska (ESC 2020) z „New home”

KUBA SZMAJKOWSKI „You do me”

Kuba Szmajkowski (ur. 2002 w Międzyborowie) to polski piosenkarz znany z udziału w finale pierwszej edycji „The Voice Kids” oraz boys bandu 4Dreamers (razem wystąpili m.in. na Ceremonii Otwarcia Eurowizji Junior 2019). Od 2021 działa solowo, ma na koncie debiutancki singiel „Nieskończone” oraz duet z Sarą James (JESC 2021). Wielki fan Eurowizji, rok temu spełnił swoje marzenie o starcie w preselekcjach, a za utwór „Lovesick” zdobył 4. miejsce, sporo pochwał za bardzo dobrze przygotowany występ oraz 16. pozycję w OGAE Second Chance Song Contest. Wokalista wielokrotnie gościł na łamach Dziennika Eurowizyjnego, udzielił nam też dwóch wywiadów oraz wziął udział w specjalnym live streamie na YouTube. Do selekcji zgłosił dwa utwory. Zakwalifikowane „You do me” napisali szwedzcy kompozytorzy odpowiedzialni m.in. za „The Ride” Rafała Brzozowskiego (ESC 2021).

FELIVERS „Never back down”

Felivers to jedyny zespół w stawce preselekcji. Miłosz Fergiński, Konrad Jażdżyk, Wojtek Fortuna i Piotr Cody Dąbrowski pochodzą z Sochaczewa i dzięki swojej muzyce i koncertom zdobywają coraz więcej fanów w kraju. Jak twierdzą, w swojej twórczości łączą pop-punk, pop-rock i rap oraz gitarowe brzmienia. Wystąpili m.in. na PGE Narodowy czy podczas „Sylwestra Marzeń”, a za jeden ze swoich sukcesów uważają wspólny utwór z raperem White 2115. O Eurowizji i preselekcjach nieśmiało wspominali na swoich social media jakiś czas temu pytając swoich fanów, czy powinni zgłosić swój utwór do konkursu. Oczywiście większość głosujących w ankiecie była na „tak”. O ich potencjalnym udziale w Eurowizji mówiło się już przed konkursem w Rotterdamie.

MAJA HYŻY „Never hide”

Maja Hyży w „Tu bije serce Europy” reprezentować będzie Kołobrzeg w którym urodziła się w 1989 roku. Brała udział w wielu festiwalach i programach telewizyjnych, m.in. w „X Factor” gdzie zajęła 4. miejsce. Do tej pory wydała jeden album (2015) i kilka singli z czego najnowszy – „Never Hide” to jej zgłoszenie do preselekcji. Maja jest weteranką walki o Eurowizję i próbuje swoich sił już trzeci raz. Pierwszy udział zaliczyła w 2018 gdy za „Błysk (Skin)” zajęła 7. miejsce w Krajowych Eliminacjach. Dwa lata później pojawiła się w półfinale preselekcyjnej „Szansy na Sukces” i nie dostała się do finału. To też jedna z najbardziej popularnych wokalistek bazując po ilości artykułów w mediach plotkarskich na jej temat. Zazwyczaj jednak tego typu informacje dotyczą jej życia prywatnego, a nie kariery muzycznej.

BLANKA „Solo”

Blanka Stajkow to polsko-bułgarska wokalistka i fotomodelka urodzona w Szczecinie (rocznim 1999). Dwa lata temu wzięła udział w programie „Top Model” i wtedy też wydała debiutancki singiel „Better„. W 2022 podpisała kontrakt z wytwórnią Warner Music, która z pewnością chciałaby w końcu mieć swojego reprezentanta w Konkursie Piosenki Eurowizji. W „Tu bije serce Europy” Blanka zaśpiewa hit radiowy „Solo”, który ma już 9 milionów wyświetleń i często przez to jej kandydatura jest porównywana do Darii, która też walczyła o Eurowizję z przebojem. Piosenkę „Solo” stworzył m.in. doświadczony już na Eurowizji Mikołaj Trybulec. O udziale Blanki w TBSE mówiło się od dawna, zresztą jako jedna z nielicznych miała okazję zaśpiewać swój utwór podczas „Sylwestra Marzeń”. Do końca nie było jednak pewne, czy do TVP wysłano „Solo” czy może inny utwór.

JANN „Gladiator”

Jann to wokalistka, o którym na Dzienniku Eurowizyjnym głośno jest od wielu miesięcy. 24-latek zadebiutował w 2020 singlem „Do you wanna come over?„, a rok później wydał album „Power”. Ma za sobą mieszkanie w Wielkiej Brytanii, więc pewnie na Eurowizję do Liverpoolu pojechałby jak do siebie. Fani z pewnością byliby z takiego rozwiązania zadowoleni, bo to właśnie jego „Gladiator” wygrał nasz plebiscyt na najlepsze opublikowane zgłoszenie (piosenki znane do 12 lutego) ze znaczną przewagą nad pozostałymi. Dzięki temu o wokaliście napisały portale takie jak Eska czy RadioZet.pl i z pewnością też wyniki zauważone zostały przez organizatorów preselekcji, którzy posłuchali głosu fanów i dopuścili wokalistę do stawki. Będzie jednym z faworytów wśród fanów, ale czy pokona popularniejszych od siebie konkurentów?

NATASZA URBAŃSKA „Lift U Up”

Natasza Urbańska to najstarsza kandydatka na Eurowizję z Polski w tym roku. Urodziła się w 1977 roku w Warszawie i wraz z Mają Hyży wyrównała rekord Kasi Moś trzeci raz startując w preselekcjach. Zadebiutowała w walce o Eurowizję w 2007 roku z utworem „I like it loud” zajmując 3. miejsce. Rok później za „Blow over” wywalczyła drugą lokatę. Startowała w wielu programach i konkursach takich jak „Jak oni śpiewają”, Festiwal Piosenki Rosyjskiej czy „Przebojowa noc” i zazwyczaj nie udawało jej się wygrywać. Aż do czasu – pod przebraniem Deszczu wygrała pierwszą (i jedyną) polską edycję „Mask Singer”. Rok temu w kwalifikacjach do preselekcji miała zająć 11. miejsce, a tym razem udało jej się wrócić i trafić do finału. Zaśpiewa „Lift U up”, które dziś ma swoją oficjalną premierę.

DOMINIK DUDEK „Be Good”

Dominik Dudek, 28-latek z Krakowa i były wokalista formacji Redford. W Polsce znany dzięki zwycięstwu w ostatniej edycji „The Voice of Poland”. Dzięki sukcesowi w talent-show ma kontrakt z Universal Music Polska, a to wytwórnia ze sporym eurowizyjnym doświadczeniem. O swoim potencjalnym udziale w preselekcjach mówił zaraz po wygranej w „The Voice” i przyznał, że start w konkursie byłby jego kolejnym celem. Długo nie było wiadomo czy się zgłosił, ale po cichu pracował nad swoją piosenką „Be Good”, która dziś ma oficjalną premierę. Jeśli wygra, będzie drugim z rzędu zwycięzcą „The Voice” w roli reprezentanta Polski. Ma jednak konkurentkę w postaci zwyciężczyni sprzed lat – Alicji Szemplińskiej.

JAN MAJEWSKI (YAN) „Champion”

Jan Majewski, często korzystający z innej formy zapisu imienia (Yan) to 18-latek, którego także znamy z „The Voice”, ale też z „Szansy na Sukces” czy występu w ramach „Sylwestra Marzeń”. Do swoich sukcesów zalicza też nagrodę dla Osobowości Roku 2020 w Radomiu, skąd pochodzi. Poza muzyką interesuje się też motocrossem. Przed selekcjami 2022 zglosił do TVP piosenkę „Prosto w ciszę„, jednak nie został zakwalifikowany do finału. Teraz udało mu się to z utworem „Champion” autorstwa twórców m.in. „River” Krystiana Ochmana. O jego udziale w selekcjach 2023 mówiło się niewiele, pojawił się na naszej liście zgłoszonych, ale jego nazwisko nie wywoływało zbyt dużego poruszenia. Czy to się zmieni po premierze piosenki „Champion”?

AHLENA „Booty”

Ahlena to wokalistka o której na razie wiemy najmniej. Na Instagramie nie ma zbyt wielu followersów, na YouTube tylko jeden utwór, a w mediach póki co o niej cisza. Ale zapewne do czasu, bo piosenka, którą zgłosiła do preselekcji („Booty”) może być uznana za ciekawą ze względu na tematykę promującą ciałopozytywność. Utwór wyprodukował dla niej Maksymilian Niemczyk, a premiera odbyła się na początku grudnia jednak wtedy…mało kto ją zauważył. Z pewnością teraz trafi do szerszego grona odbiorców, a Ahlena będzie mogła swoje przesłanie pokazać światu.

ALICJA SZEMPLIŃSKA „New Home”

Alicja Szemplińska – udział wokalistki w selekcjach to spora niespodzianka. Niedoszła reprezentantka Polski na ESC 2020 długo nie dawała fanom jasnej odpowiedzi co do swoich planów powrotu do konkursu. Docierały do nas różne informacje, często sprzeczne, a sama piosenkarka wszystko chciała utrzymać w tajemnicy. Jak się okazuje, odważyła się wrócić i znów powalczyć o to, czego nie udało się osiągnąć przez pandemię. Nie jest jedyna, bo na ten sam krok zdecydowali się też w tym roku Ulrikke w Norwegii i Damir w Chorwacji. Nie udało im się wygrać, a czy uda się Alicji? Piosenkę napisała dla niej m.in. Chloe Martini, polska producentka mieszkająca w Londynie. Ballada nie została jeszcze opublikowana.

Życzymy powodzenia tym, którym się nie udało!

Niestety, im więcej udało nam się odnaleźć zgłoszonych piosenek tym większy żal za tymi, którym nie udało się wejść do finału. Dziennik Eurowizyjny serdecznie dziękuje tak licznej grupie wykonawców za kontakt w trakcie etapu zgłoszeniowego, przekazywanie nam informacji na temat swoich piosenek oraz wzmianki na social mediach. Mamy nadzieję, że o kandydatach, którzy przez ostatnie 140 dni pojawiali się na naszych łamach jeszcze nieraz usłyszymy w kontekście Eurowizji i preselekcji. W tym roku nie udało się m.in. Danielowi Borzewskiemu, Juli Chan, Justynie Dobroć, Konradowi, Wiktorowi Zwierzyńskiemu, Mycu, Karolinie Szczurowskiej, Patrickowi Silvarowi, Hubertowi Bisto, wokalistce Dagga, Szymonowi Grzybaczowi, Dominice Kwiatkowskiej, Cynthii Verazie, grupie Spleenn, Ramonie Rey, Filipowi Sterniukowi, Oskarowi Jensenowi, Krystianowi Koronce, Lunarii, Gaborowi, Jankowi Traczykowi, Katarzynie Zarkesh, Monice Urlik, Annie Cyzon, Mai Kapłon i Pyotrowi Radzio, Józefinie, grupie Lor, AdriatiQ, Oli Kędrze, Natalii Sikorze, Natalii Moskal, Annie Serafińskiej, DRE, Catalyst Symphony, Lukasowi Blisse, EDEIN, Julyi, Stashce, Pauli Biskup, Justynie Możdżonek, Marlessowi, Laurze, Karo Glazer, grupie Hairy Legs, Klaudii Magica, Ylo Violin i Łukaszowi Karaudzie, Colombo, Niki, zespołowi Neit, Tony’emu Yoru, Aelin, Juliet Daisy, Agacie Gołemberskiej, Magdzie Welc, nuddlle czy TaMalcherek i wielu innym. Ich piosenki dostępne są TUTAJ.

Źródło: TVP, research własny, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: