Polska na Eurowizji: Jann pojedzie do Liverpoolu? Fani wydali werdykt! • Coraz bliżej ogłoszenia listy finalistów • Let3 będzie mieć problemy w Anglii? • Pełne wyniki z Estonii, Łotwy i Włoch

Eurowizja 2023: Jann faworytem polskich fanów konkursu 🇵🇱

Znamy już wyniki plebiscytu „Najlepsze zgłoszenie” w ramach selekcji „Tu bije serce Europy”. Spośród wszystkich opublikowanych piosenek, w pierwszej rundzie czytelnicy i komisja wyłonili najlepszą piętnastkę, na którą głosować można było w finale zarówno poprzez formularz na stronie jak i formularz w trakcie prezentacji wszystkich klipów. Ze zdecydowaną przewagą wygrał Jann i jego „Gladiator”, tym samym potwierdziło się, że to właśnie ten młody wokalista jest głównym faworytem miłośników Eurowizji do wejścia do finału preselekcji. Na Janna oddano aż 19,11% głosów – to spora przewaga nad pozostałymi uczestnikami. Drugie miejsce zdobył Filip Sterniuk za piosenkę „Let Me Know” (9,37%), a trzecie Dominika Kwiatkowska i jej „Kolo” (9,07%). W top5 znaleźli się także DaNN („Wake Up”) oraz Cynthia („Dancing with the shadows”). Oddano ponad 8,5 tys. głosów i mamy nadzieję, że wyniki plebiscytu (które trafiły już do TVP) będą miały przełożenie na finałową dziesiątkę preselekcyjną, a głos fanów będzie wysłuchany. Piosenka „Gladiator” opublikowana została trzy miesiące temu i do tej pory zebrała na YouTube ponad 176 tys. wyświetleń. Zarówno muzykę jak i angielski tekst napisał sam Jann, który przy produkcji piosenki pracował z Jeremiarzem Hendzelem. Do utworu powstał mroczny klip wyreżyserowany przez Janna i Adama Romanowskiego. Fani wierzą, że Jann znajdzie się w finałowej dziesiątce, bo według przeważających opinii, taka piosenka pozwoli się Polsce wyróżnić na eurowizyjnej arenie i dzięki niej mamy szansę być zauważeni i docenieni. Eska.pl, która poinformowała już o wynikach plebiscytu, określa Janna jako „sensacyjne odkrycie polskiej muzyki„. „Jego piosenka Gladiator została zauważona przez fanów Eurowizji, którzy szybko zaczęli go namawiać do udziału w preselekcjach. Teraz Jann wyrasta na głównego faworyta. W ostatnim głosowaniu Dziennika Eurowizyjnego na idealnego kandydata zajął 1. miejsce z prawie 20 procentami głosów. Czy TVP i widzowie postawią na młody talent?” – czytamy w artykule. Dodano, że wybór Janna na reprezentanta Polski byłby powiewem świeżości ze strony polskiej delegacji, bo takiej piosenki na konkurs nigdy wcześniej nie wysyłaliśmy.

Koniec czekania! Finaliści wybrani

Coraz bliżej do ogłoszenia wybranych już finalistów preselekcji „Tu bije serce Europy”! Fani z niecierpliwością oczekują na wiadomości z Telewizji Polskiej, a nadawca, wychodząc w stronę czekających, już we wtorek przekaże pierwsze informacje w tym temacie. Po godzinie 9:00 w programie „Pytanie na Śniadanie” poruszony zostanie temat konkursu i przedstawione będą ciekawostki związane z finałem. Poznamy też dokładną datę i miejsce publikacji listy finalistów. Na ten moment lista jest pilnie strzeżona w siedzibie TVP i nikt, poza osobami uprawnionymi, nie ma do niej dostępu. Wszystko po to, by uniknąć wszędobylskich w tym roku wycieków. Wielu europejskich nadawców nie dało rady utrzymać w tajemnicy tak ważnych wiadomości, a tegoroczny sezon można określić sezonem „crystal ball”. Profil na Twitterze o takiej nazwie prezentował obserwującym tajne informacje m.in. z Irlandii, Norwegii, Mołdawii, Danii, Estonii, Austrii czy Słowenii. Z nieoficjalnych informacji wynika, że autor profilu został już przyłapany – ponoć był to jeden z pracowników EBU, jednak co do tego pewności nie mamy. TVP zrobi wszystko, by lista, na którą wszyscy czekamy, pojawiła się publicznie w odpowiednim i zaplanowanym wcześniej momencie. Finał selekcji już 26 lutego w Studiu Transcolor w Warszawie. Na ten moment nie wiemy jeszcze kto będzie prowadził program oraz kto wystąpi jako gość specjalny. Show potrwa dwie godziny, a reprezentanta Polski wyłonią widzowie oraz jurorzy z Edytą Górniak na czele. Aktualną listę chętnych do reprezentowania Polski znajdziecie TUTAJ.

BBC: Bezpieczeństwo brytyjskich dzieci kontra Let3 🇬🇧🇭🇷

Nie milkną kontrowersje po sobotnim wyborze Chorwatów. Do Liverpoolu jedzie formacja Let 3 znana z prowokacyjnych występów. Od zakończenia finału „Dory” o Let3 mówi się dużo i głośno – fani są podzieleni w ocenie występu i piosenki, natomiast niewątpliwie skupiono na Chorwatach sporą uwagę, która może im tylko pomóc. Chorwacja rośnie też w notowaniach bukmacherskich, zajmując w tym momencie swoją najwyższą pozycję od startu zakładów. Szef delegacji HRT Tomislav Štengl zapowiedział, że w występie do „Mama Šč!” mogą pojawić się pewne zmiany wynikające z nacisków BBC. Z uwagi na strefy czasowe, konkurs Eurowizji 2023 rozpocznie się w Wielkiej Brytanii już o 20:00 co nakłada na BBC jako producenta show sporo wymogów i restrykcji. Tzw. „watershed” to czas w telewizji, po którym dozwolone jest pokazywanie treści skierowanych do widzów nastoletnich lub dorosłych. Określone ramy czasowe mają chronić młodszą widownię przed treścią budzącą zastrzeżenia, w tym drastyczną przemoc, wulgaryzmy czy treści erotyczne lub silne odniesienia do tej tematyki. Watershed w różnych krajach jest stosowany w innym czasie, np. w Australii tylko do 19:30, ale we Włoszech dopiero po 22:30. W Wielkiej Brytanii treści tego typu nie mogą być pokazywane w BBC przed 21:00, natomiast do 22:00 nie można w telewizji prezentować przesadnej nagości. Zgodnie z zarządzeniem Biura Komunikacji (Ofcom) treści o tematyce związanej z erotyką, nagością czy seksem mogą być pokazywane dopiero po 22:00. Wszystkie te zastrzeżenia mogą odbić się na prezentacji scenicznej Let3, która dla wielu już teraz budzi zastrzeżenia. Sami członkowie grupy twierdzą jednak, że do niczego takiego nie dojdzie i nie wierzą, że ktokolwiek ich o to poprosi. „Wszyscy wiedzą kim jesteśmy, jak wygląda nasza działalność, jak prezentuje się nasz wizerunek sceniczny i żadne duże zmiany nie wchodzą w grę” – zapowiedzieli.

Wyniki selekcji w Estonii, Łotwie i Włoszech

Znamy pełne wyniki preselekcji, które zakończyły się w weekend. W finale „Eesti Laul” 🇪🇪 Alika zdobyła 8,5 tys. głosów, czyli prawie 2 tysiące więcej niż Ollie, który był drugi. W głosowaniu międzynarodowego jury otrzymała 12 punktów od czterech osób, z kolei Ollie, chociaż w rankingu komisji był drugi, nie miał żadnej najwyższej noty. Ollie wygrał pierwszy półfinał, otrzymując najwyższe miejsce zarówno u jurorów jak i u widzów. Janek w swojej grupie zajął 6. miejsce i gdyby nie dodatkowe głosowanie widzów, do finału awansowałaby Mia. Drugi półfinał wygrała Alika, chociaż nie dostała najwyższej noty od komisji – takową zgarnęła Sissi. Alika miała jednak zdecydowaną przewagę w televotingu. M Els weszła do finału dzięki drugiej rundzie, chociaż w pierwszej zajęła dopiero 7. miejsce. Głsoowanie na „dziką kartę” wygrała Mia z 1502 głosami, a druga była Elysa (1419). Panie zdecydowanie odstawały od reszty stawki. Na Łotwie 🇱🇻 Sudden Lights zdobyli w televotingu aż 66,3 tys. głosów co dało im 1. miejsce. Druga była Patrisha (50,9 tys.), a trzeci Markus Riva (już tylko 27,3 tys.). W Sanremo 🇮🇹 Marco Mengoni wygrał wszystkie rankingi superfinału. Lazza zajął 3. pozycję w głosowaniu komisji demoskopowej, z kolei Ultimo był ostatni w głosowaniu prasy. W pierwszej rundzie finału Marco zebrał aż 21,19% głosów, Ultimo był drugi z 15,67%. Tananai wszedł do superfinału z ostatniego możliwego miejsca – miał 6,3% głosów. W rundzie coverów Marco wygrał televoting, ale w typowaniu jurorów przegrał z Giorgią. Trzeciej nocy z kolei wygrał rankingi jurorskie, ale u widzów pokonał to Ultimo. Mengoni potwierdził już chęć reprezentowania Włoch na Eurowizji jednak zastanawia się jeszcze nad ewentualną zmianą piosenki.

Co nowego na Malcie, w Rumunii i San Marino?

Po zwycięstwie w selekcjach Malty 🇲🇹 grupa The Busker ujawniła, że nie planuje zmieniać utworu przed Eurowizją. W planach są niewielkie zmiany w utworze „Dance (Our Own Party)”. Przygotowania do konkursu zaczną się w tym tygodniu, a grupa spotka się z nadawcą by ustalić kolejne kroki. Telewizja maltańska ujawniła, że show obejrzała…ponad połowa mieszkańców kraju czyli 265 tys. osób. W Rumunii 🇷🇴 Theodor Andrei potwierdził, że zachowa dwa języki tekstu piosenki „D.G.T. (Off and On)”. Młody wokalista stara się przekazać wszystkim zainteresowanym przesłanie swojego utworu, które nie do końca jest jasne bazując tylko na tekście czy na specyficznym występie scenicznym. Ma nadzieję, że nikogo w Liverpoolu nie zawiedzie. Tymczasem dziś koniec zgłoszeń do Una Voce Per San Marino 🇸🇲, a listę półfinalistów poznamy już 20 lutego. Wtedy też pokazany będzie pierwszy z pięciu półfinałów. Część rund jest już nagrana. Półfinały pokazywane będą codziennie aż do 25 lutego, bo na ten dzień zaplanowano finał na który sprzedawane są bilety. W stawce mają się pojawić zarówno wykonawcy biorący udział w castingach jak i tacy, którzy zostali zaproszeni do startu (bez obecności na przesłuchaniach). Wiemy, że w stawce jest Ronela Hajati (Albania 2022), a o reprezentowanie San Marino powalczy też jeden wokalista, który ma na swoim koncie wygraną w „The Voice” w swoim kraju, kontrakt z Universal Music oraz start w finale selekcji narodowych gdzie zajął miejsce w top5.

Źródło: TVP, Eska.pl, BBC, Eurovoix, HRT, Kurir.rs, Wikipedia, ERT, LTV, RAI, SanMarino.tv, inf. własne, fot.: @jann_music_

%d blogerów lubi to: